*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Věž úsvitu

8. srpna 2018 v 21:37 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Věž úsvitu

Autor: Sarah Janet Maas

Počet stran: 664

Edice, díl: novela Skleněného trůnu, díl 6.

Děj: Chaol Westfall se společně s novou kapitánkou stráží Nesryn Faliq vydávají do Torre Cesme za nejlepšími léčiteli, potřebují uzdravit Chaolovo zranění páteře, které utržil v bitvě o skleněný hrad. Zároveň chtějí přesvědčit tamějšího khagana Uruse, aby se přidal na jejich stranu v boji proti Erawanovi.
Jen co dorazí, dozví se, že Zlomuval padl.
Chaola bude léčit Yrene Vížka, nejnadanější léčitelka, která se již s královnou Aelin setkala v minulosti, jen to netuší. Měla v plánu odejít z Torre Cesme a vrátit se do své domoviny, Adarlanu, aby pomáhala ve válce.
Hrozí, že Erawanova temná síla pronikla i na jižní světadíl do Anticy, když v knihovně naleznou mrtvou léčitelku. Khaganův syn Kashin má navíc podezření, že smrt jeho nejmladší sestry Tumelun, jež je nedávno postihla, nebyla jen tragická sebevražda.
Chaolova léčba je obtížnější, než se zdálo. Vzhledem k původu zranění si s nimi Yrene zatím neumí poradit a nedokáže odhadnout, jak dlouho by to mohlo trvat. Mezitím se Nesryn drží v patách dalšímu z khaganových synů Sartaqovi, společně pátrají po přítomnosti valgů na světadíle. Nakonec s ním Nesryn odlétá na rukovi Kadaře (tvor podobný wyvernovi), aby zkontrolovali rukhiny - Sartaqovi muže. To Chaola rozlítí, cítí, že nesplnil, co slíbil.
Chaolova zranění se postupem času lepší, dokonce se vzpamatuje natolik, že se začne cvičit se strážemi. Yrene má větší problém. Někdo, nebo něco, pravděpodobně valg, se jí snaží zabít.
Nesryn se Sartaqem od ohništní matky Houlun zjistí, že Stygijští pavouci kradou rukům vejce. Mají za úkol prozkoumat věže, které zbyly po vílách. Málem přijdou o život, když na ně jeden z pavouků zaútočí. Zachrání je měnič Falkan, který má svůj vlastní důvod proč pavouky hledá - chce získat zpátky svých 20 let života.
V khaganově sídle se zatím mluví o spojenectví. Dcera khagana Hasar společně s jeho synem Arghunem do války nechtějí, nikdo jim nezaručí, že Aelin nezničí i jejich sídlo.
Když se Chaol konečně zvládne postavit, uvědomí si, že mu na Yrene velmi záleží. Stejně jako jí na něm. Yrene přesvědčí Hasar, aby jí uspořádala narozeninovou oslavu v královské oáze. Je možné, že se zde nachází nějaké informace, které by mohli využít v boji proti valgům - informace, jak vyléčit zranění způsobená valgy. Potřebují se zeptat představené Torre Hafizy. Mezi Yrene a Chaolem vznikne poutou.
Mezitím Nesryn, Falkan a Sartaq padnou do léčky stygijských pavouků, když se snaží zachránit vejce ruků. Jedna pavoučice vypráví Nesryn příběh - o tom, že Maeve je ve skutečnosti královna valgů. V minulosti byli 3 králové, kteří zatoužili po temné královně. Maeve si vzala Orcuse. Pak ale přišla na to, jak se dostat do jiného světa, do světa víl. Vetřela se mezi další 2 královny (Mab a Moru) a kouzly je přinutila uvěřit, že je jejich sestrou. Když Orcus zjistil, že mu utekla, vytvořil 3 klíče, které ovládaly brány mezi světy a podělil se o ně s bratry. Pak se jí vydal hledat a při tom pustošil světy.
Maeve na ně byla připravená. Když zjistila, že vytvořili klíče, zatoužila po nich a s jejich pomocí zahnala 2 krále zpět. Než se stihla vypořádat i se třetím Erawanem, přišla o klíče, které jí vzal ohnivý král Brannon. Částečně totiž přišel na to, že Maeve stojí na straně zla. Maeve ale zařídila, aby ji neodhalil úplně. A pavouci teď čekají, až se vrátí a oni se k ní znovu budou moci připojit.
Z pavoučího doupěte je opět zachrání Falkan, téměř umře. Nesryn mu poví o jeho neteři Lysandře, jediném žijícím příbuzném. Do bezpečí je odnese ohništní sestra Borte. Nastává chvíle, kdy se Sartaqovi muži rozhodnou podpořit Aelin ve válce. V tu chvíli dostanou vzkaz, aby se okamžitě vrátili do paláce khagana.
Někdo prohledá celý Chaolův pokoj a odnese knihy o valzích. Zůstane jim jen jeden svitek. Yrene se radí s Hafizou. Našla způsob jak zatlačit temnotu v Chaolovi, aby se úplně uzdravil a je schopná to dokázat znovu. Schopná vyléčit člověka posedlého valgem. Také společně s Chaolem přijdou na to, že bohyně Silba vytvořila vzácný prsten, který valgy zažene. Ten má ale Maeve. Dostala ho od Aelin výměnou za Jeřába.
Do Anticy dorazí zprávy, že Aelin svedla bitvu s Maeve. Chaol se dozví, že Aelin žádala princeznu Hasar o pomoc. Chvíli na to je unesena Hafiza. Chaol s Yrene ji najdou a s ní i valga, který po Yrene prahne. Samotnou Duvu, dceru khagana, kterou posedl valg. Zabila Tumelun. Než se s ní vypořádají, Chaol je smrtelně zraněn. Pomocí Yrene a dalších ho ale zvládnou zachránit, musí však zaplatit cenu, která moc Yrene sváže s Chaolovým zraněním. Pokaždé když bude vyčerpaná, nebude moct chodit. Až zemře on, zemře ona.
Do khaganátu dorazí i Nesryn se Sartaqem, také nanejvýš obklopeni svými city k sobě. Yrene zachrání Duvu z moci valga a khagan jí za to slíbí cokoli. Zajistí tak Aelin a Dorianovi silného spojence ve válce, do Adarlanu dorazí posily. Sartaq je ustanoven dědicem nynějšího khagana a Yrene s Chaolem se vezmou.
Na cestě za Aelin Chaol poví Yrene, kdo jí pomohl na cestě do Torre Cesme. Že sama Aelin, tehdy ještě jako Celaena Sardothien, jí dala peníze a odvahu.

Výsledek obrázku pro věž úsvitu

Moje hodnocení: U autorky je poměrně nezvyklé, že je příběh vyprávěn z pohledu tak málo osob. Mě osobně to ale vyhovovalo mnohem víc. Trošku mě rozčilovalo, že pokaždé, když jsem se ponořila do osudu buď Chaola nebo Nesryn, přišla další kapitola a s ní ten druhý. Musím říct, že by mě mrzelo, kdyby nějaká postava umřela, ale už samotný fakt, že každý nakonec přežil dělá knihu méně uvěřitelnou. Postavy procházeli vším na můj vkus moc lehce.
Také už jsem poměrně očekávala zvraty, které SJ Maas opravdu ovládá. Dokonce jsem předpokládala, že vím, kdo jde po Yrene a nespletla jsem se.... 8/10 bodů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 25.2% (29)
Ne 74.8% (86)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama