*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Bylo nás pět 2/2

28. ledna 2018 v 12:46 | ČteníkLen |  Povinná četba

Bylo nás pět

Stručný děj:
Hlavní hrdina Petr Bajza prožívá se svými kamarády různé příhody (je zde částečná autobiografie). Společně s Antonínem, Edou, Čeňkem a Pepou vytvoří partu a vyvádí různé klukoviny. Například se snaží ochočit si vosy kvůli medu (Tondův vynález). Zkouší je vykouřit, ale jsou pobodáni a nápad je rychle přejde. Petrovi se narodí sestra Mančinka.
Kluci často chodí do městského biografu, jelikož však nemají čím zaplatit, lezou dovnitř oknem.
Neustále jsou pod dozorem pana Fajsta.
Jednoho dne se rozhodnou jet do Itálie, na což si střádají peníze, k odjezdu ale nikdy nedojde. Když má do města přijet cirkus, začne být Petr neobyčejně hodný - doufá, že mu rodiče koupí lístky. Maminka nakonec přemluví tatínka a celá rodina jde do cirkusu.
V závěru Petr onemocní spálou a má sny (halucinace z horečky), že mu rodiče koupili slona Jumba a že s ostatními kamarády odjel vlakem do Indie, kde potkal maharadžu, Zilvar se oženil s jeho dcerou.
Mezi jednotlivými sny se probouzí a je u něj doktor nebo matka s otcem. Péťa ztrácí pojem o tom, co je realita a co sen, ale nakonec je vyléčen.

Hlavní postavy:

Petr Bajza - má autobiografické rysy autora, hlavní postava, která vypráví celý příběh, veselý, asi devítiletý kluk s velkou fantazií, menší postavy, celkem zlobivý, rád dělá různé lotroviny, do každého dobrodružství se vrhá po hlavě. Na druhou stranu je kamarádský a hodný, chytrý i bystrý, upřímný, snaživý. Pomáhá u rodičů v obchodě, jeho otec je majitel obchodu se smíšeným zbožím, nebaví ho chodit do houslí, prožívá svou první lásku s cukrářovic dcerou Evou, často má potyčky s rodinnou hospodyní Kristýnou, kterou přezdívá Rampepurda. Má mladší sestru Mančinku (batole) a bratra Láďu, který se učí na kupce v Mostě.

Josef (Pepek) Zilvar - pochází z chudobince, je starší než ostatní hoši, několikrát propadl, kouří, vede dospělácké řeči, je statečný, neohrožený, syn válečného invalidy.

Antonín Bejval - syn majitele povoznictví a obchodu s uhlím, Péťův spolužák, lakomý, téměř namyšlený, iniciátor většiny akcí, za které byla skupina většinou potrestána.

Čeněk Jirsák - pobožný kamarád Péti, syn výrobce čepic, jeho koníčkem je sbírání hříchů ke svaté zpovědi, které si zapisuje do notýsku, je velice ješitný.

Eduard Kemlink - další z Péťových kamarádů, syn bohatého a respektovaného úředníka z berního úřadu, velmi chytrý, vcelku poslušný. Má dvě sestry - Rafaelu a Viktorku a psa Pajdu, který s dalším psem (Amorem) krade v řeznictví buřty.

Otakárek Soumar - chlapec z bohaté rodiny, syn továrníka, osamělý, obézní, rád by se s ostatními kamarádil, ale francouzská vychovatelka mu to nedovolí, aby ho nezkazily.

Petrův otec - majitel koloniálu (obchodu se smíšeným zbožím), přísný, ale zároveň laskavý, poněkud opatrný na peníze.
Petrova maminka - hodná, rozumná, laskavá, starostlivá

Kristýna - hospodyně, pochází z horské vesnice Rampuše (odtud přezdívka Rampepurda), bláznivá, všemu se směje, má strach z myší, má rozpory s Péťou.

Eva Svobodová - dcera cukráře, líbí se Péťovi, nosí mu z cukrářství dobroty

pan Fajst - místní občan, starý mládenec, zapšklý moralista a milovník starých mravů, často Péťu kontroluje, jestli si umyl uši
Výsledek obrázku pro bylo nás pět kniha

Vlastní názor: Myslím, že čtenáři téhle knihy se dělí na dvě skupiny: ti, kteří s knížkou vyrůstali, bavila je a mají k ní osobní vztah a ti, kteří museli přetrpět dvou set stránkové vyprávění malého kluka. Osobně se řadím spíše ke skupině druhé. Začátek a konec mě opravdu už nebavily - zpočátku jsem měla problém si zvyknout na styl psaní a ke konci už jsem si přála, aby ty stránky zmizely.
Nicméně kniha sama o sobě není špatná. Jen je psána jinak, než jsme v současné době zvyklí a místy bývá zdlouhavá. Myslím, že autor vyzdvihuje slovo "hrdý" v - pro mě - novém světle.
Možná bych byla radši, kdyby v knize byly alespoň nějaké kapitoly, nerada čtu text v celku.ZDROJE:
http://www.unium.cz/materialy/0/0/demokraticky-proud-mezivalecne-ceske-prozy-m20336-p1.html
https://www.rozbor-dila.cz/bylo-nas-pet-rozbor-dila-k-maturite-10/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pragmatismus
https://www.rozbor-dila.cz/bylo-nas-pet-rozbor-dila-k-maturite-7/
http://www.materialy-do-skoly.cz/maturitni-otazky/literatura/bylo-nas-pet-karel-polacek-rozbor-dila/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 24.5% (12)
Ne 75.5% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama