*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Únor 2017

Dědička ohně

27. února 2017 v 20:31 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Dědička ohně

Autor: Sarah Janet Maas

Počet stran: 536

Edice, díl: Skleněný trůn, díl 3.

Děj: Celaena Sardothien je dopravena na Wendlyn, aby zabila tamějšího prince i krále. Své rozhodnutí však změní, když vidí nadšené dvořany, kteří ho podporují. Místo toho jí najde vílí válečník jeřáb a zavede za její pratetou, lstivou vílou Maeve. Je to jediná osoba, která jí může zodpovědět otázky, týkající se klíčů Sudby. Než však bude vpuštěna do její země Doranelle, musí projít výcvikem, který povede Jeřáb. Musí ukázat jakou magickou moc v sobě má.
Mezitím se ve Ferianském průsmyku shromažďují čarodějnice ze všech klanů, aby osedlaly královy wyverny a vytvořili tak bojovou jednotku. Týdny tréninku vyústí v souboj mezi klany čarodějnic a jejich vůdkyní se nakonec stane Manon Černozobá se svým wyvernem Abraxosem.
V Adarlanu se Chaol honí za Aedionem, generálem a bratrancem Aelin (Celaeny), který připlul do Adarlanu. Snaží se ho sledovat, ale je odhalen. Ukáže se, že Aedion ve skutečnosti není poskokem krále Adarlanu, ale čeká na návrat Aelin, aby jí mohl sloužit a porazit tak Adarlan. Nakonec dojde k tomu, že se s Chaolem spolčí.
Ve Wendlynu musí Celaena s Jeřábem řešit úmrtí polovičních víl. Přijdou na to, že přijela armáda 200 adarlanských vojáků se třemi stvůrami (princi Valgů), se kterými se Celaena musela již v minulosti utkat. Připravují se na boj. Ukáže se však, že je někdo zradil a tak jim nezbývá nic jiného, než bojovat v oslabení.
Celaena dokáže využít svou magickou moc k tomu, aby tři nestvůry zničila a s nimi i generála Adarlanského krále Narroka. Tím pádem splní i svůj výcvik a může za Maeve. Vyjde najevo, že vlastně neví o moc víc, než sama Celaena a že ji podvedla. Takže Celaena jí začne vyhrožovat svou mocí a osvobodí od ní Jeřába, nicméně ten se rozhodne složit Celaeně krevní přísahu a sloužit jí.
Během svých myšlenkových pochodů Aelin přijde na to, kde je třetí klíč Sudby - a že ho měla, do té doby, než ji Arobynn Hamel, Král vrahů, našel polomrtvou na břehu, po smrti jejích rodičů. Rozhodne se Arobyna najít a svůj přívěšek, kde klíč Sudby byl uložen, mu vzít.
V Adarlanu dojde k rychlému sledu událostí. Chaol s Aedionem jsou odhaleni jako vlastizrádci, stejně tak je odhalena Dorianova magická moc a Sorsha, léčitelka, ke které měl Dorian citové pouto, je zavražděna.
Chaol unikne, král dá Dorianovi stejný nákrčník z černého kamene, jaký měli stvůry, aby ho mohl ovládat a Celaena se vrací pro třetí klíč Sudby. Aedion skončí prozatím ve vězení.

Výsledek obrázku pro dědička ohně

Moje hodnocení: Na začátku měla kniha pomalejší rozjezd, ale od posledních stránek mě nikdo nedokázal odtrhnout. Tenhle díl je založen více na pocitech a vysvětleních. Překvapilo mě, že Maeve je zde vyložena jako záporná postava a líbilo se mi ztvárnění situace při setkání se Celaenou v Doranelle.
Spoustu nedokončených scén (situací) mě nutí si co nejrychleji přečíst další díl.

SPOILER: doufám, že autorka již žádné další mé oblíbené postavy zabíjet nebude.

Půlnoční koruna

18. února 2017 v 12:45 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Půlnoční koruna

Autor: Sarah Janet Maas

Počet stran: 400

Edice, díl: Skleněný trůn, díl 2.

Děj: Celaena se pustila do plnění úkolů zadaných králem. Ten dostal informace, že se lidé srocují a chystají se hatit jeho plány. Nikdo však netuší, že Celaena smrt všech lidí zatím jen předstírala. Nemůže to nikomu prozradit, pamatuje na slova, že jestli selže nebo se nevrátí, její milovaní přijdou o hlavu a Chaol bude první.
Celaena zaslechne však ještě něco. V Terassenu, jediném království, které by mohlo v plné síle Adarlanu konkurovat mocí, se začínají utvářet skupiny a pátrají po ztracené královně Aelin Ashryver Galathynius, v jejímž rodokmenu koluje vílí magie. A která by se mohla stát opravdovou hrozbou v boji proti zrůdnému králi Adarlanu.
Král ji pošle zabít Archera, jejího známého z Tvrze vrahů. Celaena chce však zjistit víc, jestli-že je opravdu zapojený v nějakém spolku proti králi, musí zjistit, co všechno vědí.
Mezitím ji Nehemia učí číst znamení Sudby a společně pátrají po králových plánech a jeho zdrojích tak velké moci. Celaena prochází i katakomby pod knihovnou, kde by pravděpodobně být neměla.
Někde uprostřed nočních misí a královských plesů Celaena s Chaolem pochopí, že si nejsou lhostejní. A svěří se mu, že nezabila nikoho z těch lidí. O to víc ji tak zničí, když Chaola unesou a stojí za tím Archer. Probudí se v ní Adarlanský zabiják a vyvraždí spoustu Archerových lidí, než se jim jí podaří zastavit. Jenže součástí toho je i vražda Nehemie. Když Celaena dorazí zpátky na hrad, je už pozdě a princezna Nehemia je mrtvá. Popadne ji šílený vztek, protože Chaol věděl, že ji někdo ohrožuje a neřekl jí to. Nebýt Doriana, zabila by ho. Uvrhnou jí do žaláře, kde se setká s Kaltain, která tvrdí to samé jako Nehemia. Že vidí spoustu křídel u Ferianského průsmyku. Nedává jí to valný smysl. Kaltain si nakonec odvedou, aby se stala ženou vévody Perringtona nebo bude hnít v žaláři do konce života. Celaena je za nějakou dobu propuštěna.
Dorian má vlastní problémy, evidentně vládne syrovou magií, která z království zmizela, když jeho otec nastoupil na trůn. A kdyby zjistil, že ji Dorian ovládá, nechal by ho popravit. Dorian však neví, co s tím a jelikož je Nehemia mrtvá, nemá za kým jít.
Celaeně se podaří rozluštit hádanku, která se nachází v hrobce a s pomocí kouzelného klepadla Morta se dozví, jak je možné, že král má takovou moc. Mohou za to klíče Sudby, které společně dokážou otevřít bránu Sudby a pustit sem tvory z jiného světa. Celaena neví, kolik jich má, ale i s jedním je víc než mocný. Je nutné, aby ho někdo zastavil, než najde i ty zbývající. Protože díky jednomu z těch klíčů zničil v zemi magii.
Celaeně se mimo jiné podaří zabít i čarodějnici Žlutohnátku a až to její přívrženkyně zjistí, budou požadovat vysvětlení.
Při svém pátrání v katakombách Celaena pustí ven něco, co ani nelze definovat. Stvůru, podobnou té, kterou vyvolal Cain. Jen se štěstím vyvázne živá. Přemýšlí, zda i za tímto stojí král. Potřebuje si promluvit s Nehemií a tak otevře portál. Jenže Nehemia ji řekne akorát to, aby to už nikdy v životě nedělala. Za ní se najednou objeví Archer a Celaena zjistí pravdu. Přijde na to, že Archer je zodpovědný za vraždu Nehemie, chce po Celaeně, aby se stala jeho spojencem a společně vzali klíče Sudby a vládli světu. Celaena o to nestojí, zabije ho.
Na Nehemiino varování už je pozdě a portálem proklouznou netvoři. Celaeně přijdou na pomoc Chaol i Dorian. Když je Chaol vtažen do portálu, Celaena skočí za ním a promění se ve vílu, Chaola to hrozně šokuje, ale jen díky tomu vyváznou živí. Dorian pak pomůže portál uzavřít.
Všichni tři si navzájem dluží vysvětlení. Chaolovi je jasné, že kdyby se král dozvěděl, že Celaena má takovou moc, nechá ji zabít. Proto vymyslí plán, aby jí poslal na ostrov Wendlyn, kde by měla zabít tamějšího krále a prince, ale alespoň tam bude v bezpečí. Chce podporu svého otce, na oplátku mu slíbí, že se vrátí domů do Anielle a bude vládnout. Adarlanský král souhlasí, vyšle Celaenu už druhý den.
Před odjezdem Celaena zašeptá Chaolovi na první pohled nesmyslná slova. Ale nakonec mu to dojde, Celaena je ztracenou královnou Terrasenu. Celaena je Aelin Galathynius. Jediný "člověk", schopný vzdorovat králi.

Výsledek obrázku pro půlnoční koruna

Moje hodnocení: Jestliže jste v minulém díle narazili na problém, že Celaena se jako vražedkyně moc neprojevuje, zde je vyřešen. O jejích schopnostech nemůže být sporu a ani o akci není nouze. A konec je opravdu napínavý. Všechny postavy vyspěly, líbilo se mi, že jejich jednání bylo promyšlené (hlavně Chaolovo na konci knihy). Jsem ráda, že Celaena projevila sympatie spíše k Chaolovi. Jediné, co bych opravdu vytkla, je spoustu chyb a překlepů v překladu...9/10 bodů.

Skleněný trůn

10. února 2017 v 15:44 | ČteníkLen |  Sarah J. Maas

Skleněný trůn

Autor: Sarah Janet Maas

Počet stran: 392

Díl, edice: 1., Skleněný trůn

Děj: Celaena Sardothien, nejznámější nájemný vrah v celém Adarlanu, byla dopadena a do konce života uvězněna v solných dolech v Endovieru. V místě, kde průměrná doba života je jeden měsíc, vydržela rok. Než si ji vyžádal sám princ Dorian Havilliard, který ji odvezl do jejich skleněného sídla.
Dorian chce, aby pro něj vyhrála turnaj a stala se bojovníkem jeho otce - krále Adarlanu. Dohoda by platila po 4 roky, poté by byla volná. V opačném případě by se musela vrátit do Endovieru, kde by s největší pravděpodobností nepřežila další zimu.
Vyhlídka na svobodu Celaenu zláká, a tak souhlasí. Začne vystupovat pod falešným jménem, aby své protivníky mohla nakonec překvapit. Jejím trenérem je sám kapitán stráží, Chaol. Všichni bojovníci musí projít různými zkouškami a zbylí čtyři se utkají v závěrečném souboji.
Jenže v průběhu klání se dějí divné věci a těla několika Celaeniných soupeřů jsou po jednom nalezena na chodbách zámku v hrůzostrašném stavu. Navíc se všude objevují záhadné symboly, tzv. znamení Sudby.
Mezitím se Celaena alias Lillian seznamuje s princeznou Nehemií a stávají se z nich přítelkyně. A také i s princem si začíná skvěle rozumět.
Celaena nakonec odhalí pravý důvod, proč bojovníci umírali. Ve své komnatě najde tajné dveře, ve kterých objeví jednoho ze soupeřů, Caina, který pomocí znamení Sudby vyvolal zrůdu, která i samotnou Celaenu málem roztrhala na kusy. Ta jí však naštěstí stačí zničit.
Když nadejde den závěrečného souboje, Celaenu otráví pohárem, aby nad Cainem nemohla vyhrát. Nehemia ji však pomůže a Cain je poražen, Chaol ho zabije za to, že ji ohrozil. Král si tak jako svého bojovníka vybírá Celaenu.
A na ní je, aby čtyři roky vykonávala úkoly a vraždila na jeho příkaz. Jejich vztah s Dorianem se změní.

Výsledek obrázku pro skleněný trůn

Moje hodnocení: Skleněný trůn mi doporučili dvě kamarádky a musím říct, že jsem se nezklamala. Celou knihu jsem přečetla za dva dny. Celaena si získala moje sympatie, avšak je pravda, že mi po celou dobu četby chyběl nějaký důkaz jejích schopností. Jsem překvapená, že ačkoli děj byl možná jasný, nedokázala jsem ho zcela předvídat. Jsem zvědavá na další díly, slyšela jsem, že každý další díl je lepší, než předchozí :) Je mi líto, že jsem zapomněla na některé úžasné hlášky a tím pádem je zde nemohu citovat.... 8/10 bodů.