*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červen 2015

Příběh dvou staletí

24. června 2015 v 21:43 | ČteníkLen |  Ostatní

Příběh dvou staletí

Autor: Rachel Harrisová

Počet stran: 325

Poznámka: 2. díl od knihy Mé sladké šestnácté století

Děj: Tentokrát se vydává renesanční Alessandra na cestu do 21. století s pomocí cikánky Reyny, aby si splnila svůj sen stát se herečkou a samozřejmě aby navštívila svou sestřenici Cat. Sestřenka jí pomůže začlenit se do moderní společnosti, upraví její slovník a zapíše ji do školy.
Hned první školní den se setkává s Austinem, který ji pořádně rozčiluje, je strašně arogantní, ale Alessandru k němu něco táhne. Navíc když dostanou společný školní trest, Alessandra zíkává možnost poznat ho. Postupně prolomí jeho bariéru, stejně jako on prolomí tu její.
Získává roli ve workshopu na téma Romeo a Julie a ze školního dramaťáku je nejlepší.
Austin se s Alessandrou sblíží natolik, že spolu začnou chodit. Alessandra pomůže Cat "zapomenout" na Lorenza a donutí ji žít - v důsledku toho Cat začne chodit s Lucasem, se kterým se seznámila na svém narozeninovém večírku.
Jednou večer za Alessandrou přijde Reyna, chce ji odvést domů. Alessandře uniklo třetí znamení a nakonec přemluví Reynu, aby zde mohla zůstat na poslední dva dny.
Dívky musí s pravdou ven a Austin nechce dovolit Alessandře odejít, začínají pátrat.
Po divadelní (velmi úspěšné) premiéře se Alessandře podaří přesvědčit Reynu, že v budoucnosti chce zůstat napořád. Austin je více než nadšený.

Citace:
Zahledím se mu do očí. Jejich jasná modř znovu potemní. Napětí ve vzduchu mezi námi by se dalo krájet. Bezmyšlenkovitě si oblíznu rty a Austin k nim okamžitě sjede očima. Ještě nikdy v životě jsem se nechovala zhýrale, ale když slyším, jak ztěžka oddychuje, cítím najednou takovou moc, že dostanu chuť udělat to znovu. A tak to udělám. Tentokrát mnohem pomaleji si přejedu jazykem po spodním rtu.
Ticho najednou přeruší slabé zaúpění a pak mi Austin bez dalšího varování vjede rukama do vlasů. "Říkal jsem ti, ať si nezahráváš s ohněm."

Bez dechu zašeptám: "A já toě, že už mě nebaví pořád se držet zpátky."
Přikývne... a pak se na mě vrhne.

Moje hodnocení: Moc hezky zpracováno, klasický dívčí románek, některé pasáže mě rozesmály - především když Alessandra objevovala moderní věci, myslím, že bych knihu doporučila i dále... 8/10 bodů.

Eden

16. června 2015 v 20:46 | ČteníkLen |  Ostatní

Eden

Autor: Helen Douglasová

Počet stran: 255

Děj: Do městečka se přistěhuje nový mladík Ryan. Je poněkud zvláštní, nezná pizzu ani Hitlera avšak své mezery dohání znalostmi z astronomie. Ze všeho nejvíce ho zaujme právě dívka Eden, jejímž nejlepším přítelem je Connor. Ryan Eden tvrdí, že je do ní Connor zamilovaný, Eden to přijde absurdní, vždyť jsou jako bratr a sestra.
Po nějaké době Eden odhalí, že Ryan a jeho dva další "spolubydlící" Ben a Cassie přišli z budoucnosti aby splnili misi - zabránit zničení planety Země. Klíčovou roli zde hraje právě Connor, který má objevit planetu, na které může existovat život a pojmneovat ji Eden. Předpověď je taková, že se tak stane po hádce na plese mezi Eden a Connorem. A výprava z budoucnosti tomu musí za každou cenu zabránit, jinak se na Zemi objeví paraziti z Edenu a vyhladí třičtvrtinu obyvatel.
Když Ben a Cassie zjistí, že Eden ví tohle všechno, musí si s ní vážně promluvit. Existují totiž "čističi", kteří zabijí všechny, kdo se o tom dozví, aby budoucnost nemohlo nic ohrozit. Eden se vyděsí.
Na plese se jí podaří na poslední chvíli zabránit objevení planety, ale po odjezdu Ryana, Cassie a Bena ji vyprátrá čistič. A shodou okolností je to přítel její tety, Travis.
Unikne mu na poslední chvíli a najednou se jako na zavolanou objeví Ryan, který tentokrát už budoucnost opustil navždy. Travis je po smrti.

Citace:
"Travis je po smrti," odpověděl Ryan.
"Utopil se?"
Přikývl. "Způsobil si otřes mozku. A utopil se."
Zachvěla jsem se. "To je hrozný."
"Není," namítl chraptivě Ryan. "Je to tak nejlepší. Zabil by tě, Eden. Teď je mrtvý a ty jsi v bezpečí."

Moje hodnocení: Děj se odehrává v prostředí pro mě blízkém (na střední škole), kniha je nenáročná, pohodová, čtivá, poměrně mě zaujala i ten nápad měl jistou originalitu oproti ostatním sci-fi knížkám... 8/10.

Město z popela

11. června 2015 v 16:14 | ČteníkLen |  Cassandra Clareová

Město z popela

Autor: Cassandra Clareová

Počet stran: 396

Edice, díl: Mortal instruments (Nástroje smrti), díl 2.

Děj: Po zjištění, že Jace Wayland je vlastně Jonathan Morgenstern - Valentýnův syn - ho Marysa Lightwoodová (matka Aleka a Isabely) pošle z Institutu pryč, je to záminka, aby unikl Inkvizitorce s neblahou pověstí, která působí v různých vyšetřováních.
Jace je obviněn z toho, že byl nasazen do Institutu jako Valentýnova zbraň a že celou dobu věděl, kdo je jeho otec. Nicméně sám chce v Institutu zůstat, je tam jeho jediná rodina, takže se rozhodne podstoupit vyšetřování i přes zkoušku Mečem smrti, který odhalí, zda lovec stínů mluví pravdu.
Inkvizitorka, která dorazí rozhodne, že Jace na den zavřou do cely v Tichém městě. Stane se svědkem smrti Mlčenlivého bratra Jeremiáše, sám Valentýn za ním po chvíli přijde a přizná vraždu všech Mlčenlivých bratrů kvůli krádeži Meče smrti.
Alek, Izabela a Clary pro Jace přijdou, nakonec se objeví i skupina lovců stínů v čele s Inkvizitorkou. Jace potvrdí, že to byl Valentýn. Inkvizitorka mu nevěří.
Mezitím se ve městě poněkud zvýší počet zavražděných, obviňováni jsou hlavně upíři, ale nikdo přesně neví, kdo je vrah.
Díky Krasomilovi přijde Jace a ostatní na teorii, co zamýšlí udělat Valentýn s mečem. Myslí si, že pomocí krve upíra, vlkodlaka, víly a čaroděje chce meč přeměnit z andělského na démonický, aby tak mohl ovládnout armádu.
Isabela bere svoje přátele do vílího světa a chce žádat o pomoc. Clary a Jace zjistí, že by mohl mít nějaké zvláštní schopnosti - a sice, že Clary dokáže např. vymýšlet nové runy. Aby se odtamtud mohli dostat musí Clary dostat polibek od někoho, od nějž to chce nejvíce 1. Je to Jace. Když to Simon vidí, odchází.
Do Institutu ho skoro mrtvého přiveze Rafael, jeden z upírů a řekne, že za nimi Simon šel sám... nedobrovolně ho proměnili.
Inkvizitorka je na Jace čím dál více naštvaná, zavře ho do cely z níž si myslí, že ho nedokáže nikdo osvobodit (mýlí se, s pomocí Aleka to zvládne). Má plán vyměnit Jace s Valentýnovými nástrojemi smrti. Jace ji však varuje, že to otec nikdy neudělá.
Když Inkvizitorka zjistí, že Jace měl pravdu, je už pozdě. Nefilim jsou uprostřed války s démony, a jsou výrazně v nevýhodě. Podaří se jim však zachránit vlkodlačici Maiu a Simona (který se napije z Jacovy krve - rázem tak může na světlo ale upír z něj zůstává), dříve než Valentýn stačí dokončit přeměnu meče.
Pomocí Clary se odtamtud dostanou, ale utrpí ztráty. Inkvizitorka je mrtvá, když se objetuje pro Jace, stejně tak další lovci stínů. Valentýn i s nástroji zmizí.

Citáty:
1 - "Ale jediný polibek, který tuto dívku dokáže osvobodit, je ten, po kterém sama nejvíc touží." Krutý požitek byl teď v jejím obličeji a hlase ještě patrnějíší a její slova se zabodávala do Claryiných uší jako jehličky. "Jen ten a žádný jiný." Simon vypadal, jako by ho uhodila.
(...)
"Předpokládám," řekl Jace, "že vás city smrtelníků baví, protože sami žádné nemáte." Po těch slovech královně úsměv z tváře zmizel. "Opatrně, Jaci," sykla Isabela. Otočila se ke Clary. "Můžeš teď odejít? Jsi volná?"
Clary udělala pár kroků ke dveřím a vůbec ji nepřekvapilo, že najednou necítila žádný odpor. S rukou mezi úponky rostlin se zastavila a obrátila se na Simona. Zíral na ni, jako by ji viděl poprvé v životě.

"Měli bychom jít," pobídla ho Clary. "Než bude moc pozdě."
"Už teď je moc pozdě," řekl.

"Nespletla se." Jace mluvil trpkým tónem. "Viděla, jak se na tebe dívám a jak se díváš ty na mě, a zahrála si s námi jako s šachovými figurkami. Nic víc jsme pro ni nebyli."
"Já se na tebe nikdy nedívám," zašeptala Clary.
(...)
"Proč?"
"Proč myslíš?"
(...)
"Protože tohle nejde!" vykříkla a znělo to jako nářek, i když se ze všech sil snažila ovládat. "Víš to stejně dobře jako já!"
"Protože jsi moje sestra, " řekl Jace.

"Clary." To se znovu ozval Jace. "myslel jsem si, že se mi vyhýbáš..."
V Simonovi se zvedla vlna rozhořčení.
Jsi její bratr, chtělo se mu zakřičet do telefonu, nic víc. Nepatří ti. Nemáš vůbec právo znít tak... tak...
Jako by ti to lámalo srdce. To byl ten pravý výraz. I když si Simon nikdy nemyslel, že Jace má srdce, které by bylo možné zlomit.

Moje hodnocení: Každá replika z rozhovoru mezi Clary a Jacem ve mě vyvolala nostalgii, sarkastické vtipy, kterými kniha byla štědře obdařená, miluju a celý příběh jsem přečetla během dvou dní (především při vyučovacích hodinách ve škole). Nemám co říct... 10/10 bodů.

Políbená měsícem

9. června 2015 v 21:28 | ČteníkLen |  Amy Plum

Políbená měsícem

Autor: Amy Plum

Počet stran: 326

Díl: 2.

