*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

10. července 2018 v 14:34 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Autor: Joanne Kathleen Rowlingová

Počet stran: 312

Edice, díl: Harry Potter, díl 3.

Děj: Kouzelnický svět má jiné starosti než potrestat Harryho Pottera, protože nafoukl svou tetu Marge, když urazila jeho rodiče. Z Azkabanu, kouzelnického vězení, uprchl masový vrah Sirius Black. Ministerstvo má za to, že pátrá po Harrym a chce ho zabít. Proslýchá se, že Black je velkým zastáncem Voldemorta.
Už při příjezdu do Bradavic je jasné, že škola posílila ochranu, když se na školních pozemcích začali potulovat mozkomorové. Jeden z nich na Harryho zaútočí ve vlaku.
Hagrid je jedním z nových učitelů - má na starost péči o kouzelné tvory. Druhým z nich je profesor Lupin, učitel obrany proti černé magii. Na jasnovidectví se Harry dozví, že ho čeká smrt.
Hagrid na první hodinu přivede Hipogryfa Klofana. Malfoy ho ale urazí a Klofan ho poraní. Draco o tom poví svému otci a díky konexím na Ministerstvu musí Klofan zemřít. Hermiona se snaží Hagridovi pomoct, nicméně však marně.
Ron s Hermionou jsou neustále rozhádaní kvůli tomu, že Hermionin kocour Křivonožka jde po Ronově kryse Prašivce.
Když se na Harryho famfrpálovém zápase objeví mozkomoři, spadne z koštěte a skončí na ošetřovně. Rozhodne se, že je nutné, aby se naučil bránit, a tak dochází na soukromé hodiny za Lupinem ve chvílích, kdy jsou ostatní v Prasinkách. Tam Harry nemůže, protože nemá od Dursleyových podepsaný formulář.
Harry od neznámého člověka dostane nejrychlejší koště na světě, Kulový blesk. Hermiona má podezření, že ho mohl poslat Sirius Black a nahlásí to profesorce McGonagallové, která ho dlouze prověřuje. Nicméně koště očarované není.
Díky dvojčatům Weasleyovým se Harry do Prasinek nakonec dostane také, obdrží od nich Pobertův plánek. Tajně si vyslechne rozhovor, ve kterém se dozví, že Sirius Black je ve skutečnosti jeho kmotr. Že byl přítel Potterových a zradil je, když je vydal Voldemortovi a že zabil svého přítele Petra Petigrewa.
Když je trio na návštěvě u Hagrida, Ron najde svou ztracenou krysu Prašivku. Křivonožka ji ale zažene pod Vrbu mlátičku. Poté se objeví černý pes, který pod vrbu stáhne i Rona. Hermiona s Harrym běží za ním tunelem, který vede do Chroptící chýše.
Zjistí, že černý pes, kterého Harry vídal už dříve, je ve skutečnosti zvěromág Sirius Black. Díky tomu se mu podařilo uprchnout ve zvířecí podobě z Azkabanu. Zanedlouho se objeví i Lupin a Snape.
Hermiona odhalí, že Lupin je vlkodlak. Lupin a Black vysvětlují, že Ronova krysa je zvěromág Peter Pettigrew. Sirius se s ním domluvil, že to bude nakonec on, kdo bude střežit tajemství Potterových. Pettigrew však dělal už delší dobu zvěda a udal Potterovi Voldemortovi, poté fingoval svou smrt a vinu svedl na Blacka.
Harry nedovolí Pettigrewa zabít, chce ho odvézt na hrad. Cestou ale vysvitne úplněk a Lupin se přemění ve vlkodlaka, protože nevypil svůj lektvar. V následném zmatku Pettigrew uteče.
Na Blacka, Harryho a Hermionu začnou útočit mozkomorové, zažene je Patron. Harry věří, že to byl patron jeho otce. Black, jehož nevině nikdo nevěří, je chycen a zavřen do věže, kde čeká na mozkomorův polibek.
Brumbál Hermioně řekne, že mají možnost zachránit více životů. Hermiona prozradí Harrymu, že vlastní Obraceč času, s jehož pomocí zvládala svůj přeplněný rozvrh. Harry se tak s Hermionou vrací o tři hodiny zpět v čase, osvobodí Klofana těsně před popravou a zachrání Siriuse z věže, který pak uprchne na Klofanovi. Harry zjistí, že to byl on sám, kdo vykouzlil patrona.
Jelikož Pettigrew utekl, Sirius se musí ukrývat. A jen Brumbál a tři kamarádi znají pravdu.
Profesorka Trellawneyová vysloví pravou věštbu, že Voldemort se za pomoci svého věrného služebníka vrátí.

Výsledek obrázku pro harry potter a vězěň z azkabanu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama