*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Srpen 2015

Příliš mnoho Kateřin

23. srpna 2015 v 21:14 | ČteníkLen |  John Green

Příliš mnoho Kateřin

Autor: John Green

Počet stran: 240

Děj: Zázračné dítě (ale ne génius!) Colin se snaží vzpamatovat z rozchodu s Kateřinou číslo 19 s čímž mu pomáhá jeho kamarád Hassan. Vyráží na "výlet", prostě jen ujíždějí dál, až se dostanou do Gutshotu. Dostanou zde práci a seznámí se s Lindsey.
Colin chce něco znamenat, a tak vymýšlí svůj Teorém, který by se dal aplikovat v praxi pro budoucnost vztahů. Předpovídal by, kdo dá komu kopačky. Použije k tomu své zkušenosti s rozchody. Nakonec to za pomoci Lindsey dokončí, jenomže se ukáže, že matematika předpovědět budoucnost nedokáže. Dokáže pouze zobrazit minulost.
Mezitím Hassan s Colinem náhodou přijdou na to, že Lindsey podvádí její kluk, čirou okolností také Colin, ale Lindsey to ani nezdrtí, dojde jí, že se jí spíše líbila představa, že s ním chodí, než aby ho doopravdy milovala.
Colin se někde mezi jejím vyprávěním do Lindsey zamiluje. A nakonec je to jeho první Lindsey, která ukončí éru Kateřin. Colin také dojde významnému objevu, zapomněl, že jediné Kateřině číslo 3 dal kopačky on a ne naopak.


Citace:
Čtení mu trochu upokojilo mysl. Bez Kateřiny a bez Teorému a bez naděje na to, že bude něco znamenat, mu zbývalo už jen málo. Ale vždycky tu byly knihy. Knihy jsou experti na kopačky: Odložíš je a ony na tebe počkají celou věčnost; věnuj jim pozornost a ony ti vždycky lásku oplatí.

"No, jestli jsi jí dal kopačky ty, tak to pak už není tak dobrý příběh. Takhle si vždycky pamatuju věci já - pamatuju si příběhy. Spojím tečky a vyjde mi příběh. A ty tečky, co se do příběhu nehodí, se nejspíš prostě ztratí. Jako když vidíš souhvězdí. Podíváš se nahoru a nevidíš všechny hvězdy. (...)"

Moje hodnocení: Celé dílo bylo podle mě o objevování životních hodnot, o konečném rozhodnutí, že by si člověk měl uvědomit, co je opravdu důležité místo toho, aby se honil za pomíjivou popularitou. Že lidé, kterým na vás záleží s vámi zůstanou a budou při vás stát. Kniha byla doplněna matematikou a ty méně pochopitelné části jsem přeskakovala, protože mě ani moc nebavili. Mám z toho rozporuplné pocity, na jednu stranu je to pěkná knížka, ale na druhou mi tam asi něco chybělo... 7/10 bodů.

Můj ne tak sladký život

21. srpna 2015 v 20:29 | ČteníkLen |  Ostatní

Můj ne tak sladký život

Autor: Rachel Harrisová

Počet stran: 205

Díl: 3. do knihy Mé sladké šestnácté století

Děj: Catin život by mohl být konečně normální, nebýt její biologické matky, za kterou se paparazzi jen hrnou - což se Cat protiví. Když v přímém přenostu prozradí datum utajené svatby Catina otce s Jennou, všichni jsou bez sebe. Ale také se zmíní, že by chtěla lépe poznat svou dceru, kterou v 5 letech opustila a má pro ní překvapení.
Při jejich společném setkání (proti kterému se staví Catin kluk Lucas i Jenna) přivede i Ransoma, Catina bratra, o kterém nikdo neměl ani ponětí. Shodou "náhod" vypadá jako Alessandřin bratr Cipriano z minulosti.
Cat věří, že by se její matka mohla změnit. Že se třeba opravdu chce s dětmi více sblížit. Ukáže se však, že je jen využila, aby získala svou vysněnou roli v jednom filmu. Cat to zničí a moc nálady jí nepřidá ani to, že Lucas se musí přestěhovat do Itálie. Pohádají se spolu.
Nakonec se ale vše vyřeší, Cat svou matku nechá někde v pozadí, s Lucasem se udobří a nejlepší na tom je, že nemusí odjet. Jenna s Catiným otcem se vezmou.


Moje hodnocení: Přiznávám, že jsem asi čekala trochu víc od knihy s naprosto boží obálkou. Zrovna mě nenadchlo sáhodlouhé popisování pocitů dvou zamilovaných lidí, ale i postav obecně. Celá kniha byla v podstatě jen o pocitech a o tom, jak se Cat zase začíná obrňovat a nepouštět k sobě lidi, které má ráda. Avšak ukázala slávu i z té horší stránky... 5/10 bodů.

A co když jsem blázen?

20. srpna 2015 v 19:37 | ČteníkLen |  Ostatní

A co když jsem blázen?

Autor: Karen Harringtonová

Počet stran: 255

Děj: Čerstvě dvanáctiletá Sára má matku v psychiatrické léčebně a otec je poloviční alkoholik. Volný čas tráví psaním dopisů fiktivnímu Atikusovi Finchovi z Jako zabít ptáčka a povídáním s Kytkou. Je až pozoruhodně přemýšlivá a bojí se, aby šílený gen po matce nezdědila.
S kamarádkou Lisou si vymyslely, že po skončení prázdnin obě budou políbeny francouzským polibkem. Mohlo by to vyjít, vzhledem k tomu, že Sára poprvé nemusí trávit celé prázdniny u babičky s dědou. Nicméně, chodí ke dvacetileté Charlotte a až později přijde na to, že jí Sářin táta zaplatil, aby ji hlídala. Sára se děsí období, až začne sedmá třída, protože budou psát projekt na téma jejich rodokmenu, nesnese pomyšlení na to, že by někdo odhalil, že se ji matka pokusila zabít a že u jejího dvojčete Simona se jí to podařilo.
Ve zprávách však tu aféru pořád vytahují. Řekne o tom jen Charlottině bratrovi Finnovi, kterému je devatenáct a do kterého se Sára zamilovala. Všechny její naděje na polibek však zhatí jeho záhadná budoucí přítelkyně.
Sára je odhodlaná se setkat se svou matkou a předat jí dopisy, nakonec i táta se přihlásí na odvykací léčbu a Sářin život začne mít nějaký řád.


Citace:
"Strašně se pohádala s tamtím hňupem. Myslím, že tím to mezi nimi skončilo. Díky bohu, že je pryč," dodává. Tomu pochopitelně uvěřím, až to uvidím na vlastní oči. Podle Lisy žádný rozchod nevyjde napoprvé. Z nějakých důvodů je potřeba se rozejít dvakrát, aby to bylo definitivní.

Moje hodnocení: Ačkoli kniha vlastně neměla pořádnou zápletku, byla pro mě obdivuhodně zajímavá a čtivá. Ukázala mi, jak člověk přemýšlí a líbilo se mi tam několik frází. Mohli bychom se z ní i něčemu naučit, já se například seznámila s významy různých cizích slov. Obálka sice vypadá, že je určená dětem, avšak mě poměrně bavila. A po jejím přečtení si nepřipadám zase až takový blázen, za jakého jsem se měla. Do Sáry jsem se dokázala vžít a hodnotím... 8/10 bodů.

Žárlivá holka

19. srpna 2015 v 18:10 | ČteníkLen |  Ostatní

Žárlivá holka
@ Tajnosti v dívčí škole

Autor: Carmen Reid

Počet stran: 214

Edice, díl: Mladí dospělí, díl 2.

Děj: Gina se vrací za svými kamarádkami do internátní školy ve Skotsku, kde si minulý semestr našla i přítele. Jenomže když zjistí, že má něco do činění s tajemnou Scarlett, rozejde se s ním. Stejně tak Amy se trápí kvůli Jasonovi, který se jí ani neozve, nakonec zjistí, že ji podvádí.
Gina se dozví, že Scarlett je jen povídka, takže se ke svému příteli zase vrací.
Na Halloweenské party se koná pátrací akce po Min, která se přes internet s někým seznámila, a teď s ním má pravděpodobně schůzku. Nakonec vše dobře dopadne.Moje hodnocení: Popravdě, kniha mě fakt vůbec nenadchla a byla vlastně skoro o ničem. Za mě jí nedoporučuju, sem tam sice byla nějaká akce, ale jinak se vlastně nic nedělo, takže... 3/10 bodů.

Město padlých andělů

18. srpna 2015 v 14:34 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Město padlých andělů

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 384

Edice, díl: Mortal instruments (Nástroje smrti), díl 4.

Děj: Clary se učí jak být správnou lovkyní stínů a její matka s Lukem plánují svatbu, všechno se zdá být perfektní. Jenomže ne na dlouho, s Jacem se něco děje, straní se jí a chová se divně. Navíc si s ní nechce ani promluvit.
Po Simonovi někdo jde a snaží se ho dostat, jenomže ten dotyčný netuší, že má Kainovo znamení, které na se na útočníka obrátí se sedmeronásobnou pomstou. Simon má i milostné trable, ačkoli svůj vztah s Isabelou neberou příliš vážně, i tak je problém, že chodí i s Maiou. Navíc se proti němu obrátila vlastní matka, když zjistila, že je upír, takže odchází k Jordanovi - který, jak později zjistí, je vlkodlak, který ho má chránit.
Simon dostane nabídku od jedné z nejstarších upírek, Camille. Chce aby bojoval na její straně a vrátil jí velitelskou pozici, nikomu o tom však nemá říkat. Simon to odmítne.
Lovci stínů zjistí, že za 3 vraždami členů Kruhu stojí právě Camille, chytnou ji do pasti, ale Alek ji propustí, výměnou za informace, které mu ale nedá.
Mezitím se Jace svěří Clary, že má noční můry ve kterých je jako Valentýn. Ve kterých Clary ublíží, nebo ji zabije. Jdou za mlčenlivými bratry, jenomže už je pozdě. Někdo se mu dostane do snů a namaluje mu runu, pod kterou není sám sebou. Ten někdo je Lilith, zakladatelka rodu čarodějů. Velmi mocný vyšší démon.
Jace jí (pod jejím vlivem) donese Clary, proto, aby svým životem přinutila Simona, aby oživil Sebastiána, jehož tělo si Lilith přenechala. Jelikož Anděl Raziel oživil Jace, má i temnota právo na jednu duši.
Simon rituál pod nátlakem začne, ale nedokončí ho. Strhne se bitva, jelikož Clary přeruší Jaceovu runu a Lilith je mrtvá, Sebastianovo tělo však zůstane.
Camille tvrdí, že vraždy které páchala, dělala proto, že se zavázala Lilith, ale že Simona chtěli obě jen pro sebe.
Když Jace zůstane sám se Sebastianovým tělem, stane se něco, co je uvězní oba do jednoho těla. Oba měli ještě předtím na sobě tutéž runu.

Moje hodnocení: No tak z téhle knihy mám rozporuplné pocity. Ze začátku mě to moc neoslovilo, ale pak jsem se začetla. Na můj vkus se v knize stalo až moc věcí, které se příšerně motaly dohromady, takže ani převyprávění děje není zrovna dvakrát přehledné. Za mě... 7/10 bodů.

Život jedna báseň

9. srpna 2015 v 12:34 | ČteníkLen |  Ostatní

Život jedna báseň

Autor: Colleen Hooverová

Počet stran: 263

Děj: Layken se po tátově smrti stěhuje s matkou a bráchou Kelem do Texasu kvůli nedostatku peněz. Hned při příjezdu se seznamuje s jednadvacetiletým Willem, který se stará o svého bratra Couldera po smrti rodičů. Willa a Layken to k sobě táhne. Až do té chvíle než zjistí, že Will je Laykenin učitel na střední...
Je jasné, že jejich vztah rozhodně nemá budoucnost a ani ji mít nesmí. Pro oba je velmi těžké se spolu vídat. Když spolu mluví, hádají se. Laykenina kamarádka Eddie si všimne, že spolu mají podivný vztah a Lake se jí tedy svěří.
Doma Lake zjistí, že pravým důvodem proč se odstěhovali je to, že má její matka nevyléčitelnou rakovinu a je jen otázkou času než zemře. Lake se chce starat o Kela a nakonec se na tom s matkou shodnou.
Při jednom večeru poezie Layken začne líbat její spolužák, jí se to ale nelíbí. Will tam je a pomůže jí, ale strhne se rvačka. Následně dá Will výpověď, Lake se dozví, že Will to neudělal proto, aby jí bránil - myslel si, že se prostě normálně líbají - ale proto, že žárlil.
Po matčině smrti spolu Lake s Willem začnou chodit a jejich bratři jsou nejlepší kamarádi.

Citace:
"Mami?" ozvala jsem se. "Tobě bylo osmnáct, když ses seznámila s tátou, že jo? To je dost málo na to, abys poznala, že tohle je ten člověk, se kterým chceš strávit zbytek života. Nelitovalas někdy?"
Neodpověděla mi hned. Natáhla se na mou postel a založila si ruce za hlavou. Uvažovala nad mou otázkou.
"Ne, nikdy jsem nelitovala. Možná jsem někdy pochybovala, jestli dělám dobře. Ale nelitovala jsem."
"A v tom je rozdíl?" podivila jsem se.
"Rozhodně. Lítost je kontraproduktivní. Znamená to ohlížet se do minulosti, kterou nemůžeš změnit. Pochybnosti o tom, co děláš, ti zabrání později litovat. Často jsem o vztahu s tvým otcem pochybovala. Lidé se tak často rozhodují jen na základě citu, ale ve vztahu jde o tolik jiných věcí, nejen o lásku."

"Váží si tě - za všech okolností? To je první otázka. Druhá: Pokud bude za dvacet let od nynějška stejný jako teď, chtěla bys s ním pořád být? A nakonec, inspiruje tě k tomu, aby ses snažila být lepším člověkem? Až najdeš někoho, s kým na všechny tři odpovíš ano, pak jsi našla dobrého chlapa."


Moje hodnocení: Autorka mě opět nezklamala :) A s názorem na poezii v knize rozhodně souhlasím - ta se píše proto, že i přesto, že vy ty city po roce můžete mít jiné, třeba existuje někdo, kdo to v danou chvíli takhle cítí. A taky moc pěkně řečeno bylo, že hranice jsou od toho, aby se zvětšovaly, posunovaly. Kniha byla plná věcí na zamyšlení a básničky na doplnění byly skvělé, alespoň pro mě :) Takže ... 10/10 bodů.

Nejcennější, co mám

2. srpna 2015 v 11:10 | ČteníkLen |  Ostatní

Nejcennější, co mám

Autor: Avery Corman

Počet stran: 306

Děj: Elisabeth Masonová nastupuje na Laytonskou univerzitu a hned první týden je znásilněna Jimmym Andrewsem, studentem posledního ročníku. Nějakou dobu o tom mlčí, ale při účasti na semináři o znásilnění, je její reakce natolik divná, že se svěří svým kamarádkám. Začne v kampusu docházet na terapie k Jean Philipsové a nakonec to řekne i rodičům. Jean navrhuje, aby šla místo na policii k jejich univerzitní radě, kde by se konalo řízení. Tak to zkusí.
Pro nedostatek důkazů je Jimmy Andrews zproštěn viny. Elisabeth se rozhodne hnát to výš, udá Jimmyho na policii, která začne se zdlouhavým vyšetřováním a nakonec jsou i oni přesvědčeni, že to Jimmy udělal. Ten se ale nadále tváří, jako že se nic neděje. Moc lidí ale Elisabeth nevěří.
I přes nevoli vedení Elisabeth v kampusu uspořádá protest a následně i rada akci, na které se ukáže, že znásilnění na Laytonu bylo mnohem víc.
Jimmyho matka se hroutí, policii se podařilo Jimmyho obžalovat, a tak prosí Elisabethinu matku, aby obžalobu stáhli, chce ji podplatit. Elisabeth obžalobu opravdu stáhne, ale z jiného důvodu. Kdyby teď prohráli, všechno to co získali, by se ztratilo a byla by z ní lhářka. Stačilo jí, že vedení změnilo svůj postoj ke znásilnění na škole.


Citace:
"Když jsi pila, potom chtěla, pozdě jsi si stěžovala."

Moje hodnocení: Hodně jsem váhala, jestli tuhle knihu mám číst, protože obálka mě rozhodně nenadchla. Nakonec jsem si ale řekla, že to zkusím. V této knize je úplně jiný styl psaní, než na jaký jsem byla zvyklá a popravdě, ze začátku mě popis každé postavy dost rozčiloval. Děj byl ale opravdu poutavý a autor musel mít určitě už nějaké zkušenosti s podobnými situacemi, protože otázky, které kladly právníci nebo policie, byly dost důvěryhodné. Hodnotím... 10/10 bodů.