*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Babička 1/2

28. ledna 2018 v 8:45 | ČteníkLen |  Povinná četba

Babička

Kontext autorovy tvorby, základní informace: O původu a datu narození Boženy Němcové, české spisovatelky 19. století, existuje mnoho teorií a dohadů. Nejčastěji se uvádí, že se narodila ve Vídni jako Barbora Panklová. Její matka i otec byli ve službách vévodkyně Zaháňské, matka k ní přišla sloužit ve svých 14 letech a Barboru měla v 15. Otec se zpočátku k dceři neznal a také vztah mezi matkou a dcerou byl napjatý. Později z Vídně odjeli do Ratibořic, do školy chodila v České Skalici. V jejích 5 až 10 letech na ni měla velký vliv její babička Magdalena Novotná, která ji vedla k lidovým tradicím.
V 10 letech odchází na vychování do Chvalkovic, kde se má naučit dobrým mravům a němčině. Dostává se do rodiny úředníka, kde se mluví jen německy. Získala tam spoustu ctitelů, protože ve své době byla považována za krásnou ženu.
V 17 letech ji rodiče provdali za Josefa Němce (státního úředníka finanční správy). Příliš si spolu nerozuměli, ale na druhé straně ji manželství vytrhlo z německé společnosti a dostává se do českého vlasteneckého prostředí.
Velice brzy měla po sobě 4 děti (3 syny a 1 dceru), rodina nebyla v dobré finanční situaci. Manžel byl kvůli vlasteneckým názorům často překládán do pohraničí.

Její tvorbu můžeme rozdělit:
a) Korespondence
- dopisy přátelům, rodině, nakladatelům

b) Básnické pokusy
- vlastenecké motivy

c) Činnost sběratelská, národopisná
- sbírá pohádky, pověsti, lidová vyprávění, tradice, zvyky
- dílo: Národní báchorky a pověsti, Slovenské pohádky a pověsti, Obrazy z okolí domažlického

d) Činnost publicistická

e) Povídková tvorba
- díla: Babička, Pan učitel, Karla, Dobrý člověk, Chýše pod horami, Divá Bára,
a V zámku a podzámčí a Pohorská vesnice (obě podobné románu)

Literárně/obecně kulturní kontext:
Dílo je na pomezí českého romantismu a realismu. Zároveň byla Babička vydána roku 1855 v době Bachova absolutismu, kdy probíhala silná rakouská cenzura po porážce revoluce roku 1848.
Romantické prvky: pohádky, idylický svět, útěk do přírody, na venkov
Realistické prvky: píše o současném světě, nevyhýbá se sociálním problémům
Dobou vydání Babičky se také zařadila mezi třetí generaci národního obrození, ale už i do generace Májovců (Almanach Máj 1858).

ROMANTISMUS -jako literární směr vzniká ve druhém desetiletí - do roku 1850 (= první polovina 19. století). Období mezi 2 velkými revolucemi (Velká francouzská revoluce 1789, revoluce v Evropě 1848). Projevuje se ve všech uměleckých oborech. Nejprve se zformoval v Německu a Anglii ( vychází z myšlenek dvou učenců: J. J. Rousseau, J. G. Herder).
U nás byl ve srovnání s evropskou literaturou v počátcích, na prvním místě byla myšlenka vlastenectví (od národního obrození). Ve 30. letech 19. století vystupuje nová generace - B. Němcová, K. H. Borovský, K. J. Erben, K. H. Mácha, J. K. Tyl - která se věnuje literatuře a dostávají se do rozporu s obrozenci. Čistý romantik je pouze K. H. Mácha.
Znaky:
- obdiv k minulosti - středověk, gotika, rytířství
- city vítězí nad rozumem
- rozpor snu a skutečnosti
- zájem o lidovou tvorbu
- záliba v exotice
Znaky romantického hrdiny:
- ústřední role, výjimečný člověk, který se objevuje ve výjimečných situacích.
- autobiografické rysy
- atypický, neumí se přizpůsobit. Často se dostává do rozporu s dobou a lidmi, cítí se osamělý, nepochopený, nikdo mu nerozumí, duševně rozervaný, individualista.
- útěchu hledá v lásce, která je většinou nešťastná (chyba hrdiny - miluje vysněný ideál a je zklamaný, když ta láska taková není
- hledá únik z rozporu mezi sny a skutečností -- sebevražda, souboj, útěk
- bývá obestřen tajemstvím
Zástupci:
ČR: Karel Hynek Mácha (Máj, Cikáni), Karel Jaromír Erben (Kytice), Josef Kajetán Tyl (Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka, Strakonický dudák)
ANGLIE: George Gordon lord Byron (Džaur, Childe Haroldova pouť, Korzár, Don Juan), Percy Shelley (Odpoutaný Prometheus), Walter Scott (Ivanhoe), Charlotte Bronteová (Jana Eyrová), Emily Bronteová (Na větrné hůrce)
FRANCIE: Victor Hugo (Bídníci), Stendhal (Červený a černý)
RUSKO: Alexander S. Puškin (Evžen Oněgin), Nikolaj V. Gogol (Revizor)
AMERIKA: Edgar Allan Poe (Havran, Jáma a kyvadlo)

REALISMUS - 2. polovina 19. století. Rozvíjí se přírodní a technické vědy, které ovlivnily rozvoj celé společnosti i literatury. Spisovatelé chtěli po vzoru přírodních věd také postupovat analyticky - pronikat do nitra člověka, zkoumat příčiny lidského jednání. Protože spisovatelé často zobrazované jevy kritizují, říká se mu "kritický realismus".
Český realismus začíná ve 40. letech 19. století. V Čechách v té době běží boj za svobodu proti Rakousku-Uhersku. Tyto snahy vyvrcholily v revolučním roce 1848. Dochází k rozvoji publicistiky - vydávají se Pražské noviny, Národní noviny, Šotek. V 50. letech nastupuje Bachův absolutismus a dochází k potlačení svobodomyslných myšlenek. Někteří spisovatelé byli ve vězení, ve vyhnanství (Borovský), další byli policejně sledováni (Němcová, Tyl), někteří se odmlčeli (Erben).
Znaky:
- přesné a všestranné studium společenského života ve všech jeho problémech, zabývá se všemi společenskými vrstvami ve všech situacích
- zobrazení běžného průměrného člověka nebo skupiny lidí - typický člověk, který se vyvíjí.
- objektivní přístup k tématu, autor nevyslovuje přímo své vlastní názory.
- zobrazuje i negativní jevy, autorův názor je viditelný z celkového zpracování.
- převažuje zájem o současnost. Pokud se zpracovává historické téma, řeší věčně platné otázky.
- odhalování společenských křivd, zla a volání po nápravě
- typický literární útvar je román a drama.
Zástupci:
FRANCIE: Honoré de Balzac (Otec Goriot, Ztracené iluze), Gustav Flaubert (Paní Bovaryová)
ANGLIE: Charles Dickens (Oliver Twist, David Copperfield)
RUSKO: N. V. Gogol (Revizor), Lev N. Tolstoj (Anna Karenina, Vojna a mír), Fjodor M. Dostojevskij (Zločin a trest, Bratři Karamazovi)
ČR: Karel H. Borovský (Křest svatého Vladimíra), Božena Němcová (Babička, V zámku a podzámčí)

Okolnosti vzniku díla: Němcová ji začíná psát v těžké životní situaci - po smrti svého nejstaršího syna Hynka, do kterého vkládala velké naděje, že by mohl pokračovat v její literární činnosti. A i její manželství je v krizi. V hlavní postavě babičky nechce zachytit pouze konkrétní osobu Magdaleny Novotné, chce ukázat českého venkovského člověka jako nositele kladných morálních vlastností. Mírně autobiografické dílo.

Literární druh, žánr, výrazová forma: epika, povídka, próza
Téma: Idylický obraz dětství a vzor vztahů mezi lidmi, harmonický život prostých lidí, vzor dokonalosti člověka.
Motivy: stárnutí, vnoučata, láska k bližnímu, šílenství, Staré Bělidlo, příroda, zámek, moudrost, pracovitost, úcta, 4 roční období a lidové tradice, venkov, výchova dětí, pracovitost, sousedské návštěvy, kostel, pobožnost, pohostinnost, splav, ukolébavky, masopust, potopa, škola, vojna, smrt, blesk,...
Časoprostor: 1. polovina 19. století, děj se odehrává v Ratibořickém údolí, na Starém Bělidle, v průběhu všech 4 ročních období. Zároveň také u splavu a v okolní krajině. Odehrává se v průběhu několika let.
Kompoziční výstavba: Kniha má věnování, prolog, epilog a je sepsána do 18. kapitol, číslovaných římskými číslicemi. Kompozice chronologická přímo zachycuje Babiččino stáří a dožití na Starém Bělidle. Prostřednictvím retrospektivy je však zobrazen celý její život. Autobiografické prvky. Kolem 8. kapitoly zde začíná rámec - popis ročních období. Dvě dějové linie: v první je líčen život na Starém Bělidle, zahrnuje popis běžného dne. Druhá se zaměřuje na popis ročních období a lidových tradic během roku. Epizoda ve formě příběhu Viktorky. Rozsáhlé popisy osob a prostředí. Nesouvislý děj, spíše obrazy.
Vypravěč, vyprávěcí způsob: Vypravěč je nezávislý pozorovatel děje, nezasahuje do něj. Kniha je psaná v er-formě i ich-formě v případě babiččina vyprávění.
Typy promluv: řeč přímá: dialogy, monology a řeč nepřímá. Jazyk je spisovný u věřících, archaický, střídmý, najdeme zde nářečí, lidové obraty a rčení. Bez metafor. Dlouhé věty, neobvyklý slovosled.


ZDROJE:
https://www.rozbor-dila.cz/babicka-rozbor-dila-k-maturite-4/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Babi%C4%8Dka_(pov%C3%ADdka)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Slyšel/a jsi o literárním festivalu Humbook?

Ano 24.5% (12)
Ne 75.5% (37)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama