*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Září 2015

Milý Johne

23. září 2015 v 20:25 | ČteníkLen |  Ostatní

Milý Johne

Autor: Nicholas Sparks

Počet stran: 272

Děj: Během dovolenky se John, který pracuje v armádě, seznámil se Savannah. Vyvinul se mezi nimi krásný vztah, začali spolu chodit. Jenomže John musí odjet. Ani jeden z nich nechce, aby vztah skončil. Savannah slíbí, že jestli se John vrátí, vezme si ho.
Další rok uběhne a John se Savannah svůj vztah ještě prohloubí. Jenomže pak přijde 11. září a on se opět upíše armádě. Navíc zjišťuje (na podnět Savannah), že jeho otec má nejspíš Aspergerův syndrom.
V době, co je John opět na misích dostane dopis. Savannah se zamilovala do jiného. John se po několika měsících vrací domů, jenomže nemá kam jít. Jeho otec po druhém infarktu zemře, a tak se vydává najít Savannah, nyní již šťastně vdanou.
John zjistí, že jejího manžela zná. Je to Tim, se kterým se seznámil ve stejné době jako se Savannah. Věděl už dřív, že si jsou blízcí. Jenomže se dozvídá, že má melanom (rakovinu kůže). I přes to, co John k Savannah cítí a stejně tak ona k němu, nedovolí, aby mezi nimi k něčemu došlo a rozbourali manželství. Ukončí to a odjede.
Nicméně anonymně na Timovo konto přispěje ze sbírky tátových mincí a Tim se vyléčí.

Citace:
Čas běžel a já jsem cítil tíhu Timovy prognózy, která nad námi visela. Myšlenky se mi honily hlavou jako zběsilé. Byly morbidní a špatné, ale byly tam. Nenáviděl jsem se za to, že se v duchu zabývám tím, co bude po jeho smrti, a zaháněl jsem ty myšlenky pryč.
Ale marně. Toužil jsem Savannah obejmout, sevřít ji v náruči, vynahradit si, o co jsme přišli za roky po jejím dopisu. Instinktivně jsem se k ní nakláněl.

"Miluju tě, Savannah, a vždycky budu," vydechl jsem. "Jsi to nejlepší, co mě v životě potkalo. Bylas mou nejlepší kamarádkou i milenkou a já nelituju jediného našeho společného okamžiku. S tebou jsem zase začal žít a přededvším jsi mi dala mého tátu. Za to ti budu do smrti vděčný. Navždycky zůstaneš tím nejlepším, co ve mně je. Je mi líto, že to tak musí skončit, ale já musím odjet a ty musíš za svým manželem"
(...)
"Miluju tě, Johne."

Moje hodnocení: Nemůžu říct, že by mě kniha úplně nadchla, avšak mám na ni kladný názor :). Chvílemi to pro mě bylo "přeslazené" (asi na chvíli potřebuji změnit žánr), ale nakonec jsem se dostala na konec. Udivilo mě, jak autor popisoval prostředí v armádě, protože si myslím, že ho docela dobře vystihl. Je to příběh z běžného života, reálné situace, emoce, ... to se mi líbilo a konec byl tak napůl hezký i smutný... 7/10 bodů.

Slza

21. září 2015 v 16:43 | ČteníkLen |  Lauren Kateová

Slza

Autor: Lauren Kateová

Počet stran: 336

Edice, díl: 1. díl, navazuje kniha Vodopád

Děj: Mladá Eureka přijde o matku v momentě, kdy ji v autě uvězní obrovská vlna. Netuší však, že Diana zemřít neměla. Měla to být Eureka sama, nebýt záhandého Andera, který ji z auta vytáhl. Poprvé se ti dva oficiálně setkají, když Ander do Eureky nabourá autem. Ander je zvláštní a ona netuší zda mu může věřit. Všechno se zdá ještě podivnější, když se Ander začne chovat k jejímu nejlepšímu příteli Brooksovi naprosto příšerně.
Diana Eurece odkáže knihu, kterou dokáže přeložit pravděpodobně jen minimum lidí, náhrdelník a hromový kámen. Ander ji prozradí, že kámen se nedá namočit a Eurece zachrání život v momentě, kdy se vydají na plavbu s Brooksem. Eureka pak také sama vyhledá madam Blavatskou, která začne Knihu lásky překládat.
Brooks se chová divně, Eureka zjistí, že bez Andera nedokáže přežít. Vysvětlí jí, že patří k Sadařům (resp. patřil), kteří se svět snaží zachránit před znovuzrozením Atlantidy. Může k tomu dojít jedině tak, že Eureka začne plakat. A jestli se to stane, král Atlas (z Knihy lásky) ovládne zemi - nyní posednul Brookse. Sadaři proto musí Eureku zabít.
Ander Eurece vysvětlí, že musí vyhledat jednoho jeho známého. Jenomže mezitím už je pozdě. Sadaři se objeví u Eureky na zahradě. Zabijí otcovu přítelkyni Rhodu a Eureka začne brečet.
Otec Eurece řekne, že její matka měla "vidění". Nakreslila chlapce, který Eurece jednoho dne zlomí srdce. Na obrazu byl Ander, jen v mladší podobě...


Citace:
"Proto jsi o mně nikdy nevěděla. Sledoval jsem tě od chvíle, kdy ses narodila, ale ty jsi mě nikdy neviděla - dokud jsem to nechtěl. Do toho dne, kdy jsem do tebe narazil autem. Sedmnáct let jsem byl denně s tebou. Viděl jsem, jak se učíš chodit, zavazovat si tkaničky, hrát na kytaru - " polkl, "-líbat se. Díval jsem se, když sis nechala propíchnout uši. Byl jsem u toho, když jsi nezvládla první test v autoškole. Když jsi vyhrála první přespolní běh." Ander k ní natáhl ruku a přitáhl si ji k sobě. "Když Diana zemřela, už jsem tě miloval tak zoufale, že jsem to nemohl vydržet. Tehdy na stopce jsem do tebe narazil schválně. Chtěl jsem, aby sis mě konečně všimla. Protože jsem každou minutu tvého života cítil, že tě miluju víc a víc."

Moje hodnocení: Na tuhle knihu jsem narazila náhodou. Setkala jsem se i s negativními recenzemi, ale za mě můžu říci, že se mi líbila. Svým způsobem měla originální námět a líbil se mi pocit, že by jedna osoba mohla změnit celý svět... 9/10 bodů.

Zvěrolékař a spol.

17. září 2015 v 20:45 | ČteníkLen |  Ostatní

Zvěrolékař a spol.

Autor: Luke Gamble

Počet stran: 336

Děj: Kniha obsahuje soubor povídek z veterinární ordinace i osobního života, ve zkratce vám je přiblížím:
- Nerudný pan Tubbie, který chtěl nelegálně schválit prodej krávy na porážku a jemuž se vrátilo tvrzení: "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá".
- Lukovy četné operace očí, zákeřná šedivá veverka a nesmyslné pohotovostní vyjíždění.
- Odstraňování oka u obrovského skokana volského a Lukova ne úplně pravdivá pověst "odborníka na exotická zvířata".
- Lukova a Samova cesta na ostrov Samos, kde vykastrovali spoustu divokých psů a seznámili se s organizací útulku.
- Velmi infekční epidemie slintavky, neskutečně mnoho papírování, omezení a utrácení spousty přežvýkavců.
- Kůň Dareba se svou společnicí kozou, který se odmítal hnout ze stáje dříve než v poledne.
- Lukova šance získat si sympatie Cordelie, se kterou se seznámil na kurzu italštiny, když zabránil tomu, aby zfetovaný člověk pomočil Cordelii auto.
- Lukova vytíženost a odhodlanost, vzít si na sebe více povinností než je schopen zvládnout a dokázat nesplnitelné cíle (např. maratonský běh na Sahaře).
- Zachráněné tele z mrtvé krávy.
- Lukovo rozhodnutí založit nadaci a soukromou praxi, dále cesta s Cordelií do Indie, kde jí s největší pravděpodobností hodlá požádat o ruku.

Moje hodnocení: Tyhle povídky pro mě nebyly tak zábavné jako od Jamese Herriota, nicméně jsem se díky nim zase přiučila více o léčení zvířat, což se mi bezpochyby bude hodit při mém dalším studiu. Oddechová knížka se spoustou vtipných ale i smutných historek a vážných věcí... 7/10 bodů.

Selekce

11. září 2015 v 20:58 | ČteníkLen |  Kiera Cassová

Selekce

Autor: Kiera Cassová

Počet stran: 287

Edice, díl: navazuje: Elita, První, díl 1.

Děj: Na žádost Aspena se America dostane do Selekce (kam vůbec nechtěla), aby bojovala s ostatními 34 dívkami o přízeň prince Maxona. Aspen by si vyčítal, kdyby nevyužila šanci stát se První a pro svou rodinu mít už navždycky peníze. America je vemi raněná, když se s ní Aspen rozejde. Údajně neunese, že by se jako Šestý nedokázal o Pátou postarat tak, jak by si zasloužila.
America se jako jediná z dívek setká s princem již první den příjezdu do paláce. Vynadá mu, řekne mu, že je tu jen z povinnosti a nakonec s ním uzavře obchod. Stane se jeho přítelkyní aby mu radila, která z dívek je vhodná a on jí tu nechá, kvůli její rodině.
Maxon se do ní zamiluje, ona si však není svými city jistá - je tady pořád Aspen a ať už ji naštval jakkoli... pořád ho milovala. Jenomže ať America chce nebo ne, žárlí i na dívky, které s Maxonem tráví čas.
Dívky postupně odchází.
A najednou se stane něco nečekaného. America se v paláci setká s Aspenem jako se strážným, okamžitě se jí vybaví všechny vzpomínky a i přesto, že to zákon zakazuje, jednou v noci se spolu vyspí. Aspen je odhodlaný dostat jí zpátky, ví, že udělal chybu...
Nakonec se vybere Elita, 6 dívek, které zůstanou. America je jednou z nich.


Citace:
"Je ti jasné, že se jen tak nevzdám?" Znělo to jako výzva a já jsem se, navzdory vlastní vůli, zaculila. Aspen opravdu nebyl typ člověka, který by se smířil s porážkou.
"Tohle není zrovna vhodné místo, abys o mě bojoval. To tvoje odhodlání by tě mohlo dostat do potíží."
"Z toho panáka v obleku strach nemám," vysmíval se.
"Maxon není panák v obleku. Náhodou je moc milý."
"To je klidně možné, ale vsadím se, že já jsem lepší v líbání. Ne že bys to teda mohla porovnat." Přitom na mě mrkl.
Na to se nedalo nic říct, tak jsem jenom zrudla.
Aspen poznal, že se možná spletl.

Moje hodnocení: První, co mě na této knize opravdu dostalo, byla obálka! Úchvatná obálka! Začátek knihy byl nicméně zklamáním, když jsem četla recenze, setkala jsem se i se spoustou negativních a chtěla jsem to zkusit. Přiznám se, že jsem ani nepochopila, jestli se děj odehrává v minulosti a nebo v budoucnosti - vzhledem k tomu, že se mluvilo o třetí světové válce. Někdy uprostřed jsem se pořádně začetla a kniha se mi začala líbit, nevím, jestli bych ji přímo doporučila, ale konec už jsem četla jedním dechem :)... 6/10 bodů.

Rozvaliny Gorlanu

8. září 2015 v 18:28 | ČteníkLen |  Edice - Hraničářův učeň

Rozvaliny Gorlanu

Autor: John Flanagan

Počet stran: 271

Edice, díl: Hraničářův učeň, díl 1.

Děj: Když nastane den vybírání nových učňů, Will (královský chráněnec) je právem nervózní. Přeje si dostat se do bojové školy, jako Horác a jako jeho zesnulý otec, jenomže svým vzrůstem by tam moc nezapadl. V momentě kdy bojový mistr Rodney potvrdí jeho obavy, a sice, že nesplňuje kritéria, je zdrcený.
Jeho jedinou záchranou před životem rolníka se stane záhadný hraničář Halt. Will se u něj začne učit, i když se mu zpočátku moc nechce. Trénuje střelbu lukem, jízdu na koni, vrhání nožem i ukrývání v terénu. Halt je s ním spokojený a Willovi se tento život začne líbit.
S Haltem se vydává na sněm hraničářů. Ukáže se, že se nakonec žádný konat nebude, jelikož se donesly zprávy, že ukrutný Morgarath chce znovu zaútočit a vydobýt si svůj hrad. Nezdráhá se použít ty nejnebezpečnější tvory - kalkary. Zbyly sice jen tři, jenomže i tak jsou opravdu hroziví. Halt, Will a Haltův bývalý učeň Gilan se je vydávají stopovat.
Nakonec je společně s armádou sira Rodneyho a baronem Araldem porazí, ale rozhodující střelu kalkaře zasadí Will.
Halt Willovi nakonec prozradí, že znal jeho otce, nebyli přátelé. Ale jeho otec Haltovi zachránil život před Morgarathovou armádou wargalů. A Will se stejně tak dozví, že důvod proč tenkrát Morgarath prohrál svůj boj, byl Halt, který se na něj připravil a dal ostatním vědět odkud Morgaratha napadnout.


Moje hodnocení: Na tuhle knihu jsem byla zvědavá, protože jsem jí dostala jako doporučení. Možná, že je pro mladší věkovou kategorii, protože byla víceméně jednoduchá, ale mě se líbila. Několikrát jsem se i zasmála. Byla napínavá, i když některé pasáže bych vynechala ale moc se těším na další díl... 9/10 bodů.

Město ztracených duší

6. září 2015 v 19:18 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Město ztracených duší

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 472

Edice, díl: Mortal instruments (Nástroje smrti), díl 5.

Děj: Sebastiánovo tělo zmizelo a s ním i Jace. Nikdo netuší co se stalo, jsou povoláni i Mlčenliví bratři, kteří nakonec situaci zhodnotí tak, že Lilith nejspíše provedla rituál, který Sebastiána oživil a spojil s ním Jaceovu vůli a teď spolu někam utekli. Spolek po dvou týdnech pátrání po tom, kam zmizeli, omezí. To se Clary ale nelíbí a chce jednat na vlastní pěst. Pořád má od Královny Zakletého dvora zvonek, kterým ji může přivolat. Doufá v její pomoc, Královna za to však výměnou chce prsteny z Institutu, jimiž jsou spolu víly schopny komunikovat v duchu.
V momentě, když se pro ně Clary vydá, se v Institutu zjeví Sebastián i s Jacem, který se chová jako Sebastiánův nejlepší kámoš. Hledají nějakou knihu, ale hned zase zmizí. Těsně před tím ji však Jace zahlédne. Řekne o té zvláštní návštěvě ostatním a jednoslovně se shodnou, že Spolku to oznámit nemohou. Protože kdyby zjistili, že spolu ti dva spolupracují, vydali by příkaz Jace zabít. Rozhodnou se zajít za Magnusem (Krasomilem).
Když teď Clary ví, že je Jace v pořádku, rozhodne se si prsteny nechat, protože by jim Královna stejně neřekla nic užitečného. Společně se Simonem je vyzkouší a opravdu fungují.
Alek se mezitím sejde s upírkou Camille, která řekne, že existuje způsob jak zbavit Magnuse nesmrtelnosti, aby spolu mohli oba zemřít. Jenomže za to na oplátku požaduje vraždu Rafaela, vůdce upířího klanu.
Jace si pro Clary jednou večer přijde, s ním i Sebastián. Dojde k bitvě a Luke je vážně zraněn, naštěstí přijdou na způsob, jak ho vyléčit. Jace ale přísahá, že se vrátí. A Clary dojde k poznání, že když někdo zraní jednoho z nich, trpět bude i ten druhý. Takže Sebastiána nemohou zabít bez toho, aby umřel Jace. Existují jen dvě zbraně, které by mohli ublížit pouze jednomu z nich. Nebeský nebo pekelný meč.
Clary se už ale mezitím sejde s Jacem a následuje ho, jdou za Sebastiánem. Ani jeden z nich jí neublíží a ona se snaží zjistit, co mají v plánu. Pomocí prstenu se kontaktují se Simonem. Když to zjistí Jocelyn je bez sebe, ale nemůže nic dělat. Nikdo totiž neví, kde jsou. Jenomže Clary prsten ztratí, tedy, spíše ho poté najde u Sebastiána. Zjistí, že má v plánu získat nový pohár smrti a stvořit temnou stranu lovců stínů, stejných jako on, za pomoci Lilith, kterou oživí.
Mezitím Simon díky Kainovu znamení získá meč s nebeským ohněm od Raziela. Clary jim dá vědět, co Sebastián plánuje.
Uprostřed obřadu s tvorbou nových lovců stínů tam vtrhnou "bílí" lovci stínů s posilami. Strhne se bitva, Clary Jace probodne a zničí v něm Lilithino spojení. Sebastián uteče.
Díky mlčenlivým bratrům Jace zjistí, že když ho Clary probodla, nebeský oheň v něm zůstal. Nikdo netuší na jak dlouho.
Magnus se s Alekem rozejde, když zjistí, že už jen uvažoval o tom, že by ho zbavil jeho nesmrtelnosti. Neodpustí mu, přestože Alek Camille vyřídí, že Rafaela zabít nehodlá. A Alek zjistí, že Camille někdo zabil. Upírka jménem Maureen.Moje hodnocení: Tahle kniha byla snad ještě víc zmatečná než ta předchozí. Chvíli se soustředíte na jednu situaci a po dvou stranách (ani ne) přeskočíte na úplně jinou. To se mi zrovna dvakrát nezamlouvalo a celkově byly první tři díly mnohem lepší. Pořádně jsem se do ní zvládla začíst až ke konci, událo se strašně moc věcí a jsem zvědavá, jak to skončí... 7/10 bodů.

Poslední píseň

6. září 2015 v 9:09 | ČteníkLen |  Ostatní

Poslední píseň

Autor: Nicholas Sparks

Počet stran: 376

Děj: Ronnie jede se svým bratrem na prázdniny k tátovi, vůbec se jí tam nechce. Pořád ještě je na něj naštvaná, že od nich před třemi lety odešel. Ještě o to víc jí vytáčí, že když se vzteká, jemu to vůbec nevadí a nijak nereaguje.
Seznamuje se tam s Blaze a jejím strašidelným přítelem Marcusem. Blaze jí to pěkně zavaří, když jí kvůli Marcusovi strčí v obchodě do kabelky drahá CD, Ronnie je pak obviněna ze závažné krádeže.
Postupem času se Ronnie mění a s tátou se sbližuje. Ukáže jí hnízdo mořských želv, které Ronnie od té doby začne hlídat před mývaly. Při této příležitosti lépe poznává Willa a začíná se jí líbit. I přes nelibost jeho rodiny spolu začnou chodit, ale nemají to jednoduché.
Ronnie přichází na to, že její otec má nevyléčitelnou rakovinu a že mu možná zbývá už jen pár týdnů. Rozhodne se s ním zůstat do poslední chvíle. Přemýšlí, co by pro něj mohla udělat, aby na to nikdy nezapomněl. Něco zvláštního, speciálního...
Nakonec se dozví i to, že to nebyl táta, kdo matku podvedl, bylo to naopak.
Když na volejbalovém zápase Blaze skoro umře a Ronnie s Willem ji zachrání, Blaze se rozhodne, že obvinění stáhne. A udělá správnou věc, když udá Marcuse, který jde do vězení za úmyslné založení požáru kostela. Willovi se pořádně uleví, když zjistí, že za to nemohl jeho kamarád Scott, protože už ho nemusí krýt.
Ronnie přijde na způsob jak tátovi poděkovat za tohle léto, kdy se neskutečně změnila. Dopíše píseň, kterou táta začal. Když byla malá, učil ji hrát na piano ale po tom, co od nich odešel, se rozhodla, že už nikdy hrát nebude. Nakonec otec přece jenom slyšel její poslední tóny.


Moje hodnocení: Nečekala jsem, že by mě to až tak bavilo, protože jsem na tohoto spisovatele slyšela ne vždy dobré recenze, ale líbilo se mi to. Konec byl hodně smutný a donutil mě znova si přehrát události v mém životě. Autor se dokázal poměrně dobře vžít do rolí Ronnie, i do jejího táty. Nevím co víc dodat, doporučuju... 10/10 bodů.