*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Duben 2018

Smrt krásných srnců

7. dubna 2018 v 10:59 | ČteníkLen |  Povinná četba

Smrt krásných srnců

Kontext autorovy tvorby, základní informace: Ota Pavel, český spisovatel 20. století, prozaik a žurnalista se řadí do oficiální prózy. Jeho próza má autobiografické rysy, především z dětství. Vlastním jménem Oto Popper byl spotovní redaktor československého rozhlasu. Narodil se v Praze do smíšené rodiny, otec byl Žid, matka češka. Mládí prožil v Buštěhradu. Jeho otec a 2 starší bratři byli vězněni v koncentračním táboře. Po jejich odchodu začal pracovat v kladenských dolech. Sport ho provázel celý život, psal sportovní povídky. Jako profesionální novinář znal největší osobnosti sportovního světa. Sportovní prostředí popisuje s jemným humorem, něhou, stejným způsobem přistupuje i ke svým autobiografickým prózám. Později onemocněl těžkou duševní chorobou a byl mu přiznán plný invalidní důchod. Zemřel na infarkt.

Díla:
Výbory sportovních povídek: Dukla mezi mrakodrapy, Syn celerového krále, Výstup na Eiger, Plná bedna šampusu, Pohádka o Raškovi
Autobiografické, povídkové soubory: Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby, Zlatí úhoři

Literárně/obecně kulturní kontext:
LITERATURA PO ROCE 1968
- Po roce 1968 je zastaveno veškeré uvolňování a svoboda tvorby spisovatelů (Pražské jaro bylo zastaveno vpádem vojsk Varšavské smlouvy 21. 8. 1968)
- Ludvík Vaculík a Václav Havel jsou trestně stíháni
- Mnoho lidí včetně spisovatelů zůstalo v zahraničí po sovětské okupaci (Škvorecký, Lustig, Kohout, Kundera)
- Média útočila a pomlouvala jednotlivé osobnosti z řad spisovatelů, kteří nesouhlasili s režimem
- Z knihoven byly vyřazeny knihy zakázaných autorů a byla nastolena tvrdá cenzura o čem se smí psát a zda smí psát.
- Proto se rozvíjí rozsáhlá neoficiální tvorba, kultura a vznikají samizdatové edice
- V roce 1977 vznikla Charta 77 - prvními mluvčími se stali Václav Havel, Jiří Hájek. Vyjadřuje nespokojenost s režimem.

Oficiální poezie 70.-80. let
- Vedle režimem uznávaných básníků se vydávají pod velkým dohledem i nejlepší čeští básnici
- Jaroslav Seifert (Halleyova kometa), Oldřich Mikulášek (Svlékání hadů)
- Jiří Žáček (Okurková sezona)

Oficiální próza
- Ladislav Fuks (Spalovač mrtvol), Vladimír Páral (Katapult, Milenci a vrazi)
- Populární díla z lékařského prostředí:
Valja Stýblová - Skalpel prosím
Ota Dub - Přísahám a slibuji
Zdena Frýbová - Připravte operační sál
- Historická témata:
Jarmila Loutková - Navzdory básník zpívá
Ludmila Vaňková
Vladimír Neff - Sňatky z rozumu

Další autoři:
Bohumil Hrabal (Perlička na dně, Ostře sledované vlaky, Pábitelé, Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny, Slavnosti sněženek)
Josef Škvorecký (Zbabělci, Prima sezona)
Zdena Salivarová (Pánská jízda, Honzlová)
Milan Kundera (Směšné lásky, Žert)

DIVADLO A DRAMA 1948-1968
- V roce 1959 bylo založeno hudebně zábavné divadlo SEMAFOR (Sedm malých forem). Jeho zakladatelem byl Jiří Suchý. Nakonec dominovala forma písničkářské a herecké dvojice Jiří Suchý + Jiří Šlitr. Další osobnosti: Jiří Grosmann + Miloslav Šimek. Po jejich úmrtí se dále divadlo rozšiřuje o individuality jako je Petr Nárožný, Luděk Sobota,...
Významná představení: Kdyby tisíc klarinetů; Zuzana je sama doma; Zavěste, prosím, volá SEMAFOR
- V roce 1967 bylo založeno divadlo Járy Cimrmana, zakladatelé: Josef Šebánek, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Karel Velebný. Je postaveno na improvizaci a způsobu hereckého podání. Herectví je civilní až zdánlivě neprofesionální, vyskytuje se zde dokonalá mystifikace, hraje si s nesmyslem.
Nejslavnější hry: Dobytí severního pólu, Vražda v salónním coupé, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda na mýtince.

Okolnosti vzniku díla: Jedná se o autobiografickou prózu, která vznikla na sklonku autorova života. S jemným humorem líčí svůj obdiv k otci Leovi, jenž je klíčovou postavou knihy. Zachycuje zde útrapy války, ale stejně dobře píše o veselí a radosti v životě. S něhou vzpomíná na maminku, jež dokázala s nadhledem přijímat různé tatínkovy výstřelky. Z celé knihy je patrný silný autorův vztah k přírodě, k rybaření, sportu a rodné zemi.

Literární druh, žánr, výrazová forma: epika, autobiografické povídky, próza
Téma: Hlavním tématem je autobiografické vyprávění o životě jedné smíšené rodiny (otec byl Žid) v době před druhou světovou válkou a během ní.
Motivy: touha po dovolené (Itálie), peníze, zvířata, rybaření, lov, druhá světová válka, koncentrační tábor, okupace, venkov, dětství, přátelství člověka a zvířete, židovská otázka, rodinné vztahy, příroda, sny, touhy,...
Ve službách Švédska - platonická láska tatínka k paní Irmě, maminčina trpělivost a snášenlivost, nová práce, Made in Sweden, povýšení, dostatek peněz i jídla, americký vůz, šofér, Elektrolux, slavný malíř, obraz, přemlouvání, Lukrécie
Jak jsme se střetli s Vlky - štiky, vychloubání, soutěž, rybaření, rybáři
Otázka hmyzu vyřešena - mucholapky, neúspěšný obchod, poválečná doba, mouchy, změna zaměstnání

Časoprostor: Děj se odehrává v Československu, v období let 1936 - 1970 (čili před, v průběhu a po druhé světové válce, období Protektorátu) v okolí řeky Berounky, v Křivoklátských lesích, v Praze, v Buštěhradu.
Kompoziční výstavba: Sbírka obsahuje 7 povídek, které jsou řazeny chronologicky a prolínají se. Text je členěn na odstavce. V knize se vyskytuje stejnojmenná povídka Smrt krásných srnců. Povídka Prase nebude! byla zakázána kvůli autorovu kritickému pohledu na socialistické zemědělství. Povídek bylo původně 9, kvůli cenzuře byly zakázány (Běh Prahou, Prase nebude!). Kniha má věnování.
Vypravěč, vyprávěcí způsoby: Kniha je psána ich-formou, vypravěčem je jedna z postav - nejmladší (11 letý) syn Ota, který má 2 bratry: Huga a Jirku. O jeho životě se dozvídáme prostřednictvím jeho vyprávění, figuruje ve všech povídkách - u všeho byl přítomen. (viz okolnosti vzniku) Střídá se slohový postup popisný a vyprávěcí.
Typy promluv: Často se vyskytují popisné pasáže s množstvím přídavných jmen, objevují se dialogy, přímá řeč vypravování oživuje. Promluvy postav bývají nespisovné. Je zde uvedena charakteristika postav a popis prostředí.
Jazykové prostředky: Jazyk je přirozený, hovorový, místy nespisovný. Autor využívá lidové slovesnosti. Vyjadřování v knize čtenáře zaujme. Kniha obsahuje subjektivitu, autobiografičnost, cizí slova, vtip, humor ale i smutný podtext. Větná stavba je pestrá, najdeme složitá souvětí i krátké věty. V textu se vyskytují expresivní výrazy, citoslovce a slangové výrazy. Autor si zakládá na práci s detaily (konkrétní místa), vyprávění je jednoduché, některé pasáže působí velmi poeticky. Jsou zde zdrobněliny, přirovnání, metonymie, metafora, ironie až sakrasmus.

NEJDRAŽŠÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ
Motivy: Elektrolux, vysavače, ledničky, rybaření, výlov rybníka, velká sláva, diváci, kapři, výdělek, podvod, lest, odplata, nejdražší bedna na králíky a nejdražší kapr v Československu, ale i v celé střední Evropě, hněv, ostuda, posměch, peníze,...
Časoprostor: Delší časový úsek (několik let), rybník v Kročehlavech, u rodiny doma (v Praze), restaurace, tatínkova kancelář
Děj: Tatínek se rozhodl koupit rybník s kapry. Dostal nabídku od doktora Václavíka na rybník v Kročehlavech za 10 000 Kčs, který koupil. Na podzim uspořádal slavnostní výlov, kde se ukázalo, že naletěl. V rybníku byl jen jeden velký kapr. Rodina měla ostudu. Za několik let za tatínkem přišel doktor Václavík, že jeho manželka shání ledničku. Tatínek mu řekl, že mu ji dopraví do tří dnů, když mu hned na místě zaplatí přes 10 000 Kčs. Doktor souhlasil. Tatínek se mu pomstil, prodal mu ledničku bez vnitřku.
Postavy:
Tatínek Leo Popper - obchodní cestující pro švédskou firmu Elektrolux (ledničky a vysavače), předtím prodával hasicí přístroje, otec tří synů, člověk plný vitality, Žid, pracovitý, chytrý, milovník žen, šarmantní, snílek se spoustou přání, rád rybaří, rybám dává přednost téměř přede vším (i před prací), důvěřivý, nikdy nebyl na pití alkoholu, nedá se odradit neúspěchy a znovu se pouští do nových a málo nadějných podniků, ke svým kaprům i králíkům se choval s největší láskou, staral se o ně jako o děti

Maminka Hermína - křesťanka, drobná, světlovlasá žena, velice tolerantní, laskavá, svému muži odpouští různé prohřešky, chce k moři do Itálie, vyrůstala u Kladna. Moc se o ní nedozvíme, vypravěč ji věnuje málo pozornosti.

Karel Prošek - pochází z Luhu pod Bránovem, vypravěč ho oslovuje "strejda", tatínkův nejlepší kamarád, má knírek, převozník, chodí s tatínkem na ryby, pracovitý, bydlí v chalupě u Berounky, Popperovi za ním jezdí na návštěvu. Král pytláků, má velmi dobrý vztah k přírodě, má psa Holana, jeho dědeček také pytlačil, rád se napil alkoholu, má ženu Karolínu a 6 dětí, zemřel po válce krátce po Holanovi, pohřbili ho do černé rakve i se psem , merunou, podmáslím, rybami a srnčím, buřty a gramofonovou deskou Tisíc mil.

doktor Václavík - prodal tatínkovi rybník s jedním kaprem, za peníze od tatínka si vyjel s manželkou do Itálie, nechal se od tatínka napálit (koupil od něj lednici pro manželku, ta ale byla prázdná).

SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ
Motivy: cestování, chalupa, pytlačení, pes, srnci, Protektorát Čechy a Morava, porušování nařízení, válka, koncentrační tábor, Adolf Hitler, Židé, temná doba, zákazy, Davidova hvězda, hrozba trestu smrti, strach, hněv, psychické dno člověka, pláč, maso, hlad, spravedlivé dělení, paroží, smrt, Němci, rybáři,...
Časoprostor: kolem hradu Křivoklát, řeky Berounky, zájezdní hospůdka U rozvědčíka, chalupa u Karla Proška, křivoklátský les, stráň se srnci, domeček pod Bránovem, kterému se říkalo "v Luhu", buštěhradský dům čp. 54 (Buštěhrad)
Děj: Začíná vzpomínkou vypravěče na doby, kdy jedili na hrad Křivoklát, kde měli chatu (tloukli máslo v máselnici, voněly pecny chleba,...) a dvě sezóny byly v zájezdní hospůdce. Ráno našla maminka tatínka opitého u studny. Poté na dlouhá léta našli přístřeší v chalupě u Karla Proška. Prošek byl pytlák, na pomoc si pořídil vlčáka Holana. Vždy mu řekl: "Holane, běž!" a ten zlomil srnci vaz. Myslivci psa podezřívali, ale nikdy mu nic nedokázali. Ráj skončil, když k moci nastoupil Adolf Hitler. Karel Kovařík vybubnoval, že se zřizuje Protektorát Čechy a Morava. Otovi bratři byli povoláni do koncentračního tábora, tatínek Leo jim nezákonně sháněl ryby na řece Berounce u Proškovy chalupy, aby je připravil. Od kamaráda doktora Jeřábka si nechal napsat omluvenku, že nemůže na šachtu a odpáral si Davidovu hvězdu. Noci však byly světlé a ryby se nechtěly nechat chytit. Poprosil Karla, aby zabil srnce (pod trestem smrti). Ten odmítne, ale řekne, že Leovi půjčí Holana. Na poslední chvíli, než tatínek musí odjet, se objeví srnec. Holan nejprve odmítá, ale nakonec jde s Leem. Na stráni jsou Němci. Leo věděl, že když ho chytnou, tak ho ubijí. Ale i tak poslal holana na srnce, ten ho na druhý pokus zdolal. Než se Leo stačil přiblížit k srnci, našli ho dva rybáři a začali ho stahovat. Tatínek přišel za Proškem smutný a ten dostal nápad. Šli, mluvili nahlas ("pane nadlesní") a rybáři utekli. Leo si vzal srnce a jel domů. Cestou ho zastavila paní, že má vše od krve. Doma srnce spravedlivě rozdělili mezi sousedy a zbytkem vykrmili Huga a Jirku. Oba se vrátili, i když Jirka v horším stavu. Pan Prošek si pověsil hlavu srnce do chalupy, někdo ji ale ukradl. Nakonec zemřel i s Holanem.
Postavy:
Tatínek Leo Popper
Maminka Hermína
Karel Prošek

tulák Bambas - nepracoval, chytal ryby u Čertovy skály od jara do zimy, spal v polorozbořené chatce, Ota v něm vidí vzor

Karel Kovařík - zastával místo místního rozhlasu v Luhu, obecní policista, bývalý švec, s rakouskou čepicí, špatně slyší, chodil s červeným bubínkem a modrými paličkami hlásit zprávy, za které žádal korunu, pomátl se

Hugo a Jirka - Otovi bratři, ve třetím roce války byly povoláni do koncentračního tábora, oba se vrátili domů, maso od otce jim zřejmě zachránilo život

pes Holan - vlčák, Prošek ho získal od sedláka Nováka jako štěně, doprovázel Karla Proška při pytlačení, pomáhal jim obstarat hospodářství, jméno získal podle pražské firmy, má mohutnou hruď, silné nohy, obrovskou tlamu, žluté vlčí oči, zabíjel slepice a různá zvířata

KAPŘI PRO WEHRMACHT
Motivy: rybník, kapři, tatínkova láska ke kaprům, hymna, majetek, Židé, Němci, vlastenectví, okupace, urážky, smutek, zlá doba, hlad, jídlo, výlov, strach,
Časoprostor: začátek okupace, doba vyhlazení Lidic, Buštěhrad, Praha, Kladno
Děj: Tatínovi vzali Němci buštěhradský rybník, ten to nemůže přenést přes srdce, protože už od malička tam chodil. Byli tam ti nejlepší kapři - nesmrděli bahnem a rychle rostli. Na začátku války se rodina stěhovala z Prahy do Buštěhradu, kde měl tatínek svůj rybník. Ten ještě s Otovými bratry jezdil pracovat na kladenskou šachtu. Jednou u rybníka přistihl 4 muže v zelených uniformách (příslušníci SS), jak loví kapry, ti ho poslali pryč. Oto připomíná zkázu Lidic, kde slyšeli lidi křičet, kde měl kamarády, se kterými zde hrával fotbal. Vzpomíná jak bráškové museli do koncentračního tábora, Ota se snažil obstarávat jídlo a nakonec povolali i otce. Jednou před jejich domem zastavilo gestapo, prohledali jim dům, donutili je rozbít bystu. Než tatínek odešel, společně si udělali Štědrý večer. V noci šel tatínek s Otou vysekat kaprům díry do ledu. Pomazlil se s nimi a nakonec je všechny vylovil, aby je nenechali Němcům ("ukradl své vlastní kapry"). Druhý den ráno tatínek odjel. Ještě ten den Ota s maminkou začali vyměňovat kapry za jídlo, a že ho bylo dost. Další rok přijela na výlov rybníka německá branná moc (Wehrmacht) a zabavila ho. V rybníku ale nebylo nic, nikdo si to nedokázal vysvětlit a hudba hrála na počest tatínka, který Němcům vypálil rybník.
Postavy:
tatínek Leo Popper
maminka Hermína
Němci

KRÁLÍCI S MOUDRÝMA OČIMA
Motivy: králíci, málo peněz, neúspěšná výstava, tatínkova láska ke králíkům, překrmování, smrt, sanitka, zklamání a rozčilení, rozhodčí
Časoprostor: Radotín, řeka Berounka, Praha, Karlštejn
Děj: Rodiče koupili domek u Radotína, ale peněz bylo málo, a tak se tatínek rozhodl, že vydělá "majlant" pomocí králíků šampanů. Králíci ho milovali, pečlivě se o ně staral, překrmoval je čerstvou trávou. Maminka úspěšně pěstovala krocany, slepice a prodávala vajíčka. Tatínek se zároveň věnoval zahradničení (měl záhony gladiol), v zimě líčil železa na havrany. Vyprávěl o svých bohatých příbuzných (přestože skutečnost byla trochu jiná) i o tom, jak za války vezl jejich psa Tamíka a kočku pryč. Poté mu někdo z králíkářského spolku namluvil, že má dát své králíky tetovat, aby vyhrál hromadu cen a peněz. Pozval si na to tedy odborníka a snil o tom, že je na nejbližší výstavě prodá. Než odjel, řekl mamince, aby vyklidila spíž. Sbor rozhodčích jeho králíky však neocenil, protože jim neudělal manikúru, neostříhal nehty atd. Bylo jasné, že je nikdo nekoupí. Nakonec je všechny pustil, přestože se ho dlouho drželi. Domů šel pěšky, podél řeky. Druhý den se dobelhal k vrátkům, podlamovaly se mu nohy a držel se za srdce. Maminka zavolala sanitku, tatínek pověsil na vrátka ceduli "přijdu hned", ale už nikdy nepřišel.
Postavy:
tatínek Leo
maminka Hermína
pes Tamík, kočka
králík Michael - tatínkův oblíbenec
Novákovi - půjčili tatínkovi bednu na králíky

OSTATNÍ:

VE SLUŽBÁCH ŠVÉDSKA
Děj: Tatínek pracuje u švédské firmy Elektrolux, motivuje ho paní Irma (manželka pana ředitele Korálka). Rozhodne se, že jí získá tím, že se stane nejlepším prodejcem. Maminka o jeho tajné lásce ví, ale nevěří, že by se mu to povedlo. Tatínek se skutečně stane nejlepším prodejcem na světě, díky jeho úspěchům si rodina žije dobře (tatínek dokonce koupí americký vůz). Náhodou se spřátelí s věhlasným malířem Nechlebou, chce aby namaloval Irmu. Ten ale odmítá a touží malovat jen svou Lukrécii. Korálek Lea všude vychvaluje, ten mu slíbí, že malíře přemluví. Když konečně po roce svolí a Irma přijde, malíř ji vyhodí. Ředitel je naštvaný, protože všude rozhlásil, že jeho ženu namaluje slavný malíř.

JAK JSME SE STŘETLI S VLKY
Děj: Poválečné období. Začíná, když Popperovi jeli po válce do Luhu a pochytali v Berounce stovky štik, které pak vyměňovali s lidmi v okolí. Ota chodíval s tatínkem a panem Proškem štiky chytat. Věděli, že nebyli sami, kdo na ně chodil - byla tu i rodina Vlků, ostřílených rybářů, kteří u Berounky vyrostli, takže ji znali jako své boty. Jeden den došlo k nevypsané soutěži mezi rodinou Popperových a rodinou Vlků, co žili v Luhu. V ten den Popperovi vylovili jen 3 štiky a z toho jenom jedna byla velká. Tatínek řekl Otovi, aby štiky naložil na vozík - bude to vypadat, že jich mají víc. Když projížděli okolo Vlků, zjistili, že jich mají pět. A tak si pamatovali tento den jako den, kdy jim Vlci "dali na prdel", ale neměli o tom ani tušení.

OTÁZKA HMYZU VYŘEŠENA
Děj: Vypráví o tatínkových poválečných obchodech. Když byla válka, tatínek přirozeně přišel o svou práci ve firmě Elektrolux. Nejdřív prodával zmodernizované spony na kšandy, mast proti svrabu a reklamní skříňky. Začne tedy s prodejem mucholapek BOMBA - CHEMIK, od firmy Dersol. Mělo se jednat o vynález, který zaplaví ČR, Evropu a možná i svět. Byla napuštěná medem, žlutou barvou a práškem DDT. Firma Dersol patřila ing. Václavu Jehličkovi a šoférovi Franty Hodky. Jenže mucholapky nikdo nechtěl. Až je jednou dali ke koním a do večera ve stájích nebyla ani jedna moucha. Tatínek rozjel prodej. Začali vydělávat miliony, i Ota prodával v Brně. Ale jak rychle uspěl, stejně tak rychle o svou slávu přišel. Přicházeli mu telegramy typu: "Pane Popper. Mouchy nechcípají. Spravujou se! Jděte do prdele s takovým zázrakem!" O pár let později tutéž mucholapku začali vyrábět Holanďané jako FlyKiller a zaplavili tím Evropu.

PRASE NEBUDE
Děj: Protože se už tatínek nemohl postarat o kapry, hledal si jiný koníček. Předseda JZD mu nabídl krmení prasat. Tatínek se pro práci okamžitě nadchl a chtěl vykrmit ty nejkrásnější prasata v Československu. Dokonce u nich spal a nemyl se. Maminka si o něj dělala starosti a chodila mu pomáhat a kontrolovat ho. JZD slíbilo, že za odměnu dostanou vlastní prase. Velice se na ten den těšili, ale nakonec jim oznámili, že "Prase nebude". Když to manželé uslyšeli, začali se smát. Nakonec dostali zprávu z JZD, u které se smáli ještě víc: musejí proplatit závazek vůči JZD 530 Kčs.

ZDROJE:
podrobněji na: https://www.rozbor-dila.cz/smrt-krasnych-srncu-rozbor-dila/
http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/ota-pavel/smrt-krasnych-srncu-13.html#axzz5BuRfpf5K