*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Hledání Aljašky

5. dubna 2016 v 18:38 | ČteníkLen |  John Green

Hledání Aljašky

Autor: John Green

Počet stran: 256

Děj: Miles hned svůj první den v nové internátní škole získá od sebejisté, náladové a občas hysterické Aljašky Youngové přezdívku Váleček a spřátelí se se svým spolubydlícím Chipem - Plukovníkem. Přestože nepatřil k lidem, kteří porušují pravidla, v Culver Creeku se všechno změní. A začíná být čím dál víc zamilovaný do Aljašky, která však má svého přítele.
Poslední noc "Předtím" se spolu s Válečkem - už notně opilá - líbají. Slíbí mu pokračování příště. Jenže žádné příště už nikdy nebude. Opilá vyjíždí z areálu školy, protože dostane jeden ze svých hysterických záchvatů.
Druhý den jim ředitel oznámí, že Aljaška měla smrtelnou autonehodu. Plukovník s Milesem se snaží vyřešit co se stalo. Obviňují ji ze sebevraždy. Po několika měsících nakonec dojdou k nejpravděpodobnějšímu vysvětlení. Tu noc si vzpomněla, že jí úplně vypadl z hlavy poslední den, který spolu s matkou strávili v zoo, než zemřela (matka). Chtěla jet na hřbitov, ale jelikož byla opilá a notně vystresovaná, cesta se jí stala osudnou.
Po zjištění jde život dál a Plukovník s Milesem se opět pustí do pořádného studia. Na Aljaščinu památku zorganizují její kanadský žert, kterými byla proslulá.

Hledání Aljašky

Moje hodnocení: Už dříve jsem slyšela, že autor napsal i lepší knihy. Popravdě, nevím, jestli to ovlivnilo mé současné hodnocení, ale kniha pořádně nenaplnila má očekávání. Na druhou stranu, líbí se mi, že Johnovy hlavní postavy mají vždy nějaký určitý charakteristický rys. Například když Váleček znal poslední slova různých lidí. Celkově mi však přišlo, že kniha neměla pořádnou pointu - příběh měl být o hledání velkého Možná a filosofické úvahy na tohle téma v díle určitě najdeme. Příběh je rozdělený na části: Předtím a Potom. Nicméně, prostě to nebylo to pravé... 6/10 bodů.

Citace:
"Zrovna jsem potkal Sáru," řekl.
"A jak to šlo?"
"Špatně. Řekla, že mě ještě miluje. Panebože. ,Miluju tě´, to je po rozchodu ta nejlepší cesta do pekla. Začne to ,miluju tě´ venku na trávníku, a obvykle to dopadne tak, že další ,miluju tě´ si řeknete, když to spolu děláte. No tak jsem utekl." Zasmál se, vytáhl sešit a sedl si k psacímu stolu.

"Už jsi ve dvou třetinách," povzbudil jsem ho.
"Jo, jenže taky jsem ve třech čtvrtinách, než se pobleju."
"No, zjevně to jde. Ona to dokázala. Prosím tě, neříkej mi, že nedokážeš přechlastat holku!"

(GREEN, John. Hledání Aljašky. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013. ISBN 978-80-242-4188-3.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Plníte nějakou knižní výzvu?

Ano 48% (94)
Ne 38.3% (75)
Chystám se do nějaké zapojit 13.8% (27)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama