*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Prosinec 2016

Saeculum

27. prosince 2016 v 15:40 | ČteníkLen |  Ostatní

Saeculum

Autor: Ursula Poznanski

Počet stran: 479

Poznámky ke knize:
Larp = Hra, ve které si vytvoříte fiktivní postavu, nastíníte její charakter a snažíte se ji co nejlépe ztvárnit. Hrajete společně s ostatními hráči a vytváříte si vlastní příběh na dané téma.
Záměna jmen v knize:
Bastian = Tomen Šlachořezač
Iris = Cecilia
Sandra = Doradea
Kamínek = Kuno

Pověst (prokletí)
Název: Krvavá hrobka
Knížeti se narodili 2 synové - bastard (nemanželský) Tristram a dědic Ludolf. Na žádost kněžny byl nemanželský syn i s matkou vyhnán, ta poté zemřela. Po smrti knížete Ludolf na Tristrama a další chudé lidi nastražil past a vlákal je do otcovy hrobky. Strhla se krvavá bitva. Před tím, než Tristram zemřel Ludolfovou rukou, proklel ho a proklel i půdu pod nohama. Ti kdo vstoupí, nikdy neodejdou. Kosti se polámou, kůže se oddělí od masa. Červi napadnou jejich potravu a slabost ochromí jejich údy. Země je pohltí, jednoho po druhém, mrtví budou v noci vstávat z hrobů.

Děj: Sandra pozvala svého kamaráda, studenta medicíny, Bastiana, na larp. Se skupinou Saeculum (od slova: století) se vydají do oblasti, která je vzdálená od civilizace. Bylo vybráno století 14. a všechny věci, které v té době neexistovali, musí hráči odevzdat organizačnímu týmu - Paulovi, Carině a Moně.
Před odjezdem obdrží Bastian anonymní telefonát, který ho varuje, aby nikam nejezdil. Stejně tak je varuje i Dora, když se ocitnou na nádraží. Místo je prokleté (viz poznámka výše).
Od okamžiku, co na larp dorazí, Sandra se začne od Bastiana držet dál, začne se chovat odtažitě. Po první bouři se začnou ztrácet lidé - nejprve Bradavičák, Lars a nakonec i Sandra. Organizační tým ukončí hru a účastníci se rozdělí na skupiny, hledají pohřešované. V zásobách se objeví červi. Hroby, které byli na místě, najdou vykopané, vyskytuje se čím dál víc zranění a proroctví se začíná evidentně naplňovat.
Hráčům se do rukou dostanou záhadné vzkazy a Dora je navíc neustále straší.
V jedné chvíli Iris přizná Bastianovi, že po ní jde její tehdejší přítel Simon. blázen, co se jí chce pomstít. Existuje šance, že je tu někde v lese s nimi a hledá ji. Iris se s Bastianem začne sbližovat.
Když se pár úplně vyčerpaných lidí snaží dojít pro pomoc, Arno si zlomí nohu, takže se vracejí zpátky na základnu. Další bouřka je všechny zažene do jeskyně, kde jsou nakonec uvězněni.1 Když najdou další vzkaz, je jasné, že mají potencionální cestu ven - ale za jakou cenu? 2
Paula naženou do situace, kdy musí říct pravdu. Bastian je jeho nevlastní bratr. Dozví se, že na něj nasadil Sandru, aby si ho proklepl, chtěl ho poznat. Dostat se ke svému otci. Podle vzkazu musí Bastian zemřít, aby jim byl otevřen průchod.
Hráči se rozdělí na dvě skupiny - ti, co ho chtějí zabít a ti, kdo se za něj postaví. 3
Dojde k soubojím. Na chvíli se spojí, když najdou cely a v něm ztracené hráče, ale i tak se rozhodnou dostat Bastiana do jedné z cel a sami se osvobodí.
Sandra se pro něj vrátí, cestou zpět však narazí na Simona, který ji naštěstí nevidí. Vyjde najevo celý obraz...
Do cely přichází i organizační tým. Paul se honil za vyšším zájmem, když přišel Bastianův a jeho otec, požadoval od něj peníze - alimenty. Simon jim pomáhal a za to mu Paul slíbil Iris.
Bastian nakonec propíchne Simonovi stehno, jeho otec se postará o jeho záchranu, ale Simona zavřou na psychiatrii. Paul se to snaží vysvětlit, Bastian ho však nechce přijmout.
Nakonec se všichni vrátí do normálního života.

Výsledek obrázku pro saeculum

Citace:
1 = Paul napjatě poslouchal. Rysy v obličeji mu ztvrdly, svaly kolem čelistí mu vystoupily a ruce měl sevřené v pěst. Zhluboka se nadechl a pak udělal něco, po čem všichni ostatní zkameněli úlekem.
"Drž hubu!" zařval do chodby. "Je mi jedno, kdo nebo co jsi, okamžitě buď zticha!" Jeho výkřik se odrážel od stěn, vracel se ozvěnou a bylo ho všude plno.
Skučení ustalo.

2 = "Našel jsem další," zašeptal. "Podívej se na to. Mohl to napsat Simon?"
Rychle četla a vraštila čelo. "Ne. To už bylo jasné u těch předchozích. Kdyby to psal on, tak tam stojí ´roztřískám někomu lebku´ nebo tak něco v tom stylu. Bylo by to jasné, výstižné a brutální."

3 = Bastian se snažil ovládnout. Vždyť o mně mluví, jako bych už byl mrtvý. Jako by stáli nad mou mrtvolou, trochu zarmoucení, ale smíření. Odpočívej v pokoji.

Moje hodnocení:
Saeculum byla moje první přečtená kniha od této autorky a rozhodně nelituji a chystám se sáhnout po dalších! Jak již někteří zmiňovali, začátek byl trochu pomalejší ale poté, co přijeli na larp, se děj začal rozjíždět.
Strašně oceňuji, že zde nebylo klišé: dobrovolně se obětuji v rámci vyššího zájmu. Naopak, to, že mají lidé strach ze smrti je normální, líbily se mi i otázky psychologie.
Další + pro mě bylo, když nebyla ani jedna kapitola psaná z pohledu pachatele - čtenáře to pak udrželo v ještě větším napětí.
Jsem ráda, že se z Bastiana a Paula nestali nakonec nejlepší kamarádi a že mu úplně neodpustil. Myslím, že takhle by to bylo i v reálném životě.10/10 bodů

Králové Clonmelu

11. prosince 2016 v 20:58 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Králové Clonmelu

Autor: John Flanagan

Edice, díl: Hraničárův učeň, díl 8.

Děj: Halt se po dlouhé době neúčastní hraničářského sněmu, veškeré jeho smysly totiž zaměstnává pochybná sekta, která si říká Nezasvěcení. Opakuje se stejný scénář jako v minulosti. Kazatel skupiny vystoupí před lid, zrovna ve chvíli kdy se začnou dít nekalé věci (která má mimochodem na svědomí sám) a říká, že jim přináší záchranu v podobě dobrotivého boha Alseiasse. Vesničané se dříve či později nechají přesvědčit a Nezasvěceným odevzávají dary ve formě zlata - které mají bohovi dodat sílu. Ve výsledku nakonec i se zlatem uprchnou.
Situace je vážná, ovládají pět ze šesti království a na Haltovi teď je, aby ochránil to šesté - Clonmel.
Mezitím je na hraničářském sněmu zřízen nový oddíl pro zvláštní úkoly - tvoří ho Halt, Will a Horác. Ti se nakonec společně vydají vstříc Nezasvěceným.
Na cestě se dozvídáme hodně věcí o Haltově minulosti, mimo jiné i to, že neschopný král Ferris je Haltovým dvojčetem. Jeho slovo má tak nízkou váhu, že pro Nezasvěcené nebude problém rozvrátit celé království. Rozhodnou se jet přímo za ním a varovat ho.
Ferris ale Halta podezírá, že si chce nárokovat právo na trůn a nevěří mu. Horác se tak uchýlí k náhradnímu řešní, kdy Ferrise omráčí a Halt se jeho jménem veřejně postaví proti Nezasvěceným. Vypustí do světa legendu o Jitřním bojovníkovi, který má zachránit zemi. Výsledkem je Rozsudek soubojem - mezi členy Nezasvěcených a Horácem.
Prvního člena Horác přemůže, před druhým bojem se mu však do těla dostane droga, díky které nevidí. V poslední chvíli se Willovi podaří odvrátit neštěstí, když stane před pravým Ferrisem a nakonec dokáže, že se Genovesané (jedni z Nezasvěcených, odborníci na jedy) podíleli na zradě.
Ferris je zabit a vůdce Nezasvěcených Tennyson uprchl. Novým králem Clonmelu se stává Ferrisův synovec a za uprchlíky se pouští Will, v patách s Horácem a Haltem.

Výsledek obrázku pro králové clonmelu

Moje hodnocení: Chvíli mi trvalo se pořádně začíst, díky skvělým hláškám to však zase takový problém nebyl. Souhlasím s ostatními čtenáři, mezi nejzábavnější slovní přestřelku patřila ta s Haltovým chrápáním. Myslím, že nápady byly stejně jako v předchozích dílech originální :) 8/10 bodů