*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Prosinec 2015

Sladké časy

28. prosince 2015 v 12:32 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Sladké časy

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 356

Děj: Když se otec Opal Plumsteadové dostane do vězení za krádež, pro rodinu nastanou krušné časy. Opal musí zanechat školy a začít pracovat v továrně, její sestra Cassie je v učení a matka hledá práci všude, kde se dá.
Pro Opal to není jednoduché, život se zdá nespravedlivý, hlavně když její nejlepší kamarádce Olivii zakáží se s Opal stýkat a když ji v továrně všechny dívky tyranizují. Cassie na tom je lépe, za matčiny zády se schází s postarším malířem, který jí velmi imponuje a posléze se stane jejím milencem.
Opal je po incidentu s dívkou jménem Patty přemístěna díky velkorysosti paní Robertsové (majitelce továrny) do ateliéru, kde je alespoň z části šťastná. Paní Robertsová s ní soucítí a pozve ji na schůzi sufražetek - bojovnic za ženské volební právo. Opal tam začne chodit pravidelně - alespoň do doby, než se díky své prostořekosti dostane do problémů.
V práci je za svůj mimořádný talent odměněna povýšením.
Když matka dívek zjistí, s kým se Cassie schází, vyhodí ji z domu. Naštěstí je pan Evandale slušný člověk, i když pořád ženatý a vezme Cassie k sobě. Po nějaké době spolu čekají dítě.
Na jednom z obědů u paní Robertsové se Opal seznamuje s jejím synem Morganem, stanou se z nich víc než přátelé, ale paní Robertsová dá jasně najevo, že to neschvaluje.
Přichází první světová válka a Morgan, ačkoli se mu to příčí, narukuje. Slíbí Opal, že se vrátí. Svůj slib však není schopen splnit a ve válce umírá. Paní Robertsová musí zavřít továrnu a rozhodne se přestěhovat. Otec Opal se vrátí domů z vězení, ale je z něj úplně jiný člověk. A sama Opal se díky paní Robertsové dostane na výtvarnou akademii, kde se sblíží se Samem.


Citace:
"Pokusím se věřit na duchy, Morgane," zašeptala jsem.
"Přijď ke mně. Klidně mě straš a pronásleduj. Prosím. Čekám. Pořád tě miluju."
Čekala jsem celé hodiny, ale neslyšela jsem nic než šeptání listí a viděla jen zahradu zpustošenou břečťanem.

(WILSON, Jacqueline. Sladké časy. První vydání v českém jazyce. Praha: BB/art, 2015, 356 stran. ISBN 978-80-7507-069-2.)

Moje hodnocení: Na můj vkus byla Opal moc mladá, abych se s ní dokázala sžít a souhlasit s jejími myšlenkovými pochody. Děj mi připomínal něco na způsob Olivera Twista - dívka se dostane do špatné situace, v práci ani ve škole se k ní nechovají moc hezky atd. Přestože, když to tak vezmu někde by mohly být momenty, které mě nebavily, autorka si dokázala pohrát se slovy a její styl psaní je opravdu charakteristický. Dokáže ve mě vyvolat soucitný pocit k nešťastným osudům a zapřemýšlet nad tím, jak se vlastně máme v dnešní době dobře. Je mi jasné, že v minulosti se podobné příběhy mohly odehrávat běžně.
Sama sebe proklínám za to, že jsem úplnou náhodou zabloudila na konec a dozvěděla jsem se, jak to celé dopadne. Alespoň jsem se však psychicky připravila na smutný konec, protože i takové věci se stávají... 9/10 bodů.

Kůň za dolar

27. prosince 2015 v 9:53 | ČteníkLen |  Ostatní

Kůň za dolar

Autor: Lauren St Johnová

Počet stran: 278

Děj: Patnáctiletá Casey touží vyhrát koňské závody v Badmintonu (jedná se o military - drezura, parkur, cross-country). Její sen se však zdá nesplnitelný, vzhledem k tomu, že otce teprve nedávno propustili z vězení a zatím si nenašel práci a matka jí zemřela. Navíc nemá ani pořádného koně a o vybavení nemluvě a financí se také nedostává.
Jednou však zachrání koně, který měl jít na porážku - odkoupí ho doslova za dolar. Pojmenuje ho Storm a zdá se, že by z něj mohl být vynikající sportovec. Má však problémovou povahu a hodně si toho vytrpěl.
Nakonec se jí ale podaří získat jeho důvěru a paní Smithová se stane jejich trenérkou. První sezonu se jim moc nedaří, navíc v porovnání s ostatními bohatými jezdci Casey hodně vyčnívá. Záchrana přijde v podobě anonymního sponzora. Získají nové vybavení i lepší možnosti.
Casey začne na soutěžích porážet i slavnou mladou jezdkyni Annu Sparksovou, kterou sama dříve obdivovala, dokud ji neurazila.
Jenomže po nějaké době se jim zase přestane dařit a otec Casey skočí na nabídku od otce Anny Sparksové, aby jim Storma prodal. Casey je zničená, navíc odhalí, že ten tajemný sponzor je paní Smithová, která naštěstí dostane Storma zpátky (s trochou vydírání). Bohužel s infekcí v noze a je poněkud nepravděpodobné, že by se do Badmintonu stihl připravit.
Stane se zázrak, za pomoci lidí z různých odvětví Storma vyléčí a Casey má ještě nějaký čas na trénink. Na Badmintonu se sejde s Annou. Ta je však diskvalifikována po pádu a Casey vyhraje.

Moje hodnocení: Vzhledem k tomu, že ke koním mám velmi blízko, pár věcí bych vytkla. V knize bylo několik chyb v názvech z koňského prostředí (například Sekretariát - místo Secretariat nebo piaf - místo piaffa), avšak chápu, že za to může spíše překladatel. Stejně tak ale i v péči - zanedbanému koni není vhodné podat celý kýbl vody najednou. Možná jsem detailista, ale zrovna těchto věcí si všímám :D. Celý děj mi přišel navíc poněkud nereálný. Aby dívka, která dohromady neabsolvovala ani 20 hodin výcviku v sedle, za dva měsíce jela na závody a naučila se pořádně skákat je hodně přitažené za vlasy. Stejně tak aby se nenasvalený kůň dostal tak rychle do kondice. Chápu, že se jedná o smyšlený příběh a je hezké, jak zde bylo popsáno to, že když věříme, dokážeme nemožné, ale i tak si myslím, že kdyby tam byl větší časový skok, bylo by to lepší. Mrzí mě, že když se ke konci knihy zhoršoval zdravotní stav paní Smithové, nebylo to pak uzavřeno.
Abych ale jen nekritizovala. Knihu jsem přečetla poměrně hodně rychle, vyhovovala mi a i přes drobné nedostatky se mi líbila. Nebyly tam "tiché momenty" kdy se nic nedělo, ani zbytečné scény. Moc jsem si ji užila, takže hodnotím... 8/10 bodů.

Nositelé dubového listu

26. prosince 2015 v 12:05 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Nositelé dubového listu

Autor: John Flanagan

Počet stran: 312

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 4.

Děj: Začíná obleva a Evanlyn s Willem vědí, že brzo budou muset utéct, aby je neobjevili Skandijci. Jednou, když jde Evanlyn pro chycenou zvěř, zajmou ji Temudžajové. Will se vydává po jejich stopě a při pokusu o její záchranu se srazí s Haltem a Horácem. Společně Evanlyn osvobodí a zajmou jednoho Temudžaje.
Halt ví, co jsou zač. Tvrdí, že jsou hrozbou pro celý západní svět hlavně díky svému signalizačnímu systému v bitvách. Bojoval s nimi i proti nim a získal od nich hraničářské koně.
Při cestě zpátky se Haltova skupina srazí s Erakem a Skandijci, rozhodnou se dočasně vytvořit příměří a úmyslně osvobozený Temudžaj je nevědomky dovede až k hlavní skupině, která čítá okolo osmi tisíc bojovníků.
Halt s Erakem rozhodnou, že pojedou varovat oberjarla Ragnaka. Halt se stane taktickým vůdcem a díky jeho nečekaným výpadům Temudžaje zpomalí. Tuší, že Temudžajové chtějí skandijské lodě, aby se dostali až do Araluenu.
Mezitím Evanlyn (resp. princezna Kassandra) odhalí zradu kapitána vlčí lodi Slagora, který je chtěl prodat Temudžajům. Když se potvrdí, že je to pravda, Slagor je potrestán.
Halt na Temudžaje nachystá léčky a společně se Skandijci je v bitvě donutí se stáhnout, Halt však tvrdí, že se vrátí. Proto Skandijcům poskytne araluenské lučištníky na 5 let.
V bitvě umírá Ragnak a Erak se stává novým skandijským oberjarlem - nejvyšším vůdcem. Slíbí, že Willa, Evanlyn, Halta i Horáce odveze zpátky do Araluenu. Haltovi je udělena milost a smí se tam ukázat dřve, nakonec mu Crowley (vůdce hraničářů) vrátí zpět znak dubového listu.
Král Duncan Halta, Horáce i Willa odmění. Halt je znovu přijmut do hraničářského sboru, Horáce povýší na rytíře a stane se členem královské gardy a Willovi je nabídnuta možnost stát se poručíkem královských průzkumníků, kterou však k Evanlyně nelibosti odmítne a chce pokračovat v hraničářském výcviku.


Moje hodnocení: Do edice jsem se vážně zamilovala! Kniha se čte velice rychle, je jednoduchá a velikost písma je pro mě optimální. Mrzí mě, že hned v anotaci je vyzrazen začátek příběhu, ale naštěstí jsem si ji přečetla až potom :D. Líbil se mi autorův popis bitvy i strategií, navíc postavy přicházely na opravdu dobré nápady. Ke konci jsem se navíc docela i zasmála. A Halta mám prostě v oblibě! ... 10/10 bodů.

Polibek z temnot

23. prosince 2015 v 22:58 | ČteníkLen |  Edice - Kronika kambionů

Polibek z temnot

Autor: Jaime Reed

Počet stran: 262

Edice, díl: Kronika kambionů, díl 3.

Děj: Sam je zděšená, protože ji provází výpadky paměti a Lilith odmítá říct, co se stalo. Vztah s Calebem také neprobíhá nejlépe a fakt, že se kolem něj i jeho bratrů pořád ochomýtá detektiv Ruiz, který se mimo jiné velice zajímá o Samařinu matku, ničemu nepřispívá.
Mezitím škola stále pátrá po zmizelém Malikovi a Tobias si zatím vypůjčuje těla různých lidí. Nutí Sam, aby našla jeho tělo - které evidentně postrádá a díky kterému se může zjevovat v různých podobách.
Pod nátlakem jí Lilith nakonec řekne, co se stalo ve chvíli kdy nad Samařiným tělem získala vládu. Odjela s Tobiasem. Dostihl je však Caleb i se svými bratry. Nad Calebem však převzal moc Capone (jeho duch) a vyšlo najevo, že Lilith otrávila Capona a Capone se ji pokusil zabít. Ani jednomu z nich to však nevyšlo. Calebovým bratrům se nicméně podařilo oddělit Tobiasovo tělo (které ukryli) od duše, která bloudí a vkrádá se do těl ostatních.
Sam a Caleb se rozhodnou spářit, možná je to způsob, jak zničit Tobiase aniž by to ublížilo jim dvěma a navíc, pokud by se rodina Santiagových rozhodla potrestat Caleba za to, že nenahlásili, že z jejich otce se stal démon, ani tak ho nemohou zabít - protože tím by zabili i Sam.
Díky jedné party se Sam zase začne bavit s Miou. Když Tobias využije tělo Douglase - Miina přítele - Sam ví, že je zle. Tobias jí nutí, aby mu pomohla získat tělo. Sam se svěří Calebovi a společně se snaží vymyslet plán.
Díky lsti nakonec zničí Tobiase a Dougieho zachrání.


Moje hodnocení: Knížku jsem měla přečtenou asi za 2 dny, tudíž musím říct, že se četla opravdu dobře :). V podstatě pořád se něco dělo a určité momenty pro mě byly opravdu překvapivé. Dále jsem se taky některým scénám vážně zasmála, oslovila mě Samařina sebedůvěra a to, že nečekala, až jí někdo přijde na pomoc. Občas jsem se sice divila jejímu chování, hlavně když byla - podle mě - bezdůvodně naštvaná, nicméně... 8/10 bodů.

Sempre - Navěky

19. prosince 2015 v 22:01 | ČteníkLen |  Ostatní

Sempre - Navěky

Autor: J. M. Darhowerová

Počet stran: 520

Edice, díl: Sempre, díl 1. (v češtině vyšel pouze tento, více zde)

Děj: Haven už od dětství zná pouze otrockou práci (stejně jako její matka). Její šance na vykoupení přijde s mafiánským doktorem Vincentem DeMarcem, který jí nabídne, že ji odveze. Haven nechce opustit svou matku, ale nemá na výběr.
DeMarco má dva syny, Dominik se chová přátelsky, zato z Carmina jde strach. Od smrti jejich matky Maury, ze které se viní, se strašně změnil.
Haven s Carminem k sobě však postupně najdou cestu a zamilují se do sebe. Stejně tak se Haven postupně adaptuje na normální svobodný život. DeMarco se bojí o bezpečí svého syna a ví, že pokud to bude nutné, bude muset Haven zabít. Ví totiž, že je mafiánská "principessa" a pokud by to věděl i šéf Sal, bylo by zle.
Postupně odhalujeme, že Vincent přivezl Haven kvůli Mauře. Onehdy se s ní setkali a Maura byla odhodlaná ji z postu otrokyně dostat, protože sama si zažila to samé. Vincent Haven obviňoval z Mauřiny smrti, nakonec si však připustil, že za to nemohla.
Haven dostane možnost vidět svou matku, Carmine jí slíbí, že ji zachrání také - jenže krátce po tom, co odjedou, se Havenina matka sama oběsí.
Jednoho dne se situace zvrtne. Vincent se Carminovi zmíní, že má La Cosa Nostra (mafiánská rodina) problémy s Rusy. Volkov unese Haven, Carmine skončí v bezvědomí a pak jsou společně se svým otcem a strýcem Corradem zatčeni. Carmine ve vězení stráví pár dnů, Vincent s Corradem jsou tam déle. Carmine je zoufalý, pro záchranu Haven se rozhodne upsat Mafii, stejně jako to tehdy udělal jeho otec pro Mauru a žádá o pomoc. Nakonec ji na pokraji života najdou v bezvědomí a přivezou do nemocnice, všechny Rusy a jejich spolčence z řad Mafie zabijí.

sempre

Citace:
"Myslíš, že bys někdy mohl milovat někoho, jako jsem já?" Tu otázku téměř zašeptala a on ztuhl. (...)
Hlas jí roztřásla beznaděj, protože jeho váhání pochopila jako odmítnutí. Byla statečná a začala o něčem, k čemu on neměl dost odvahy, totiž pronést slovo láska, které ho tak strašně děsilo, a místo aby ji ujistil, mlčel jako ryba. "Haven, nikdy bych nemohl milovat někoho, jako jsi ty, protože nikdo jiný takový není. Ty jsi ta jedna jediná."

Maura DeMarco
Duben 1965 - říjen 1996
"Ama, ridi, sogna - e vai dormire"
(...)
Posadil se do trávy a zíral na slova vytesaná na posledním řádku. "Ama, ridi, sogna - e vai dormire," četl a ve tmě zněl jeho hlas jen jako přiškrcený šepot. "Miluj, směj se, sni, a potom sladce spi. Přesně tak jsi prožila svůj život a já se snažím jít tvou cestou. Mám ji, víš. Konečně ji pro tebe mám a ty tu nejsi, abys to viděla."

Každé "nenávidím tě", které zaznělo z její hrudi, následovalo "miluju tě" z jeho rtů. Kolikrát ho prosila, aby ji pustil, tolikrát jí řekl, že tam bude navěky. Jeho náruč byla silná, jeho paže známé, ale ani ty ji nedokázaly zbavit bolesti.
"Netrpěla," zašeptal. "Byla to její volba."

"Chci s tebou být!" Jeho slova se jí zabodla do srdce. "Miluju tě!"
"To je fakt zvrácenej způsob, jak mi to dokázat," vyštěkl.
"Změnil jsem kvůli tobě celej svůj život. Zabíjel bych pro tebe. Kurva, umřel bych pro tebe! Tak mi řekni, co je špatně. Řekni mi, co mám dělat."
(...)
"Nemůžeš?" zeptal se nevěřícně. "Ty to nechápeš, viď? Nevidíš, čeho všeho jsem se kvůli tobě vzdal. Nevíš, co všechno jsem kvůli tobě ztratil!"

(DARHOWER, J. Sempre: navěky. Vydání první. Praha: Euromedia, 2015, 515 stran. Yoli. ISBN 978-80-87543-78-8.)


Moje hodnocení: Knihu jsem si vybrala kvůli obálce, která mě naprosto uchvátila! Popravdě, mám trošku problém ji zhodnotit. Určité pasáže byly naprosto dokonalé, další pak nesrozumitelné, jiné zdlouhavé. Autorka použila poměrně hodně italských slov/vět, což se mi líbilo - protože vystihly mafiánský slovník. Dále co bych vytkla... zdálo se mi, že Haven se do normálního života začlenila až příliš rychle na to, čím si prošla. A Carminova povaha se neustále měnila, taky myslím, že některé vulgární výrazy nebyly nutné. Celkově hodnotím... 6/10 bodů.

Umění předstírat

11. prosince 2015 v 22:16 | ČteníkLen |  Ostatní

Umění předstírat

Autor: Rachel Harrisová

Počet stran: 309

Děj: Aly chce změnit svou pověst, už ji nebaví, že ji každý kluk bere jen jako kamarádku. Se svými nejlepšími přítelkyněmi tak naplánuje operaci Sex-appeal, která začne okamžitě fungovat a přitáhne pozornost Alynina vytyčeného cíle - Justina.
Pro větší úspěch se Aly domluví se svým nejlepším kamarádem Brandonem, že budou předstírat, že spolu chodí. Všichni tomu uvěří. Jenže z nějakého důvodu je to pro Aly i Brandona čím dál těžší.
Brandon navíc nechce dopustit, aby Justin Aly zlomil srdce - o nějakém vážném vztahu u něj nemůže být řeč. Touží ji přesvědčit, že je holka pro vztah a ne jen pro nezávazné randění.
Když se s Brandonem "rozejdou", s Aly si začne Justin. A ona pochopí, že ve skutečnosti je zamilovaná do Brandona. Od prváku však ví, že on to tak necítí a navíc se nechce vázat. S Justinem se rozejde.
Brandon Alyninu proměnu z počátku nechápe - myslí, že je zničená z Justina a chce mu to vrátit. Justin však řekne něco, co Brandon nečeká a ani tomu nevěří (že Aly Justina nechala, protože je zamilovaná do něj).
Brandon si po čase také přizná, že se do Aly zamiloval a nejde to vrátit. Nechce jí to říct, aby nezničil jejich přátelství, nevěří, že by jejich vztah neskončil.
Pár dní před plesem absolventů se ale oba rozhodnou to druhému říct. A nakonec se dají dohromady.


Citace:
Z nějakého důvodu se mi zdá, že je Aly zaskočená, nechápu ale proč. Ví, s jakmi holkami Justin randí. Jestli si s ním něco začne, určitě jí to zlomí srdce, a pak bud umusetněco zlámat jemu.

Brandon mě zná líp než kdokoli jiný - a to včetně Gabi a Kary. Už mě viděl šťastnou, omámenou hormony i zraněnou. Byl svědkem všech mých šílených fází puberty. Ale způsob, jakým se na mě dívá právě teď - připadám si, jako by si přečetl, co skrývám. Mou nejistotu, mé obavy... i to, jak zvláštní pocit v žaludku ve mně stále vyvolává jeho blízkost.

Kouknu na kresby v ruce a vím, že je to pravda. Naše přátelství se může vrátit do starých kolejí, ale nikdy už to nebude jako předtím. Ochutnal jsem víc. Nevím, jestli mi to, co mezi námi bylo předtím, stačí.

(HARRIS, Rachel. Umění předstírat. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2015, 309 stran. ISBN 978-80-7544-004-4.)


Moje hodnocení: Tuhle knihu bych mohla nazvat (stejně jako autorka) příběh mého života. Až na pár drobných detailů se to vlastně moc neliší - i takové věci jako zpěv se v mém životě vyskytují. Pro někoho by mohla být tuctová, mě pomohla pochopit věci, kterým jsem nerozuměla a ukázala mi pocity, které jsem nedovedla pojmenovat. Díky této knize jsem si uvědomila spoustu věcí a za to autorce patří velký dík :). Ačkoli to není úplně nepředvídatelný příběh, tak jsem si ho přesto osobně zamilovala... 10/10 bodů.

Pád

4. prosince 2015 v 21:23 | ČteníkLen |  Lauren Kateová

Pád

Autor: Lauren Kateová

Počet stran: 320

Edice, díl: Andělé, díl 1.

Děj: Lucinda (zkráceně Luce) se dostává do internátní školy Meče a Kříže v podstatě za trest - po záhadné smrti Trevora. Hned první den ji zaujme student Daniel, zmate jí však svým chováním - nejprve se usmívá a pár vteřin na to vztyčí prostředníček. Navíc má pocit, že už ho někde viděla.
Se svou novou přítelkyní Penn začnou pátrat po jeho minulosti, ukáže se, že v záznamech toho moc nemá.
Luce je sama zvláštní, už dvanáct let vidí stíny - černá mračna, která se kolem ní stahují. Mimo jiné se o Luce začne zajímat Cam, další ze studentů a ona netuší, jestli jí víc imponuje Daniel nebo velice pozorný Cam.
Všechny rozhovory, které mezi Luce a Danielem proběhnou jsou buď trapné nebo neskončí dobře. Až nakonec jí Daniel takřka zachrání před Camem resp. před jeho neuváženým chováním. Políbí se a Daniel je zmatený.
Nakonec jí vysvětlí situaci, i když mu Luce nechce věřit. Sama od sebe odhalí, že je anděl. Padlý anděl, stejně jako Gabbe, Arriane, Cam, Roland a další.. jenže každý stojí na jiné straně. Daniel je odsouzený žít navěky, každých 17 let se s Luce potkat a každých 17 let ji po jejich polibku ztratit - jenže tentokrát se to nestalo. Pravděpodobně to souvisí s tím, že v tomto životě není pokřtěná. A navíc, podle informací je to pravděpodobně naposled, co žije svůj život. Pokud se jí odteď něco stane, Daniel už ji v životě neuvidí.
Ukáže se, že "stíny" se nazývají Hlasatelé a oznamují příchod nějaké špatné události.
Po bitvě, která se strhne na hřbitově vedle školy musí Luce na požádání Daniela odjet. Penn je mrtvá a jen kvůli tomu, že věřili nesprávnému člověku.
Daniel s Camem uzavřou příměří, cítí, že se blíží něco daleko horšího.


Moje hodnocení: Už od začátku mi byl Cam protivný a tušila jsem, že s ním nebude něco v pořádku. Jsem ráda, že nakonec "vyhrál" Daniel. Příběh se mi líbil, autorčin styl psaní mi naprosto vyhovuje. Je pravda, že část knihy byla jen popisování všedního internátního života, ale myslím, že já jsem s knihou spokojená... 8/10 bodů.