*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Babička 2/2

28. ledna 2018 v 9:38 | ČteníkLen |  Povinná četba

Babička

Stručný děj:
Kapitola I.
Terezka v dopise žádá svou matku (babičku), aby se k nim nastěhovala. Babička se tedy rozhodne odjet. Děti ji zbožňují, babička jim peče chleba, ukazuje jim svou malovanou truhlu.

Kapitola II.
Babička každé ráno vstává s Pánembohem, pokropí se svěcenou vodou a přede na vřeténku. S dětmi si v létě vyjde na procházku a přitom sbírá bylinky. Jednou za rok je navštíví bába kořenářka, která dětem vypráví pohádky.


Kapitola III.
V létě se babička chodila s dětmi koupat do strouhy. Okolo Starého Bělidla chodíval téměř každý den pan myslivec, pan mlynář a Mojžíš, kterého se děti báli. Také k nim jezdil kupec Vlach, olejkář a myslivec Beyer, který přicházel každé jaro z hor, když dřevo pouštěli po Úpě.

Kapitola IV. (rodina Kudrnovic)
V neděli ráno chodila babička do kostela, když se vracela, děti jí chodívaly naproti. Odpoledne děti chodily k mlýnu, kde si hrály s Kudrnovic dětmi. Jejich rodina byla zvláštní - byli chudí, otec hrál na flašinet, matka prala a zašívala. Jedli kočky a vrány.

Kapitola V.
Babička se s dětmi vydá na návštěvu k myslivcům. Když odpočívají v altánku, spatří kněžnu na koni. Babička jí věnuje jahody. U myslivců si děti hrají, babička poslouchá příběhh o Viktorce, který myslivec vypráví.


Kapitola VI. (Viktorka)
Viktorka byla krásné děvče, měla plno nápadníků, ale žádného nechtěla. Když do vesnice přijeli vojáci, jeden jí začal sledovat. Viktorka se tedy rozhodla, že se vdá za Tondu. Jednoho dne jí něco říkalo, ať jde na jetelinu. Když přišla na pole, šlápla na trní. Udělaly se jí mžitky před očima a když se probudila, voják jí kropil obličej.
Pak ji vyznal lásku a ona mu dala škapulíř. Jednou večer se dozvěděla, že voják odjel a vzkázal ji, ať nezapomene na svůj slib. Do rána byla pryč a už ji nenašli. Po roce přinesli ovčáci novinu, že viděli Viktorku, ta se ale nechtěla vrátit. Rodiče jí dávali jídlo do lesa. Jednou ji viděli a poznali, že měla dítě. Zároveň sním však utíkala ke splavu a vhodila ho do vody. Nakonec zazpívala ukolébavku. Otec se nad Viktorkou trápil, třetí rok umřel.
Za 15 let nepromluvila, jen jednou, když potkala Zlatohlávka (písaře, Němec), zakřičela na něj, kam dal její dítě.


Kapitola VII.
Babička se vydává s dětmi na zámek ke kněžně. Děti dostanou drahé dárky od Hortensie a babičce vypráví svůj příběh.


Kapitola VIII. (Hortensie)
Její otec byl zraněn v bitvě u Lipska a po návratu domů zemřel. Její matka také zemřela a sirotka se ujala Giovanna. Když vyrostla, vzala si ji paní kněžna, která ji miluje jako vlastní dceru.


Kapitola IX. (Kristla a Míla)
Oba se měli moc rádi. Ale problém byl ten, že za Kristlou chodil Talián, kterého už několikrát odmítla. Když se svěřila Mílovi, vymyslel plán. Jednou večer zaklepal na okno zase Talián, ale z křoví vyběhl Míla s kamarády a dali mu, co proto. Kristla se svěřila babičce, že Míla chce jít místo vojny na zámek, ale kvůli Taliánovi by ho nemuseli vzít. Babička ji slíbila, že ji pomůže.


Kapitola X.
Babička se vydala s Barunkou, panímámou, Ančou a Kristlou na pouť. Nakoupily tam dárky pro nejbližší a vydaly se zpět. Po cestě si Anča všimla, že má Kristla stříbrný prstýnek. Míla ji požádal o ruku.


Kapitola XI.
Na dušičky babička zapalovala s dětmi svíčky. O svaté Lucii se děti bály, protože se říkalo, že když budou zlobit, odnese se si je. Nejraději měla babička Vánoce.


Kapitola XII.
Na Vánoce přijel k babičce syn Kašpar. Děvčata slívala olovo a vosk a děti pouštěli svíčky v ořechových skořápkách. Následovali svátky Tří králů, pak masopust, neděle Smrtelná, kde dívky vynášely Moranu, Květná neděle, Bílá sobota a Velikonoce.


Kapitola XIII.
Začalo jaro. Tatínek poslal dopis, že přijede v polovině máje. Na horách začalo pršet a sníh se rozpouštěl, až to rozvodňovalo řeky a zatopilo stavení. Třetí den voda začala opadat a sluníčko vysušilo stavení, chlévy,… Dětem začala škola. Odpoledne jim šla vždy babička naproti.


Kapitola XIV.
Všichni jsou nešťastní, protože tatínek nepřijede a Hortensie je těžce nemocná. Nejhorší je, že Míla musí na 14let na vojnu, protože si nechtěl vzít rychtářovu dceru.


Kapitola XV.
Jako každý rok přišel pan Beyer. Ale ne sám. Vzal sebou svého syna, kterému říkali Orel. Orel povídal dětem, jaké prožil s tátou dobrodružství a různé věci. Přišel ale den, kdy odváděli Mílu. Všichni se sním přišli rozloučit.


Kapitola XVI.
Konečně nastal den, kdy se tatínek vrátil. Děti se na něho nemohly vynadívat. Když zůstala babička sama doma, přišla za ní Hortensie. Babička ji slíbila, že si ji může namalovat. Kněžnu poprosila, aby pomohla Mílovi.


Kapitola XVII.
Ráno bylo parné. Nebe se ale začalo zatahovat, až přišla bouřka. Když skončila, všichni šli zjistit škody na úrodě. Další den šla babička s dětmi ke kněžně, protože Hortensie chtěla namalovat děti. Když šli domů, potkali pana myslivce a ten jim řekl, že Viktorka je mrtvá. Do stromu udeřil blesk, a strom na ní spadl.


Kapitola XVIII.
Míla se vrátil a to díky paní kněžně. A hned se strojila svatba. Také Hortensie se vdala, ale po roce zemřela a zanechala své dítě. Babička ale stárla. Už jenom ležela. Bylo to druhý den, kdy babička tiše sténala. Barunka ji předříkávala modlitbu, babička se modlila s ní, až najednou se její ústa nehýbala.


Hlavní postavy:

Babička (Magdalena Novotná) - je autobiografická, žije v souladu s lidmi, přírodou i Bohem, je hluboce věřící. Je moudrá, pracovitá, vlastenecká, milující, šlechetná, zkušená, prostá, pohostinná, zásadová, konzervativní a lehce nepřizpůsobivá, nenechá se stáhnout dobou, spravedlivá, pokorná, klidná, vlídná, mírumilovná, vyrovnaná, upřímná, přejícná, má úctu k lidem i rodé zemi. V díle je zachycen její život na Starém Bělidle v průběhu roku, kniha začíná jejím příjezdem na Staré Bělidlo. Má idealistický vztah s kněžnou. Má kladný vztah k vnoučatům, všem se snaží pomoct. Měla syna a dvě dcery. Symbol starých zvyků.

Viktorka - kdysi krásná, velmi žádaná venkovská dívka, dcera sedláka ze Žernova, pracovitá. Měla bratra a sestru. Když do vesnice přijedou vojáci, jeden ji začne pronásledovat. Viktorka se rozhodne co nejrychleji vdát za Toníka. Voják ji ale stihne pobláznit, zamiluje se do něj, vzepře se tehdejším konvencím a jde za hlasem svého srdce. Její příběh bohužel končí tragicky, neboť otěhotní a její hoch i opustí. Poté se zblázní, s nikým nepromluví ani slovo, za lidmi jde jen, když má hlad, běhá po lese, často je slyšet její zpěv od splavu, své dítě hodí do jezu a sama je při bouřce zasažena stromem, do kterého uhodí blesk a umírá.

Barunka - babiččina nejoblíbenější vnučka, je nejstarší, babička je její vzor, rozumná.
Jan a Vilímek, Adélka - sourozenci Barunky, Adélka je nejmladší dcera Terezky (dcera babičky, matka dětí), je zvědavá a bystrá.

Paní kněžna - v knížce se jmenovala Zaháňská. Ve skutečnosti je postavou paní Eleonora hraběnka z Kounic, které Němcová věnovala své dílo. Kněžna se s babičkou stýká jako s člověkem sobě rovným, obdivuje její životní moudrost a respektuje její rady. Dobrosrdečná žena, která pomáhá lidem.

komtesa Hortensie - adoptivní dcera paní kněžny, která nachází u babičky porozumění a lásku. Babička jí pomáhá překonat určitou životní krizi. Jemná, milá, pokorná.

Pan Prošek - manžel Terezky, otec dětí, původem Němec, babička ho má ráda, ale mrzí ji, že neumí česky.

Kristla - věrná, dcera hospodského, hodná a prostá mladá dívka, zamilovaná do Míly
Míla Kudrna - obyčejný hodný vesnický hoch, zamilovaný do Kristly

Související obrázek

Vlastní názor: Knížka, dle mého, podnítí čtenáře k zamyšlení nad svým vlastním vztahem k příbuzným, líčí život vesnického občana a lásku k vnoučatům. Mám z ní rozporuplné pocity, místy se mi četla téměř lehce, ale byly i chvíle, kdy bych stránky nejradši přeskočila až nakonec. Jazyk až takový problém nebyl, ale samozřejmě, že je to něco jiného, než dnešní literatura. Avšak jako stručný obraz venkovských tradic by se kniha dala použít, přestože chyběl příběh.

ZDROJE:
https://www.odmaturuj.cz/ctenarsky-denik/nemcova-bozena-babicka-18/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 25.2% (29)
Ne 74.8% (86)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama