*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Únor 2016

S větrem o závod

20. února 2016 v 17:32 | ČteníkLen |  Ostatní

S větrem o závod

Autor: Lauren St Johnová

Počet stran: 191

Edice, díl: trilogie Kůň za dolar, díl 2.

Děj: Pár dní potom, co Casey vyhraje Badminton, je její otec zatčen za vraždu. Celý případ však velice zavání podvrhem. O několik dní později se Casyino tušení potvrdí - dostane dopis od vyděračů, že pokud nevyhraje další závod v Kentucky, její otec už nikdy neuvidí světlo světa. I přes varování o tom posléze poví paní Smithové a ta zajde za svým známým Ethanem, aby jim pomohl s tréninkem.
Casey je příliš ve stresu na to, aby se Stormem dokázali pořádně pracovat. Jejím hlavním úkolem je tak získat si zpět jeho důvěru. Nicméně fakt, že se po pár dnech rozešla s Petrem, situaci moc nepomáhá.
Peter se rozhodne donutit jednoho z vyšetřovatelů, aby se na případ údajné vraždy podíval podrobněji. Zatímco Casey absolvuje několikadenní cestu do Kentucky, kde se připravuje.
Po odjetí drezury a cross-country se dostanou Casey se Stormem na čtvrté místo z celkového pořadí. Pak však přijde podpásová rána - vyděrači najednou chtějí, aby se vzdala svého snu a úmyslně prohrála. Jinak policii neposkytnou důkazy, že je její otec nevinný.
Do té doby však do Kentucky dorazí i Peter s vyšetřovatelem McLeodem i s důkazy, že její otec vraždu nespáchal. Casey se proto rozhodne zajet parkur tak, aby ze sebe vydala to nejlepší. Vyděrači však zaviní její pád a je diskvalifikována.
Závěrem se ale odhalí, že pád byl úmyslně zapříčiněn a tak Casey dostane ještě jednu šanci jet. Storm je již po tak náročném dni unavený, ale společně s Casey si dojedou pro vítězství. Po své výhře najde Petra na letišti a usmíří se spolu.
Stav paní Smithové se neustále zhoršuje, odmítá s tím nicméně cokoli dělat a Casey prozatím o ničem neví. Pachatelé, kteří vydírali Casey jsou jedna z hlavních rozhodčích a také policista.


Moje hodnocení: Dějová linie tady byla zaměřená hlavně na získávání a znovu-obnovování důvěry mezi koněm a člověkem, což se mi hrozně líbilo. Dalším plus, bylo když jsem se dozvěděla několik zajímavých informací o tréninku. Kniha mě navíc podnítila jít si za svým cílem a vytrvat, i když se ne vždycky daří. Ocenila jsem, že usmiřování Casey a Petera probíhalo opravdu reálně - nebylo to tak, že by se jeden druhému hned vrhli do náruče, ale Casey ho musela chvíli přemlouvat. A celkově tak jsem spokojená... 8/10 bodů.

Moře nestvůr

18. února 2016 v 20:09 | ČteníkLen |  Edice - Percy Jackson

Moře nestvůr

Autor: Rick Riordan

Počet stran: 304

Edice, díl: Percy Jackson, díl 2.

Děj: Percyho poslední školní den rozhodně neprobíhá dle jeho představ. Ve škole je napaden lidožravými obry a společně se svým kamarádem Tysonem a Annabeth, která se náhle objeví, utíkají zpátky do Tábora polokrevných. Jak se zdá, všechno se změnilo. Včetně vedení. Percy je šokován, když odhalí, že Tyson je kyklop a zároveň jeho bratr.
A Thalliin strom, který chránil Tábor před soustavnými útoky nestvůr, pomalu umírá. Aby toho nebylo málo, Percymu se pomalu každou noc zdá o Groverovi. Ve snech mu Grover ukazuje, že upadl do léčky a zajal ho kyklop Polyfémos, který si z něj chce udělat svou nevěstu, protože (naštěstí pro Grovera) špatně vidí. Navíc se však na ostrově nachází Zlaté rouno, které by mohlo uzdravit Thalliin strom.
Percy neváhá a žádá o výpravu, povolení vyjet a zachránit Tábor je však uděleno Clarisse. Percyho nicméně navštíví Hermes, otec Luka, i se zabalenými zavazadly. Percy se tak bez dovolení společně s Annabeth a Tysonem vydávají na výpravu do Moře nestvůr, kde se Polyfémův ostrov nachází.
Hned zpočátku se nalodí na Princeznu Andromedu, se kterou se plaví Luke a převáží zlatý sarkofág, ve kterém jsou ukryty části Titána Krona. Pro tentokrát se jim podaří uniknout, ale Annabeth i Percy mají pocit, že to šlo moc snadno.
Dále na cestě narazí na loď Clarissy, kde jsou zajati do doby, než se loď rozlomí v půli. V tu chvíli ztratí Tysona a Percy se domnívá, že to nemohl přežít. Společně s Annabeth dorazí ke Kirké, která se je pokusí přelstít. Nakonec však také unikají.
Posléze dorazí na ostrov, kde sídlí Polyfémos. Lstí vysvobodí Grovera, odnesou zlaté rouno a uvedou kyklopa v domění, že jsou mrtví. Na ostrově se srazí s Tysonem, kterému se podařilo uniknout.
Cestou zpátky do Tábora znovu narazí na Luka, který chce zlaté rouno, aby mohl urychlit Kronovo uzdravení. Rouno je však posláno napřed v rukou Clarissy. A Percy s Annabeth opět uniknou.
Druhý den je v táboře poprask - jed, který byl v Thalliině stromě, nebyl jediná věc, kterou zlaté rouno vypudilo ven. Společně s ním byla osvobozena Thallie, dívka, která se kdysi obětovala, aby zachránila Luka, Annabeth a Grovera.
Díky proroctví, o kterém se Percy dozví od jejich trenéra Cherióna, se však do hry tím pádem dostává další (už druhý, společně s Percym) polokrevný, který má moc vychýlit rovnováhu dobra a zla a pomoci zničit Olymp.


Moje hodnocení: Musím říct, že mě kolikrát kniha velmi pobavila. Například jsem se nemohla přestat smát, když trio cestovalo taxíkem se třemi sestrami, které měli dohromady pouze jedno oko. :) Překvapilo mě, že v knize byla zmíněna loď Pomsta královny Anny, jejíž název se vyskytoval i ve filmu Piráti z Karibiku. Samotný děj mě až tak nenadchnul, stejný názor mám na obálku, ale nemůžu říct, že by se kniha četla obtížně. Stránky ubíhaly velice rychle a já hodnotím... 7/10 bodů.

Poslední dopis od tvé lásky

15. února 2016 v 19:38 | ČteníkLen |  Jojo Moyesová

Poslední dopis od tvé lásky

Autor: Jojo Moyesová

Počet stran: 472

Edice: Novinářka Ellie Haworthová, mající poměr s ženatým mužem (Johnem), najde jednou v archivu dopis, který jí úplně pohltí. Začne pátrat po informacích, až nakonec s pomocí jisté ženy, zmiňované v dopise, sestaví dohromady celý příběh.
Vracíme se zpátky do minulosti, konkrétně do roku 1960, kdy se Jennifer Stirlingová probouzí po těžké autonehodě. Následkem zranění má problém se rozpomenout na určité lidi, ale i události. Zdá se jí však, že její život plný luxusu, není úplný. Prostřednictvím dopisu zjistí, že měla milence Boota. A že se chystala opustit manžela (Laurence), jenže ve chvíli kdy za Anthonym ("Bootem") pospíchala na nádraží, se stala ta nehoda.
Laurence o tom věděl, doufal, že si na něj Jenny nevzpomene a začnou znova od začátku. To se ale nestalo, přestože Laurence tvrdil, že je Boot mrtvý. Po čtyřech letech se s Jenny znovu setkají a skončí spolu v posteli. Na krátkou chvíli se zdá, že by všechno mohlo pokračovat tam, kde to před lety skončilo. Jenže Jenny má dítě a Boot chápe, že ho neopustí.
Jenny si však náhle uvědomí, že by dále nebyla v manželství šťastná. Navíc jí Laurencova sekretářka dá materiály, kterými ho může zničit. Odchází od něj a chce se nastěhovat k Bootovi, který je na dně. Když ho v tomhle stavu vidí spolupracovníci, řeknou Jenny, že odjel do Konga kvůli reportážím o nepokojích a ona má už po druhé za to, že je mrtvý.
Ellie se podaří vypátrat Jennifer a nakonec i Anthonyho, který - jak se ukáže - pracuje v jejich novinovém archivu (Nation). Zařídí jejich vzájemné setkání a jak se zdá, ani po letech jejich láska nevyprchala. Ellie se z jejich vztahu poučí, svůj poměr s Johnem ukončí (zároveň také proto, že se o nich dozví Johnova manželka) a začne se usmiřovat s jedním archivářem Rorym.


Moje hodnocení: Wow, nevím kde začít! Tak nejprve to, co se mi až tak nelíbilo: chronologie knihy pro mě nebyla zrovna vyhovující. Jednotlivé scény se odehrávaly v různém pořadí a pro mě bylo ze začátku opravdu těžké v tom vyhledat nějaký smysl. Už od počátku mě ale děj chytil, popravdě řečeno... nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, přestože autorka měla svůj vlastní styl psaní. Poměrně velká změna po dlouhé době pro mě byla také "er forma" knihy.
Dalším překvapujícím faktem byly i celkem dobře propracované vedlejší dějové linie různých postav, děj by byl určitě delší, kdybych se vypisovala s jednotlivými osudy. Už dlouho jsem nečetla podobnou knihu, vlastně mám pocit, že k této knize nelze přirovnat žádnou z dosud přečtených - a že jich nebylo málo! Celkově hodnotím... 9/10 bodů.

Spouštěč

8. února 2016 v 19:35 | ČteníkLen |  Ostatní

Spouštěč

Autor: Wulf Dorn

Počet stran: 360

Děj: Poté co Ellenin přítel Chris odjel na dovolenou, dostala psychiatrička za úkol převzít jeden z jeho MZP - mimořádně zajímavých případů. Bezejmenou ženu, která tvrdila, že si pro ní přijde Černý muž, vyjadřovala se jako dítě a hrozila, že i na Ellen si počíhá, jestliže se do případu bude angažovat.
Ellen se však odhodlala, že ženě pomůže. Když se však chce o své prozatímní informace podělit s kolegou Markem, zjišťuje, že pacientka není k nalezení a i lékařské záznamy záhadně zmizely. Následně přijímá telefonát od Černého muže, pokud nechce, aby pacientka zemřela, setká se s ním.
Ellen nemá na výběr, muž ji v lese napadne tak, že jí způsobí těžké podlitiny. Mermomocí se snaží vypátrat jeho identitu. Podezření nejednou padne i na samotného Marka a dokonce i Chrise.
Mark a jeho kamarád se nakonec Ellen pokusí pomoci s pátráním - to, co zjistí, je velice šokuje.
Ellen je diagnostikována disociativní fuga. V dětství prožila znásilnění od samotného strýce, kterého nakonec zabila. Vzpomínku se jí podařilo vymazat, až dosud.
Mark je odhodlaný najít její "spouštěč". Nakonec si dá dohromady celou pravdu, když najde ve sklepě Chrisova domu jeho mrtvolu. Poté co si šli spolu s Ellen resp. Larou do sklepa pro víno, rozbila se žárovka - Ellen zachvátila stejná hrůza, jako když zůstala zamčená ve sklepě, kde za ní po chvíli přišel postižený strýc. Natlačila Chrise na zeď s hřebíkem a zabila ho. Od té doby jí postihl stihomam s Černým mužem (její strýc se často převlékal do černého) a svá zranění si způsobila sama.


Moje hodnocení: Přiznám se, že tenhle žánr není zrovna můj oblíbený a sama bych si knihu určitě nevybrala. Dostala jsem ji však jako dárek, tak jsem si řekla: "No co, zkusím to..." Hned ze začátku jsem byla hrozně mile překvapena, že mi naprosto sedl autorův styl psaní, velikost písma také, takže jsem s chutí pokračovala. Uprostřed knihy jsem byla příšerně vynervovaná a nemohla jsem se dočkat, až zjistím, jak to doopravdy vlastně bylo. Nikdy bych neřekla, že mě příběh takhle dokáže pohltit.... rozhodně 10/10 bodů.

Síla vzdoru

6. února 2016 v 21:39 | ČteníkLen |  Edice - Hunger games

Síla vzdoru

Autor: Suzanne Collinsová

Počet stran: 344

Edice, díl: Hunger games, díl 3.

Děj: Po zničení dvanáctého kraje se všichni přeživší přesunují do třináctého, který se nachází v podzemí. Katniss se s celkovou situací srovnává velmi těžce. Poté, co v televizi vidí, jak špatně na tom je Peeta, kterého drží v zajetí v Kapitolu, rozhodne se přijmout nabídku prezidentky třináctého kraje Coinové a stát se opravdovým symbolem povstání - reprodrozdem.
Se svým týmem natáčí videa, která se po nabourání do systému nakonec vysílají i v Kapitolu. Zbrojí proti Snowovi a snaží se vyburcovat občany ostatních krajů ke vzpouře.
Určenému týmu se podaří z Kapitolu osvobodit Peetu i Johannu. Nicméně Peeta má pokřivené vzpomínky a pokusí se Katniss zabít. Trvá dlouho než je alespoň částečně ochotný Katniss důvěřovat.
Vzpoury nabývají na síle a vzbouřencům se podaří dobýt i poslední kraj který zbývá - druhý. Následuje útok na Kapitol, Katniss je odhodlaná zabít prezidenta Snowa a pomstít tak nejen smrt Routy, ale zničit celé Hladové hry.
Prezidentka Coinová však s Katniss a jejím týmem posílá i Peetu, v tu chvíli jí dojde, že Snow má možná pravdu. Že to ona celou dobu chtěla, aby nepřežila.
Když se dostanou do Kapitolu, ukáže se, že ostatní vzbouřené kraje již útočí. Strhne se bitva, během které umírá Prim jako jedna ze zdravotnic. Prezident Snow je zajat a odsouzen na popravu. Možnosti zabít ho se dostane Katniss, ta svůj jediný šíp však pošle do těla Coinové. Snow ale umírá taktéž.
Katniss je ze soudní moci udělena milost kvůli "nervové labilitě". Vrací se do dvanáctého kraje, kde nakonec po čase s Peetou vychovají dvě malé děti.


Citace:
Teprve za dlouhou dobu mi dochází, co mě tak rozrušilo. A odpověď je tak pokořující, že se s ní nedokážu smířit. Všechny ty dlouhé měsíce, kdy jsem se mohla spolehnout na to, že mě Peeta považuje za skvělou bytost, skončily. Konečně mě vidí takovou, jaká jsem. Jako neurvalou, nespolehlivou a smrtící manipulátorku.
A já ho za to nenávidím.

(COLLINS, Suzanne. Hunger games. 1. vyd. Praha: Fragment, 2011, 342 s. ISBN 978-80-253-1238-4.)

Moje hodnocení: Popravdě řečeno, tento díl se mi zdál trošku slabší než předchozí dva. Nedokážu zdůvodnit proč, ale jeví se mi to tak. Ke konci nechyběla akce a já stále musím žasnout nad autorčinými nápady... 9/10 bodů.

Vražedná pomsta

5. února 2016 v 20:21 | ČteníkLen |  Edice - Hunger games

Vražedná pomsta

Autor: Suzanne Collinsová

Počet stran: 336

Edice, díl: Hunger games, díl 2.

Děj: Katniss s Peetou jsou povinni účastnit se vítězného turné, projít všech dvanáct krajů a setkat se s lidem. Před výjezdem navštíví Katniss samotný prezident Snow. Otevřeně ji varuje, že jestli nepřesvědčí lidi v krajích, že svůj čin dělala čistě z lásky a ne ze vzpoury vůči hlavnímu městu Kapitolu, zabije všechny její blízké i ji samotnou.
Ze zpráv, které tajně vyslechne, je zřejmé, že lidé v krajích organizují demonstrace a povstání. Když se vrací z lesa, narazí na dvě uprchlice, dívky, které se vydávají na pouť do dávně zničeného třináctého kraje a touží zde najít bezpečí. Možná, že kraj přece jen není tak vylidněný, jak Kapitol uvádí.
Stupeň kontroly lidu se ve dvanáctém kraji rapidně zvyšuje, lidé jsou trestáni za přestupky, kterých se v minulých týdnech běžně beztrestně dopouštěli a mírotvorců - strážců zákona - přibývá.
Peeta veřejně žádá Katniss o ruku. Jí nezbude nic jiného než přijmout, aby prezidentu dokázala, že svůj čin myslela opravdu z lásky. Jejich svatba je však přerušena losováním na další Hladové hry, se speciálním názvem Čtvrtohry - na počest jejich třetího výročí. I tentokrát je jejich součástí nějaký speciální výběr "splátců".
Rozsudek padne. Splátci za každý kraj se budou vybírat z existujících řad vítězů. Katniss nemá na vybranou, musí znovu do arény a s ní jede Peeta. Mnoho vítězů je již v pokročilém věku. Lidé se v krajích bouří čím dál víc a Katniss si uvědomí, že její čin je jen podnítil k dávno připravované akci. Už nemá cenu dál předstírat, prezident hry stejně nezruší.
Společně s Peetou a dalšími účastníky vytvoří poměrně silné spojenectví. Během dvou dnů je zabita polovina splátců. Když Katniss utrží pravděpodobně smrtelné zranění, někdo ji i další odváží z arény. Ukáže se, že už od začátku bylo v plánu dostat Katniss ven. Stal se z ní totiž symbol povstání - reprodrozd. Téměř ve všech krajích vypukly nepokoje a dvanáctý kraj byl zničen. Peeta, Johanna a Enobarie - další z účastníků - byli zajati Kapitolem.

¨

Moje hodnocení: Stejně jako první díl byla tahle kniha naprosto strhující. Já nemám co dodat... 10/10 bodů.

Aréna smrti

5. února 2016 v 20:12 | ČteníkLen |  Edice - Hunger games

Aréna smrti

Autor: Suzanne Collinsová

Počet stran: 328

Edice, díl: Hunger games, díl 1.

Děj:
Nastal Den sklizně a přišel čas vylosovat další účastníky Hladových her - dívku a chlapce za každý z dvanácti krajů. Poté, co se za dvanáctý kraj objeví jméno Prim Everdeenové, Katniss (její sestra) se přihlásí dobrovolně, aby ji ochránila před jistou smrtí. K ní je vylosován Peeta Mellark.
Podstatou Hladových her je boj na život a na smrt mezi všemi 24 účastníky, vítěz může být jen jeden. Katniss je jasné, že nemá velkou naději na úspěch, protože jediný vítěz za dvanáctý kraj a zároveň jediný potencionální trenér, který ještě žije, je notorický opilec Haymitch. Katniss musí opustit svou rodinu i svého nejlepšího kamaráda Hurikána, se kterým tajně chodila na lov, aby uživili hladové krky.
Hladovým hrám předchází týdenní výcvik, rozhovory a péče realizačních týmů. Haymitch nařídí, že z Peety a Katniss se musí stát pár milenců. Jak se zdá, Peeta to ani hrát nemusí.
Když Hladové hry započnou, každé mrtvé tělo je ohlášeno výstřelem z děla. Jak čas plyne, mezi silnějšími účastníky tzv. profíky, se vytvoří prozatímní spojenectví. I Katniss uzavře jedno s dívkou z jedenáctého kraje, Routou. Společně vyhodí do vzduchu zásoby potravin profíkům. I Routa je ale nakonec zavražděna.
Když se počet účastníků sníží pod deset, vedení vyhlásí nové pravidlo. Hladové hry mohou mít dva vítěze, pokud pochází z jednoho kraje. V tu chvíli se Katniss vydává hledat Peetu. Najde ho s bodnou ránou v noze, a když dostane otravu krve, oběma je jasné, že umírá. Zbývá šest účastníků a vedení vydá pokyn, že každý kdo něco nutně potřebuje, to najde u rohu hojnosti. Chtějí je donutit mezi sebou bojovat. Katniss ale nemá na výběr, musí se vydat pro lék. Mlat jí díky Routě pro tentokrát ušetří a Peeta se uzdraví.
Nakonec zbude jen Katniss, Peeta a Cato. Při závěrečném střetnutí u rohu hojnosti Cato padá do rukou mutantům, Katniss ho jen milosrdně dorazí šípem. V tu chvíli se však vedení her rozhodne, že vítěz přece jen může být jen jeden.
Katniss s Peetou se odmítají navzájem zabít. Proto Kat vymyslí lest, před diváky svůj čin ospravedlňuje nehynoucí láskou. Naráz si do pusy nasypou jedovaté bobule rulíku zlomocného, a jelikož hlavní město Kapitol musí mít vítěze Hladových her, jsou oba vyhlášeni.
Ani jednomu z nich však není jasné, co tímto činem způsobili.

Moje hodnocení: Po všech těch nadšených recenzích ostatních čtenářů jsem předpokládala, že mě kniha bude bavit. Ale přiznám se, že jsem se toho stejně ze začátku trochu obávala. Po pár stránkách se však ukázalo, že děj mě strhl úplně stejně jako ostatní. Už jen samotný nápad je úchvatný a autorka navíc měla propracované strategie, velmi originální nápady a různorodé způsoby smrti, které zapříčinili, že jste se ani na chvíli od knihy nemohli odtrhnout. Za mě hodnotím… 10/10 bodů.


Citace:
Začínám se znovu soustředit, když se Caesar ptá Peety, jestli má nějaké děvče.
Peeta váhá a nepřesvědčivě vrtí hlavou.
"Pohledný chlapec jako ty? Určitě musí být nějaká dívka, která je ti drahá. No tak, jak se jmenuje?" naléhá Caesar.
Peeta vzdychá. "Jedna tu je. Ani si nevzpomínám, odkdy se mi líbí. Jsem si ale docela jistý, že až do sklizně nevěděla o mé existenci."
Dav soucitně hučí. Neopětovanou lásku si umějí představit všichni.
"Chodí s někým jiným?" ptá ce Caesar.
"Nevím, ale líbí se mnoha klukům," odpovídá Peeta.
"Což to udělat takhle? Vyhraješ a vrátíš se domů. Pak tě určitě nebude moct odmítnout, ne?" říká Caesar povzbudivě.
"Myslím, že to nepůjde. Výhra... v mém případě nepomůže," říká Peeta.
"Jak to, že ne?" diví se Caesar.
Peeta se rdí jako rak a vykoktá: "Protože... protože... sem přijela se mnou."

(Hunger games: Aréna smrti. Hunger games: Aréna smrti. 1. Praha: Fragment, s.r.o., 2010, s. 328. ISBN 978-0-439-02348-3.)