Děj: Zdálo by se, že poté, co Kate porazila vůdce numa Luciena, by mělo být už všechno v pořádku. Ale revenanti se preventivně připravují na jejich další útok, Jean-Baptiste místo Charlotte s Charlesem povolal Violette a Arthura, aby je prozatím nahradili a pomohli s případným určením nového vůdce numa a Vincent se snaží najít způsob jak odolat touze umírat pro druhé, aby Kate nemusela neustále trpět a prožívat ztrátu milované osoby.
Kate se s Arthurem už od začátku nepohodne, zato s Violette si postupně vytvoří přátelství.
Vincent pomocí Gasparda sice řešení svého problému možná našel, ale Kate se to ani trochu nelíbí - vypadá čím dál hůř a nechce jí říct co dělá. Začne tak pátrat na vlastní pěst a narazí na Nesmrtelnou lásku, díky které se rozhodne vydat se za guérisseurkou, která by jí mohla pomoct. Nic moc se toho ale nedozví.
V okolí se začnou dít podivné věci, především zvláštní jsou útoky na revenantská sídla a panuje podezření, že někdo z vlastních řad vyzradil určité informace numa. Kate je přesvědčená, že za tím stojí Arthur. Se sestrou Georgií se jej tedy rozhodnou sledovat, ale nakonec je čeká zděšení.
Všechny informace vynášela Violette, která se stala jejich novou vůdkyní. Jejím jediným cílem bylo najít Mistra (který má z revenantů nejvíce síly a moci) a využít jeho moc ve svůj prospěch.
Ačkoli to nikdo oficiálně nepotvrdil, protože numa guérisseurku zabijí dříve, než byla schopná podat svědectví, Violette je podle proroctví přesvědčená, že Mistrem je Vincent - proto se ho svou "terapií" snažila oslabit, nakonec si jeho tělo odnese do svého sídla a revenanti nemají tušení, kde by mohl být.
Jeden z numa vyhledá Kate, aby jí určené místo řekl, ale pravděpodobně je už příliš pozdě.

Citáty:
"Kate," pokračoval a vážil slova. "Záleží mi na tobě. Ani nevíš jak..." Zarazil se dřív, než to dopověděl, a položil mi ruku na ruku.

A najednou jsem to věděla. Udělala to. Violettet Vincenta zničila. (...)
Tyhle zážitky byly teď minulostí. A budoucnost, kterou jsem si představovala s ním, teď upadla do zapomnění jako ty rozdrcené květiny.
Ztratila jsem ho.
A zatímco mi tíha tohoto poznání ničila v srdci poslední zbgytky naděje, zaslechla jsem to.
Dvě slova, která mi jasně zazněla v hlavě: Mon ange.

Moje hodnocení: Tento díl byl o poznání zajímavější než první, především ke konci jsem byla úplně pohlcená dějem. Jisté zvraty byly naprosto neočekávané a obálka úchvatná. Chvílemi jsem očekávala, že by se něco mohlo stát mezi Julesem a Kate, ale nic z toho nebylo :D proto.... 7/10 bodů.

Divoký kůň

5. června 2015 v 22:30 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Divoký kůň

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 129

Děj: Stefi si poslední dobou pořád na něco stěžuje, především na to, že by už chtěla vlastního koně. Od Kate Devinové dostanou dívky z klubu pozvánku na jejich ranč Dlouhé O. A s nadšením tak vyrážejí na západ. Jejich úkolem je pomoci s aukcí, kterou Devinovi pořádají. Lisa se těší ale především na Johna, který tam pracuje.
Stefi se na ranči rozhodne, že chce koupit (dle ní) nejchytřejšího koně na světě; Balona. Kate a John mají pocit, že to není nejlepší nápad a postupně o tom přesvědčí ostatní, Balon je šťastný tady na ranči - jako westernový kůň.
Lisa se kvůli tomu s Johnem nejprve pohádá, ale pak ji okolnosti donutí zamyslet se a změnit názor. Dívky začnou spřádat plán jak to Stefi rozmluvit - vyráží na stanování přes noc. Naneštěstí jim ne všechno vychází podle plánu, a tak v den aukce se nedá nic dělat, Stefi nikdo nepřesvědčí, pokud nebude sama chtít.
Nakonec se ale přece jen rozhodne Balona nekupovat, protože si to uvědomí.. a z Lisy a Johna se stanou velmi dobří přátelé, před odjezdem si vymění i pár polibků.

http://data.bux.cz/book/015/690/0156907/large.jpg

Moje hodnocení: Zápletka jednoduchá, ale poměrně chytlavá... uprostřed však už bylo jasné jak příběh skončí... 6/10 bodů.