*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Duben 2016

Obléhání Macindawu

13. dubna 2016 v 8:27 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Obléhání Macindawu

Autor: John Flanagan

Počet stran: 318

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 7.

Děj: Aby Will osvobodil Alyss z věže hradu Macindawu, potřebuje k tomu víc než dobrý plán. Náhodou se mu poštěstí, když se dozví, že nedaleko ztroskotala skandijská loď, jejíž muži by byli ochotni bojovat po Willově boku. Vezme je s sebou tedy do lesa za Malcolmem. Další pomocnou silou je Horác, který dorazil z Araluenu.
Díky tajnému kódu jim Alyss signalizuje, že na Macindaw přijede skotijský generál MacHaddish, aby se s Kerenem dohodli na posledních informacích. Keren totiž zajistí Skotiům zázemí na jejich válečnou invazi, která potáhne do Araluenu.
Will, Horác, Malcolm a další musí rychle jednat. S pomocí Willova chytrého plánu a bojových Skandijců pod vedením Horáce zaútočí na hrad Macindaw, kde Alyss vězní. Keren umírá společně s dalšími svými vojáky.
Na hrad se po pár dnech začnou vracet původní ochránci a lord Orman schválí, že Skandijci budou Macindaw bránit ještě nějakou dobu.
Když se Will vrátí do Seacliffu, dostane dopis od Alyss, že ho miluje... neváhá a jede za ní.


Moje hodnocení: U tohoto dílu jsem se párkrát hodně smála :). Některé hlášky byly tak hloupé, až byly vlastně vtipné. Navíc opravdu musím ocenit autorovu nápaditost, vše až do konce bylo dokonale promyšlené. Každý malý detail, také se mi líbilo, že ne všechno běželo podle plánu - že Will musel řešit nastalé potíže. Stále jsem se nicméně nesmířila s tím, že už je dospělý. A uvítala bych, kdyby v knize bylo i více Halta.... 8/10 bodů.

Mechanický anděl

9. dubna 2016 v 11:40 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Mechanický anděl

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 368

Edice, díl: Pekelné stroje, díl 1.

Poznámka: Volně předchází sérii Mortal Instruments (Nástroje smrti)

Děj: Píše se rok 1878 a osiřelá Theresa Grayová připlouvá do Anglie za svým bratrem Nathanielem. Okamžitě po příjezdu ji však lstí zajmou Temné sestry, čarodějnice a členky klubu Pandemonium. Podle informací někde ukrývají i Natha.
Během doby, kdy je Tessa vězněna o sobě zjistí neuvěřitelné informace. Pravděpodobně je něco jako čarodějka (minimálně patří do podsvěta), dokáže na sebe totiž brát podobu ostatních - mrtvých i živých.
Temné sestry Tessu připravují pro záhadného Magistra. Když se schyluje k nedobrovolnému sňatku, v pravý čas přijde Will Herondale, jeden z lovců stínů a odvede ji do londýnského Institutu.
Tam se Theresa seznamuje s dalšími lovci stínů (například Jemen, který je Willův parabátai) a vedoucí Institutu Charlotte, jí slíbí, že se jejího bratra pokusí zachránit.
Zároveň s tím se ale pustí do vyšetřování Temných sester, které podle důkazů porušovaly dohody mezi lovci stínů a podsvěťany.
Stopy je zavedou k odhalení identity Magistra, nejvyššího londýnského upíra de Quinceyho, který je zároveň jeden z hlavních členů Společenství (Spolku). Na jehož večírcích údajně probíhají vraždy civilů.
Ukáže se, že Temné sestry přechovávali mechanické bytosti, vyrobené z ozubených kol. Jedním z výrobců součástek byla i firma, ve které pracoval Nath. Majitel firmy Mortmain, Charlotte prozradí, že když se Nath dozvěděl o světě lovců stínů, začal ho fascinovat. Navštěvoval schůzky klubu Pandemonium a od té doby ho nikdo neviděl.
Pomocí upírské hraběnky Camille Belcourtové se Tesse v Camillině podobě podaří ukázat na jednom z večírků de Quinceyho. Snaží se získat důkazy pro nezákonné jednání, aby na něj mohli povolat Spolek. Ukáže se, že připravovanou obětí je Tessin bratr.
Lovci stínů na večírek vtrhnou, povraždí většinu upírského klanu de Quinceyho, Natha osvobodí a odvedou ho do Institutu. De Quincey však uprchne, přísahá Camille a lovcům stínů pomstu.
Tessa se dozvídá, že Jem pomalu umírá kvůli démonní droze, na které je nedobrovolně závislý.
Nakonec vyjde najevo, že Nathaniel je zrádce a prodal svou sestru pravému Magistrovi - není jím tedy de Quincey, jak se každý mylně domníval, ale Mortmain, který buduje mechanickou armádu.
Když jsou tedy lovci stínů vylákáni z Institutu, Mortmain tam s mechanickými stroji vtrhne a jde si pro Tessu. Ta se však, díky svému nadání, ubrání.
Tessa je zamilovaná do Willa, který její lásky ale evidentně vůbec není hoden. Dá jí jasně najevo, že mezi lovcem stínů a podsvěťanem nikdy nebude vážný vztah. Navíc se zdá, že cosi skrývá.
Závěrem jde Will za Magnusem Banem (Krasomilem Pohromou) pro pomoc.


Moje hodnocení: V příběhu rozhodně nelze popřít podobenství s edicí Nástroje smrti. Hlavní hrdinka, která doposud nevěděla, že má nějaké schopnosti, dva - v podstatě - bratři, každý úplně jiný a jeden z nich výbušný stejně jako Alex s Jacem. V knize figurují i postavy jako Magnus Bane, Camille a jak už jsem zmínila na začátku, volně předchází Nástroje smrti. Přes to všechno mě kniha opět zatáhla do děje. Nesmírně obdivuji autorčino nadání udržet čtenáře v napětí, je jednou z těch lidí, kteří vždycky dokážou překvapit, i když si myslíte, že nic dalšího se stát nemůže... 9/10 bodů.

Hledání Aljašky

5. dubna 2016 v 18:38 | ČteníkLen |  John Green

Hledání Aljašky

Autor: John Green

Počet stran: 256

Děj: Miles hned svůj první den v nové internátní škole získá od sebejisté, náladové a občas hysterické Aljašky Youngové přezdívku Váleček a spřátelí se se svým spolubydlícím Chipem - Plukovníkem. Přestože nepatřil k lidem, kteří porušují pravidla, v Culver Creeku se všechno změní. A začíná být čím dál víc zamilovaný do Aljašky, která však má svého přítele.
Poslední noc "Předtím" se spolu s Válečkem - už notně opilá - líbají. Slíbí mu pokračování příště. Jenže žádné příště už nikdy nebude. Opilá vyjíždí z areálu školy, protože dostane jeden ze svých hysterických záchvatů.
Druhý den jim ředitel oznámí, že Aljaška měla smrtelnou autonehodu. Plukovník s Milesem se snaží vyřešit co se stalo. Obviňují ji ze sebevraždy. Po několika měsících nakonec dojdou k nejpravděpodobnějšímu vysvětlení. Tu noc si vzpomněla, že jí úplně vypadl z hlavy poslední den, který spolu s matkou strávili v zoo, než zemřela (matka). Chtěla jet na hřbitov, ale jelikož byla opilá a notně vystresovaná, cesta se jí stala osudnou.
Po zjištění jde život dál a Plukovník s Milesem se opět pustí do pořádného studia. Na Aljaščinu památku zorganizují její kanadský žert, kterými byla proslulá.

Hledání Aljašky

Moje hodnocení: Už dříve jsem slyšela, že autor napsal i lepší knihy. Popravdě, nevím, jestli to ovlivnilo mé současné hodnocení, ale kniha pořádně nenaplnila má očekávání. Na druhou stranu, líbí se mi, že Johnovy hlavní postavy mají vždy nějaký určitý charakteristický rys. Například když Váleček znal poslední slova různých lidí. Celkově mi však přišlo, že kniha neměla pořádnou pointu - příběh měl být o hledání velkého Možná a filosofické úvahy na tohle téma v díle určitě najdeme. Příběh je rozdělený na části: Předtím a Potom. Nicméně, prostě to nebylo to pravé... 6/10 bodů.

Citace:
"Zrovna jsem potkal Sáru," řekl.
"A jak to šlo?"
"Špatně. Řekla, že mě ještě miluje. Panebože. ,Miluju tě´, to je po rozchodu ta nejlepší cesta do pekla. Začne to ,miluju tě´ venku na trávníku, a obvykle to dopadne tak, že další ,miluju tě´ si řeknete, když to spolu děláte. No tak jsem utekl." Zasmál se, vytáhl sešit a sedl si k psacímu stolu.

"Už jsi ve dvou třetinách," povzbudil jsem ho.
"Jo, jenže taky jsem ve třech čtvrtinách, než se pobleju."
"No, zjevně to jde. Ona to dokázala. Prosím tě, neříkej mi, že nedokážeš přechlastat holku!"

(GREEN, John. Hledání Aljašky. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013. ISBN 978-80-242-4188-3.)