*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Únor 2015

Poslední šance

11. února 2015 v 20:22 | ČteníkLen |  Ostatní

Poslední šance

Autor: Dick Francis

Počet stran: 216

Děj: Sid Halley je bývalý dostihový šampion a jeho manželství je v krachu, po nešťastném úrazu na koni, kdy přijde o kus ruky) je zaměstán jako poradce dostihového oddělení v detektivní kanceláři Radnor a spol. kde však celá jeho práce spočívá v povalování nohou na stole.
Během pracovní doby je postřelen, střelec je však známý - Tom Andrews - a o několik dní později je nalezena jeho mrtvola, kterou sám zraněný ale živý Sid identifikuje.
Po dobu své rekonvalescence stráví Sid čas u svého tchána Charlese, který pro něj má zajímavou práci.
Charles si pozve pár lidí, mezi nimiž je i pan Kraye a jeho manželka. Chce po Sidovi, aby zachránil závodiště v Seabury. Kraye totiž po kouskách získává akcie a pravděpodobně hodlá se závodištěm skoncovat. Sid si opatří fotoaparát a v době pobytu Kraye se mu pomocí paklíčů dostane do kufříku a získá listiny, které vyfotografuje. Při té příležitosti najde i revolver. Kraye o ničem neví.
Celou situaci pak přednese Radnorovi a ten mu případ svěří. Je důležité, aby nikdo nevěděl jak se Sid jmenuje. V prvních chvílích se případ moc nepohybuje, na Kraye nemohou nalézt žádou špínu, stejně tak na Krayova burzovního makléře Bolta.
Snaží se dokázat, že všechny "nešťastné události", které se v Seabury v poslední době staly, má na svědomí Kraye.
Vyšetřují i přímo na závodišti, vyslýchají i správce Oxona. Moc jim to však nepokračuje.
V Seabury se mají konat další dostihy a Sid je přesvědčený, že jestli se Kraye o něco někdy pokusí, bude to teď. Rozestaví na závodiště hlídky, aby byli schopni chytit pachatele přímo při činu, jelikož nemají žádné pořádné důkazy.
Sid odhalí chlapíka se zrdcadlem, který měl za úkol ho dát na strom tak, aby oslepilo jezdce, ale není to všechno. Muž se tam vrací, narazí však na opět Sida s jeho parťákem Chikem, kteří se mu postaví do cesty. Oba jsou zranění, ale Sid stačí pořídit fotografie a zjistí, že je to ten samý muž, díky němuž byl postřelen - Fred. Sabotáž je zhacena avšak...
Sidův dům i kancelář bouchnou, protože zločinci nenajdou to, co hledali. Sid se vrací na závodiště, nemá kde spát, ale spadne do léčky.
Ukáže se, že za vším stojí Oxon, Kraye se svou manželkou, Fred a Bolt. Sidovi se nakonec podaří poslat si pro pomoc a zločinci si odpykají svůj trest. Zdá se, že Seabury se pod vedením nového ředitele Sida Halleyho znovu vzpamatuje k životu.

Moje hodnocení: Tahle kniha rozhodně není pro malé děti, je náročná nejen svým jazykem a cizími slovy, ale i dějem. Začátky Francisových knih jsou pro mě obvykle obtížné a většinou se mi do nich moc nechce, když se ale začtu, už to jde samo. Já sama nejsem moc zběhlá v debatě o akciích a podobných "dospěláckých" věcech, a tak pro mě některé věci byly na pochopení složité. Nicméně když opominu nějaké vedlejší události a části, které jsem moc nepochopila tak hodnotím...
8/10 bodů. Hlavně konec byl dechberoucí a do posledního momentu napínavý, obzvláště se mi líbila originalita :)

Neferetino prokletí

6. února 2015 v 17:51 | ČteníkLen |  Edice - Škola noci

Neferetino prokletí

Novela k sérii Škola noci.

Autor: P. C. Castová, Kristin Castová

Počet stran: 176

Děj: Mladá Emily Wheilerová se po smrti své matky musí ujmout úlohy paní domu Wheilerových. Otec po ní požaduje, aby zastoupila jeho zesnulou manželku ve všech povinnostech. Emily tak už nemá čas na své kamarády a musí se chovat jako dospělá.
Navíc se od své nejlepší kamarádky Camille dozvídá, že Arthur Simpton obrátil své sympatie ke Camille a hodlá se s ní zasnoubit. Emily to raní, ale když takhle, tak ať.
Emily se postupem času začíná otce čím dál víc bát, hlavně když večer přichází pokaždé opilý. Děsí ji jeho pohled, začíná mít pocit, že chce, aby matku nahradila opravdu ve všech úlohách... Útěchu nachází v matčině zahradě.
Na společenské akci Emily potká Arthura a její nálada je rázem jako vyměněná, přestane se stresovat a je šťastná. Dozví se, že Arthur se nehodlá zasnoubit s Camille, nýbrž chce požádat o ruku jí.
Emily v tom vidí cestu na svobodu, začíná smýšlet plán. Zásnuby musí být odbyty co nejrychleji, aby od otce mohla odejít. Namluví proto Arthurovi, že si musí pospíšit, protože otec se začíná chovat jako blázen - nakonec, Arthur je toho sám svědkem.
V den, kdy požádá Arthur Emily o ruku před očima všech, je Emily strašně zle a má horečku. Musí se vrátit domů aby si odpočinula a přesně tu noc, kdy se domů vrátí i otec, je od něj samotného znásilněná. Uteče a najde Arthura, ale přesně v tu chvíli jí označí upíří stopař. Arthur už s ní nechce nic mít.
Emily odchází do Školy noci a změní si své jméno na Neferet. Nakonec vykoná ještě pomstu... po pár dnech otce uškrtí matčiným náhrdelníkem.Moje hodnocení: Upřímně... musím říct, že tahle kniha se mi moc nelíbila. Čekala jsem asi něco víc, podle toho jak byl její osud popisován v ostatních knihách. Nic zásadního jsme se vlastně nedozvěděli - alespoň z mého pohledu... 4/10 bodů.