*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Harry Potter a Princ dvojí krve

31. července 2018 v 19:09 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a Princ dvojí krve

Autor: J. K. Rowlingová

Počet stran: 536

Edice, díl: Harry Potter, díl 6.

Děj: Na ministerstvu kouzel dochází ke změnám ve funkci vedoucích pracovníků, Korneliuse Popletala nahradí ve funkci ministra kouzel Rufus Brousek. Společně navštíví mudlovského ministerského předsedu a předají mu informace, že v kouzelnickém světě začíná válka.
Snape se mezitím zaváže neporušitelným slibem Narcise Malfoyové, že bude jejího syna Draca ochraňovat při plnění úkolu, který mu udělil Pán zla.
Brumbál odvede Harryho ze Zobí ulice do Doupěte za Weasleyovými, ještě předtím spolu však navštíví Brumbálova přítele Horacia Křiklana. Brumbál ho přemluví, aby se uvolil jít znovu učit do Bradavic.
V Doupěti na něj čeká překvapení v podobě Fleur, která si za rok bude brát Ronova bratra Billa. Harry, Ron a Hermiona dostanou výsledky zkoušek NKÚ, přičemž všichni prospějí výborně.
Harry si pomalu uvědomuje, že se z něj stal vyvolený, který se bude muset jednou postavit Voldemortovi. Při nákupech na Příčné ulici nachytají Draca, jak jde k Borginovi a Burksovi - obchodu s černou magií. Ve vlaku do Bradavic Harry pod neviditelným pláštěm odposlouchává Malfoye a snaží se zjistit, zda se přidal ke smrtijedům. Protože ho Draco objeví, Harry dorazí pozdě na hostinu.
Do učitelského sboru je nově jmenován profesor Křiklan, který se ujme lektvarů a Snape dostane obranu proti černé magii. Harry při hodině lektvarů získá zvláští učebnici, celou popsanou poznámkami od tajemného prince dvojí krve, s jejíž pomocí vyhraje doušek tekutého štěstí (lektvaru). Stane se z něj Křiklanův oblíbenec a nejlepší student lektvarů ve třídě.
Harry začne docházet na soukromé hodiny s Brumbálem, kde se seznamuje se vzpomínkami na Lorda Voldemorta. Také se stane kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva a přijme Ginny i Rona do týmu.
Při návštěvě Prasinek jsou Harry, Ron a Hermiona svědky téměř smrtelné nehody Katie Bellové. Ta nesla očarovaný náhrdelník do hradu neznámému člověku a Harry má podezření, že za vším stojí Malfoy.
Na prvním famfrpálovém zápase proti Zmijozelu zvítězí Nebelvír, zčásti proto že Harry Rona přesvědčí, že mu dal tekuté štěstí, i když se to nestalo a Ron všechny střely pochytá.
Mezi Ronem a Hermionou panuje bouřlivé napětí. O Vánocích Křiklan pořádá večírek, na který Hermiona pozve Cormaca McLaggena, což Rona naštve. Zároveň se tam pokouší dostat Draco, ale je odhalen. Harry má problém s tím, že Ginny chodí s jeho spolužákem Deanem a Ron si začne s Levandulí Brownovou.
Harry přistihne Snapea mluvit s Malfoyem o neporušitelném slibu, který dal. S obavami se svěří členům Fénixova řádu.
Brumbál poskytne Harrymu přístup k upravené vzpomínce od profesora Křiklana, kde se mladý Tom Raddle, později Voldemort, snaží zjistit více informací o tzv. viteálech. Má za úkol dostat z profesora pravou vzpomínku.
Mezitím se Ronovi podaří dostat do sebe nápoj lásky od Romildy, který byl původně určený Harrymu. Harry ho odvede za Křiklanem, který připraví protijed a jako životabudič jim nabídne medovinu. Vzápětí zjistí, že do ní byl přidán jed. Ron díky pohotovému zásahu Harryho přežije a skončí na ošetřovně. Medovina byla původně určená Brumbálovi.
Další famfrpálový zápas Nebelvír prohraje s Mrzimorem kvůli Cormacovi. Harry skončí na ošetřovně také, začíná být posedlý sledováním Draca. Proto zavolá Kráturu, kterého zdědil po Siriusovi společně s domem na Grimmauldově náměstí, aby ho sledoval. Dobby mu pomůže. Společně přijdou na to, že Malfoy chodí do Komnaty nejvyšší potřeby a že ukradl mnoholičný lektvar, aby mohl své kumpány Crabbea a Goyla postavit na stráž. Harry se za ním ale nemůže dostat, protože neví, co přesně tam dělá.
Studenti šestého ročníku se chystají na zkoušku z přemisťování, úspěšně ji složí jen Hermiona a Nymfadora Tonksová je den ode dne smutnější a zbědovanější, nikdo neví jak jí pomoci. I Hagridova akromantule Aragog zemře po delší nemoci.
Harry vypije felix felicis (tekuté štěstí) a vydá se získat Křiklanovu vzpomínku, sejdou se všichni na Aragogově pohřbu. Nakonec se mu to povede a Brumbál se utvrdí ve své teorii.
Lord Voldemort dříve známý jako Tom Raddle získal nesmrtelnost díky 6 viteálům, které vytvořil. Spáchal několik vražd a to mu pomohlo do nich uložit části své duše. Jedním z nich byl i deník Toma Raddla, druhý zničil sám Brumbál a to sice Rojvolův prsten. Brumbál se domnívá, že dalšími viteály jsou odkaz Roweny z Havraspáru, Zmijozelův medailon, šálek Helgy z Mrzimoru a had Nagini. Harry všechno poví Hermioně a Ronovi.
Ginny se rozejde s Deanem a Levandule s Ronem. To způsobí, že Harry s Hermionou jsou velice spokojení. Když se vrátí Katie Bellová z nemocnice do školy, nemá ponětí kdo jí očarovaný náhrdelník dal. Harry si ale domyslí, že to byl Goyle nebo Crabbe kdo jí ho dal.
Když jednou narazí na Malfoye v umývárně, použije na něj zaklínadlo Sectumsempra z učebnice lektvarůa vážně tak Draca poraní. Snape ho ale uzdraví a chce vědět, odkud ho Harry zná. Harrymu se podaří schovat učebnici v komnatě nejvyšší potřeby a ukázat Snapeovi Ronovu. Školní trest si ale vyslouží i tak.
Nebelvír vyhraje famfrpálový pohár a Harry začne chodit s Ginny.
Na cestě do Brumbálovy pracovny potká Harry profesorku jasnovidectví Sibylu Trelawneyovou, která mu řekne, že tehdy vyslechl kromě Brumbála věštbu také Snape, ještě ve Voldemortových službách. Harry má další podezření, Brumbál ale jeho námitky odmítá. Vydají se společně do jeskyně, kde by měl být další viteál. Brumbál vypije lektvar, který ho oslabí, ale najdou medailonek. Harrymu se podaří je oba přenést zpátky do Prasinek. Nad školou visí znamení zla.
Dorazí s Brumbálem na astronomickou věž, kde se objeví Draco. Řekne Brumbálovi, zatímco Harry je znehybněný pod neviditelným pláštěm, že do Bradavic dopravil smrtijedy pomocí rozplývavé skříně, kterou opravil. Ti se také za chvilku objeví na věži společně se Snapem. Snape na nic nečeká a Brumbála zabije. Při útěku na něj Harry použije kouzla z učebnice lektvarů a Snape mu prozradí, že to on je princ dvojí krve.
Ronova bratra Billa pokouše v bitvě vlkodlak Fenrir Šedohřbet. Harry zjistí že medailon byl falešný, ten pravý má někdo, kdo si říká R.A.B. A vyjde najevo že Tonksová je zamilovaná do Lupina.
V Bradavicích se koná Brumbálův pohřeb a školu převezme profesorka McGonagallová. Harry je rozhodnutý odejít z Bradavic a vydat se hledat viteály. Ron s Hermionou mu chtějí pomoct.

Výsledek obrázku pro harry potter a princ dvojí krve kniha

Citace:
"Profesor Snape se dopustil strašlivého omylu. Toho večera, kdy vyslechl první polovinu věštby profesorky Trelawneyové, byl ještě ve Voldemortových službách. Přirozeně si pospíšil za svým Pánem a pověděl mu vše, co slyšel, neboť ta věštba se jeho Pána bezprostředně týkala. Nevěděl ale - a ani to vědět nemohl -, kterého chlapce bude Voldemort posléze hledat a pronásledovat, a nevěděl také, že jeho rodiči, které na své vražedné výpravě zahubí, jsou lidé, s nimiž se osobně zná, jak jde právě o tvé rodiče..."

Zdroj: Harry Potter a princ dvojí krve. 9. vydání. V Praze: Albatros, 2018, s. 565. ISBN 978-80-00-04977-9.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 24.5% (12)
Ne 75.5% (37)

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 3. srpna 2018 v 12:29 | Reagovat

Mě se nejvíce líbil poslední díl :-)

2 ČteníkLen ČteníkLen | 3. srpna 2018 v 16:34 | Reagovat

[1]: Ano, já teď právě dělám rereading :-) Po pátém dílu se mi také nejvíce líbil poslední :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama