*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Smrtka

28. července 2018 v 9:36 | ČteníkLen |  Ostatní

Smrtka

Autor: Neal Shusterman

Počet stran: 384

Edice, díl: Smrtka, díl 1.

Děj: Ocitáme se ve světě, kde zákonem je Nimbus (který všechno vidí a o všem ví) a všechny smrtky postavené nad něj náhodně kosí lidi, aby se lidská populace udržela v normě. Přirozená smrt je dávno překonaná věc a v tomto světě se náctiletá Citra a Rowan stanou učedníky Ctihodného smrtky Faradaye. Jen jeden z nich se však může dostat do cechu smrtek a získat prsten, kterým lze udělit imunitu proti pokosení. Za učedníky byli paradoxně vybráni proto, že odmítají práci smrtky vykonávat a nenachází v ní potěšení.
Mezitím se čtveřice smrtek pod vedením smrtky Goddarda protiví zákonům, když masově kosí a užívají si to. Jen smrtka Volta je jiný a pláče nad svým osudem. Goddard při jednom kosení zajme mladičkou Esme, nezdělí jí ani důvod, proč ji nepokosil. Také si pro sebe a svoje přívržence získá dům ředitele technologie omlazování Maxima Easleyho.
Na prvním smrtčím konkláve (shromáždění) rozhodne vrchní sekáč Xenokratés na popud smrtky Goddarda, že na konci výcviku učedníků Citry a Rowana musí vítěz poraženého pokosit a zahájit tak svou kariéru. Od této chvíle se z nich stanou soupeři.
Všechno se změní když několik dní po konkláve je smrtka Faraday nalezen pokosený. Má se za to, že se zabil sám, aby jeho učedníci získali svobodu a nemuseli spolu bojovat. Xenokratés však rozhodne, že Citra dokončí výcvik pod smrtkou Curieovou a Rowan u Goddarda. Ten má udělat z nějakého neznámého důvodu dojem na Esme.
Citra nelení a začne s pátráním ohledně Faradayovy smrti. Má podezření, že se nepokosil sám. Svěří se s tím Curieové a Rowanovi.
Na druhém konkláve Citra ani Rowan opět nedostanou žádné body, protože nesplnili svůj úkol, který jim byl zadán. O vítězi se tak rozhodne až na třetím konkláve.
Rowan přijde na to, že Esme je Xenokratova nemanželská dcera a smrtka Goddar tím Xenokrata vydírá.
Citra je obviněná z vraždy smrtky Faradaye, než ji však odvlečou do vězení, stačí se rozplesknout, aby se nemusela zodpovídat. Mezitím, co je Citra mrtvá na ní promluví Nimbus a sdělí jméno muže, který zabil Faradaye. Z oživovacího centra zachrání Citru Curieová a odnese ji do relativního bezpečí. Promluví si spolu o zápisu v deníku, který napsal Faraday a který usvědčil Citru. Ve skutečnosti to Faraday napsal o smrtce Curieové, když byla jeho učednicí a poté i jeho milenkou.
Citra se musí vydat na cestu, tentokrát už sama, aby našla muže, který Faradaye zabil. O to větší je její překvapení, když v Amazonii najde samotného smrtku Faradaye, který zinscenoval svou smrt, protože chtěl do důchodu a aby jeho dva učedníci mohli být volní.
Mezitím při hromadném kosení Goddarda a jeho stoupenců se Volta před Rowanovým zrakem pokosí sám. Rowan poté zabije Goddarda, Chomského i Randovou a zároveň se zbaví podezření, aby nemohl být obviněn.
V den závěrečné zkoušky na zimním konkláve musí učedníci pokosit svého nejbližšího člověka. Citra pokosí svého bratra Bena, který je následně oživen ve středisku a Rowan svou matku. Cech smrtek si nakonec vybere Citru jako vítěze. Ta si zvolí svého patrona a přejmenuje se na Anastázii Romanovovou, dostane prsten a deník a poté dá lstí Rowanovi roční imunitu proti pokosení, když ho praští až mu teče krev a zařídí, aby ho Faraday dopravil do bezpečí.


Výsledek obrázku pro smrtka kniha

Moje hodnocení: Není pochyb o tom, že autor opět prokázal svou nápaditost, originalitu a schopnost zamyslet se nad problémem do hloubky. O skryté myšlenky tudíž není nouze. Ukazuje, jak snadné je ovlivnit ostatní, když má člověk moc, jak se každý na jednu a tu samou věc může dívat jinak. Představuje nám svět, kde lidé vyhráli nad smrtí a přesto ta hrůza z toho, že nikdo neví, kdy nastane jeho poslední hodinka, trvá, protože o pokosení rozhoduje čistě statistika nebo náhoda.
Nicméně mě mrzí, že anotace prozradila příliš mnoho z děje a nebyla jsem tolik napjatá, jak bych asi byla normálně.... 8/10 bodů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 24.5% (12)
Ne 75.5% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama