*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Říjen 2017

Říše bouří

6. října 2017 v 16:05 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Říše bouří

Autor: Sarah Janet Maasová

Edice, díl: Skleněný trůn, díl 5.

Počet stran: 688

Děj: Perrington alias král valgů Erawan, který již vlastní dva klíče Sudby, chce krále Doriana Havilliarda, mrtvého či živého. Posílá kruhy čarodějnic do Zlomuvalu, aby ho dobyli. Dorianova jediná naděje je vílí princ Jeřáb, který se tam okamžitě vypraví. Dorazí ale příliš pozdě, Železozubé čarodějnice stačí vyplenit město. Jejich vůdkyně Manon se rozhodne Doriana ušetřit a nechá ho s Jeřábem odejít.
Manon musí zaplatit za to, že při útok na Zlomuval zabila jednu ze Žlutohnátek. Manonina babička rozhodne, krev musí nahradit krev, chtějí popravit Manoninu pobočnici Asterin. Manon to však odmítne udělat a v den popravy napadne svou babičku. V průběhu boje, kdy Manon dochází síly jí babička řekne, že je ve skutečnosti Crochanskou královnou - poslední svého rodu. Že babička zabila její matku i crochanského otce. Společně s Třináctkou uniká, ale je na pokraji smrti. Její wyvern Abraxos najde Aelinu loď a Manon se stává jejich zajatkyní. Vztahy se však vylepší a je s nimi více méně dobrovolně.
Po Elide, napůl čarodějnici, napůl lidské zmrzačené dívce, která utekla z Morathu - Erawanova sídla - jdou Ilkenové. Stvůry, strašnější než psi Sudby. Lstí jim ale zatím uniká, spolu s Elide cestuje i Lorcan (poloviční víla z Maevina dvora). Udělají spolu dohodu. Lorcan jí bude ochraňovat, ona mu na oplátku prozradí všechno co ví o Morathu, kde ji věznili. Vzniká mezi nimi cit, aniž si to uvědomují. Lorcan po nějaké době zjistí, že má falešný klíč Sudby a rozhodne se také zamířit za Aelin, aby se jí pomstil. Jejich cíl je tedy společný - najít královnu. Elide má u sebe pravý klíč Sudby od Kaltain.
V momentě kdy se s královnou setkají, jí ho předá. Lorcan se prozatím drží stranou.
Mezitím se Aelin snaží získat spojence kde to jen jde, ale spousta lordů neschvaluje její nárok na trůn, především Darrow. Její jediná naděje je přivést pomoc. Rozhodne se zamířit do Zátoky lebky, za Pánem pirátů Rolfem. Sejdou se tam s Jeřábem a Dorianem. Na ty už tam však čeká Gavriel a Fenrys, Jeřábovi bývalí spolubojovníci od Maeve. Jde jim o jediné, zabít Lorcana. Nevědí však, kde ho hledat. Jeřáb toho chce využít a přemlouvá je, aby bojovali na Aelinině straně. Gavriel a Fenrys jim prozradí, že Maeve z nějakého důvodu táhne na Eyllwe. Aelin je jasné, že to není náhoda - těsně předtím jí totiž mrtvý král Brannon poradil, aby se tam vydala hledat zámek, pomocí nějž uzavře bránu Sudby.
Aelin pomůže ochránit Zátoku lebky před útokem valgů a Rolfe jí za to slíbí svou flotilu. Aelin se během bitvy přemění v bohyni lovu Deannu, která k ní pronikne skrz klíč Sudby. Jejich další trasa míří do Eyllwe.
Tam však zjišťují, že někdo zapaloval po celém území požáry - Maeve.
Najdou čarodějnické zrcadlo místo zámku, pomocí kterých chce Erawan ničit celé armády. Manon s Aelin se díky němu vypraví do minulosti, kde zjistí, že Aelin je královna, jenž byla přislíbena. Že musí splatit dluh za Eleninu chybu. Její moc musí být vyčerpána do poslední kapky a sama musí položit život, aby mohl být vykován nový zámek, díky němu by bylo možné uzavřít bránu Sudby.
Během jejich výpravy do minulosti zbytek posádky bojuje s Maeviným vojskem. Je to však jen zástěrka na odpoutání pozornosti. Maeve je přelstí, ale hlavně s pomocí Lorcana - šlo mu jen o to, ochránit Elide a místo toho přivolal Maeve.
Aelin není schopna použít magii protože je vyčerpaná a výměnou za Elidin život odchází s Maeve. Ta si myslí, že klíče Sudby má u sebe. Gavriel - otec Aediona - a Lorcan jsou zbaveni krevní přísahy.
To je ale chyba, Aelin je těsně předtím předá Manon. Lysandru pověří, aby se za ní proměnila, až zemře. A s Jeřábem se ještě předtím vezmou, aby měl kdo vládnout Terrasenu.
Jeřáb přísahá, že ji přivede zpátky. Po zuřivé bitvě přijíždí Galan z Wendlynu, tišší vrazi a objeví se i Ansel z Trnitého srázu - všichni do jednoho chtějí splatit dluh Celaeně Sardothien a bojovat po jejím boku. Přiletí i Třináctka. Lyssandra se za Aelin začne vydávat.
Manon má za úkol najít zbylé Crochanky a přivést je zpět.

Výsledek obrázku pro říše bouří

Moje hodnocení: Začnu tím špatným, ale prostě to musím říct. Ach ten překlad! Takových chyb, např. záměna Jeřába za Lorcana. Úplně mi to zkazilo dojem z celé knihy. Nicméně i tak mi Říše bouří přišla jako slabší díl. Zdlouhavé pasáže, které tam nemusely být, zbytečný popis, scény Aelin a Jeřába,... Musím říct, že jsem se zamilovala do Celaeny a k Aelin už tak netíhnu, proto mě asi i víc začaly bavit scény s Manon. Nicméně autorka se opravdu vyžívá ve dramatických závěrech. Maeve bych neradši osobně uškrtila a poté ji oživila, jen abych jí mohla uškrtit znovu. Prožívala jsem všechno co udělala Aelin. Hodnotím... 7/10 bodů.