*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červenec 2018

Harry Potter a Princ dvojí krve

31. července 2018 v 19:09 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a Princ dvojí krve

Autor: J. K. Rowlingová

Počet stran: 536

Edice, díl: Harry Potter, díl 6.

Děj: Na ministerstvu kouzel dochází ke změnám ve funkci vedoucích pracovníků, Korneliuse Popletala nahradí ve funkci ministra kouzel Rufus Brousek. Společně navštíví mudlovského ministerského předsedu a předají mu informace, že v kouzelnickém světě začíná válka.
Snape se mezitím zaváže neporušitelným slibem Narcise Malfoyové, že bude jejího syna Draca ochraňovat při plnění úkolu, který mu udělil Pán zla.
Brumbál odvede Harryho ze Zobí ulice do Doupěte za Weasleyovými, ještě předtím spolu však navštíví Brumbálova přítele Horacia Křiklana. Brumbál ho přemluví, aby se uvolil jít znovu učit do Bradavic.
V Doupěti na něj čeká překvapení v podobě Fleur, která si za rok bude brát Ronova bratra Billa. Harry, Ron a Hermiona dostanou výsledky zkoušek NKÚ, přičemž všichni prospějí výborně.
Harry si pomalu uvědomuje, že se z něj stal vyvolený, který se bude muset jednou postavit Voldemortovi. Při nákupech na Příčné ulici nachytají Draca, jak jde k Borginovi a Burksovi - obchodu s černou magií. Ve vlaku do Bradavic Harry pod neviditelným pláštěm odposlouchává Malfoye a snaží se zjistit, zda se přidal ke smrtijedům. Protože ho Draco objeví, Harry dorazí pozdě na hostinu.
Do učitelského sboru je nově jmenován profesor Křiklan, který se ujme lektvarů a Snape dostane obranu proti černé magii. Harry při hodině lektvarů získá zvláští učebnici, celou popsanou poznámkami od tajemného prince dvojí krve, s jejíž pomocí vyhraje doušek tekutého štěstí (lektvaru). Stane se z něj Křiklanův oblíbenec a nejlepší student lektvarů ve třídě.
Harry začne docházet na soukromé hodiny s Brumbálem, kde se seznamuje se vzpomínkami na Lorda Voldemorta. Také se stane kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva a přijme Ginny i Rona do týmu.
Při návštěvě Prasinek jsou Harry, Ron a Hermiona svědky téměř smrtelné nehody Katie Bellové. Ta nesla očarovaný náhrdelník do hradu neznámému člověku a Harry má podezření, že za vším stojí Malfoy.
Na prvním famfrpálovém zápase proti Zmijozelu zvítězí Nebelvír, zčásti proto že Harry Rona přesvědčí, že mu dal tekuté štěstí, i když se to nestalo a Ron všechny střely pochytá.
Mezi Ronem a Hermionou panuje bouřlivé napětí. O Vánocích Křiklan pořádá večírek, na který Hermiona pozve Cormaca McLaggena, což Rona naštve. Zároveň se tam pokouší dostat Draco, ale je odhalen. Harry má problém s tím, že Ginny chodí s jeho spolužákem Deanem a Ron si začne s Levandulí Brownovou.
Harry přistihne Snapea mluvit s Malfoyem o neporušitelném slibu, který dal. S obavami se svěří členům Fénixova řádu.
Brumbál poskytne Harrymu přístup k upravené vzpomínce od profesora Křiklana, kde se mladý Tom Raddle, později Voldemort, snaží zjistit více informací o tzv. viteálech. Má za úkol dostat z profesora pravou vzpomínku.
Mezitím se Ronovi podaří dostat do sebe nápoj lásky od Romildy, který byl původně určený Harrymu. Harry ho odvede za Křiklanem, který připraví protijed a jako životabudič jim nabídne medovinu. Vzápětí zjistí, že do ní byl přidán jed. Ron díky pohotovému zásahu Harryho přežije a skončí na ošetřovně. Medovina byla původně určená Brumbálovi.
Další famfrpálový zápas Nebelvír prohraje s Mrzimorem kvůli Cormacovi. Harry skončí na ošetřovně také, začíná být posedlý sledováním Draca. Proto zavolá Kráturu, kterého zdědil po Siriusovi společně s domem na Grimmauldově náměstí, aby ho sledoval. Dobby mu pomůže. Společně přijdou na to, že Malfoy chodí do Komnaty nejvyšší potřeby a že ukradl mnoholičný lektvar, aby mohl své kumpány Crabbea a Goyla postavit na stráž. Harry se za ním ale nemůže dostat, protože neví, co přesně tam dělá.
Studenti šestého ročníku se chystají na zkoušku z přemisťování, úspěšně ji složí jen Hermiona a Nymfadora Tonksová je den ode dne smutnější a zbědovanější, nikdo neví jak jí pomoci. I Hagridova akromantule Aragog zemře po delší nemoci.
Harry vypije felix felicis (tekuté štěstí) a vydá se získat Křiklanovu vzpomínku, sejdou se všichni na Aragogově pohřbu. Nakonec se mu to povede a Brumbál se utvrdí ve své teorii.
Lord Voldemort dříve známý jako Tom Raddle získal nesmrtelnost díky 6 viteálům, které vytvořil. Spáchal několik vražd a to mu pomohlo do nich uložit části své duše. Jedním z nich byl i deník Toma Raddla, druhý zničil sám Brumbál a to sice Rojvolův prsten. Brumbál se domnívá, že dalšími viteály jsou odkaz Roweny z Havraspáru, Zmijozelův medailon, šálek Helgy z Mrzimoru a had Nagini. Harry všechno poví Hermioně a Ronovi.
Ginny se rozejde s Deanem a Levandule s Ronem. To způsobí, že Harry s Hermionou jsou velice spokojení. Když se vrátí Katie Bellová z nemocnice do školy, nemá ponětí kdo jí očarovaný náhrdelník dal. Harry si ale domyslí, že to byl Goyle nebo Crabbe kdo jí ho dal.
Když jednou narazí na Malfoye v umývárně, použije na něj zaklínadlo Sectumsempra z učebnice lektvarůa vážně tak Draca poraní. Snape ho ale uzdraví a chce vědět, odkud ho Harry zná. Harrymu se podaří schovat učebnici v komnatě nejvyšší potřeby a ukázat Snapeovi Ronovu. Školní trest si ale vyslouží i tak.
Nebelvír vyhraje famfrpálový pohár a Harry začne chodit s Ginny.
Na cestě do Brumbálovy pracovny potká Harry profesorku jasnovidectví Sibylu Trelawneyovou, která mu řekne, že tehdy vyslechl kromě Brumbála věštbu také Snape, ještě ve Voldemortových službách. Harry má další podezření, Brumbál ale jeho námitky odmítá. Vydají se společně do jeskyně, kde by měl být další viteál. Brumbál vypije lektvar, který ho oslabí, ale najdou medailonek. Harrymu se podaří je oba přenést zpátky do Prasinek. Nad školou visí znamení zla.
Dorazí s Brumbálem na astronomickou věž, kde se objeví Draco. Řekne Brumbálovi, zatímco Harry je znehybněný pod neviditelným pláštěm, že do Bradavic dopravil smrtijedy pomocí rozplývavé skříně, kterou opravil. Ti se také za chvilku objeví na věži společně se Snapem. Snape na nic nečeká a Brumbála zabije. Při útěku na něj Harry použije kouzla z učebnice lektvarů a Snape mu prozradí, že to on je princ dvojí krve.
Ronova bratra Billa pokouše v bitvě vlkodlak Fenrir Šedohřbet. Harry zjistí že medailon byl falešný, ten pravý má někdo, kdo si říká R.A.B. A vyjde najevo že Tonksová je zamilovaná do Lupina.
V Bradavicích se koná Brumbálův pohřeb a školu převezme profesorka McGonagallová. Harry je rozhodnutý odejít z Bradavic a vydat se hledat viteály. Ron s Hermionou mu chtějí pomoct.

Výsledek obrázku pro harry potter a princ dvojí krve kniha

Citace:
"Profesor Snape se dopustil strašlivého omylu. Toho večera, kdy vyslechl první polovinu věštby profesorky Trelawneyové, byl ještě ve Voldemortových službách. Přirozeně si pospíšil za svým Pánem a pověděl mu vše, co slyšel, neboť ta věštba se jeho Pána bezprostředně týkala. Nevěděl ale - a ani to vědět nemohl -, kterého chlapce bude Voldemort posléze hledat a pronásledovat, a nevěděl také, že jeho rodiči, které na své vražedné výpravě zahubí, jsou lidé, s nimiž se osobně zná, jak jde právě o tvé rodiče..."

Zdroj: Harry Potter a princ dvojí krve. 9. vydání. V Praze: Albatros, 2018, s. 565. ISBN 978-80-00-04977-9.

Smrtka

28. července 2018 v 9:36 | ČteníkLen |  Ostatní

Smrtka

Autor: Neal Shusterman

Počet stran: 384

Edice, díl: Smrtka, díl 1.

Děj: Ocitáme se ve světě, kde zákonem je Nimbus (který všechno vidí a o všem ví) a všechny smrtky postavené nad něj náhodně kosí lidi, aby se lidská populace udržela v normě. Přirozená smrt je dávno překonaná věc a v tomto světě se náctiletá Citra a Rowan stanou učedníky Ctihodného smrtky Faradaye. Jen jeden z nich se však může dostat do cechu smrtek a získat prsten, kterým lze udělit imunitu proti pokosení. Za učedníky byli paradoxně vybráni proto, že odmítají práci smrtky vykonávat a nenachází v ní potěšení.
Mezitím se čtveřice smrtek pod vedením smrtky Goddarda protiví zákonům, když masově kosí a užívají si to. Jen smrtka Volta je jiný a pláče nad svým osudem. Goddard při jednom kosení zajme mladičkou Esme, nezdělí jí ani důvod, proč ji nepokosil. Také si pro sebe a svoje přívržence získá dům ředitele technologie omlazování Maxima Easleyho.
Na prvním smrtčím konkláve (shromáždění) rozhodne vrchní sekáč Xenokratés na popud smrtky Goddarda, že na konci výcviku učedníků Citry a Rowana musí vítěz poraženého pokosit a zahájit tak svou kariéru. Od této chvíle se z nich stanou soupeři.
Všechno se změní když několik dní po konkláve je smrtka Faraday nalezen pokosený. Má se za to, že se zabil sám, aby jeho učedníci získali svobodu a nemuseli spolu bojovat. Xenokratés však rozhodne, že Citra dokončí výcvik pod smrtkou Curieovou a Rowan u Goddarda. Ten má udělat z nějakého neznámého důvodu dojem na Esme.
Citra nelení a začne s pátráním ohledně Faradayovy smrti. Má podezření, že se nepokosil sám. Svěří se s tím Curieové a Rowanovi.
Na druhém konkláve Citra ani Rowan opět nedostanou žádné body, protože nesplnili svůj úkol, který jim byl zadán. O vítězi se tak rozhodne až na třetím konkláve.
Rowan přijde na to, že Esme je Xenokratova nemanželská dcera a smrtka Goddar tím Xenokrata vydírá.
Citra je obviněná z vraždy smrtky Faradaye, než ji však odvlečou do vězení, stačí se rozplesknout, aby se nemusela zodpovídat. Mezitím, co je Citra mrtvá na ní promluví Nimbus a sdělí jméno muže, který zabil Faradaye. Z oživovacího centra zachrání Citru Curieová a odnese ji do relativního bezpečí. Promluví si spolu o zápisu v deníku, který napsal Faraday a který usvědčil Citru. Ve skutečnosti to Faraday napsal o smrtce Curieové, když byla jeho učednicí a poté i jeho milenkou.
Citra se musí vydat na cestu, tentokrát už sama, aby našla muže, který Faradaye zabil. O to větší je její překvapení, když v Amazonii najde samotného smrtku Faradaye, který zinscenoval svou smrt, protože chtěl do důchodu a aby jeho dva učedníci mohli být volní.
Mezitím při hromadném kosení Goddarda a jeho stoupenců se Volta před Rowanovým zrakem pokosí sám. Rowan poté zabije Goddarda, Chomského i Randovou a zároveň se zbaví podezření, aby nemohl být obviněn.
V den závěrečné zkoušky na zimním konkláve musí učedníci pokosit svého nejbližšího člověka. Citra pokosí svého bratra Bena, který je následně oživen ve středisku a Rowan svou matku. Cech smrtek si nakonec vybere Citru jako vítěze. Ta si zvolí svého patrona a přejmenuje se na Anastázii Romanovovou, dostane prsten a deník a poté dá lstí Rowanovi roční imunitu proti pokosení, když ho praští až mu teče krev a zařídí, aby ho Faraday dopravil do bezpečí.


Výsledek obrázku pro smrtka kniha

Moje hodnocení: Není pochyb o tom, že autor opět prokázal svou nápaditost, originalitu a schopnost zamyslet se nad problémem do hloubky. O skryté myšlenky tudíž není nouze. Ukazuje, jak snadné je ovlivnit ostatní, když má člověk moc, jak se každý na jednu a tu samou věc může dívat jinak. Představuje nám svět, kde lidé vyhráli nad smrtí a přesto ta hrůza z toho, že nikdo neví, kdy nastane jeho poslední hodinka, trvá, protože o pokosení rozhoduje čistě statistika nebo náhoda.
Nicméně mě mrzí, že anotace prozradila příliš mnoho z děje a nebyla jsem tolik napjatá, jak bych asi byla normálně.... 8/10 bodů.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

10. července 2018 v 14:34 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Autor: Joanne Kathleen Rowlingová

Počet stran: 312

Edice, díl: Harry Potter, díl 3.

Děj: Kouzelnický svět má jiné starosti než potrestat Harryho Pottera, protože nafoukl svou tetu Marge, když urazila jeho rodiče. Z Azkabanu, kouzelnického vězení, uprchl masový vrah Sirius Black. Ministerstvo má za to, že pátrá po Harrym a chce ho zabít. Proslýchá se, že Black je velkým zastáncem Voldemorta.
Už při příjezdu do Bradavic je jasné, že škola posílila ochranu, když se na školních pozemcích začali potulovat mozkomorové. Jeden z nich na Harryho zaútočí ve vlaku.
Hagrid je jedním z nových učitelů - má na starost péči o kouzelné tvory. Druhým z nich je profesor Lupin, učitel obrany proti černé magii. Na jasnovidectví se Harry dozví, že ho čeká smrt.
Hagrid na první hodinu přivede Hipogryfa Klofana. Malfoy ho ale urazí a Klofan ho poraní. Draco o tom poví svému otci a díky konexím na Ministerstvu musí Klofan zemřít. Hermiona se snaží Hagridovi pomoct, nicméně však marně.
Ron s Hermionou jsou neustále rozhádaní kvůli tomu, že Hermionin kocour Křivonožka jde po Ronově kryse Prašivce.
Když se na Harryho famfrpálovém zápase objeví mozkomoři, spadne z koštěte a skončí na ošetřovně. Rozhodne se, že je nutné, aby se naučil bránit, a tak dochází na soukromé hodiny za Lupinem ve chvílích, kdy jsou ostatní v Prasinkách. Tam Harry nemůže, protože nemá od Dursleyových podepsaný formulář.
Harry od neznámého člověka dostane nejrychlejší koště na světě, Kulový blesk. Hermiona má podezření, že ho mohl poslat Sirius Black a nahlásí to profesorce McGonagallové, která ho dlouze prověřuje. Nicméně koště očarované není.
Díky dvojčatům Weasleyovým se Harry do Prasinek nakonec dostane také, obdrží od nich Pobertův plánek. Tajně si vyslechne rozhovor, ve kterém se dozví, že Sirius Black je ve skutečnosti jeho kmotr. Že byl přítel Potterových a zradil je, když je vydal Voldemortovi a že zabil svého přítele Petra Petigrewa.
Když je trio na návštěvě u Hagrida, Ron najde svou ztracenou krysu Prašivku. Křivonožka ji ale zažene pod Vrbu mlátičku. Poté se objeví černý pes, který pod vrbu stáhne i Rona. Hermiona s Harrym běží za ním tunelem, který vede do Chroptící chýše.
Zjistí, že černý pes, kterého Harry vídal už dříve, je ve skutečnosti zvěromág Sirius Black. Díky tomu se mu podařilo uprchnout ve zvířecí podobě z Azkabanu. Zanedlouho se objeví i Lupin a Snape.
Hermiona odhalí, že Lupin je vlkodlak. Lupin a Black vysvětlují, že Ronova krysa je zvěromág Peter Pettigrew. Sirius se s ním domluvil, že to bude nakonec on, kdo bude střežit tajemství Potterových. Pettigrew však dělal už delší dobu zvěda a udal Potterovi Voldemortovi, poté fingoval svou smrt a vinu svedl na Blacka.
Harry nedovolí Pettigrewa zabít, chce ho odvézt na hrad. Cestou ale vysvitne úplněk a Lupin se přemění ve vlkodlaka, protože nevypil svůj lektvar. V následném zmatku Pettigrew uteče.
Na Blacka, Harryho a Hermionu začnou útočit mozkomorové, zažene je Patron. Harry věří, že to byl patron jeho otce. Black, jehož nevině nikdo nevěří, je chycen a zavřen do věže, kde čeká na mozkomorův polibek.
Brumbál Hermioně řekne, že mají možnost zachránit více životů. Hermiona prozradí Harrymu, že vlastní Obraceč času, s jehož pomocí zvládala svůj přeplněný rozvrh. Harry se tak s Hermionou vrací o tři hodiny zpět v čase, osvobodí Klofana těsně před popravou a zachrání Siriuse z věže, který pak uprchne na Klofanovi. Harry zjistí, že to byl on sám, kdo vykouzlil patrona.
Jelikož Pettigrew utekl, Sirius se musí ukrývat. A jen Brumbál a tři kamarádi znají pravdu.
Profesorka Trellawneyová vysloví pravou věštbu, že Voldemort se za pomoci svého věrného služebníka vrátí.

Výsledek obrázku pro harry potter a vězěň z azkabanu