*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Květen 2016

V nemilosti

25. května 2016 v 20:18 | ČteníkLen |  Ostatní

V nemilosti

Autor: Dick Francis

Počet stran: 264

Děj: Úkolem Sida Halleyho je tentokrát dopadnout zločince, který usekává koním nohy - už kvůli smrtelně nemocnému děvčátku Rachel, která stejným způsobem přišla o svého poníka. Když ho však stopy zavedou k jeho dávnému příteli, miláčkovi davů, žokeji Ellisovi, čekají ho krušné časy.
V novinách ho očerňují, co to jde a skoro všichni jeho známí v něj ztratili důvěru. Zkrátka odmítají uvěřit, že by tak hrozné činy mohl spáchat milovaý Ellis. Bohužel je to pravda.
Ačkoli má Ellis na poslední trestný čin neprůstřelné alibi, ukáže se, že s ním spolupracoval i jeho otec. Manželka a zároveň matka to neunesla a spáchala sebevraždu.
Sid při svém vyšetřování málem přijde i o druhou ruku, Ellis mu však dá šanci na útěk a Sid se jí chopí. Ellis sám spáchá sebevraždu a zanechá dopis na rozloučenou.


Moje hodnocení: Je trochu škoda, že jméno zločince bylo odhaleno hned na prvních stránkách knihy. Nicméně příběh je napsán svižně, velmi jsem si ho užila a častokrát se i zasmála. Líbilo se mi, že lehce navazuje na předchozí knihy. Ocenila jsem i popis hlavního hrdiny - odvážného a nezlomného Sida, ačkoli stejně tak zranitelného. I charaktery ostatních postav mi velice imponovaly, strašně se mi líbilo, jak byly rozvedené. A že jsem si odnesla i ponaučení do života :)... 9/10 bodů.

Prvních 100

15. května 2016 v 12:29 | ČteníkLen |  Kass Morgan

Prvních 100

Autor: Kass Morgan

Počet stran: 278

Edice, díl: 100, díl 1.

Děj: Všichni lidé, kteří přežili nukleární válku teď žijí ve vesmíru na lodích Fénix, Arkádie a Walden. Po několika stech letech však dochází zdroje kyslíku, a tak kancléř vyšle na Zemi 100 zločinců, kteří mají prozkoumat povrch. Před startem se z dopravního prostředku podaří uprchnout Glass. Do lodi však místo ní dobrovolně pronikne Bellamy, aby ochránil svou sestru Octavii.
Glass vyhledá svého bývalého přítele, protože si je jistá, že jen u něj najde útěchu. Nicméně ji čeká nemilé překvapení, dal se dohromady s Camille. Není se čemu divit, když se s ním Glass tak krutě rozešla proto, aby ho ochránila (o čemž ale Luke neměl ani ponětí). Pak se Glass setká s matkou, která zařídí, že je jí udělena milost.
Mezitím je při dopadu na Zem spousta lidí zraněna. Clarke se snaží všechny ošetřit, ale bez potřebných léků není šance, aby se uzdravila její kamarádka Thalia. Wells dělá co může, aby Clarke odčinil, že díky němu byli popraveni její rodiče.
Na chvíli se zdá, že by všechno mohlo být jako dřív, tedy až do doby, kdy jejich tábor vzplane a Thalia umírá, protože Wells nepustil Clarke, aby jí mohla pomoci.
Když jsou léky, které se našly, znovu ukradeny, Clarke je zoufalá. Ukáže se, že je sebrala Octavia. Společně s Bellamym jsou vykázáni z tábora.
Vyjde však najevo, že na Zemi evidentně nejsou sami. Octavii někdo unesl a také jim zapálil tábor, jsou to lidé, kteří přežili.
Na vesmírné lodi se zatím Glass znovu dává dohromady s Lukem. Řekne mu pravdu o tom, proč ji uvěznili - neplánovaně s ním otěhotněla. Kdyby se rozhodla říct jméno otce, zabili by je oba. Proto nepravdivě obvinila Cartera (Lukova spolubydlícího, který ji nikdy neměl rád), to ale Lukovi zamlčela.
Ukáže se, že tohle "malé" tajemství Camille zná a Glass se bojí, aby ho neprozradila.
Mosty mezi loděmi Fénix a Walden se uzavřeli, Fénix má ještě omezené zdroje ale na Waldenu jsou lidé odsouzeni zemřít. Glass nebyla ochotná snést tu myšlenku a dostala se na Walden za Lukem...


Moje hodnocení: Kniha mi hrozně připomíná sérii Čistý. Minimálně svým začátkem, když to tak shrnu, vlastně se tam toho moc nestalo, ale svým způsobem jsem se nemohla od děje odtrhnout. Některé pasáže byly zajímavější, jiné poněkud zdlouhavé, ale celkový dojem je kladný. Ze začátku mi moc nevyhovovalo, že každá kapitola je psána někým jiným a že osudy jsou vylíčeny retrospektivně, nicméně i na to jsem si zvykla. Nesnáším otevřené konce, proto jsem si řekla, že určitě musím přečíst i druhou knihu v sérii... 8/10 bodů

Girl online

8. května 2016 v 14:43 | ČteníkLen |  Ostatní

Girl online

Autor: Zoe Sugg

Počet stran: 346

Edice, díl: Girl online, díl 1.

Děj: Penny se po autonehodě rozhodne začít psát svůj vlastní blog. Pomáhá jí to, uspořádat si myšlenky v hlavě a celkově se odreagovat. Od té nehody totiž dostává panické záchvaty pokaždé, když ji někdo vystresuje. Bohužel nepatří zrovna k šikovným lidem a občas je velice nemotorná.
Když ji Ollie pozve ven, chová se hloupě. Navíc doprostřed jejich rozhovoru přijde Pennyina "kamarádka" Megan a celou situaci zkazí ještě víc.
Jednou Penny rodiče oznámí, že kvůli práci pojede celá jejich rodina do New Yorku, Penny se tam nechce. Po divadelním představení, kdy se však naprosto ztrapní ukázkou svého spodního prádla, které se okamžitě stane hitem internetu, si to rozmyslí. S sebou vezme i svého nejlepšího kamaráda (gaye) Elliota.
V New Yorku Penny náhodou narazí na Noaha. Jelikož její matka řeší práci, Noah Penny vezme na výlet. Vzájemně si povědí o svých problémech - Penny mu řekne o panických záchvatech, Noah zase jí o svých mrtvých rodičích. Jedno mají společné - i on se z toho začal vypisovat.
Penny je nešťasná z toho, že když se konečně začala cítit lépe, musí z New York odjet. Novinka v podobě další máminy práce v Americe jí však přinese spoustu radosti. Elliot má nicméně špatné zprávy. Jeho rodiče chtějí, aby se na Vánoce vrátil zpátky, zatímco Penny bude trávit Vánoce s Noahem a příbuznou Saddie-Lee.
Penny zažívá šťastné chvilky, poté co se dala s Noahem dohromady. Její život teď nemůže být lepší... jenže, Elliot se začíná chovat divně. Penny se bojí, aby ho kvůli Noahovi neztratila, obzvlášť když musel odjet domů.
Těsně před odjezdem slyší Penny Noaha jak se baví se Saddie-Lee, která mu domlouvá, aby Penny něco řekl. Penn to přejde. Když se nakonec vrátí domů, překvapí ji Ollie. Staví se u nich doma a když uvidí Noahovu fotku, vyjde najevo, že Noah je známý zpěvák a všichni ví, že chodí s hvězdnou Leah. Taky Penny řekne, že mu Megan prozradila, co k němu Penn cítila.
Závěrem noviny odhalí Pennyinu totožnost, zveřejní, že na blogu vystupovala pod přezdívkou Girl online. Penny nemůže uvěřit tomu, že se to dozvěděli. Noviny jsou plné nenávistných titulků. Myslí si, že ji udal Elliot, protože na Noaha žárlil. Ve skutečnosti to však byla Megan. S Elliotem je nakonec všechno v pořádku. A i Noah se sebere, přijede za Penny do Anglie a všechno si vyjasní. Vysvětlí, že aféra s Leah byla jen kvůli tomu, aby se lépe prodávaly jejich nahrávky.


Moje hodnocení: Wow! Tahle kniha pro mě byla jednoznačně výzva! Protože jsem se odhodlala a koupila si ji v angličtině, historicky je to moje první dočtená cizojazyčná kniha. Ze začátku jsem si vyhledávala skoro každé druhé slovo ve slovníku. Postupem času jsem se naučila vybírat jen slova, která jsou pro mě důležitá a i čtení šlo rychleji. Nemůžu říct, že bych ji měla přečtenou za chvíli. Trvalo mi to opravdu dlouho, ale nakonec jsem to zvládla a jsem na sebe pyšná :) Co se týče příběhu, zápletka mi nijak originální nepřišla. Některé fráze se mi ale moc líbily, občas jsem se smála a jsem ráda, že už ji mám za sebou :D ... 7/10 bodů.

Citace:
Ollie stares at me. Then he sniffs - he actually sniffs the air with a pained expression on his face. Oh my God - he thinks I farted. He thinks I have fleas and I farted! I start praying for an asteroid to hit the café, or for the zombie apocalypse to start - anything to make Ollie forget what has just happened.

Noah frowns at me. "Oh, are you driving?"
"What? No. Why do you say - oh ..." I glance inside the truck and see that everything is back to front and I´ve actually opened the driver´s door.

How could he seem so nice and so genuine? How could he lie so easily? How could he do that to me? But I force myself to block them out. It doesn´t really matter how. The fact is he did.

Měděná rukavice

3. května 2016 v 17:43 | ČteníkLen |  Edice - Magisterium

Měděná rukavice

Autor: Holly Blacková, Cassandra Clareová

Počet stran: 264

Edice, díl: Magisterium, díl 2.

Děj: Call u nich v domě objeví sklepní místnost, kde se ho jeho otec pravděpodobně chystal zabít, včetně jeho chaosem posedlého vlka Pohromy. Svému otci potvrdí, že je Nepřítel smrti, ale už nečeká na žádné vysvětlení a vyrazí hledat Tamaru.
Na večírku jejich rodiny se střetává s dalšími spolužáky ze školy, včetně Makara Aarona. Tam si také tajně vyslechnou rozhovor mezi několika mágy, o tom, že se někdo pokusil ukrást Alkahest - měděnou rukavici, s jejíž pomocí je možné zničit Makara jednou provždy. Call je přesvědčený, že to byl jeho otec. Na stole ve sklepě měl totiž náčrt Alkahestu. Se svými úvahami se podělí s přáteli, kteří netuší pravdu o tom, co je Call zač. Nicméně Tamara jde žalovat mistru Rufusovi.
Jeden z dalších Rufusových žáků Alex, Calla varuje, že jeho tátu zabijí, protože Alkahest zmizel nadobro.
Call, Tamara, Aaron a Jasper, kterého sice nesnáší, ale narazí na něj cestou a jsou povinni ho vzít s sebou, se vydají Alstaira (otce) hledat.
Když dorazí do stodoly, Alstair tam není. Call však najde dopisy, kde po něm Joseph chce, aby ukradl Alkahest a on mu za to vrátí duši jeho syna. Během několika dalších hodin je napadne kovová příšera - Automotones. Čarodějka paní Tisdaleová jim poví, že Automotonese na ně poslali z Magisteria, pak umírá.
Na cestě za Alstairem je dožene skupina lidí posedlých chaosem, kteří se před Callumem skloní. Call musí jít s pravdou ven - o tom kým je. Chaosem posedlí je dovedou na ostrov, kde mají Joseph a Alstair schůzku.
Najdou tam v hrobce 3 těla - Konstantinova bratra Jericha, Drewa a nakonec samotného Konstantina. Když nakonec narazí i na Josepha s Alstairem, zjišťují, že mají Alkahest. Joseph chce vyměnit Callovu duši za Konstantinovu.
Vypukne roztržka, Alstair zničí Nepřítelovo tělo, Joseph uprchne i s Alkahestem a Call přivolá magii chaosu.
Poté co se vrátí zpátky do Magisteria, je označen za druhého Makara. Všech pět - včetně Alstaira - soudí před Shromážděním, závěrem z toho nicméně vyjdou jako hrdinové.
Nepřítelovo tělo je sice zničeno, ale jeho stoupenci stále někde běhají. Mistr Rufus Calla varuje, že je v Magisteriu pravděpodobně špeh, který jim chce ublížit. Musí se mít na pozoru.
Callovo tajemství - že je v něm uložena Konstantinova duše - si zatím Jasper, Aaron i Tamara nechají pro sebe.


Moje hodnocení: Při čtení jsem si nemohla pomoct a zdálo se mi, že vidím jistou podobnost s Nástroji smrti. Když dorazili do hrobky a našli těla, úplně to bilo do očí. Kniha je velice čtivá, místy vtipná a musím říct, že mě velice překvapila. Děj se podle mě nedal očekávat. Přestože je spíše pro mladší čtenáře, já jsem si ji užila... 8/10 bodů.

Splynutí

1. května 2016 v 10:35 | ČteníkLen |  Julianna Baggottová

Splynutí

Autor: Julianna Baggottová

Počet stran: 511

Edice, díl: trilogie Čistý, díl 2.

Děj: Situace venku začíná být kritická. Partridgeův otec Ellery Willux vyslal další poselství v podobě dívky Wildy. Říká, že jestli jim Partridgea nevydají zpátky do Dómu, začnou umírat lidé, a skutečně - robotičtí pavouci zabijí každého, kdo se jim připlete do cesty.
El Capitan se snaží shromáždit vojsko, které by bylo bojeschopné a ochotné Willuxe svrhnout. Mnoho vyhlídek ale nemají. Mezitím se Partridge s Lydou zabývají zakreslením přesných map Dómu. Bradwell a Pressie prozkoumávají černé skříňky. Všechny jsou identické, až na tu jednu, Fignana. Podaří se jim vyluštit kód a do skříňky proniknout. Zjistili, že obsahuje návod k nalezení vzorce, podle kterého by se dal - společně s tekutinou v ampulkách, kterou Partridge získal od matky - zastavit proces degenerace buněk následkem kódování.
Před tím, než se Partridge vydá do rukou vojáků Speciálních jednotek, svěří tyto ampulky Pressii. Když se dostane do Dómu, shledá se s lidmi, kteří ho podporují. Jeho bývalý profesor mu řekne, že dospělí v Dómu znají veškerou pravdu - o Explozích, o všem co se uvnitř i vně děje. Ale nikdo není ochoten se vzbouřit. Nakonec se však Partridge dostane "do zajetí" vlastních lidí. Zjistí, že mu otec chce vymazat paměť na dobu, kdy utekl z Dómu. Zároveň si musí vzít dívku Iralene.
Po proceduře se mu do hlavy všichni snaží nacpat falešné vzpomínky, ale Iralene se obětuje a pomůže mu si vzpomenout. Prozradí, že se ho Ellery Willux snaží zabít. Sám totiž umírá a s pomocí moderní technologie a doktora Arvina Weeda má šanci na transplantaci mozku do cizího těla.
Partridge dostane šanci se bránit. Od Iralene dostane kapsli, která může otce zabít. Po počáteční nevoli to Partridge udělá.
Mezitím Lyda, která zůstala venku, zjistí, že je těhotná - a otcem je právě Partridge. Naše matička je přesvědčená, že ji znásilnil a chce Partridge sama zabít. Během útoku na Dóm je Lyda zastaví a sama se nechá zajmout Speciálními jednotkami. Partridge se o jejím těhotenství dozvídá a také zjistí, že je zpátky.
Pressia, Bradwell a El Capitan se vzducholodí přenesou až do Irska, kde Pressia sežene vzorec léku. Jsou tam uvězněni, ve vzducholodi se totiž udělaly díry a zatím je nemají jak opravit. El Capitan s otřesem mozku řekne Presii, že ji miluje. Ona jeho city však neopětuje, je zamilovaná do Bradwella.
Bradwella napadnou zákeřné šlahouny a umírá, jediná možná pomoc se naskytne ve formě ampulek. Ačkoli je to nebezpečné a růst buněk je nekontrolovatelný, Presii se podaří Bradwella probudit. Nicméně křídla, která má od Explozí v zádech mu narostou do neuvěřitelné šířky.

Moje hodnocení: Nevím čím to je, ale pořád se mi pletou jména Bradwella a Partridge.
Tento díl byl asi ještě lepší než předchozí. Ačkoli jsem se do něj zpočátku nemohla začíst, konec jsem spolkla najednou. Vedlejší děj byl postaven na milostných vztazích. Jelikož mi ale přijde, že tahle kniha je o důležitějších věcech, moc jsem se jimi nezabývala. Popravdě mě dost překvapilo, když se El Capitan Presii vyznal ze svých citů. Části, které byly věnovány Lydě a Matičkám mě až tak moc nebavily, ale celkový dojem je určitě kladný... 8/10 bodů.