*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Duben 2015

Kalonův pád

23. dubna 2015 v 18:25 | ČteníkLen |  Edice - Škola noci

Kalonův pád

Novela k sérii Škola noci.

Autor: P. C. Castová, Kristin Castová

Počet stran: 150

Děj: Na počátku všeho bylo Božství, které dalo vzniknout bohům, bohyním a nesmrtelným, kteří nadšeně přihlíželi stvoření Matky Země. Jediná bohyně, která na Zemi nakonec zůstane se jmenuje Nyx. Cítí se ale osamělá a Matka Země ji za její vytrvalost odmění božským synem měsíce Kalonou a jeho slunečním bratrem Erebem, kteří se Nyktě mají stát milovníky, bojovníky, přáteli a zábavnými společníky.
Matka Země Kalonovi a Erebovi zadá 3 úkoly, jež mají dokázat, že jsou bohyně hodni. Kalona svou první zkoušku sice pokazí, ale nakonec projde. Stane se Nyktiným milencem, chce ji mít pro sebe a na Ereba strašně žárlí, on si z Kalony ale nic nedělá, Nyktě je ochoten sloužit za jakoukoli cenu.
Do Kalony začíná prostupovat temnota, oba bratři sice zkoušku splní, ale Kalona je natolik zaslepen svou žárlivostí a závistí vůči bratrovi, že je Nyx - ač nerada - povinna Kalonu na žádost Matky Země z Onoho světa vyhnat. Je seslán zpět na Zem a stříbrná křídla mu zčernají.

Moje hodnocení: Na knize mě snad nejvíce uchvátila obálka! Od příběhu jsem nejspíše čekala víc, ale špatné to nebylo. Možná by to chtělo rozpracovat detaily, ale... 5/10 bodů.

Zář

21. dubna 2015 v 20:34 | ČteníkLen |  Alexandra Adornettová

Zář

Autor: Alexandra Adornettová

Počet stran: 396

Děj: Gabriel, Ivy a Bethany jsou Andělé seslaní na zem v lidské podobě, aby splnili svou misi - eliminovat škody způsobené temnou stranou. Beth je daleko lidštější než její bratr a sestra, proto, když začne chodit do školy, zamiluje se.
Jmenuje se Xavier, a i přes nelibost Gabriela, který tvrdí, že přítomnost kluků Beth odvádí od mise, spolu začnou chodit. Beth poruší základní pravidlo a vyzradí mu kdo jsou, Gabirel ale zařídí, že na Zemi zůstanou a Beth se s Xavierem může dále stýkat. Všichni se diví, že Xavier povolil - po tom, co jeho bývalá dívka uhořela, dlouho s nikým nechodil.
Do školy přichází nový okouzlující student Jake. Po pár týdnech začne mít Beth pocit, že se kolem něj děje něco divného. Do města přichází více zla a čím dál víc studentů chodí jako bez duše.
Když si Xavier zlomí nohu, Jake ho nahradí jako Bethanin partner na plese. Jake se Beth snaží přinutit aby ho milovala, odmítá.
Po dalších strašných událostech již není pochyb, že za tím stojí. A Beth je odhodlaná zachránit Molly, i kdyby to měla udělat sama. S Xavierem najdou Jakea a jeho přívržence na hřbitově. Jake sice Bethany odvleče, Gabriel s Ivy však přijdou na pomoc a když Beth objeví svůj dar - lásku - Jake je zahnán zpátky do pekla...
Nejspíš ale ne na dlouho.


Citáty:
Jedno z nejzapeklitějších slov v lidském jazyce, aspoň tak mi to připadalo, bylo milovat. S tímto jediným slovíčkem se pojilo tolik významů. Lidé ho používali, jak se jim zachtělo, popisovali jím své osobní vazby k různým věcem, které jim patřily, k domácím mazlíčkům, prázdninovým destinacím a oblíbeným jídlům. Jedním dechem je potom přiřadili k osobě, která je v jejich životě nejdůležitější. Není to urážlivé?
(...)
Ležela jsem v posteli a přemýšlela o intenzitě tohoto citu, který byl tak iracionální a tak nevyvratitelně lidský. Co když je něčí tvář pro vás tak posvátná, že se vám navždy zapíše do paměti? Co když jsou vám vůně a dotyk milované bytosti dražší než vlastní život? Samozřejmě, nevěděla jsem nic o lidské lásce, ale ta myšlenka mi nedávala spát.

"Říkala, že jsi nikdy nechtěl chodit s žádnou jinou holkou. Takže jsem prostě zvědavá... proč já?"
"Emily nebyla jenom moje holka," řekl Xavier. "Byla moje nejlepší přítelkyě. Rozuměli jsme si tak, že je těžké to vysvětlit, a žádná ji nikdy nedokázala nahradit. Ale když jsem potkal tebe..." Odmlčel se.
"Jsem jako ona?" zeptala jsem se.
Xavier se zasmál. "Ne, vůbec nejsi jako ona. Ale když jsem s ebou mám stejný pocit, jaký jsem míval s ní."
"Jaký je to pocit?"
"Někdy poznáš člověka a všechno v tobě jako by zapadlo na své místo - je ti s ním příjemně, jako kdybys ho znala celý život, a nemusíš předstírat, že jsi taková nebo maková."

"Neříkej to," obrátila se ke mně Ivy s varovným pohledem.
"Neříkej, že ho miluješ."
"Chcete, abych vám lhala?" zeptala jsem se.

"Nedělej to s někým, koho miluješ."
(...)
"Vážně," pohrozila mi Taylah prstem. "Jestli o to přijdeš s někým, koho fakt miluješ, pak se to posere."
"Ale proč?"
"Protože až to skončí, přijdeš na to, že jsi tomu klukovi dala něco vážně mimořádného a nemůžeš to dostat zpátky. Když to dáš někomu, na kom ti nezáleží, tak to nebude tolik bolet."

Moje hodnocení: Překvapilo mě, že autroce bylo tehdy, když kniha vyšla, pouhých 17 let! Fráze, které jsem v knize četla, jako bych říkala sama. Opravdu to bylo znát. Příběh se mi moc líbil... 9/10 bodů.

Rozbřesk

5. dubna 2015 v 22:32 | ČteníkLen |  Edice - Stmívání (Twillight)

Rozbřesk

Autor: Stephenie Meyerová

Počet stran: 604

Edice, díl: Twilight sága, 4. díl

Děj: Bella Swannová oficiálně změnila své příjmení, když si vzala Edwarda Cullena. Jako svatební dar jim byl dopřán pobyt na ostrově Esmé. Edward tam splní svou část dohody s Bellou - její podmínka byla, že se s ní bude milovat. Následky jsou ale katastrofální a donutí je okamžitě se vrátit domů, Carlisle potvrdí, že Bella je těhotná, ale za jistých zvláštních podmínek. Její břicho roste neúměrně času. Když se to dozví Jacob, v jeho smečce se strhne hádka, že "ta věc", kterou má Bella v břiše, musí být zničena. Jacob jediný má možnost odmítnout nařízení alfy a rozhodne se, že nebude přihlížet tomu, jak na Bellu zaútočí, musí Cullenovi varovat, i přes svou nechuť.
Edward prosí Jacoba, aby Belle domluvil. Ta věc, co má v břiše ji soustavně zabíjí, ale ona tomu odmítá věřit. Dítě v sobě miluje, a nechce ho nechat dát pryč. Rosalie její rozhodnutí ještě podporuje. I přes všechny Jacobovi snahy, ale Bella ze svého stanoviska neustoupí a všichni jsou si vědomi, že Belle zbývá nanejvýš pár dní.
Tím, že Jacob utekl, roztrhl svou smečku. Na jeho stranu se přidává Leah a Seth. A alfa Sam ví, že v této sestavě nemůže útočit.
Nikdo nevěří, že by Bella mohla porod přežít. Díky plodu jí praskají kosti a je čím dál víc oslabená. Nakonec se to ale přece jen podaří, Edward dokáže přečíst myšlenky dítěte a vidí, že svou matku bezmezně miluje.
Jacob se do dítěte otiskne - do holčičky jménem Renesmé. A Edward Bellu promění v upíra, nikdo z Cullenových nedokáže uvěřit tomu, jak se Bella ovládá, tomu, že byla schopná přestat v lovu. Je zvláštní a schopnost udržet své myšlenky v tajnosti, jí zůstala.
Renesmé roste neskutečně rychle, navíc má zvláštní dar lidem své myšlenky ukazovat - pravý opak toho, co umí Bella.
Alice má vidění - Volturiovi na ně přichází, se svou celou gardou i se všemi manželkami. S Jasperem utíká, ale nechá Belle vzkaz... zjevně nechce, aby to věděl i někdo jiný. Dá jí možnost zachránit Renesmé pomocí padělaných papírů. Cullenovi mezitím začínají schromažďovat upírské rodiny a staré známe, aby jim pomohli dosvědčit, že Renesmé není nesmrtelné dítě, že je napůl člověk. Nakonec jich je devatenáct + vlkodlaci.
Eleazar poví Belle o jejím daru = "štítu". Zafrina jí pomůže s jeho cvičením, upíři trénují k boji, ale vědí, že moc šancí nemají.
Volturiovi přijdou, přesně jak Alice předpověděla. Bella dokáže všechny na jejich straně zaštítit tak, aby dary Volturiových byly vyřazeny z provozu a oni nejsou schopni akceptovat, že by se pustili do rovnocenného boje. Situaci zachrání Alice, která přivede živoucí důkaz toho, že Renesmé nepředstavuje nebezpečí. Boj se nekoná a všichni mohou žít šťastně až na věky.


Citáty:
Jacob: "Zabíjí ji to, viď? Umírá." A v tu chvíli jsem věděl, že můj výraz je zředěným odvarem toho, jak se tváří on. Můj výraz byl asi jiný, slabší, protože jsem byl ještě v šoku. Ještě jsem to úplně nepochopil - seběhlo se to moc rychle. On už měl čas propracovat se až k tomuhle bodu. A bylo to jiné, protože já už jsem o ni v duchu přišel tolikrát, tolika způsoby. Navíc nebyla nikdy skutečně moje, takže jsem ji vlastně nemohl ztratit.

Jacob: Zaťal jsem zuby. "Udělal jsem všechno, co jsem mohl, abych ji před tebou ochránil. Úplně všecičko. Teď už je pozdě."
Edward: "Znáš ji, Jacobe. Rozumíte si takovou měrou, že to ani nechápu. Ty jsi její součástí a ona tvou. Mě neposlechne, protože si myslí, že ji podceňuju. Myslí si, že je na to dost silná..." Zadrhl se mu hlas a pak polkl. "TEbe by mohla poslechnout."

Edward: "Promiň," zašeptal. "Je mi vážně líto, jakou bolest ti tohle působí, Jacobe. Ačkoli mě nenávidíš, musím přiznat, že já k tobě to samé necítím. Dá se říct, že tě považuju... za bratra. Nebo aspoň za kamaráda ve zbrani. Netušíš, jak moc je mi líto, že musíš trpět. Ale Bella to přežije -" řekl to slovo s divokou, zuřivou odhodlaností - "a já vím, že to je pro tebe to nejhlavnější."

Moje hodnocení: Knihu nemohu s filmem srovnat! Dokonalý příběh s originálním dějem, musím si vynachválit popis pocitů a situací, jimiž se autorka zabývala. Závěr byl strhující a vše bylo promyšlené... 10/10 bodů.