*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červenec 2015

Hvězdy nám nepřály

28. července 2015 v 14:11 | ČteníkLen |  John Green

Hvězdy nám nepřály

Autor: John Green

Počet stran: 240

Děj: Šestnáctiletá Hazel s rakovinou metastazovanou na plicích je nucená chodit do podpůrné skupiny na doporučení doktorky. Seznámí se tam se sedmnáctiletým Augustem Watersem, který po boji s rakovinou přišel o nohu a také s Izákem, který má vzácný typ rakoviny očí, a po operaci úplně oslepne.
Augustus se do Hazel zamiluje, Hazel do Guse poté taky. Oba je spojuje kniha Císařský neduh. Jenže má nedokončený konec a Hazel se už několik let snaží zjistit, jak příběhy postav pokračovaly, od jejího spisovatele.
Nakonec se Augustovi povede kontaktovat jeho asistentku a autor Peter van Houten řekne, že když se za ním vypraví do Amsterdamu, příběhy dopoví.
I přes to, jak je Hazel nemocná, za ním letí. Jenže je to opravdu zklamání, z autora se vyklube pěkně otravný alkoholik, který jim odmítá cokoli říct.
Před odletem zpátky domů řekne Gus Hazel, že se mu rakovina vrátila...pomalu umírá. Chce se zúčastnit vlastního pohřbu a tak mu Hazel s Izákem přednesou jejich řeč.
Posledních pár dní Gusova života je pro všechny těžký a po pohřbu se Izák zmíní, že Gus Hazel sepisoval nějaký dopis.
Hazel ho nakonec najde a přečte si jeho poslední slova. A o van Houtenovi zjistí, že mu zemřela dcera na rakovinu.


Citace:
"Já jsem si ještě nikdy žádnou nezapálil. Je to metafora, chápeš? Strčíš si zabijáka do pusy, ale nedovolíš mu zabíjet."

"Jsem na horský dráze, která jede jenom nahoru, kamaráde."

"Svět není továrna na splněná přání."

Moje hodnocení: Chtěla jsem zjistit, co všichni na té knize vidí. A zjistila jsem to, je plná citátů a moudrých "řečí", nad kterými bychom se měli zamyslet. Je neuvěřitelně smutná, ale pravdivá. Možná, že ta zápletka s Van Houtenem se do tohoto typu knihy nehodí, ale osobně se mi líbila jako celek i přesto, že spisovatel má zajímavý způsob podání čtenáři. Po dočtení jsem měla dost depresivní náladu ale hodnotím... 9/10 bodů.

Hvězdička

26. července 2015 v 20:53 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Hvězdička

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 222

Poznámka: Kniha představuje příběh Ellen-Jane Pottsové, známé také pod jménem zázračná akrobatka Elvíra, tudíž volně navazuje na příběhy ze světa Hetty F. - z edice Vzdušné zámky.

Děj: Po smrti matky se mladá Ellen-Jane se svými sourozenci musí nějak uživit, když otec teď pořád jen pije. Na trhu začne předvádět svou ohebnost a nakonec si ji všimne cirkusový mistr Beppo. I přes nelibost Ellen-Jane je otcem prodána do jeho služeb.
V cirkusu to nenávidí, jedinou její útěchou je madame Adelina se svou klisnou Půlnocí a pan Marvel a jeho opičky. Beppo ji nutí předvádět stále těžší kousky, a chlapce, kteří tam jsou s ní, bije pokaždé, když něco zkazí. Nakonec to odnáší i samotná Ellen-Jane známá svým cirkusovým jménem Elvíra.
Do cirkusu přichází Hetty (umělecké jméno je Esmeralda) jako nová principálka, společně s madame Adelinou jsou pro Elvíru jako rodina.
Když se ale pan Tanglefield rozhodne vyměnit stárnoucí zaměstance za úplně nové, musí odejít madame Adelina i pan Marvel. Elvíra je z Beppa strašně nešťastná a vystresovaná, skoro dospělá Hetty proto rozhodne, že takhle už to dál nejde a utečou spolu.

Moje hodnocení: Poněkud dětská obálka mě od čtení neodradila, protože mám přečtené i všechny díly Vzdušných zámků. Kniha není nic světoborného, ale je psaná velmi mile v ich formě od Elvíry, je čtivá a probouzela ve mě pocit lítosti nad tvrdými osudy dětí... 7/10 bodů.

Smrtící pouto

24. července 2015 v 12:52 | ČteníkLen |  Edice - Kronika kambionů

Smrtící pouto

Autor: Jaime Reed

Počet stran: 262

Edice, díl: Kronika kambionů, díl 2.

Děj: Sam se snaží naučit jak být dobrou kambionkou a jak ovládat svého "spolubydlícího" ducha Lilith, která žije v ní. Bohužel jí to moc neulehčuje fakt, že se najednou stala středem klučičího vesmíru a všechny dívky ve škole ji kvůli tomu začaly nenávidět. Včetně její nejlepší kamarádky Mii.
Na jedné party, kam s Calebem vyrazí se stane pohroma, Caleb z ničeho nic dostane záchvat a Sam má jediné štěstí, že ještě nejsou propojení, jinak by to na ní mělo úplně stejné účinky. Společně s Calebovými bratry přijde na to, že za to může olivový olej, který je pro kambiony něco jako jed.
Sam ve škole pronásleduje Malik, spolužák. Nakonec ale zjistí, že pravý Malik je po smrti a jeho podobu si "vypůjčil Inkubus, čistý duch, druh Lilith. Je odhodlaný Sam získat a zabít Caleba.
Jenomže Sam je s Calebem propojená víc než si myslí a jelikož mu propůjčovala energii i od Malika = Tobiase, teď jsou spojeni všichni tři.
Když se o tom dozví i Calebovi bratři, musí vymyslet způsob jak ho zabít, dřív než on zabije je.
Jednou ve škole si Tobias svým kouzlem odveze Sam pryč, Sam, nad kterou získala moc Lilith.


Citace:
Málem jsem sebou švihla. Ve spáncích mi bušila krev. "Uklidnit se? Vážně? Copak mám nějakej důvod bejt klidná? Můj přítel je v kómatu, moje mamka šílí, nejlepší kamarádka mě nesnáší, propadám z matiky a občanky, na každým kroku mě sleduje policie a teď mám ještě podlahu plnou drobků z mrtvýho chlapa. Vy-pad-ni!"

Moje hodnocení: Tahle kniha končí dost otevřeně a přímo vybízí si přečíst další díl, děj provází plno zvratů a o akci není nouze. Četla se mi dobře, ale tak úplně mi není jasné co přesně Tobias vlastně je, tudíž... 9/10 bodů.

Osudová přitažlivost

21. července 2015 v 22:24 | ČteníkLen |  Edice - Kronika kambionů

Osudová přitažlivost

Autor: Jaime Reed

Počet stran: 270

Edice, díl: Kronika kambionů, díl 1.

Děj: Sam, zaměstnankyně knihkupectví, nedokáže pochopit co všechny ženy fascinuje na jejím spolupracovníkovi Calebovi, možná ty nachové oči. Navíc je dost rozhozená z toho, že pokaždé když byla v jeho přítomnosti, několik žen prodělalo zástavu srdce. Všechny to k němu až moc divně táhne a přitom ani není hezký.
Když na jedné party Caleb neskutečným způsobem zabije člověka - jako kdyby mu vysál duši z těla - Sam už ho nechce ani vidět, ale Caleb ji donutí si vyslechnout jak to je.
Jakkoli to zní šíleně, patří do rodu kambionů, jejichž tělo obývá i jiná duše než je ta jejich a má démonickou podstatu. Potřebuje se živit energií z ostatních lidí a opačné pohlaví to k nim velmi láká, ale kambioni jsou schopni v rozmezí ty duše ovládnout. Nicméně na té party to Calebovi ujelo.
Sam se společně s další kambionkou Nadine rozhodne Calebovi pomoct jak nakrmit svého "spolubydlícího".
Mezitím dostane infarkt Samina matka, Caleb zjistí, že v tom má prsty jeho otec, který zešílel po smrti své manželky. Musí ho zničit dřív než zničí on je a stane se démonem. Když napadne Nadine, která jeho vlivem umírá, její démonická duše se přenese na Sam a ta se stává kambionkou se všemi Nadinými vzpomínkami, je to ojedinělý případ, ale s pomocí své démonické duše Lilith vysaje život z otce Caleba.
Sam a Caleb spolu začnou chodit.

Citace:
"Vidím na tobě, že se ti líbí. Takhle rozhozená jsi ještě z žádného kluka nebyla."
"Já nejsem rozhozená."
Nadine sklouzla pohledem na kelímek v mé ruce. "Tak proč si liješ do limonády espresso?"

Moje hodnocení: Jestliže jsem knihu zpočátku odsuzovala, nyní musím všechny své předsudky hodit za hlavu. Přečetla jsem ji jedním dechem a i když některé věci byly trošku přehnané, líbila se mi. Docela jsem se i pobavila... 9/10 bodů.

Císařský oheň

20. července 2015 v 17:55 | ČteníkLen |  Ostatní

Císařský oheň

Autor: Robert Lyndon

Počet stran: 488

Poznámka: Navazuje na knihu Cesta sněžných ptáků.

Děj: Vallon dostane za úkol získat složení střelného prachu až z Číny. Vydávají se s ním i staří známí - sokolník Wayland a lékař Hero, který tím pádem dostává naději, že mu někdo vyoperuje šedý zákal. Do své výpravy však přijme i Lucase, aniž by tušil, kdo to je.
Problémy mají hned na začátku, kdy se potýkají se zradou císaře, chvíli to vypadá, že budou nuceni se svého cíle vzdát. Cesta však pokračuje. Setkají se s lupiči, piráty a dalšími osobami, jejichž jediný cíl je zmařit další postup do Číny. Neochotně se k nim připojí Vikingové a ačkoli se chtějí hodněkrát již dát na svou cestu, plují s nimi až do cíle.
Wayland odhalí, že Lucas je Vallonův syn a že jeho pravý úmysl, proč se vydal na tuto výpravu byl pomsta za to, že Vallon zavraždil jeho sourozence i matku. Svůj postoj však změnil, když Vallona lépe poznal.
Wayland od výpravy odchází aby si splnil své vlastní cíle, avšak okolnosti ho přivedou zase zpátky k Vallonovi.
I přes veškeré nástrahy a ztráty nakonec do Číny výprava dorazí a podaří se jim získat alespoň soudek střelného prachu, i když nelegálně. Vallon lstí vytáhne muže zpátky na cestu domů, nechtějí totiž opouštět své milenky.
Cestou zpátky jsou však nuceni bojovat s dalšími podlými zrádci - Vikingy, střelný prach využijí na zničení jejich lodí, ale Wayland umírá.


Citace:
Wulfstan toho vypil dvojnásob než Vallon. "S Aikenem je ta potíž, že moc přemýšlí. Představivost je nepřítelem činu."

Vallon se otočil čelem k nepřátelské lodi. "Skvěle zacházíš s mečem, ale chybí ti zkušenost v bitvách. Tady je moje poslední lekce. Zabíjení je smrtelný hřích, jemuž je třeba se vyhnout, pokud není absolutně nezbytné. Když však není jiná možnost, na ničem jiném než na zabíjení nezáleží. Mezi záměr a provedení nesmí nic vstoupit - žádná myšlenka, žádný hněv, žádné svědomí. Bojovník, který zabije bez váhání, vítězí devětkrát z deseti možností. Zabij nepřítele a přenech Bohu, ať to posoudí."

Moje hodnocení: Nedokážu stoprocentně kvalitu i kvantitu informací jelikož mi historický slovník mnoho neříká. Avšak věřím, že každý kdo chtěl, si kouzlo v knize nalezl, protože je psaná velmi dobrou formou a jste prakticky neustále v napětí. Děj který jsem napsala je opravdu stručný a já musím dát... 9/10 bodů.

Léto, slunce, prázdninové lásky

20. července 2015 v 11:24 | ČteníkLen |  Ostatní

Léto, slunce, prázdninové lásky

Autor: Sabine Bothová, Thomas Brinx/Anja Kömmerlingová, Christamaria Fiedlerová, Sissi Flegelová, Bianka Minte-Königová, Hortense Ullrichová, Irene Zimmermannová

Počet stran: 255

Děj: Kniha obsahuje celkem 7 kratších povídek od různých autorů s názvy:
1) Zmrzlina a pusa

2) Princ v prázdninové zácpě

3) Záhadné polibky - Dvě dívky vyšetřují záhadného líbače na pokoji číslo 7, vyjde najevo, že je to pes.

4) Polibky, kompas a svit svící - Novinářka Mimi se vydává na soutěž do hor, kdy musí podle GPS najít cestu do určitého bodu dříve než ostatní. Nakonec se jí to povede.

5) Liják a letní polibky

6) Bez práce žádné líbání - Výstřední Jojo přemýšlí čím mohla svého kluka zapudit, místo toho zjistí, že celou tu dobu, co se jí neozýval se snažil vymyslet něco velmi romantického.

7) Láska, trápení, pusa k narozeninám - Táňa je tajně zamilovaná do Davida a od jednoho ze svých přátel se nechtěně dozví, že pro ni organizují narozeninovou oslavu. Rozhodne se objednat pizzu, protože doma není nic k jídlu. Doručovatelem pizzy je překvapivě David, který se nakonec ukáže i na oslavě.


Moje hodnocení: Ve zkratce nejzajímavější byly tučně zvýrazněné. A nejzábavnější asi ta poslední. Všechny měly v podstatě veškeré společné věci v názvu knihy - prázdniny a polibky. Kniha jako celek se mi celkem líbila... 6/10 bodů.

Štěstí na dosah

19. července 2015 v 19:42 | ČteníkLen |  Ostatní

Štěstí na dosah

Autor: Irena Petříková

Počet stran: 220

Děj: Irena se svými kamarádkami Liz a Kate odjíždí do Anglie za brigádou do Starbucks. Jeden obyčejný den se seznámí s Harrym (jedním členem ze skupiny One direction), do kterého už je několik let zamilovaná a zdá se, že ani ona mu není lhostejná. Když předvede svůj hudební talent, Harry jí zařídí, že by s nimi mohla nahrávat.
Schyluje se u nich k románku, jenže Irena je po rozchodu a nechce tak rychle zahajovat další vztah. Nakonec Irča skončí v posteli s Neillem (také jedním ze členů).
Harry na něj žárlí ale postupem času se s Irčou dají dohromady a jí začíná hvězdná dráha. Nicméně naneštěstí má letadlo, kterým Irena letí zpátky nehodu, přežije ji osm lidí, ale ona mezi nimi není. Harry tomu nedokáže uvěřit.

Pak se Irena probudí ve vlaku cestou domů.


Moje hodnocení: Celá kniha se mi zdála poněkud přitažená za vlasy, ale ten konec jsem opravdu nečekala!! :D Chvíli jsem si říkala, že tahle kniha není nic pro mě a přemýšlela, že ji nedočtu, ale nedalo mi to. Na konci jsem se strašně vyděsila, protože aby dívčí románek skončil špatně, to jsem snad ještě nikde neviděla a nepřečetla a tohle byl neskutečně brutální konec. Ale to úplně konečné završení... prostě super! ... 7/10 bodů.

Město ze skla

19. července 2015 v 19:26 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Město ze skla

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 440

Edice, díl: Mortal instruments (Nástroje smrti), díl 3.

Děj: Clary se bez povolení dostane s Lukem do Skleněného města, kde se sešla Rada, aby diskutovala o tom, co bude dál v boji proti Valentýnovi. Jace, Lightwoodovi a nedopatřením i upír Simon už jsou tady. Ubytování mají v domě Penhallowých se Sebastianem a Aline. Clary je u Lukovy sestry Amatis, má zákaz kamkoli chodit, ale vyklouzne a najde Jace jak se líbá s Aline, hrozně se pohádají. Sebastian je ale na Clary daleko milejší a s jeho pomocí najdou dům Hadriána Močála, který ví jak vyrobit protilektvar k tomu, který vypila Jocelyn. Jenže Hadrián Močál je mrtvý, místo toho se objeví Krasomil Pohroma a řekne Clary, že musí přinést Bílou knihu ze sídla Waylandů. Jediný kdo zná cestu je Jace.
V sídle najdou tajný sklep a v něm umírajícího anděla Ithuriela. Ukáže jim vzpomínky... zjistí, že Jace má v sobě půlku démona protože na něm Valentýn experimentoval a stejně tak Clary daleko více andělské krve než ostatní lovci stínů.
Mezitím je ve městě rozpoutána bitva mezi démony a lovci stínů a vyjde najevo, že údajný "Sebastian" je Valentýnův špeh a zároveň jeho syn.
Krasomil oživí Jocelyn, která pak Clary vypráví celý příběh... dozví se, že Jace vlastně není její bratr a už vůbec ne démon, stejně jako ona má andělskou krev, démon je "Sebastián" - pravým jménem Jonathan. Také přijde na to, že Inkvizitorka byla Jaceova babička a jeho otec byl Stephen Herondale, Inkvizitorčin mrtvý syn.
Jace si tohle nemá šanci vyslechnout, protože se vydal zabít Sebastiána, zjistí to ale od něj. S menší pomocí Isabely se jim ho podaří přemoci.
Valentýn najde Zrcadlo, poslední z nástrojů smrti... má tak možnost u jezera Lynn vyvolat Anděla Raziela a žádat od něj přání. Ten ho ale potrestá smrtí za jeho činy. Jelikož ritál překazí na poslední chvíli Clary, ona má právo něco požadovat. Vybere si Jace, chce aby ho Raziel oživil, protože Valentýn ho zabil. A tak se také stane.
Po bitvě spolu začnou Jace a Clary chodit.

Citace:
"A co se týče Lightwoodových," pokračoval Simon, "nejde o to, že by mi na nich zase tolik záleželo. Teda mám rád Isabelu a svým způsobem vlastně i Aleka a Jace. Ale je v tom jedna holka. A Jace je její bratr."
Když Samuel odpověděl, vůbec poprvé se mu v hlase ozval upřímně pobavený tón. "Vždycky je v tom nějaká holka."

Alek na něj vyděšeně civěl.
"Tak vidíš. I přesto, jaký jsem fešák, se ti vlastně vůbec nelíbím. A jestli od sebe odháníš Krasomila, tak to není kvůli mně. Je to proto, že se moc bojíš někomu říct, koho vlastně miluješ. Láska z nás dělá lháře," řekl Jace. "To mi řekla královna ze Zakletého dvora. Takže se mě neopovažuj soudit za to, že lžu o tom, co cítím. Ty to děláš taky."

Clary zatajila dech. "Říkal jsi přece, že odteď už chceš být jenom můj bratr."
"Lhal jsem," sdělil jí. "Démoni lžou, Clary. Víš, lovcům stínů se mohou přihodit určitá zranění - vnitřní zranění způsobená démoním jedem. Ani nemusíš vědět, co se s tebou děje, a zatím uvnitř pomalu vykrvácíš k smrti. Přesně takové to pro mě je, být jenom tvůj bratr."

"Ale Aline -"
"Musel jsem to zkusit. A zkusil jsem to." Jeho hlas byl jako bez života. "Ale Bůh ví, že netoužím po nikom jiném než po tobě. A ani nechci toužit po někom jiném než po tobě."

Jen si představ, jak se budeme cítit ráno. Představ si, o kolik těžší pak bude přede všemi předstírat, že pro sebe vůbec nic neznamenáme, když spolu strávíme noc, i kdybychom ji celou jen prospali. Je to jako vzít si jenom trošku nějaké drogy - jediný výsledek je, že po ní pak toužíš ještě víc.

"Clarisso," řekl. "Co jsi to provedla?"
Clary natáhla ruku a prstem začala psát do písku u jeho nohou. Nekreslila runy, nýbrž psala slova. Slova, která jí řekl, když poprvé viděl, co Clary dokáže, když nakreslila tu runu, jež zničila jeho loď.
MENE MENE, TEKEL, UFARSIN.
Vytřeštil oči, podobně jako Jace těsně předtím, než zemřel. Valentýn byl bledý jako stěna.

Pak jí beze slova přejel prsty po tváři, jako by se potřeboval ujistit, že je Clary skutečná. "Mohla jsi mít cokoli na světě, a ty jsi požádala o mě."

Valentýn chtěl zapomenout, že svět se mění, včetně lovců stínů, zapomenout, že podsvěťané mají duše a že všechny duše jsou součástí látky, z níž je utkán svět. Chtěl myslet jen na to, co lovce stínů a podsvěťany odlišuje. A jeho pád nakonec způsobilo to, co měli společné.

Moje hodnocení: Vybrala jsem opravdu hodně citací, protože momenty mezi Clary a Jacem pro mě byly velmi zajímavé. Ještě jsem moc nepochopila Jaceovu minulost a štvalo mě časté přeskakování situací, ale kniha byla tím více napínavá. Za sebe mohu dát... 9/10 bodů.

Zásvětí

13. července 2015 v 20:36 | ČteníkLen |  Alexandra Adornettová

Zásvětí

Autor: Alexandra Adornettová

Počet stran: 347

Poznámka: Druhý díl Andělské trilogie.

Děj: Bethany se Jakeovou lstí ocitne v Zásvětí - v Pekle za jediným účelem, stát se Jakeovou chotí, královnou, andělem v pekle, ale v hlubším zájmu pekla má vyvolat Armagedon. Beth samozřejmě odmítá veškeré Jakeovy milodary a jediný její cíl je vrátit se zpátky za Xavierem.
Její sourozenci Gabriel s Ivy, včetně Xaviera pátrají, kam se Bethany dostala. Když zjistí pravdu, nevědí co dělat.
Beth se v Pekle dostane do průšvihu, jejím trestem se stane upálení. Je ale silnější než si kdokoli myslel a oheň jí neublíží. Jake se snaží vymyslet jak ji ukrýt před Luciferem, protože ten by jistě neschválil to, že ji pustil z cely a nechal ji proletět.
Díky vzácné vodě má Beth spojení s lidmi na zemi, ale když na to Jake přijde, chce Xaviera zabít. Beth s Jakem uzavře dohodu, když se s ním bude milovat, nikdy už na Xaviera nesáhne.
Gabriel a Ivy s Xavierem a Molly (která se o jejich tajemstsví také dozví) se dostanou do Pekla právě včas, aby ji odnesli zpátky. A Xavier požádá Beth o ruku.

Citace:
"To chce čas," řekl Jake, skoro jako by se chtěl utěšit. "Jsi silná, Beth, ale ne tak silná, abych tě nedokázal zlomit."

"Tohle jsi mě naučil ty." Jakeovi škubalo v čelisti. "Natáhnout ruku a vzít si, co chci."
Lucifer se dutě zachechtal a jeho tón zjemněl. "Chtít je něco jiného než potřebovat," namítl. "Ty jsi chtěl toho kluka s chromou nohou a tu děvku v Buchenwaldu. Ale Bethany... tu potřebuješ, a tvoje náklonnost tě oslabuje, odčerpává ti sílu. Vadí mi, když vidím, že jeden z mých nejsilnějších takhle padá."

Moje hodnocení: Překvapilo mě, jak autorka vykreslila chování démonů, a obzvláště chování Jakea. Kniha byla plná dramatických převratů, plynule a moc pěkně přecházela realita Beth do té Xavierovy a opačně, i tak se mi ale líbil více první díl... 8/10 bodů.

Ten, kdo stojí v koutě

8. července 2015 v 22:23 | ČteníkLen |  Ostatní

Ten, kdo stojí v koutě

Autor: Stephen Chbosky

Počet stran: 216

Poznámka: Kniha byla zfilmována pod názvem Charlieho malá tajemství.

Děj: Patnáctiletý středoškolák Charlie nastupuje do nové školy, je zvláštní, ale také velmi chytrý. Seznamuje se s maturanty Patrickem a Sam, do které se zamiluje. Díky nim se začlení do party lidí a začne se "zapojovat", místo toho, aby jen nečinně přihlížel.
Naneštěstí se mu vrací vzpomínky na zesnulou tetu Helen, po nějaké době musí opět začít chodit k psychoterapeutovi, protože jeho stav se začne zhoršovat.
Charlie si prožije i krátký románek s Mary Elisabeth, ale při jedné hře se to zvrtne a pár týdnů je mezi nimi dusno.
Na konci roku - před odjezdem maturantů na vysoké školy - se políbí se Sam a když se chtějí milovat, Charliemu vytane na mysli nepříjemná vzpomínka.
Nakonec se přijde na to, že ho teta Helen zneužívala, nakonec se mu ale podaří se se vším poměrně dobře vyrovnat.

Ten, kdo stojí v koutě

Moje hodnocení: Z téhle knihy mám rozporuplné pocity. Nejprve jsem viděla film, díky kterému jsem přišla na tuto knihu a toužila si ji přečíst. Byla poměrně čtivá, i když některé filozofické pasáže byly upřímně hodně zvláštní a možná ještě nemám věk na to, abych knihu pořádně ocenila. Moc se mi líbila pasáž, když se cítili nekonečně. Takže dávám... 7/10 bodů