*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Říjen 2015

Ledová země

31. října 2015 v 21:47 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Ledová země

Autor: John Flanagan

Počet stran: 285

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 3.

Děj: Zajatá Evanlyn prozradí Willovi, že je ve skutečnosti Kasandra - dcera krále Duncana. Chce se setkat s Ragnakem (králem Skandijců) a vyjednávat o jejich výkupném.
V Araluenu mezitím sbor hraničářů pátrá po Foldarovi (Morgarathově důstojníkovi). Halta to štve, nejraději by se okamžitě vydal hledat Willa. Nakonec je odsouzen do vyhnanství po dobu jednoho roku za urážku na cti krále v opilosti a je propuštěn z hraničářského sboru. Je to jeho jediná možnost jak Willa najít, cestou se k němu přidá Horác.
Mezitím se na Skorghijlu (zastávce na cestě do Skandie), kde je kapitán Erak, který převáží Evanlyn a Willa, objeví kapitán Slagor. Erak ho nemá v lásce, ale přijme ho, jelikož jejich loď málem ztroskotala.
Slagor informuje Eraka, že v bitvě s Morgharatem zabila Haltova skupina Gronela - syna krále Ragnaka, a ten přísahal vallům, že se králi Duncanovi pomstí (přísaha vallům=nejstrašnější přísaha třem bohům pomsty, že vyvraždí celý rod. Pokud by se tak nestalo, bohové by vyvraždili rod Ragnaka). Evanlyn tak svůj původ nesmí prozradit, jinak by ji zabili. Plán na výkupné najednou nepřipadá v úvahu.
Když Erakova skupina dorazí do Skandie, prodá Evanlyn a Willa k Borsovi - správci Ragnakovy země. Mezitím musí Halt s Horácem absolvovat menší potyčky s lupiči a jim podobnými na cestě do Skandie.
Erakovi se po nějaké době zželí Willa, kdyby tam zůstal ještě pár týdnů, nepřežije - stal se závislý na trávě, která mu dodá teplo. Pomůže tedy Evanlyn i Willovi utéct.
Halta a Horáce zajme rytíř Deparnieux a snaží se odhalit, co je Halt vlastně zač. Má ho za čaroděje. Halt se nenechá vyprovokovat a neodhalí rytíři svůj původ, Deparnieuxovi tak dojde, že se nemá čeho bát. Až do chvíle, kdy ho Halt vyzve na souboj, ve kterém ho zabije. S Horácem pak pokračují v cestě.
Evanlyn s Willem, který je po dávkách trávy poměrně mimo, se podaří najít chatu, ve které mohou zůstat do jara. Willovi se nakonec podaří zbavit závislosti a skoro všechny události posledních týdnů se mu vybaví.


Citace:
"Připadá mi to," zadumaně pronesl Halt, "jako kdyby nějaká neopatrná osoba nechala ve sklepení na hromadě olejem politých hadrů ležet hořící pochodeň."
Horác se na něj zazubil. "A to všechno poznáte jen tak od oka, viďte?"
Halt s kamennou tváří přikývl.
"My hraničáři jsme obdařeni tajuplnou mocí pronikavého vnímání," odvětil. "A já soudím, že bez tohohle hradu bude v Galice líp, co ty na to?"

Moje hodnocení: Oceňuji, že každá celá kapitola se odehrávala na jednom místě a prostředí se po kapitolách střídaly. Nejsem totiž zastánce toho, že po dvou stránkách se přeskočí na úplně jinou scénu v úplně jiném místě. Celkově byl příběh poutavý, plný zvratů a Halta jsem si hrozně oblíbila - hlavně jeho vynalézavost a záhadnost. O akci nebylo nouze, akorát mě dost překvapilo, že autor udělal z Willa drogově závislého - nevím... úplně se mi to tam nelíbilo, ale co... 7/10 bodů.

Hořící most

30. října 2015 v 21:41 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Hořící most

Autor: John Flanagan

Počet stran: 259

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 2.

Děj: Halt a sir Rodney vyšlou své učně (Willa a Horáce) s Gilanem na výpravu. Mají přinést zprávu celtickému králi Swyddnedovi o pohybu Morgaratha včetně prosby o posily. Will s Haltem totiž nedávno získali plány o pohybu Morgharatových vojsk (wargalů a Skandijců) a jeho plánu.
Když do Celtiky dorazí není nikde ani noha. Nakonec se objeví dívka jménem Evanlyn, která jim prozradí, že obyvatelé utekli před wargaly. Ti postupně zajali spoustu horníků a zbytek lidí pozabíjeli.
Výprava se společně s Evanlyn vydává zpátky. Gilan se oddělí, aby jel napřed. Horác, Will a Evanlyn po cestě narazí na wargaly a rozhodnou se je sledovat - snaží se odhalit příčinu zajímání horníků a také jejich další pohyb.
Willovi dojde, že plány, které s Haltem našli byly falešné, protože o dřevěném mostu, který našel (a na kterém horníci pracovali) neexistuje jediná zmínka. Společně s Evanlyn most zapálí a zničí, ale jsou zajati Skandijci. Ti se chtějí otočit a zmizet, protože jestli nemohou přejít most, od Morgaratha nedostanou moc velkou odměnu. Willa a Evanlyn kryjí, aby je později mohli použít jako rukojmí.
Horác uteče varovat krále, aby si připravili novou strategii. Mezitím král Duncan zjistí, že Evanlyn je ve skutečnosti Kasandra - jeho dcera.
Pomocí lsti se královi podaří úspěšně čelit wargalům, Morgarath však nakonec vyzve krále na souboj muž proti muži. Horác se přihlásí dřív, než ho kdokoli stačí zastavit a díky hraničářským trikům, které se naučil od Gilana, Morgaratha zabije.
Skupina Skandijců s Evanlyn a Willem utečou, Halt získá jejich stopu a ví kam jedou, ale je pozdě, aby je zachránil. Nakonec však slíbí, že udělá cokoli, aby Willa znovu přivedl zpět.


Moje hodnocení: Kniha byla jednoduchá, poutavá, ale podle hodnocení celé série od ostatních čtenářů jsem čekala trochu víc. Je však pravda, že ji autor napsal nejprve jako záminku, aby jeho dvanáctiletý syn začal číst. Obsahovala všechny možné triky a moc se mi líbilo, jak si autor pohrál s válečnými strategiemi. Jsem zvědavá, jak bude série pokračovat, jelikož úhlavní nepřítel je pryč... 7/10 bodů.

Město nebeského ohně

30. října 2015 v 8:27 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Město nebeského ohně

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 624

Děj: Na několik Institutů po celém světě zaútočil Sebastián (Jonathan Morgenstern) se svými temnými lovci stínů. Ty, které nezabili, proměnili pomocí poháru. Ušetřeny byly akorát děti, které se z Los Angeleského Institutu zvládli dopravit portálem do Idrisu.
Emma, Julián a jiní tak slouží Spolku k získání alespoň nějakých informací. Všichni lovci stínů, kteří zbyli jsou evakuováni a svoláni do Idrisu, kde se má rozhodnout, co dál.
Simon, který zůstává v New Yorku s vlkodlakem Jordanem, který na něj má dohlížet, je zajat upírkou Maureen. Sám Jordan, když se vydávají s Maiou pro pomoc k organizaci Preator Lupus a zjistí, že ji někdo vypálil do základů a zabil přes sto jejích členů, je zavražděn. Pachatel všech hrůz je Sebastián. Jehož milenkou se mimo jiné stala královna Zakletého dvora (víly).
Následně se do Idrisu donesou zprávy, že Sebastián a jeho lovci stínů obléhají Nedobytnou pevnost železných sester (které pro lovce stínů vyrábí zbraně). Bojovníci jsou shromážděni a vysláni na místo v nevědomosti, jak moc silní jsou temní lovci stínů. Na místo bitvy proskočí portálem i Jace a Clary.
Nebýt Jace a nebeského ohně v něm, Sebastián by je pravděpodobně všechny povraždil.
Jace sice Sebastiána zastaví, ale sám se díky ohni dostane do nebezpeční (protože netuší jak ho ovládnout a zatím se zdá, že oheň ovládá jeho) a mlčenlivého bratra Zachariáše skoro přemění v popel. Clary mu hojivou runou zachrání život, ale vysaje to z ní spoustu energie.
Všichni z místa bitvy se vracejí do Idrisu, kam - jak Clary zjistí - se dostal i Simon s Rafaelem, který ho vzal jen proto, že mu lovci stínů věří a on potřebuje zničit Maureen dřív, než vyhladí půlku civilů.
Druhý den se ukáže, že z bratra Zachariáše se díky nebeskému ohni stal obyčejný člověk. Zástupci podsvěťanů jsou uneseni (Jocelyn a Luke, Magnus, Meliorn, Rafael) a Sebastián se dostane až ke Clary do pokoje. Chce po ní, aby se mu dobrovolně vzdala a na oplátku bude vládnout světu s ním. Jace se objeví právě včas, aby Sebastiána zahnal.
Při svolání porady se objeví jeden z temných lovců stínů a slibuje, že když budou Clary s Jacem vydáni Sebastiánovi, nikomu se nic nestane. Spolek diskutuje a Jace, Clary, Alek, Isabela a Simon přemýšlí co dál. S úvahami jim pomůže Emma, když řekne, že Edóm je pravděpodobně skutečné místo (nejen přenesený název pro peklo, který temní lovci využívají). Vstup do něj je na Zakletém dvoře.
Když Clary vytvoří portál a všechny je tam přenese, zjistí, že královna Zakletého dvora spolupracuje se Sebastianem. Zabijí Meliorna - který zorganizoval únos podsvěťanů a dostanou se na cestu, která do Edómu vede a chystají se osvobodit Jocelyn, Luka, Rafaela i Magnuse. Královna dává Sebastianovi okamžitě vědět, že za ním přijdou.
Mezitím Maia zabije Maureen a vlkodlaci uzavřou dohodu s upíry ve spojenectví proti Sebastiánovi. V Alicante se lovci stínů připravují na nadcházející bitvu, o které je zpravila Maia.
Sebastián zabije Rafaela, když na poslední chvíli odmítne zničit Magnuse, protože mu to dluží.
Clary, Jace, Isabela, Alek a Simon se dostanou do Sebastiánova sídla, kde Jace díky nebeskému ohni zničí spousty démonů. Když se rozdělí, Alek, Isabela a Simon osvobodí Luka, Magnuse i Jocelyn. Všichni se pak střetnou se Sebastiánem, zatímco v Alicante probíhá bitva nefilim proti vílám a temným lovcům stínů.
Pomocí lsti Clary probodne Sebastiána mečem s nebeským ohněm, ten se na chvíli promění v Jonathana - obyčejného lovce stínů se zelenýma očima, kterým nebýt Valentýna mohl být - a poté zemře. Na jeho příkaz Jace zničí temné lovce stínů a rázem i v Alicante všichni temní lovci zemřou.
Aby se z Edómu dostali ven, musí Magnus zavolat svého otce - démona Ašmodaje. Žádá si Magnusovu nesmrtelnost výměnou za odchod všech ostatních zpátky do Alicante. Nakonec se obětuje Simon, ačkoli jsou všichni proti. Ašmodaj mu vezme vzpomínky i nesmrtelnost a promění ho zpátky v člověka. Na nikoho už si však nebude pamatovat.
Všichni až na Simona se ocitnou v Síni Dohod v Alicante. Magnus se dá s Alekem znovu dohromady, obnoví se podmínky Dohod pro víly a nakonec se Magnusovi povede vrátit Simonovi alespoň část vzpomínek, takže se objeví na svatbě Luka a Jocelyn.


Citace:
"No, a co v tobě teda dokáže vyvolat pocit klidu a míru?"
(...)
"Zabíjení démonů," odpověděl. "Pěkné čisté zabití mě vždycky uklidní. Když se u toho nadělá moc nepořádku, tak je to samozřejmě trochu otrava, protože to pak musím uklízet..."
(...)
"Žádné zabíjení," pokračoval Jordan. "Snažíme se tady přinést tvojí mysli klid a mír. Krev, zabíjení, válčení, nic z toho nemá s mírem nic společného. Co dalšího máš rád?"
"Zbraně," odpověděl Jace. "Mám rád zbraně."
(...)
Jordan na něj upřel vyrovnaný pohled. "Takže ty mi tady zkoušíš tvrdit, že klid a mír ti dokáže přinést jenom válka."

Moje hodnocení: Ze začátku jsem se celkem pobavila, hlavně Jaceovými a Claryinými sarkastickými poznámkami. Asi jsem na knihu byla dobře naladěná - a nebo to prostě bylo jen tím, že byla dobře napsaná - ale zhltla jsem jí poměrně rychle (oproti dvoum předchozím dílům). Bylo tam hodně akčních scén a také změny lidských vztahů. Líbilo se mi, že na konci byly alespoň zčásti zodpovězeny osudy vedlejších postav (př. bratr Zachariáš), ale vytkla bych, že jsme nepoznali víc z Magnusovy minulosti. Každopádně jako celek se mi kniha velice líbila a finále bylo super... 9/10 bodů.

Jako zabít ptáčka

26. října 2015 v 21:45 | ČteníkLen |  Ostatní

Jako zabít ptáčka

Autor: Harper Leeová

Počet stran: 344

Děj: Osmiletou Čiperu, jejího bratra Jema a kamaráda Dilla zajímá o prázdninách hlavně to, jak vylákat Bubu Radleyho z domu. Když se však jejich otec Atikus (advokát) ujme případu na obhajobu černocha Toma Robinsona, který byl obviněn ze znásilnění bělošky Mayelly Ewellové (19 let), začnou mít s jejich rodinou lidé problémy. Atikus je označován jako negromil a Čiperu to pokaždé hrozně rozčílí.
Vyhrát spor černocha proti bělochovi je prakticky nemožné, ale Atikus je přesvědčen, že jeho povinností je se alespoň pokusit o prokázání Tomovy neviny.
Soudní spor je líčen z pohledu Čipery. Ačkoli se zdá, že by Atikus mohl mít šanci, Tom je nakonec odsouzen. Přestože se Atikus snaží seč může, Tom je ve vězení zastřelen při pokusu o útěk. Kauza je tak uzavřena a situace se vrací do původních kolejí - alespoň z části.
Pan Ewell byl však zesměšněn a přísahá Atikusovi pomstu. Pokusí se zabít Čiperu a Jema, nicméně nakonec sám umírá s nožem v břiše. Zachráncem dětí se stane Bubu Radley, člověk, do kterého by to nikdo neřekl.


Moje hodnocení: O knize jsem se dozvěděla z jiných knih, kde byl zmíněn její název. Nedalo mi to a pustila jsem se do čtení. Začátek byl pro mě hodně složitý, občas se vyskytla i některá slova, kterým jsem nerozuměla. Ke konci mě však děj úplně pohltil a uznávám, že jsem doufala v pozitivnější závěr. Ale takový je život :). Doporučila bych ji starším lidem (cca 15+)... 9/10 bodů.

Setkání s duchem

25. října 2015 v 9:29 | ČteníkLen |  Edice - Mezi nebem a zemí

Setkání s duchem

Autor: Stacey Kade

Počet stran: 216

Edice, díl: Mezi nebem a zemí, díl 1.

Děj: Obdivovovanou a protivnou Alonu srazí školní autobus, umírá a stane se z ní přízrak.
Ocitne se na rozhraní světů a brzo zjistí, že jediný kdo ji může vidět, je Will Killian (svůj "dar/prokletí" podědil po otci). Také zjišťuje, že není sama, po škole se potuluje mnohem víc duchů. Alona doufá, že ji Killian pomůže. Chce se dostat z tohoto proklatého místa, kde odhaluje ošklivou pravdu o svých "přátelích".
Will Alonu využije k tomu, že dokáže odehnat všechny ostatní přízraky a tím i hluk v jeho hlavě.
Společně vyřeší záhadu s Jonnie, kamarádkou Willa.
Snaží se totiž vrátit duši do těla Lily, se kterou se pohádala a ona poté měla autonehodu. Pokaždé když se o to pokusí, objeví se Mračoun - černý kouř zosobnňující vztek - které mu jde jen o to, ublížit Killianovi nebo Aloně. Will se marně pokouší ten nápad Jonnie vymluvit, ale Alona s pomocí svých schopností přes tělo Lily Jonnie ukáže, že jí odpouští. Jonnie proto vyvolávání nechá.
Alona je málem vytržena z "rozhraní" aby se dostala dál do Nebe/Pekla. Nicméně za své chování je navrácena zpět a bude dělat Killianovi průvodce.
Mezi Willem a Alonou vznikne cit.


Moje hodnocení: Abych se přiznala, měla jsem velký problém s tím napsat alespoň malinko srozumitelný děj :D Avšak s hodnocením to nesouvisí. Knihu jsem si vybrala čistě ze zvědavosti, nemůžu říct, že obálka by mě zrovna kdovíjak nadchla, ale nic proti ní nemám - naopak musím podotknout, že celkem vystihuje vzhled hlavních postav. Samotný děj mě příjemně překvapil. Čekala jsem něco hodně obvyklého, neoriginálního, atd. Ale opravdu se mi to líbilo :) A rozhodně doporučuji, hodně jsem se bavila i nad Aloninými hláškami... 10/10 bodů.

Já nejsem neviditelná

22. října 2015 v 19:03 | ČteníkLen |  Ostatní

Já nejsem neviditelná

Autor: Marcus Sedgwick

Počet stran: 271

Děj: Slepá Laureth se se svým bratrem vydává do New Yorku poté, co má podezření, že se jejich otec ztratil. Je spisovatel a Laurethina matka by řekla, že je posedlý koincidencí (pravděpodobností, že se něco stane ve stejný okamžik). Snaží se přijít na to, jestli je za věcmi, které se stávají, nějaká příčina.
Laureth z Benjaminem úspěšně projdou letištní kontrolou a v New Yorku je čeká náročný pátrací den. Laureth postupuje podle pravděpodobných možností, podle otcova zápisníku, ale nemohou ho najít. Začínají být zoufalí.
Málem se dostanou do obrovského průšvihu, když je ohrožují zločinci. Otec se na poslední chvíli objeví. Dodává, že ho přepadli, ale že došel k závěru, že něco jako koincidence neexistuje. A rozhodl se napsat další zábavnou knihu.


Moje hodnocení: Tohle byla opravdu zvláštní kniha. Nic podobného jsem nečetla. Autor musel mít obrovské znalosti - nebo minimálně dobré kontakty a obrovskou "zásobu" filozofických úvah :D. A to jak přemýšlel jako slepý člověk - naprosto obdivuhodné, například to, že udával, že očima se vám nestanou ostatní smysly tím, že si je postupem času zbystříte - spíše tím, že se na ně více soustředíte. Moc dobrá knížka pro někoho, kdo není líný přemýšlet... 9/10 bodů.

Eleanor a Park

21. října 2015 v 15:13 | ČteníkLen |  Ostatní

Eleanor a Park

Autor: Rainbow Rowellová

Počet stran: 328

Děj: Když Eleanor první den nastoupí do autobusu, nikdo jí nechce nechat sednout - zčásti proto, že vypadá, tak jak vypadá. Jeden jediný kluk se slituje, ale nezapomene utrousit sprosté slovo. Přes komixy se po několika týdnech dostanou až ke skoro normální konverzaci. A najednou spolu začnou chodit.
Jenže Eleanor to nemá doma jednoduché. Její nevlastí otec Richie je naprosto odporný, pravidelně se musí vymlouvat na svou "kamarádku" Tinu, aby vůbec někam mohla a je ráda, že má vůbec co na sebe. Ve škole se k ní nechovají o moc lépe. Ale díky Parkovi to zvládá.
Až jednou Richie zjistí na to, kam doopravdy chodí. Eleanor na nic nečeká a utíká, ví, že když už jí jednou vyhodil, nebude se zdráhat udělat to znovu. Park ji odveze k jejímu strýci do Minnesoty. Je to naposledy co se vidí. Park jí ještě dlouho posílá dopisy, a ona mu pošle jeden jediný. Stojí na něm pouze 2 slova.


Citace:
"Proč mě máš vlastně rád?"
(...)
Chtěla po něm, aby jí vysvětlil něco, čemu sám nerozuměl.
"Nemám tě rád," řekl. "Já tě potřebuju."
Čekal, že ho setře. Řekne "cha" nebo "proboha" nebo "to je jak z nějakýho ploužáku".
Ale ona mlčela.
(...)
"Můžeš se mě zeptat, proč tě potřebuju," zašeptal. Přitom ani šeptat nemusel. Přes telefon, takhle ve tmě, stačilo jen pohnout rty a vydechnout. "Ale já nevím. Jen vím, že to tak je... (...)"

"Něco ti přišlo," řekl táta skoro jemně. Park si sáhl k srdci.
Eleanor mu nenapsala dopis.
(...)
Eleanor mu nenapsala dopis, byla to pohlednice.
Jen dvě slova.

Moje hodnocení: Konec pro mě byl hrozně smutný. Někomu to tak asi ani nemuselo přijít, ale já jsem ho celkem prožívala. Byla to ukázka, že všechny příběhy nemají šťastný konec, a ty poslední dva řádky :3 .. sladký. Nebylo tam jaká dvě slova, přitom byla úplně jasná a vyznívala z kontextu, ale nebyla tam - a to se mi líbilo (viz citace 2). Když jsem knihu začala číst, myslela jsem si, že bude taková, jako všechny ostatní tohoto typu. A v jistém ohledu asi byla, ale přeci jen, já si na ní našla něco zvláštního, co mě upoutalo. A ať už to bylo cokoli, dávám... 10/10 bodů.

Zaslíbení

7. října 2015 v 18:45 | ČteníkLen |  Alexandra Adornettová

Zaslíbení

Autor: Alexandra Adornettová

Počet stran: 352

Edice, díl: Třetí díl andělské trilogie

Děj: Beth a Xavier se v utajení vezmou, ale netuší, jakou pohromu tím rozpoutají. Pro jejich oddávajícího si přijde Smrt. Nebeské zákony jsou tímto porušeny a oni nemají jinou možnost než se začít skrývat. Gabriel s Ivy jim musí pomoct. Hledají je členové Sedmého řádu - něco jako nebeští vojáci a s trochou štěstí jim pořád unikají. Všichni společně přijdou na nápad, že by Beth a Xavier měli začít chodit na vysokou školu - aby se ztratili v davu. Nikdo netuší, jak dlouho to vydrží, ale alespoň na nějakou dobu to zafunguje.
Než si je členové najdou i tam. Xaviera zabije Chamiel. Beth s Ivy dostanou naštěstí jeho duši zpátky, ale posedne ho sám Lucifer.
Gabriel se vzdá svých křídel, aby Xaviera zachránil. Nepřijde o ně však úplně, díky Rafaelovi, který jim přijde na pomoc.
Xavier je tedy mimo nebezpečí. Nakonec ale členové Sedmého řádu využijí Xavierovu sestru a Beth je donucená se jim vzdát.
Vrací se zpátky do nebe, kde je zavřená do "psychiatrické léčebny". Jediné co chce, je vrátit se domů - na Zem, za Xavierem. Gabriel jí pomůže, aby vyhledala někoho, kdo její sen může splnit.
Pomocí Emily (Xavierovy zesnulé dívky) najde Josepha, kterému vzdá svou andělskou podstatu aby se mohla vrátit.
Návrat na Zem přežije - mezitím uplynou 2 roky - a z Bethany je dívka, která se vrátí ke své lásce.


Citace:
Ostatní holky měly plnou hlavu sesterstev a dobrých známek, ale mně na těch věcech nezáleželo. Ačkoliv jsem tu byla jenom pár hodin, už jsem si uvědomovala, že jsem ve všech ohledech jiná. Ne snad že bych nedokázala zapadnout, ale moje situace to prostě nedovolí. Těžko jsem se mohla bát odmítnutí nějakých holek ze sesterstva, když jsem za sebou měla pobyt mezi démony. A těžko mi mohlo záležet na tom, jak mě budou posuzovat moje vrstevnice, když mě soudily nebe a peklo.

Moje hodnocení: Nemůžu říct, že bych byla nějak extra unešená. Vážně bych potřebovala na chvíli číst jiný žánr než podobné románky. Ale jinak proti knize nic nemám, bohužel v jistých chvílích byla docela předvídatelná... 6/10 bodů.