*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červenec 2016

Aliance

20. července 2016 v 9:12 | ČteníkLen |  Edice - Divergence

Aliance

Autor: Veronica Rothová

Počet stran: 361

Edice, díl: Divergence, díl 3.

Děj: Frakce jsou zrušené, v Chicagu vládne chaos, lidé jsou smíchaní a v čele všech stojí Evelyn, Tobiasova matka.
Skupina nespokojených, kde na postu lídra stojí Johanna, vytvoří Alianci, která požaduje zpátky frakce a touží prozkoumat svět za oplocením.
Tris, Tobias a jejich přátelé (či nepřátelé - Caleb, Peter) se k nim přidají. Společně se vydají na cestu, vstříc neznámému světu. Za plotem se setkají s Amarem, Zoe a Davidem - kteří o nich vědí úplně všechno, a to nejednoho člověka mate.
Dozví se, že celý jejich "svět" (pouze město Chicago) je jen pouhý experiment, že oni z Úřadu z povzdálí všechno sledovali. Tris jim tak nedokáže odpustit, že nezasáhli v těžkých časech, ba co víc, poskytli Jeanine smrtící séra a umožnili jí zničit celou frakci Odevzdaných.
V minulosti se vláda snažila u lidí odstranit špatné vlastnosti zásahem do genetického kódu. Spolu s nimi však odcházely i ty dobré. Aby to zase napravili, podávali lidem séra, dokud z nich nebyli divergentní - čistí, s uzdravenými, kompletními geny. Frakce pak vytvořili proto, aby ukázali vliv výchovy na chování jedinců - a že samotná genetika není všechno.
Tobias poté zjistí, že ve skutečnosti není divergentní - že bdělost při simulacích zajišťují jeho anomálie, a že je ve skutečnosti stejně "porušený" jako ostatní. V Chicagu je mezitím souzen jeho otec, Evelyn ho vykáže z města. On však zůstane a přidá se k Alianci jako Johanina pomocná ruka.
Tris se zase dozví pravdu o své matce - že kdysi žila na základně Úřadu a že ve skutečnosti nepatřila do Neohrožených - že ji tam pouze nasadili, aby pak mohla přestoupit do Sečtělých a pomohla vyřešit problémy. Důvod proč si závěrem vybrala Odevzdané, byl Trisin otec.
Jedna z pracovnic, Nita, seznámí Tris a Tobiase s neférovým jednáním zdejšího Úřadu. Chce radě částečně sebrat moc, jinak dojde k tomu, že všem lidem z Chicaga nedobrovolně vymažou paměť, protože experiment začíná selhávat. Tak ho tzv. resetují.
Tris se Nitin plán na zničení paměťového séra (=schopné vymazat paměť) nelíbí. Tuší, že je za tím něco víc. Tobias se k Nitě ale přidá a s Tris se pohádají.
Tris se od Matthewa pak dozví pravdu - nejde o paměťové sérum, ale sérum smrti. Jejich plán se nicméně uskuteční, avšak díky Trisinu zásahu, když Nitu postřelí, nedojde ke zdárnému konci. Tobias je zatčen za výpomoc, ale vyvázne s podmínkou.
Tris se stane jednou ze členek rady, chce totiž poznat proti komu stojí - stejně jako Nita chce, aby Úřad nesl zodpovědnost za vyvraždění celé Odevzdanosti. Jde na to ale jiným způsobem.
Úřad mezitím svolává schůze, protože Evelyn našla schovaná séra smrti po Sečtělých. Chtějí celému Chicagu vzít paměť.
Tris vymyslí plán - paměťové sérum použijí na lidi v Úřadu. Aby ho mohli uskutečnit, Tris se obětuje místo Caleba a jde na smrt. Sérum sice aktivuje, ale sama umírá.
Mezitím se Tobias se svou skupinou vydají hledat zpátky do Chicaga lidi, na kterých jim záleží. Sám jde za matkou, aby spravil situaci ve městě a uzavřel s ní dohodu s Aliancí. Všechno vyjde jak má.
Když se vrátí zpátky do Úřadu, všechny čeká šok. Experiment skončil, ale za strašnou cenu.
Tobias chce sám vypít paměťové sérum, ale Christina mu to rozmluví, protože ví, že Tris by to tak nechtěla.
O dva roky později se Tobias i se svou matkou přestěhují zpátky do Chicaga.


Moje hodnocení: Zpočátku mě strašně mátlo, že se po kapitolách střídalo vyprávění Tris a Tobiase, ale po chvíli jsem si zvykla. Největší problém byl, že jsem se nemohla začíst. Až v tomto díle mi došlo, že nikdo z hlavních hrdinů nevěděl, jak je celý svět veliký - což byla asi hodně podstatná informace. Některá slova na mě byla až příliš těžká, takže jsem si alespoň obohatila slovní zásobu tím, že jsem se podívala na jejich význam. Někde uprostřed příběhu jsem si uvědomila, že nejsem schopná od knihy odtrhnout oči - pokaždé když někoho svrhli z postavení vůdce, začal další boj. Líbilo se mi, že jsem byla neustále napjatá, jak to bude pokračovat. A co se týče konce - no co dodat! Asi tam mohlo být méně smrti ale popravdě, kniha kde umře hlavní hrdinka, to se jen tak nevidí. Dokonce jsem si i pobrečela. Když opomenu začátek, tento díl byl asi nejlepší ze všech... 9/10 bodů.

Čekání na zázrak

17. července 2016 v 12:03 | ČteníkLen |  Edice - Mezi nebem a zemí

Čekání na zázrak

Autor: Stacey Kade

Počet stran: 240

Edice, díl: Mezi nebem a zemí, díl 3.

Děj: Alona objede s Willem spoustu švindlířů, kteří tvrdí, že jsou média, aby společně žádali o radu, jak Alonu dostat pryč z Lilyina těla a zároveň ji tak nezničit. Zatím bezúspěšně.
Jednou však narazí na člověka jménem Malachiáš (ve skutečnosti Edmund) a v jeho čekárně taky na Aloninu bývalou nejlepší kamarádku Misty, která trpí dojmem, že ji Alonin duch chodí strašit.
Je jisté, že sama Alona je nyní bezmocná. Chce však přijít na to, kdo se za ni vydává. Will má zatím veliký problém se zvládáním všech duchů okolo sebe, chtějí po něm stále víc a bez Alony, jakožto průvodkyně ze záhrobí, je v obrovské nevýhodě.
Poté, co Alona navštíví Misty, ukáže se, že údajné strašidlo je Malachiášovo dvojče Erin. Pohádají se a Erin sebere Aloně Lilyino tělo. Když na místo dorazí Will, je už pozdě a Erin mu uteče. Jako první se ale chce přesvědčit, zda Alonu dokáže zavolat zpátky díky jejich poutu. A světe div se, povede se to.
Alona (zase ve své nehmotné podobě) s Willem pátrají po Erin a snaží se vymyslet, co dál. Nakonec jim dojde, že bude na večírku u Bena. Alona ji najde, jak se s ním líbá. Naštve se, s Erin se popere a ta uteče do lesa. Alona se vydá za ní, zatímco Will se pere s Benem.
V lese se objeví Malachiáš (Edmund) a se svou sestrou si ujasní jak to bylo s její smrtí. Tím, že vyřeší záležitosti, které Erin drží na "rozhraní", přijde si pro ni světlo a opustí Lilyino tělo. Lily tak začne umírat.
Jelikož se Alona sama ztrácí a její tělo mizí, rozhodne se jednat. Světlo jí dá na výběr - může zůstat, nebo jít dál. A Alona se rozhodne žít v Lilyině těle.
S Willem se začnou zbližovat.


Moje hodnocení: Místy se mi kniha zdála příliš zdlouhavá, ale možná, že to ovlivnily receze, které jsem již přečetla. Oceňuji, že v celé sérii byly zapojeni duchové místo jiných přízračných bytostí jako upírů, vlkodlaků atd. Celý děj byl poněkud nečekaný, poutavý, čtivý a stránky velice rychle ubíhaly :) Úplný závěr mě až tak nepřekvapil a jsem s ním spokojená, ale události, které se děly předtím jsem vážně nečekala. Také se mi líbilo, že kniha nebyla klasický dívčí románek. Odpočinula jsem si u ní a moc jsem si ji užila... 8/10 bodů.

Zamilované duše

15. července 2016 v 17:44 | ČteníkLen |  Edice - Mezi nebem a zemí

Zamilované duše

Autor: Stacey Kade

Počet stran: 207

Edice, díl: Mezi nebem a zemí, díl 2.

Děj: Will s Alonou se rozhodli pomáhat duchům v cestě za jejich dalším "životem". Během nevydařené akce s paní Ruizovou se seznámí s dalším tzv. médiem (člověkem schopným vidět a slyšet mrtvé), dívkou Minou. Je schopná přízraky slyšet i vidět, i když poněkud hůř než Will.
Mina mu prozradí, že se uchází o členství v Řádu střážců, kteří uklízí domy po špatných událostech - vyhání duchy. Vnukne Willovi jiný pohled na svět - že by měl pomáhat živým, ne mrtvým. Mina vyvolá mezi Willem a Alonou hádku, která způsobí, že se každý vydá jiným směrem...
Alona jde za Lily, která leží v nemocnici v kómatu. Pokusí se přes ni předat vzkaz svým rodičům, ale něco se zvrtne a nakonec zůstane uvězněná v jejím těle. Vyvolá to další události jako třeba to, že Lily se po roce probudí z kómatu (bohužel však s Aloninou duší).
Mezitím se Will snaží zjistit víc o sobě a svých schopnostech, informace ho zavedou do opuštěného divadla, kde začne hořet. Zachrání ho členové Řádu a chtějí po Willovi, aby se k nim přidal. Ukáže se, že jedním ze členů - a zároveň jedním z vedoucích - byl i jeho otec, než spáchal sebevraždu.
Alona v Lilyině těle zařídí, aby za ní Will přišel. Všechno mu poví a potřebuje od něj pomoct dostat se pryč. V momentě kdy Will odejde, se do nemocnice dostane pastor Hayes a předá Lily Mině, aby v ní zlikvidovala Alonu jakožto ducha "červeňáka", který je schopný ovládnout lidské tělo. Will to zjistí na poslední chvíli a do nemocnice se vrátí. Mezitím je už ale Alona pryč z Lilyina těla a jedna bez druhé pomalu umírají - Alona se tak rozhodne - i přes možnost, že tam zůstane uvězněná věčně - Lily zachránit.
Alona/Lily dokáže duchy slyšet - ale nevidí je - a Will jí slíbí, že najde způsob, jak je od sebe oddělit.


Moje hodnocení: Nedokážu knihu porovnat s prvním dílem, protože už je to dlouho, co jsem ho četla. Podle minulého hodnocení se mi ale první díl moc líbil, nezávisle na tom, musím říct, že tenhle byl skoro stejně dobrý :) Knihu jsem přečetla během několika hodin, vtáhlo mě to do děje a celý námět patří mezi ty originálnější... 9/10 bodů.

Dcera

13. července 2016 v 18:29 | ČteníkLen |  Kiera Cassová

Dcera

Autor: Kiera Cassová

Počet stran: 319

Edice, děj: Selekce (pokračování po 20 letech), díl 4.

Děj: Eadlyn, dcera Maxona a Ameriky má zaujmout místo po svém otci. Odmala je nezávislá a svou budoucnost by si nejraději představovala bez manžela, aby jí v ničem nemohl omezovat. V zemi však nastanou nepokoje, lidé se z nějakého důvodu bouří, i přesto, že kasty byly zrušeny. Královští rodiče tak po Eadlyn požadují jediné: znovu uspořádat selekci, aby odvedla pozornost lidu, zatímco Maxon vymyslí, jak vyřešit rozbroje.
Eadlyn s tím nesouhlasí, ale (na radu svého bratra) se svým otcem vyjedná, že když se jí žádný z nápadníků nebude líbit, prostě si nikoho nevezme. Slíbí jen, že jim dává 3 měsíce.
Do paláce přijede 35 náhodně vybraných chlapců a Eadlyn z nich není vůbec nadšená. Při přijetí jim to dá jasně najevo. Mimo jiné se do selekce dostane i Kile, který s ní odmalička vyrůstal. Oba je to překvapí, vždyť Kile ani přihlášku neposílal. Ale je rozhodnuto.
Hned druhý den pošle domů 11 nápadníků, noviny jí za to kritizují. Postupně se seznamuje se všemi, ale nikoho si nechce pustit k tělu. Všichni se jí však za nějakou dobu dostanou pod kůži - především pak Henri, který mluví jen finsky, Kile, Ean nebo Fox. Každý jí nabízí různé možnosti.
Když Eadlynin bratr Ahren znenadání beze slova opouští palác, Eadlyn je rozzuřená. Zanechá jí dopis, ve kterém píše, že se budou brát s Camille a že jestli Eadlyn chce, aby jí lid přijmul jako novou královnu, musí změnit sama sebe.
America pod tímto náporem - nebo vlivem genetické informace - dostane srdeční příhodu, nikdo neví jestli přežije.
Eadlyn je v závěru knihy rozhodnutá, že opustí selekci s prstýnkem na ruce.


Citace:
"Vaše Jasnosti," pozdravil jemným hlasem a uklonil se.
"Výsosti," opravila jsem ho.
"Ne, ne. Pro vás jen Ean." A usmál se jedním koutkem rtů.
"To bylo pěkně trapné," zasmála jsem se.
"Musel jsem to risknout. Je tu se mnou třicet čtyři dalších kluků. Jak jinak byste si mě mohla zapamatovat?"

Kluk, který přišel po něm, drmolil tak, že jsem se musela setsakramentsky soustředit, abych mu rozuměla. Další nápadník chtěl vědět, kdy dostane zaplaceno. Jeden se potil tak příšerně, že jsem po jeho odchodu požádala komorníka o ručník, abych si mohla utřít ruku. Další mi po celou dobu našeho rozhovoru zíral na prsa. Hotová přehlídka monster.

Moje hodnocení: Zpočátku jsem si nemohla zvykout na to, jak je mi Eadlyn strašně nesympatická. Chovala se jako pubertální spratek, co má všechno, na co si ukáže. Pravý zlom nastal ve chvíli, kdy začalo přijímání nápadníků k soukromému rozhovoru - nemohla jsem se přestat smát nad jejím krásným sarkasmem :D. Nečekala jsem, že mě kniha bude tolik bavit, měla jsem obavu, zda bylo moudré se pouštět do dalšího pokračování, ale autorka mě nezklamala. Dcera byla stejně tak dobrá jako předchozí knihy, ne-li ještě lepší. No a jako vždycky - ta OBÁLKA, BOŽE!!! Je tak krásná, že jsem na ní musela koukat snad 10 minut... 10/10 bodů.

Odvrácená tvář lásky

11. července 2016 v 15:11 | ČteníkLen |  Ostatní

Odvrácená tvář lásky

Autor: Colleen Hooverová

Počet stran: 286

Děj: Vysokoškolačka Tate se přestěhuje na nějakou dobu ke svému bratrovi Corbinovi, než se postaví na vlastní nohy. Hned první den se netradičním způsobem seznámí s jedním z jeho nejlepších kamarádů, Milsem, když ho najde úplně na mol před prahem bytu.
Když se lépe poznají, nabídnou si vzájemný "vztah" založený jen na sexu. Tate je hned od začátku jasné, že porušuje to zdánlivě nejjednodušší pravidlo - nezamilovat se. Čím více času s ním tráví, tím víc se chce ptát na jeho minulost a být v jeho budoucnosti. Miles jí dává zmatené signály, ale vždycky nakonec tvrdí, že se do Tate nemůže zamilovat.
Mezitím můžeme nahlédnout do Milsovy minulosti - zamiloval se do dívky, která se později měla stát jeho nevlastní sestrou. Nakonec spolu měli syna Claytona, bylo mu teprve pár dní a když se vraceli domů z nemocnice, jejich auto spadlo z mostu do vody. Clayton zemřel. Od té doby se s Rachel neviděli. Až doteď.
Na Kapitánovu radu se za ní Miles vydá a když zjistí, že dokáže být šťastná. Povolí si, zamilovat se do Tate.
Nakonec se s Tate vezmou a mají spolu dceru Sam.


Moje hodnocení: Myslím, že tahle knížka patří k těm slabším od Colleen, což mi však nezabránilo těšit se na ni. Na můj vkus tam bylo až příliš moc scén z "červené knihovny", ale Colleen tomu dokázala dodat něco osobitého - záhadné scény z Milsovy minulosti, věty, které byly neskutečně procítěné atd. Zkrátka hodnotím... 7/10 bodů.

Růže Podzimu

11. července 2016 v 14:54 | ČteníkLen |  Abigail Gibbsová

Růže Podzimu

Autor: Abigail Gibbsová

Počet stran: 352

Edice, díl: Temná hrdinka, díl 2.

Děj: Autumn Roseová, patnáctiletá vévodkyně anglická, z dimenze ve které žijí Čaromocní společně s lidmi, žije život obyčejného člověka. Až do doby, kdy přijede princ Fallon z Atheney, aby jí pomohl ochraňovat lidi před Exterminy (skupinou Čaromocných, kteří se neřídí zákony). Ve škole prozradí Autumin titul a rázem vypukne poprask, Fallona doprovází na každém rohu hlouček obdivovatelek a Autumn také nemá klid.
Navíc nedokáže Atheneyské rodině odpustit to, že ví o smrti její babičky daleko víc, než tvrdí.
Exterminové začínají být nebezpeční. Autumn odhalí, že Nathan - její bývalý spolupracovník - je jedním z nich. Čekají, až Autumn nebude moct unést krvavé oběti a vydá se jim sama.
Do normáního života jí zasahuje i fakt, že má nekontrolovatelné vize budoucnosti o Violet Leeové, kterou unesli vampýři. Až později přijde na to, že sama je první hrdinkou, která se zrodila k probuzení dalších devíti. Violet Leeová je jednou z nich.


Moje hodnocení: Ačkoli kniha nese název hlavní hrdinky, nečekala jsem, že bude vyprávěná i z jejího úhlu. Myslela jsem si, že bude tradičním pokračováním prvního dílu. Kniha se mi celkově zdála nějak nepropracovaná, když jste se začetli do jednoho, autorka hned přeskočila k druhému (alespoň to tak na mě působilo). Strašně dlouho jsem se nemohla začíst a když jsem dospěla ke konci, ulevilo se mi. Tahle série zřejmě není nic pro mě... 4/10 bodů.