*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Listopad 2015

Rudá jako rubín

28. listopadu 2015 v 14:40 | ČteníkLen |  Edice - Láska nezná čas (Drahokamy)

Rudá jako rubín

Autor: Kerstin Gierová

Počet stran: 335

Edice, díl: Láska nezná čas/Drahokamy, díl 1.

Děj: Gwendolyn pochází z rodiny, která z generace na generaci dědí gen, umožňující cestovat v čase. Každý předpokládal, že dědičkou nové a poslední generace, 12. drahokamem - Rubínem, který vše uzavře, bude Charlotte. Když se ukáže, že ve skutečnosti je to Gwendolyn, Charlotte a její matka (Gwennina teta) jsou na ní naštvané.
Gwenn postrádá všechny dovednosti, kterým se Charlotte učila, aby v minulé době působila autenticky. Do minulosti cestuje s Gideonem (Diamantem), aby se seznámila s hrabětem Saint Germainem. Podle její matky je nebezpečný a dokáže ovládat myšlenky, Gwenn se to na poslední chvíli potvrdí. Gideon ho však obdivuje.
K uzavření kruhu všech 12. diamantů potřebují do chronografu, který jim pomáhá kontrolovaně cestovat, dostat krev všech dědiců časocestovacího genu. Odhalí se tím dávné tajemství. Někdo tvrdí, že je důležité kruh uzavřít, jiní se údajně bojí, toho, jaké následky to může mít a snaží se tomu zabránit (Lucy a Paul kteří utekli do minulosti a už se z ní nemohou vrátit).
Gwenn a Gideon jsou pověřeni úkolem získat krev od Nefritu (Margarete Tilneyové), nechce jim ji však dát - byla od Lucy a Paula varována, že to nemá dělat. Na Gideona a Gwenn byla evidentně nachystaná léčka, otázka je, jak se Margarete mohla dozvědět, kdy jí navštíví. Před tím než se přenesou zpátky do přítomnosti, Lucy na Gwenn zakřičí aby se dědečka vyptala na Zeleného rytíře - jenže on je už mrtvý.
Mezi Gwendolyn a Gideonem přeskočí jiskra a nakonec se políbí i přes počáteční averzi.


Citace:
"Ne!" zavrtěl hlavou a zaúpěl. "Gwendolyn! Proč je s tebou vlastně všechno o tolik komplikovanější než s Charlotte?" Předklonil se a v jeho pohledu bylo něco, co jsem ještě neviděla.
"Ach. O tom jste mluvili dneska na školním dvoře?" zeptala jsem se uraženě.
Sakra. Teď jsem mu nahrála na smeč. Začátečnická chyba!
"Žárlíš?" zeptal se okamžitě a široce se zakřenil.
"Vůbec ne!"
(Rudá jako rubín: láska nezná čas. 1. vyd. V Praze: CooBoo, 2012, s. 335. ISBN 978-80-7447-089-9.)

Moje hodnocení: Kniha se mi četla velmi lehce, měla větší písmena, takže stránky ubývaly jako nic. Slyšela jsem opravdu spoustu kladných hodnocení a musela jsem si jí přečíst, obálka mě nadchla, uznávám. A příběh? Po pravdě řečeno já nevím, zase tak úžasné mi to nepřišlo. I když je pravda, že některé pasáže byly opravdu zajímavé. A taky jsem nadšená, že před každou "kapitolou" byl úvod, který přímo souvisel s dalším obsahem... 8/10 bodů.

Zloděj blesku

25. listopadu 2015 v 16:59 | ČteníkLen |  Edice - Percy Jackson

Zloděj blesku

Autor: Rick Riordan

Počet stran: 399

Edice, díl: Percy Jackson, díl 1.

Děj: Původně dyslektický, problémový student Percy Jackson se dozvídá, že ve skutečnosti žije ve světě, kde existují Satyrové, Najády, Bohové, Blahovolné (Lítice) a další. Dostane se do Tábora polokrevných (polobohů), kde jsou děti smrtelníků a bohů.
Cheirón se snaží přijít na to, v čem Percy vyniká - až nakonec odhalí, že je syn Poseidóna. Jednoho z bohů "Velké trojky" (společně s Diem a Hádem), kteří uzavřeli dohodu, že žádné další děti se smrtelníky mít nebudou, jelikož jejich potomci jsou mimořádně silní.
Percy je obviněn z krádeže Diova blesku, je mu tak povolena výprava, na kterou se vydá společně se svými přáteli Annabeth a Groverem, aby blesk našel a vrátil zpět na Olymp.
Během několikadenní cesty je napadne několik nestvůr: medúza, chiméra, v podstvětí obelstí tříhlavého Kerbera, až se nakonec dostanou k Hádovi, kterého obviní z krádeže za účelem vyvolání války mezi bohy.
Percy nakonec blesk najde ve svém batohu a zjistí, že zrádce nebyl Hádés nýbrž Árés, bůh války. Který ale jednal přes prostředníka a plnil pouze úkoly svého "vládce".
Blesk je dopraven zpátky na Olymp a Percy, Annabeth a Grover se v pořádku vrátí do tábora.
Percy správně určí, že osobou, která rozdávala rozkazy o krádeži je Kronos - vládce Titánů, uzavřený v jámě vedoucí do Tartaru. Tím prostředníkem je Luke - jeden z tábora, čeká až Kronos povstane a jelikož je jeho služebníkem, je si jist, že Luka ušetří.
Percy jede na školní rok domů, přísahá, že s Annabeth se příští léto vypraví na výpravu, aby Luka dopadli.
Grover získá licenci pátrače a vydá se hledat Pana - ztraceného boha přírody. Chce být prvním Satyrem, který ho našel a vrátil se živý.


Moje hodnocení: Ačkoli je Percymu teprve 12 a vhodnost knihy byla označená pro mladší generaci, já jsem si její čtení užila. Je pravda, že jsem už dříve viděla film, takže jsem se ochudila o překvapení, ale celkově mi vyhovoval styl psaní a fakt, že v knize jsou poměrně velká písmena, mi zkrátil její čtení na 3 dny. Jsem ráda, že jsem se neztrácela ve jménech, jak to obvykle v podobných knihách bývá. Ocenila bych, kdyby byla více rozepsána totožnost Krona, ale jsem si jistá, že v dalších dílech se dozvím víc... 10/10 bodů.

Vodopád

23. listopadu 2015 v 20:31 | ČteníkLen |  Lauren Kateová

Vodopád

Autor: Lauren Kateová

Počet stran: 296

Díl: 2. (navazuje na knihu Slza)

Děj: Eureka, Ander, Cat, dvojčata (nevlastní mladší sourozenci Eureky) a otec Eureky se vypraví za Solonem. Jediným dalším Sadařem, který se zřeknul svého poslání. Jeho sídlo chrání Klevetnice (čarodějky), je to důvod, proč ho ostatní Sadaři nikdy neobjevili. Anderovi se to však podaří. Doufají, že jim Solon poradí, jak by měla Eureka vrátit to, co svými slzami způsobila - a sice, že celý svět zatopila.
Eureka prolila zatím dvě slzy, k tomu, aby Atlantida povstala je potřeba ještě třetí. Jde o to, aby zabránila Atlasovi uskutečnit Naplnění (nechat si novou říši přestavět mrtvými - dát jim duše, kterým bude sám vládnout).
Když ochrana Solonovy jeskyně díky určitým událostem zmizí, najdou je ostatní Sadaři. Solon je však pelyňkem všechny do jednoho zabije, včetně sebe. Jediný Ander přežije - Solon totiž věděl, že ve skutečnosti není pravý Sadař, že tak byl pouze vychován.
Zároveň se Sadaři je pak zavražděn i Eurečin otec.
Eureka se od Klevetnic dozví, že její pravé kořeny pochází od Delphine, která je schopná provozovat černou magii. Jejím dědictvím jsou prokleté slzy a Eureka má temné srdce.
Eurece dojde, že ona jediná může spravit vše, co napáchala. Sama s Klevetnicemi se vydá do Marais, kde na povrch vystoupí Atlantida (po uvolnění třetí Eurečiny slzy). Setkává se zde s Delphine, kterou přesvědčí, aby vrátila Brooksovi život (z jeho těla se totiž osvobodí Atlas a Brooks zemře). Zjistí, že stejně jako Delphine může zabíjet svým dotekem a že slzy štěstí mohou všechno napravit.
Přelstí Atlase, posedne ho (tak jako on sám posedl Brookse) a přes jeho tělo začne plakat slzy radosti, zároveň zabije Delphine. A Atlantidu zničí.
Eureka sama umírá a Brooksova duše s ní, protože se jí rozhodl pomoci tak, že vstoupil do Atlasova těla za ní.
Ander s dvojčaty a Cat zůstávají u Klevetnic.


Moje hodnocení: Mrzelo mě, že na začátku bylo v knize hodně gramatických chyb - hlavně co se týče různých obměn jmen. Konec příběhu byl - abych tak řekla - hodně zvláštní, rozhodně nebyl typický. Obykle podobné knihy končí tak, že dva, kteří se nemohli milovat, žijí "šťastně až do smrti". Nicméně, proč ne jinak že? Autorce musím ponechat její neuvěřitelnou fantazii. Spoustu věcí bylo nečekaných. Od těchto dvou dílů jsem rozhodně nic podobného nečekala, četly se naprosto skvěle a hodnotím... 9/10 bodů.

Vykoupená

21. listopadu 2015 v 10:04 | ČteníkLen |  Edice - Škola noci

Vykoupená

Autor: P. C. Castová, Kristin Castová

Počet stran: 357

Edice, díl: Škola noci, díl 12. (poslední)

Děj: Neferet definitivně zešílela, zavraždila stovky lidí a z Maya si udělala chrám. Po svých (nedobrovolných) vyznavačích požaduje, aby jí oslovovaly bohyně. Nakonec se chlubí i vraždou dvou mužů, tím pádem osvobodí Zoey z vězení.
Zoey dá vidoucí kámen Afroditě a přísahá, že už si ho nevezme - nakonec ale nebude mít jinou možnost. Všem se omluví za své chování. Její kruh a ona sama jsou jediná šance, jak Neferet zničit.
Thanatos kolem Maya vytvoří zábrany, které se společně s Shaunee snaží udržet. Mezitím Neferet zabije Kalonu, který se snažil ochránit alespoň těch několik lidí, které v Mayu drží. Nykta ho přijme na Onen svět a odpustí mu, opět se stane jejím chotěm a křídla mu zbělají. Kalonův vztah s Erebem se zlepší.
Neferet prolomí Thanatiny zábrany a Thanatos umírá. Zoey má plán, Neferet nemohou zabít když je nesmrtelná, ale mohou ji uvěznit.
Vlákají ji do pasti a navěky uzavřou v jeskyni - tak jako kdysi Kalonu. Aurox se kvůli tomu musí obětovat, jeho duše přijde na Onen svět také.
Nakonec se celý kruh promění v dospělé upíry a vytvoří tak radu - rozejdou se do různých částí světa.


Moje hodnocení: Žádný velký zázrak to nebyl, ale úplný propadák taky ne. Knihu jsem přečetla spíš z povinnosti uzavřít edici. Jsem ráda, že se hodně limitovala sprostá slova. Některé nechutnosti, které prováděla Neferet však úplně nepovažuji za nezbytně nutné, také tam nemuselo být tolik vražd, ale alespoň to dobře dopadlo :) I když mě mrzí, že Kalona umřel. Na druhou stranu konečně se vrátil za tou, jenž miloval... 7/10 bodů.

V pasti

15. listopadu 2015 v 14:46 | ČteníkLen |  Edice - Rozděleni časem

V pasti

Autor: Julie Crossová

Počet stran: 333

Edice, díl: Rozděleni časem, díl 2.

Děj: Poté co Jackson změnil minulost, aby se s Holly nikdy neseznámili, nastoupil jako agent ve výcviku k CIA do oddělení Bouře. Jejich posláním je bojovat proti "enečům" (Nepřátelům Času) a nepřátelské divizi Oko.
Jacksonovou parťačkou se stane agentka Kendricková, od senátora Healyho však dostane pokyn, aby se sblížil s agentkou Stewartovou, což mu je proti srsti. Navíc se zdá, že se Stewartovou něco je, má vzpomínky, které se staly v jiné časové ose, což by tak nemělo být.
Když je jednou Jackson s Kendrickovou, narazí na Holly (která Jacksona samozřejmě nepoznává a chodí s Brianem). Na jedné akci odhalí, že z Holly se stala agentka Oka. Ta obviní Jacksona z vraždy Adama - který jak se ukáže, je opravdu mrtvý.
Během dalších akcí je zabit agent Mason z Bouře a dva další.
Jacksonův táta se začne pohřešovat, do hry se dostává i záhadná Emily, která má stejnou DNA jako Jackson. Přenese jeho, Holly, Courtney a Masona (které oživí) do budoucnosti za otcem. Ukáže se, že to byla past a že se odsud nelze vrátit.


Moje hodnocení: Vzdávám se naděje, že bych o téhle edici zvládla napsat srozumitelný děj. Sama tuhle knihu pořádně ani nechápu, navíc jsem si myslela, že enečové a Oko jsou to samé. Teorie s dokonalými skoky a poloskoky jsou tak hrozně zamotané, že se je zde nebudu snažit přiblížit. Celý děj je dost nesrozumitelný, já nevím.. z téhle knihy mám hrozně smíšené pocity, na jednu stranu mě baví ale na druhou je nad moje chápání... 6/10 bodů.

Bouře

7. listopadu 2015 v 12:55 | ČteníkLen |  Edice - Rozděleni časem

Bouře

Autor: Julie Crossová

Počet stran: 311

Edice, díl: Rozděleni časem, díl 1.

Děj: Jackson dokáže cestovat v čase, ale se svým kamarádem Adamem přišli na to, že nedokáže změnit přítomnost, když zasáhne v minulosti. A do budoucnosti cestovat neumí.
Když je jednou se svou dívkou Holly, zaútočí na ně pár mužů. Holly je postřelená a Jackson se najednou přenese několik let zpátky. Nemá tušení jak je to možné, protože jeho největší rekord byl přesun o dva dny. Marně se snaží zjistit, jak se dostat zpátky.
V minulosti se setkává se svou již mrtvou sestrou Courtney a také zjistí, že jeho otec pravděpodobně pracuje pro CIA. Jelikož se nedokáže dostat zpátky do roku 2009, najde si práci jako údržbář ve škole, aby se mohl vídat s Holly - která ho v té době vůbec nezná.
Jackson pomocí skoků v čase - pořád jen dál do minulosti - zjistí, že jeho otec, není jeho biologický otec. Vydá se do roku 1996, aby se podíval na lékařské záznamy, ale chytí ho jistý velitel Marshall. Jackson na nic nečeká a vrací se do roku 2007. Později je tam společně s Holly objeví ti samí chlápci jako v roce 2009. Naštěstí je nablízku agentka Stewartová a Jacksonův táta.
Jackson si s ním pár věcí vyjasní - např. to, že ví o tom, že umí cestovat v čase a že ti chlapi jsou nepřátelé času (Jackson není jediný, kdo dokáže cestovat). Také se dozví, že jeho táta je agent CIA v přísně tajném oddělení Bouře, které brání osoby z Marshallova seznamu.
Jackson zjistí, že má jiné geny než ostatní cestovatelé v čase, a proto dokázal změnit základnu z roku 2009 na rok 2007 a nemůže se z ní dostat - učinil tzv. úplný skok a možná dokáže ovlivnit minulost a budoucnost.
Poté co se Holly vzpamatuje z útoku, začne s Jacksonem v roce 2007 opět chodit. Nějak se mu ale nakonec podaří vrátit se do roku 2009, o dva měsíce dřív, než napadli Holly. Jackson je odhodlaný nedopustit, aby se to stalo znova.
Nakonec je ale najdou. Jediná možnost jak Holly ochránit je změnit minulost, tak, aby se jejich osudy nikdy nestřetli. A tak se vrátí do března 2009 a zařídí, aby se nikdy nepotkali.


Moje hodnocení: Abych se přiznala, tohle byla jedna z nejtěžších knih, co se týče vyprávění obsahu. Možná vůbec ta úplně nejtěžší. Vynechala jsem i pár docela podstatných věcí, které jsem navíc skoro nepochopila. Celkově na mě příběh působil dost zmateně, pořád někdo někam skákal, nerozumněla jsem časovým liniím ani poslání atp. V tomhle případě, bych knihu doporučovala opravdu přečíst, pokud vás zajímá. Ale abych nezůstala pouze u negativního hodnocení, musím autorku pochválit za opravdu reálné rozhovory mezi teenagery... 6/10 bodů.