*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červen 2017

Dvůr mlhy a hněvu

28. června 2017 v 21:45 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Dvůr mlhy a hněvu

Autor: Sarah Janet Maas

Počet stran: 664

Edice, díl: Dvůr trnů a růží, díl 2.

Děj: Feyre pronásledují noční můry, div se nevyzvrací z podoby a Tamlin se jí snaží chránit tím, že jí nedovoluje opustit dům. Uplácí ji šperky, jejím jediným úkolem je účastnit se oslav a sedět po Tamlinově boku a jedinou její společnicí je velekněžka Ianthe.
Rhys čeká 3 měsíce, než dojde k naplnění jejich dohody a náhodou se objeví v den, kdy Feyre váhavě zastaví u oltáře, kde čeká Tamlin. Odvede jí na Noční dvůr a jejím prvním úkolem je naučit se číst. Po týdnu se vrací za Tamlinem, který ji využije jako zvěda.
Feyeřino zoufalství vyvrcholí ve chvíli, kdy jí v domě zamkne. Feyre si připadá jako znovu-uvězněná pod Horou. Rhysand skrz jejich pouto vycítí, že se něco děje a když vtrhne Tamlinovi na pozemek, koleduje si o vyhlášení války. Nicméně Feyre osvobodí a odnese pryč. Ta s ním dobrovolně zůstane a Rhys s ní letí do Velarisu, města, o kterém za celé tisíce let nikdo neslyšel a které bylo uchráněno před ničivými následky Amaranthiny vlády.
Postupem času je jasné, že Feyre se za Tamlina - nejen že - nedokáže vdát, ale ani se na Jarní důvr vrátit. A tak zůstává s Rhysem a jeho přáteli - Cassianem, Azrielem (dvěma Illyrijci), sestřenicí Morrigan (Mor) a podivnou bytostí Amren, která stejně jako Feyre, nebyla původně vílou.
Feyre začne cvičit svou moc, Rhysand jí pošle ke Tkadleně, aby si ověřil, co dokáže. Zdá se, že Feyre má moc všech sedmi vladařů.
Rhys ví, že se blíží strašná válka. Amarantha byla jen první zlomek, opravdovou hrozbu představuje král Hybernu, který chce díky Kotlíku oživit válečníka Juriana. To Rhys a Feyre zjistí, když se vydají za Řezbářem kostí. Naději na záchranu představuje získat dvě poloviny knihy Dechů, která by moc Kotlíku mohla zrušit.
Jedna polovina je v rukou královen v říši smrtelníku, druhou má Tarquin na Letnim dvoře.
Pro jednání se smrtelníky využívají dům Feyeřiných sester, Elain a Nesty, obě také zjistí, čím se Feyre stala. Královny jim knihu nechtějí vydat bez důkazu, že jim mohou věřit. Rhys se tedy rozhodne obětovat a ukázat Velaris. Královny však stále váhají a musí se nejdříve poradit. Nicémě se ukáže, že Zlatá královna ostatní zradila a Rhysovi knihu nenápadně předá. Zaplatí za to životem.
Na Tarquinův dvůr se musí vypravit a knihu nakonec uloupit, Amren s Feyre se přitom málem utopí.
Do Velarisu vtrhne hybernská armáda a pobije jeho občany, je jasné, že je Královny zradily. Při přeletu nepřátelé Rhyse postřelí jasanovými šípy s jedem a nebýt Feyre, která se vydává hledat Suriela, zemřel by. Zároven však díky němu zjistí, že Rhys je víc než její přítel, dokonce víc než manžel, je její druh.
Rhysand se rozhodne pro odvetu, naplánují akci, při níž chtějí zničit kotlík. Jenže Feyre není schopná vyslovit zaříkadlo z knih a otálí tak dlouho, dokud je Jurian s králem Hybernu nezajmou. Díky králově moci dokážou spoutat jejich magii. Mimo jiné spojí obě poloviny knih dohromady a pravděpodobně tím vzbudí tvory, kteří měli spát navěky.
Rhys, Cassian, Azriel, Mor i Feyre jsou víc než otřeseni, když zjistí, že jejich zajmutí má na svědomí Tamlin, jemuž jde jen o to, aby Feyre získal zpět. Ianthe ho ale zradí a přivede i Feyeřiné sestry, aby dělaly pokusné králíky a ukázaly, že Kotlík dovede přeměnit obyčejného člověka ve vílu, bez toho aby přišel o život. A tak se z Nesty a Elain také stanou víly. Avšak Nesta je jiná... Z Luciena vyleze, že Elain je jeho družka.
Feyre je jasné, že jediná možnost jak se odtamtud dostat, je jít s Tamlinem. Hraje pěkné divadlo, předstírá, že jí Rhys očaroval a králi řekne, ať zruší pouto mezi ní a Rhysem. Ten to udělá, ale netuší, že zrušil jen jejich dohodu a ne svazek, kterým se z Feyre stala vladařka Nočního dvora, rovná Rhysovi. Povede se jí zrušit kouzla, díky nimž jejich magie nefunguje a umožní tak ostatním, aby se zachránili. Mor popadne Nestu a Elain a všichni se přenesou na Noční dvůr.
Kromě Feyre, ta odchází s Tamlinem, ze kterého se jí dělá špatně. Ale zdá se, jakoby Lucien její úmysly prokouknul.

Výsledek obrázku pro dvůr mlhy a hněvu

Citace:
"Nic o mně ani o nás nevíš."
Rhys se na mě vědoucně usmál. "A Tamlin ano? Zeptal se tě někdy, proč se noc co noc div nevyzvracíš z podoby, proč nedokážeš vstoupit do některých místností nebo pohlédnout na jisté barvy?"
Zůstala jsem jako přimrazená. Jako by mě v tu chvíli svlékl do naha. "Vypadni ksakru z mé hlavy."
Tamlin musel snášet své vlastní běsy a postavit se jim.
"Nápodobně." O pár kroků ustoupil. "Myslíš, že mě těší, když mě každou noc budí vize, ve kterých zvracíš? Prostřednictvím toho pouta vysíláš všechno přímo ke mně a já neprahnu po tom vidět to z první řady, když se snažím usnout."
"Ty zmetku."

"Řekni mi, co mám udělat," řekl Rhys. "Řekni mi, co mám udělat, abych ti pomohl."
(...)
"Uběhly měsíce a ty jsi pořád jako přízrak. To se tě tam nikdo nezeptal, co se s tebou ksakru děje? To tomu tvému vladaři na tobě vůbec nezáleží?" Záleží. Tamlinovi na mně záleželo. Možná až moc.

"Prozraď mi tajemství, které nikdo neví, Pane noci, a já ti svěřím své."
V duchu jsem se připravovala, že si nyní vyslechnu nějakou strašlivou pravdu, ale Rhysand odpověděl: "Když prší, pobodává mě v pravém koleni. Zranil jsem si ho za války a od té doby mě bolí."

"To je proto, že vedeš úder na špatné klouby. Dva horní - ukazovák a prostředník -, těmi bys měla protivníka zasáhnout. Když udeříš touhle částí," (...) "ublížíš víc sobě než protivníkovi. Máš štěstí, že si s tebou Attor nechtěl dát pěstní souboj."

ZDROJ: MAAS, Sarah J. Dvůr mlhy a hněvu. V Praze: Cooboo, 2017. ISBN 978-80-7544-306-9

Moje hodnocení: Na tohle se dá říct jen: "TY KRÁÁSO!" Pro jednou mi došly slova, nedělám si srandu. Tenhle díl, ačkoli byl tak dlouhý, byl o milion procent lepší než první. Většinou u čtení nebrečím, ale tenhle konec mě totálně dostal na kolena. Po Tamlinovi bych nejradši něčím hodila, opravdu a takový obrovský zvrat jsem nečekala! V prvním díle mi připadalo, že pokud chce autorka udělat těch dílů 7, bude se muset sakra snažit, aby to o něčem bylo, ale tohle... tohle předčilo všechna moje očekávání. Nestává se mi moc často, že dojmy z knížek mi vydrží, ale cítím, že tahle se na mě podepsala. Budu hořet nedočkavostí, než bude další kniha. Spousta lidí kritizuje erotické scény, a možná, že tahle kniha opravdu není pro náctileté, ale já jsem z ní nedokázala spustit oči. Rozhodně doporučuju! 20/10 bodů :))

Dvůr trnů a růží

23. června 2017 v 19:25 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Dvůr trnů a růží

Autor: Sarah Janet Maas

Edice, díl: Dvůr trnů a růží, díl 1.

Počet stran: 440

Děj: Je zima a Feyre se musí držet zuby nehty, aby uživila své dvě sestry a chromého otce. Zoufalství ji zažene až k lesu, kam se nikdo ze smrtelníků neodváží. Feyre má štěstí v neštěstí. Narazí na laňku, ale vzápětí se tam objeví obrovský vlk. Neútočí, neudělká jediný krok, ale Feyre ho stejně proklá šípem z jasanu. Stáhne jeho kůži a odnese i zabitou laň.
Netrvá dlouho a do jejich chalupy vtrhne další zvíře. Ve skutečnosti víla. Chce si vybrat daň za svého mrtvého druha Andrase a odvolává se na Úmluvu mezi lidmi a vílím národem. Dá Feyre na výběr. Buď zemře na místě nebo s ním do konce života zůstane v Prythianu na Jarním dvoře. Feyre si zvolí druhou možnost.
Cesta tam trvá dva dny, během nichž Feyre, opředená kouzlem, spí.
Na dvoře s ní zachází jako s hostem a Feyeřina nenávist vůči vílám, které si v minulosti zotročili lidstvo, se pomalu vytrácí. Zjišťuje, že víli umí lhát a jídlo je v pořádku. Ale i to, že se zde neustále mluví o Té, ze které mají všichni panický strach (později Amarantha), že Prythian sužuje nákaza, která všem sedmi vladařům dvorů ubírá kouzelnou moc a hrozí, že zachvátí i lidstvo. Že na Jarní důvr pronikají tvorové, kteří tam nemají co dělat, protože je oslabená zeď.
Feyre jednu věc pořád nechápe a to sice, proč tam je. Přes den tráví čas s Lucienem, občas s vladařem Tamlinem, který ji tam přivedl. Prozradí jí, že o její rodinu je postaráno.
Jednou do jejich sídla přijde Rhysand, přezdívaný Amarathina děvka, vladař Nočního dvora, schopný uchvátit a rozdrtit cizí mysl. Tamlinovi dojde, že Feyre musí poslat pryč. Už tu není v bezpečí. V předvečer jejího odjezdu se jejich náklonnost dostane na vrchol a milují se spolu. Při odjezdu jí Tamlin řekne, že jí miluje.
Netrvá moc dlouho a Feyre, která se dostala domů, se rozhodne na Dvůr vrátit. Nikdo tam ale není a je zřejmé, že tamtudy prošla armáda. Podaří se jí nakonec objevit služebnou Alis. A ta jí řekne pravdu. Mohla Tamlina zachránit, kdyby řekla, že ho miluje. Že ta nákaza je ve skutečnosti sama Amarantha, která vladaře obelstila a sebrala jim moc, kterou teď využívá proti nim.
Na Tamlina byla uvržena kletba, měl čas si najít lidskou dívku, která zabije vílu z pouhé nenávisti a která by ho milovala, ale nesměl jí nic říct. Ten čas ale vypršel a Amarantha si ho odvleče pod Horu.
Feyre, ten lidský blázen, se vydá za nimi, aby ho zachránila. Amarantha jí v dobrém rozmaru dá 3 sebevražedené úkoly anebo jednu hádanku (viz citace). První úkol, zabít obřího červa v bludišti, splní díky svým loveckým schopnostem. Má ale taková zranění, díky kterým by nepřežila dalších 14 dní. Uzavře dohodu s Rhysandem. On ji uzdraví, ale na oplátku mu dá týden z každého měsíce na jeho Nočním dvoře. Díky této dohodě se mezi nimi utvoří zvláštní duševní pouto.
S druhým úkol Feyre pomůže Rhys, sama neumí číst a stálo by jí to život. Třetí úkol, je zabít tři nevinné víli. Feyre se obrací žaludek, ale udělá to, jenže třetí na řadě je Tamlin. Feyre si nakonec ale vzpomene, že má srdce doslova z kamene a bodne ho také.
Jenže Amarantha je lstivá a řekne, že když zadávala úkoly, neříkala, že je propustí ihned. To platilo jen u hádanky.
Amarantha Feyre nakonec stejně zabije, ona však ještě před svou smrtí vysloví odpověď na hádanku, a tou je láska.
Moc všech sedmi vladařů je uvolněna a osvobozený Tamlin Amaranthu zabije. Společně se 7 vladaři vrátí Feyre život, ale ne ten lidský... stane se z ní víla.

Výsledek obrázku pro dvůr trnů a růží

Citace:
Někdo mě celý život hledá, však nikdy nepozná můj žár,
jiného políbím, ten nevděčník však jen zahodí můj dar.
Občas se zdá, že mě pouze chytří a krásní smějí mít,
leč žehnám všem statečným, jimž stačí se odvážit.
O mých dotecích se praví, že něžné a sladké bývají,
zavržená se však měním v běsy, již lítost neznají,
i když zasazuji mocné, kruté rány, přesto vím,
že zmíráš pomalu, když zabíjím...

Moje hodnocení: Co se týče začátku, byl pomalejší, popravdě bych i řekla, že mě moc nebavil. Opravdová akce nastala, když se Feyre vydala pro Tamlina pod Horu. Odpověď na hádanku jsem uhádla rovnou, ale čekala jsem jestli se dozvíme její správné řešení. Tamlina jsem si zamilovala a Rhyse přesně naopak. I erotické scény jsou zajímavě vykreslené, ale v druhém díle, to je prý teprve červená knihovna... 8/10 bodů.

Císař Nihon-džinu

21. června 2017 v 17:58 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Císař Nihon-džinu

Autor: John Flanagan

Počet stran: 477

Edice,díl: Hraničářův učeň, díl 10.

Děj: Horác má zrovna opouštět Nihon-džin, když tamější císař Šigeru pocítí problémy se vzpourou na vlastní kůži. Horác se rozhodne zůstat, aby pomohl. Proti císaři povstala jeho vlastní skupina válečníků, pod vedením zrádce Arisaky. Nelíbí se jim, že císař chce, aby se obyčejný lid pletl do politických záležitostí. Vždyť sendžijové jsou přece "nadřazená rasa".
Vydávají se hledat bezpečí do legendami opředené pevnosti Ran-koši. Cestou získají na svou stranu i dřevorubce Kikorie, kteří jsou ochotní za Šigerua položit život.
Když tam na poslední chvíli dorazí, zjistí, že je to něco jiného než očekávali. Nicméně Horác a schopní Kikoriové se pustí do práce a pevnost promění alespoň v dočasnou bariéru.
Na pomoc dorazí i Horácovi přátelé, Will, Halt, Evanlyn (alias princezna Kassandra) a Alyss. Dívky se vydají pro pomoc přes jezero k lidu Hasanuů, válečníků. Will s Haltem se snaží vymyslet co nejlepší plán obrany i útoku. Nakonec to ale není třeba. Když dorazí posily pro oba znepřátelené tábory, Arisakovi muži pochopí, že jejich vůdce je zrádce a vzdají hold císaři.
Celá Araluenská výprava je na cestě zpět, na Gundarově lodi a Horác s Evanlyn se zasnoubí.

Výsledek obrázku pro císař nihondžinu

Moje hodnocení: Zpočátku jsem se dost ztrácela v těch jménech, celkem mě i rozčilovalo, že za každým oslovením bylo zdvořilostní "san". Jinak ale klasický Haltovský příběh, který se tentokrát týkal více Horáce. Pro mě trošku slabší... 6/10 bodů.