*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Březen 2016

Čistý

27. března 2016 v 18:22 | ČteníkLen |  Julianna Baggottová

Čistý

Autor: Julianna Baggottová

Počet stran: 476

Edice, díl: Trilogie Čistý, díl 1.

Děj: Ve světě došlo k Explozím. Obyvatelstvo je rozdělené na lidi, kteří měli to štěstí a zachránili se a nyní přežívají v Dómu (tzv. Čistí) a ty, kteří neunikly katastrofálním následkům Explozí a části jejich těl nahrazují neživé věci.
Jedním z Čistých je i Partridge. Ten se narozdíl od ostatních však snaží z Dómu uniknout. Otec mu dal neúmyslnou naději, že jeho matka stále žije a jestli je to pravda, Partridge ji chce najít.
Na druhou stranu, za zdmi Dómu žije šestnáctiletá Pressia se svým dědečkem. Od svých narozenin se musí schovávat před OSR a jejich neohlášenými raziemi. Pokud by jim padla do rukou, stala by se součástí vojenské jednotky.
Náhoda svede tyhle dva dohromady, Pressia je zrovna na útěku a Partridge se snaží najít jejich dřívější adresu. Moc dlouho spolu ale nepobudou. Pressia je odvede k Bradwellovi, jenož názory nejsou v souladu s Dómem. Nejprve není moc nadšený, že mu Pressia přivedla Čistého rovnou pod nos. Nicméně se jim pokusí pomoct, začíná to vypadat, že Partridgeovi někdo útěk úmyslně umožnil. Bradwell je zavede do Lombardské ulice, kde si Partridge potvrdí, že jeho matka skutečně není mrtvá. Naneštěstí při té akci OSR zajme Pressii.
Z neobjasněných důvodů dostane člen OSR El Capitan rozkazy od Ingershipa, že má projít důstojnickým výcvikem, aby byla hodna povýšení. Na osobní schůzi s Ingershipem se pak Pressia dozví, že byla vybrána, aby dávala pozor na Čistého, který se podle nejnovějších zpráv objevil ve zdejších končinách. Ingership jí řekne, že v Dómu bylo naplánováno, že mu ještě před útěkem zavedou čipy pro jeho ochranu, nicméně Partridge utekl dřív, než se k tomu dostali. Ingership se Pressii pokusí otrávit. Ve skutečnosti jde o to, aby Ingershipovi přivedla Partridge, jeho matku a léky, které má a které mají moc vyléčit poruchy kódování na lidech v Dómu - jeden z postižených je i Partridgeův otec. K tomu, aby Pressia vyhověla, jim postačí držet jejího dědu jako rukojmí. Nakonec je však evidentně zavražděn.
Mezitím hledají Bradwell s Partridgem pomoc u Naší matičky, která je všechny svede zase dohromady.
Dojdou k odhalení, že Pressia je ve skutečnosti Partridgeova nevlastní sestra a jelikož je jejich matka pro Dóm důležitá, chtějí ji zpátky. Ví totiž daleko víc o tajných plánech Dómu - vyvolat Exploze, zlikvidovat populaci a nakonec zalidnit svět super rasou (která vzniká díky speciálnímu kódování). Navíc má potřebné léky.
Partridge, Bradwell a Pressia se jí vydají hledat a mají štěstí v neštěstí. Dojde k útoku a jejich matka umírá, předtím však Partridgeovi řekne, že uvnitř Dómu jsou lidi, kteří jsou připraveni ho svrhnout a čekají na rozkazy. Nakonec dodá, že léky, které Partridgeovi podala jsou bezcenné.
Partridge s Lydou - kterou z Dómu poslali jako návnadu, - Pressia, Bradwell a El Capitan jedou za Ingershipem, aby léky vyměnili za osvobození Pressie od štěnic a bomby, kterou má v hlavě. Dojde k boji a Ingership umírá. Uvnitř domu Partridge pomocí počítače mluví se svým otcem, který ho za každou cenu chce dostat zpět do Dómu.
Ingershipův dům nakonec zapálí. Začnou se objevovat zvláštní černé skříňky.

Moje hodnocení: Knihu samotnou jsem si vybrala pouze podle obálky, aniž bych četla recenze. Upoutala mě také informace: "Pro fanoušky HG". Na první pohled mě zaujala neobvyklá jména. Na začátku příběhu jsem byla trochu zmatená, ale myslím, že autorce se nakonec povedlo všechno objasnit a kniha se stala srozumitelnou. Nicméně jsem po přečtení na jedné internetové stránce narazila na tuto recenzi: "Stále jsem se až do poloviny knihy plácala v tom, jaký vztah k sobě mají OSR a Dóm, chtěla jsem víc informací o Explozích, přišlo mi podivné, že by lidé splynuli s okolními předměty a živočichy a zregenerovali se tak rychle (po deseti letech všichni žili téměř normálně)!" - s čímž z části nemůžu jinak než souhlasit. Sama za sebe hodnotím... 7/10 bodů.

Čaroděj ze severu

24. března 2016 v 16:01 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Čaroděj ze severu

Autor: John Flanagan

Počet stran: 306

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 6.

Děj: Z Willa Dohody se stal plnohodnotný hraničář. Jeho územím se teď stalo léno Seacliff. Will se pořádně nestačí ani zabydlet, a už za ním přichází na návštěvu kurýrka Alyss s naléhavou zprávou, že pro něj Halt a Crowley mají úkol. Posílají ho na sever na hrad Macindaw, aby vyřešil záhadu s čarodějnictvím. Obyvatelstvo a tamějšího krále ohrožuje tajemný čaroděj Malkallam, v okolí se šíří různé zvěsti. Že prý otrávil krále a v lese straší Noční bojovník.
Will se na cestu vydává v převleku kejklíře. Lord Orman, který zastupuje krále, ho na hradu uvítá velmi chladně. Naopak jeho bratranec Keren se k němu chová, jako k dávnému příteli. Den po slavnostní hostině se Will vydává do obávaného lesa, aby prozkoumal, co je na strašidelných historkách pravdy. Po nějaké chvíli však bere nohy na ramena.
Až teprve s pomocí Alyss (která předstírá, že je lady Gwendolyn) pochopí, že děsivého Nočního bojovníka a blikající světýlka někdo stvořil pomocí techniky. Ale kdo to udělal, je stále záhadou.
Po nějaké době jde převlek kejklíře stranou. Lord Orman ho odhalí a žádá Willa o pomoc. Údajně ho zabíjí jed, který mu podstrčil Keren, stejně tak i jeho otci, aby se sám mohl ujmout vlády a uvolnil cestu do Araluenu Skotiům.
Will Ormanovi nevěří, ale závěrem do sebe všechno zapadne. Na žádost Ormana spěchají do lesa najít čaroděje Malkallama, který je Ormanovou jedinou nadějí.
Skutečnost je daleko překvapivější, než kdokoli z nich očekával. Malkallam je ve skutečnosti léčitel Malcolm. Ormanovi zachrání život.
Mezitím Keren na hradě odhalí totožnost Alyss a zavře ji do věže. Will se ji pokusí osvobodit, avšak marně.
V Araluenu se Halt s Crowleym dohodnou, že za nimi pošlou Horáce.


Moje hodnocení: Bylo zvláštní zvykat si na to, že Will vlastně dospěl. Také mě mrzí, že vztah mezi Alyss a Willem není pořádně definovaný - někdy jako kamarádi, jindy jako něco víc. Na druhou stranu se - jako všechny ostatní díly série - kniha četla pěkně a rychle. Překvapilo mě, že Will Alyss z věže nezachránil, ale alespoň se mám na co těšit dál... 8/10 bodů.

Než jsem tě poznala

20. března 2016 v 11:53 | ČteníkLen |  Jojo Moyesová

Než jsem tě poznala

Autor: Jojo Moyesová

Počet stran: 408

Děj: Poté co Louisa přijde o svou práci v bistru, musí měnit svůj naprosto obyčejný zaběhnutý životní režim. Naprosto nečekaně získává roli pečovatelky o kvadruplegika (ochrnutého muže). Ti dva by nemohli být více rozdílní. Louisa žije usedlý stereotypní život a Will měl před nehodou velice rád adrenalin, až do té doby, než byl po srážce s automobilem upoután na vozík. Tím se všechno změnilo a Will ztratil důvod žít.
Když se Louisa dozví, že ve skutečnosti má Willa hlídat, aby si neublížil, zdrtí jí to. O to hůř, když nakonec zjistí, že své matce dal šestiměsíční lhůtu na to, aby se smířila s asistovanou sebevraždou. Od této chvíle Louisa bojuje o čas. Organizuje nejrůznější výlety a společně s jeho druhým ošetřovatelem Nathanem se mu snaží dát důvod žít.
Po určité době se zdá, že se s Willem sblížili. Už není tak protivný ani zahořklý jako na začátku. Nicméně, pořád nejeví známky, že by si to se sebevraždou rozmyslel.
Poslední šance na záchranu je dovolená na Mauriciu. Will je konečně šťastný. Poslední den se mu Louisa přizná, že ho miluje. Ale všechno se tím rozpadne na kousíčky, Will jí totiž oznámí, že na svém přání trvá a že i přes to všechno dál nechce žít.
Když dojedou domů, Louisa je odhodlaná ho už nikdy nevidět. Předposlední den Willova života jí však zavolá jeho matka, jestli by nemohla přijet. A ona nakonec svolí, protože si uvědomí, že je to jediné pořádné rozhodnutí, které od své nehody mohl udělat sám za sebe.
Po Willově smrti a právě díky němu potom začne Louisa cestovat, podívá se do Paříže a zapíše se na rekvalifikační kurz.


Moje hodnocení: Opět se nemůžu nezmínit o tom, co mě na první pohled na knihách Jojo Moyesové nejvíce zaujalo. Nebyla to různá ocenění ale neskuteně nádherná obálka. Už po přečtení recenze jsem si říkala, že mi děj hodně připomíná francouzský film Nedotknutelní (Intouchables). Bez ohledu na to jsem si ale knihu velice užila.
Žasla jsem nad tím, jak jsou dialogy mezi lidmi skutečné a jak je příběh napsaný celkově. A žasla jsem i nad tím, že je to jedna z mála knih, která mě dohnala k slzám v očích. Asi to není pro povahy, které by čekaly šťastný konec. Na druhou stranu, svým způsobem šťastný asi je. Pokud jde o mě, rozhodně bych ji doporučila všem, kteří mají rádi romantické příběhy... 9/10 bodů.

Železná zkouška

18. března 2016 v 15:22 | ČteníkLen |  Edice - Magisterium

Železná zkouška

Autor: Holly Blacková, Cassandra Clareová

Počet stran: 312

Edice, díl: Magisterium, díl 1.

Děj: Přestože se Callum Hunt snažil sebevíc nedostat se do tajemné kouzelnické školy Magisterium, nakonec tam přece jen skončil. O to děsivější pro něj bylo, když vzpomínal, jak mu otec od mala vtloukal do hlavy, že ho tam čeká jen smrt. Stejně jako jeho matku.
Call společně s Aaronem a Tamarou vytvořili tým pod vedením mistra Rufuse. První měsíc jejich kouzelnické lekce vypadaly jako písečná noční můra. Když si však v prvním větším testu jejich skupina vedla nejlépe, ukázalo se, že mistr Rufus ví, co dělá.
Call byl odhodlaný utéct, když se ale ukázalo, že tak lehké to asi nebude, rozhodl se alespoň poslat otci zprávu pomocí dorozumívacích prostředků v Magisteriu. V noci se přikradl do Rufusova kabinetu a promluvil si s ním. Otcova slova ho rozrušila: Calle, nevíš co jsi zač.
Když potom v pracovně objevil dopis od Callova otce, ve kterém Alstair Rufuse žádá, aby Callovu moc svázal, cítil se ještě hůř. Společně s dopisem našel i náramek, který v Magisteriu nosí všichni - s tím rozdílem, že na tomhle byl černý Onyx.
Během útěku chlapce z Železného ročníku - Drewa - Magisterium nalezne svého nového Makara. Mága, který má schopnost ovládnout magii chaosu a postavit se obávanému Nepříteli smrti, Konstantinu Maddenovi. Novým Makarem je Aaron. Mistr Rufus s ním tak začíná cvičit soukromě. Díky Aaronovu označení za Makara tak Call přijde na to, co znamená černý onyx na náramku - je to označní mága, který dokáže vládnout chaosu. Znamená to jediné, jeho otec se buď setkal s Konstantinem a nebo znal Verity, která umřela v boji s Nepřítelem.
Netrvá ale dlouho a Aaron se ztratí. Tamara s Callem se ho vydají hledat, to co objeví, je neskutečně šokuje.
Drew Aarona drží hlavou dolů a snaží se ho zabít. Tamara s Callem přijdou právě včas. Strhne se bitva mezi lidmi pohlcenými chaosem a třemi studenty.
Na cestě k únikovému východu však Calla zastaví údajný Nepřítel smrti. Když si však sundá masku, ukáže se, že je to jen mistr Joseph.
Když Joseph začne Calla oslovovat mistře, Call má pocit, že se pomátl. Nakonec mu Joseph řekne tohle: v minulosti, během Ledového masakru, byl Nepřítel smrtelně raněn. Využil svých schopností a přenesl svou duši do těla nejbližšího dítěte - Calla. Nepřítelem smrti je tedy sám Call, který Josephovi zpočátku nevěří.
Joseph nechá Calla odejít do Magisteria, protože si je jistý, že to nikomu nepoví - okamžitě by se ho zbavili. Call se tak vrací do školy s příšerným tajemstvím a s myšlenkou, že jeho nepřítel je vlastně jeho nejlepší kamarád Aaron.


Moje hodnocení: Když jsem si přečetla recenze ostatních, knihu hodně srovnávali s Harrym Potterem. Nevím, osobně bych na příběh takhle nenahlížela, ačkoli jisté podobnosti vidět jsou. Mrzí mě, že jsem si knížku pořádně neužila, vzhledem k tomu, že jsem ji četla příležitostně a ve spěchu - během cesty do školy a o těch málo volných minutách, které jsem měla. Samotné téma nebylo až tak originální, ale četla se hezky a stránky poměrně ubývaly. Oceňuji, že novým Makarem se nestal sám Call, ale jeho kamarád. Děj to udělalo zajímavější... 7/10 bodů.

Papírová města

12. března 2016 v 18:18 | ČteníkLen |  John Green

Papírová města

Autor: John Green

Počet stran: 285

Děj: V dětství najde malá Margo s Quentinem mrtvolu muže. To je naposledy, co se ti dva navzájem pořádně baví. Až doteď.
Když se Margo v maturitním ročníku objeví jednou v noci v Quentinově okně a žádá ho, aby jí dělal řidiče, ohromí ho to. Společně se vydají splnit 11 důležitých věcí. Margo se ten den mstí svému bývalému příteli za nevěru a kamarádům za to, že o tom věděli a nic jí neřekli.
Nakonec se vydají do budovy SunTrust, aby se z výšky podívali na papírové město, ve kterém podle Margo žijí papíroví lidé a vloupají se do Mořského světa.
Quentin doufá, že se tu noc všechno změnilo a že další den ráno Margo uvidí. Ale do školy nepřijde, ani druhý den ani o pár dní později. Její rodiče pochopí, že opět utekla.
Quentina překvapí, když zjistí, že mu zanechala stopy. Společně se svými přáteli se po nich vydají a pátrají po Margo.
Stopy je zavedou až k Agloe - tzv. papírovému městu, které do map zakreslil kartograf, aby zamezil neoprávněnému kopírování map. Vydají se na cestu.
Margo tam opravdu je, ale ukáže se, že stopy nenechala proto, aby ji našli. Když Quentin pochopí, že Margo nepřesvědčí, aby se vrátila domů, smíří se s tím. Jejich cesty se jednou provždy rozcházejí. Ona je člověk, který potřebuje najít sám sebe.


Moje hodnocení: Ze začátku mi kniha přišla opravdu skvělá! Hodně jsem se u ní smála. Myslím, že nebylo nutné tak sáhodlouze popisovat cestu za Margo, určitými úseky jsem se lehce musela probojovat. Pokud čekáte šťastný konec, asi vás musím zklamat. Na druhou stranu, já jsem velice spokojená s celým příběhem... 8/10 bodů.

Rezistence

12. března 2016 v 18:00 | ČteníkLen |  Edice - Divergence

Rezistence

Autor: Veronica Rothová

Počet stran: 351

Edice, díl: Divergence, díl 2.

Děj: Tris, Tobias (Čtyřka) a pár dalších se ukrývají na základně Mírumilovných. Když i tam nakonec vtrhnou Sečtělí, skupina utíká pryč a cestou narazí na odpadlíky. Před bojem je všechny zachrání Tobiasovo pravé jméno.
Vůdkyně odpadlíků je totiž Tobiasova (údajně mrtvá) matka Evelyn. Snaží se ho přesvědčit, aby odpadlíky vedl. Jejich cílem je svrhnout systém frakcí a zabít Jeanine, vůdkyni Sečtělých.
Jejich další zastávka je na základně Upřímných, kde se setkávají se zbytkem Neohrožených, kteří se nepřidali na špatnou stranu k Jeanine. Její moc však nemá meze.
Jednou v noci napadne skupina Neohrožených (zrádců) Upřímné. Uspí je a do těla jim vpraví transmitér, kterým je bude moci Jeanine ovládat na dálku. Vzhůru zůstanou jen divergentní jedinci.
Jeanine vyhrožuje, že každý den budou umírat další Neohrožení, dokud jim nevydají divergentní členy. Tris, i přes svůj slib Tobiasovi, jde rovnou za Jeanine. Ta na ní začne testovat séra, kterými by mohla ovládat i divergentní. Tris jim však odolává.
Jeanine se rozhodne Tris popravit. Peter, který je na základně Sečtělých jí ale zachrání život nafingovanou smrtí a splatí jí tím svůj dluh. Společně se Čtyřkou, který se za ní vydal, utíkají pryč. Zároveň odhalí, že Trisin bratr Caleb je zrádce.
Vrací se k odpadlíkům, kde už Evelyn končí s přípravami útoku na Sečtělé. Tris se útoku nezúčastní protože společně s Christinou a Marcusem (otcem Tobiase) se vydávají na misi na záchranu důležitých informací, kvůli kterým byla Jeanine ochotná zničit Odevzdané.
Onou životně důležitou informací je nahrávka, kde Edith Priorová seznamuje lidstvo se skutečným účelem frakcí a původem města. Zároveň je příbuzensky spojená s Tris.
Útok na Sečtělé se podaří, Jeanine je mrtvá.

Moje hodnocení: Osobně si myslím, že zápletka ve filmu je lépe zpracovaná. Určité scény nesedí, ale z filmu jsem knihu pochopila lépe. Co se týče samotného obsahu - ano, dílo bylo celkem poutavé, hezky psané, ale nevím.. něco mi v něm chybělo... 7/10 bodů.

Výkupné za Eraka

4. března 2016 v 20:33 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Výkupné za Eraka

Autor: John Flanagan

Počet stran: 434

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 5.

Děj: Uprostřed oslav na počest svatby Halta a diplomatky Pauliny přichází Svengal s naléhavým poselstvím, že Aridové zajali oberjarla Eraka a požadují velké výkupné. Po dlouhém rozmýšlení nakonec král Duncan pošle svou dceru, Halta, Willa, Gilana, Horáce a několik desítek svých mužů, aby vyjednávali.
Aridský vakír Seletin se je nejprve pokusí obelstít, poté co nakonec uzavřou dohodu, sdělí jim, že Erak byl odvezen do čtyři dny vzdáleného města.
Celá výprava se vydává na cestu, uprostřed písečné bouře nicméně Will ztratí svého koně Cuka. Je odhodlaný ho najít a Halt ho - ač velice nerad - pouští. Mají se setkat v cíli. Jenomže Will pochybí a sejde z cesty, život mu zachrání Bedullin Umar, zároveň se shledává i s Cukem. Zákon Bedullinů však praví, že pokud jsi našel koně v poušti je tvůj.
Will odmítá o Cuka přijít tímto způsobem a navrhuje závod. S pocitem nesmírného štěstí a zadostiučinění získá Cuka zpátky.
Pak ale přijde nečekaná zpráva. Bedullinský zvěd přinese informace, že v poušti byli zajati cizinci i aridské vojsko kočovnými a bezcitnými Tualagy. Do jejich zajetí padl i Erak - všichni, kdo ho převáželi, byli na místě pobiti. Zachránci a zajatec se tak setkávají. Jejich situaci pravděpodobně zařídil skandijský zrádce Toskjak.
Bedullini se rozhodnou spojit síly a společně s Willem vyráží po stopách Tualagů.
Za pět minut dvanáct vysvobodí Halta a ostatní zpod katovy sekery, zabijí Toskjaka, vyřídí finanční záležitosti a vrací se domů.
Will nakonec složí i velice formální hraničářské zkoušky a je přijat jako pravý a plnohodnotný hraničář, dostane tak stříbrný odznak dubového listu.


Moje hodnocení: Musím upřímně vyjádřit neskutečný obdiv autorovi za to, jak si dokáže pohrát s dějem. Na začátku knihy jsem přemýšlela, jak může být tak dlouhá, když jedou jen na obyčejnou výpravu. Autor opět dokázal, jak jsem se zmýlila. Ze začátku jsem sice měla problém se začíst, ale ke konci jsem knihu nemohla odložit. Opravdu, žasnu nad krásnými nápady :)... 8/10 bodů.