*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Bylo nás pět 1/2

28. ledna 2018 v 12:45 | ČteníkLen |  Povinná četba

Bylo nás pět

Kontext autorovy tvorby, základní informace: Karel Poláček, český spisovatel přelomu 19. a 20. století, pochází z Rychnova nad Kněžnou. Jeho rodiče byli židovského původu, vlastnili obchod. Měl 4 bratry. Vystudoval gymnázium, poté se stal úředníkem. Byl to novinář v redakci Lidových novin s vynikajícím postřehem a autor humoristických a satirických románů. V době mezi dvěma válkami podal nejlepší obraz českého maloměšťáka. Jeho kritika je někdy úsměvná a dobrosrdečná, jindy velice ostrá a tvrdá.
Díky svému původu byl poslán do Terezína během 2. světové války a poté umírá v Osvětimi.
Mezi jeho další díla patří:
Muži v ofsajdu aneb ze života klubových přívrženců - román, pohled do života fanoušků pražských klubů (Viktorie Žižkov, Sparta)
Okresní město - tetralogie (Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město, Vyprodáno)
Hostinec U Kamenného stolu - román, příběh dvou bratrů
Povídky pana Kočkodana
Edudant a Francimor - pro děti

Literárně/obecně kulturní kontext:
Demokratický proud české meziválečné prózy 20. století
Atmosféra tehdejší doby byla ovlivněna mnoha událostmi: 1. světová válka, Velká říjnová socialistická revoluce v Rusku, rozpad Rakousko-Uherska, založení ČSR, světová hospodářská krize, nástup fašismu, 2. světová válka
Autoři tohoto proudu byli tzv. pragmatisté.
Pragmatismus = filozofický směr 20. století, vznikl v USA. Do popředí staví zkušenosti, myšlenky se ověřují tím, zda jsou prospěšné.
Razí mírovou politiku, snaží se o zachování demokratických principů v první republice. Všichni autoři přispívali do Lidových novin, kde se shromažďovala demokratická inteligence.
Byli ovlivněni ideami prezidenta TG Masaryka, scházeli se každý pátek, proto se jim také říká "pátečníci".

Další představitelé:
Karel Čapek (R.U.R, Ze života hmyzu, Bílá nemoc, Krakatit, Matka, Válka s mloky, Povídky z jedné/druhé kapsy)
Josef Čapek (Stín kapradiny, Kulhavý poutník)
Eduard Bass (Klapzubova jedenáctka, Cirkus Humberto, Lidé z maringotek)

Okolnosti vzniku díla:
Při psaní díla se autor zčásti inspiroval svými dětskými zážitky. Především využil znalost maloměstského prostředí. Reálným předobrazem je pravděpodobně jeho rodné město Rychnov nad Kněžnou. Humor, který v knize najdeme je v kontrastu s těžkou životní situací, v níž se autor nacházel; byl zbaven svého místa v redakci Lidových novin, dílo psal těsně před transportem do koncentračního tábora a jeho vydání se nedožil.

Literární druh, žánr, výrazová forma: epika, autobiografický, humoristický román, próza
Téma: příhody klučičí party na malém městě, vypráví o běžných situacích, do kterých se kluci dostávají.
Motivy: dětství, kamarádství, parta, cirkus, slon, Indie, dětská láska, spála, rošťárny, naschvály, vosy, biograf, průšvihy, cestování, peníze, zdravení pana Fajsta, kontrola uší, nemoc, uzdravení, doktor, rozepře, jazyková komika, boje se sousedními partami, zážitky u rybníka, dětská fantazie, výchova dětí, rodina,...
Časoprostor: přelom 19./20. století, před válkou, autor píše knihu v době okupace (za protektorátu). Odehrává se na maloměstě (pravděpodobně Rychnov).
Kompoziční výstavba: Dílo není rozdělené na kapitoly, jedná se o text graficky rozdělený na 41 krátkých oddílů (nečíslovány). Jsou spojeny jedním příběhem, ale návaznost je spíše volná - sled epizod. Kompozice je chronologická, v prvních dvou oddílech je popis hlavních postav a krátká retrospektiva. V posledních cca dvou pětinách knihy je rámcová kompozice - Petrovy sny jsou prokládány výjevy ze skutečného života (např. příchod doktora). Na konci knihy najdeme vysvětlivky neznámých zastaralých slov.
Vypravěč, vyprávěcí způsoby: Vypravěčem je hlavní hrdina knihy, asi devítiletý Péťa Bajza, vyprávěcí způsob: ich-forma.
Typy promluv: občasné monology, dialogy, přímá řeč, popis děje. Dílo je vystavěno na jazykové komice, kdy se kluci snaží mluvit spisovně jako dospělí. Používají knižní výrazy, které neumí a do kontrastu i nářečí a obecnou češtinu (např. kořauku, levorver, ďouče). Zároveň jsou v knize užity citoslovce, archaismy, expresivní výrazy a jiné. Slova se často opakují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 24.5% (12)
Ne 75.5% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama