*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Září 2014

Zůstaň se mnou

23. září 2014 v 17:44 | ČteníkLen |  Ostatní

Zůstaň se mnou

Autor: Gayle Formanová

Počet stran: 184

Poznámka: Kniha byla zfilmovaná If I stay v kinech od 18. 9. 2014.

Děj: Rodině sedmnáctileté Mii se stane strašilvá autonehoda, rodiče i bratr jsou na místě mrtví a Mia je ve vážném stavu, sama se musí rozhodnout jestli chce jít dál nebo zemřít. Po zemi chodí jen její duše, vidí všechno co se děje, vidí sebe jak leží na Jednotce Intenzivní Péče ale nemůže nic cítit, nemůže se nikoho dotknout a nemá žádné zvláští schopnosti.
Přemýšlí jaké to bude jestli se vrátí, každý o ní bude mluvit jako o sirotkovi, co se bude dít... jaké to bude když zůstane? Její zbylá rodina jí řekla, že bez ohledu na ně, se má rozhodnout jak chce, i když netušili, že je Mia slyší.
Je tu ale pár lidí, kvůli kterým se Mia zamyslí. Její nejlepší kamarádka Kim, její kluk Adam, její děda,.. a co ona sama? Měla vystudovat Juilliard a stát se violoncellistkou...
Během několika dní se Miin stav zhorší ale nakonec je zase stabilizovaný a Mia se rozhodne se vrátit do svého těla, i když sama neví jak se jí to povedlo.


Citace:
"To, co se ti stalo, se nedá slovy vyjádřit. Není možné podívat se na to z nějaké lepší stránky, protože žádná neexistuje. Ale pořád je proč žít. A teď nemluvím o sobě. Prostě... Možná říkám nesmysly. Vím, že jsem v šoku. Ještě jsem nestrávil, co se stalo vašim, Teddymu..." (...)
"Myslím jen na to, jak zbabraný by byl tvůj život, kdyby teď skončil. Totiž, chci říct, že tak jako tak je zbabraný navždy. A nejsem tak hloupý, abych si myslel, že to dokážu napravit, že to vůbec někdo dokáže. Ale nemůžu se smířit s tím, že nebudeš stárnout, mít děti, studovat na Juilliardu, hrát na cello před spoustou posluchačů, až je z toho bude mrazit stejně jako mě pokaždé, když tě vidím brát do ruky smyčec, pokaždé, když vidím, jak se na mě usmíváš.
Jestli zůstaneš, udělám všechno, co budeš chtít. Vystoupím ze skupiny, půjdu s tebou do New Yorku. Ale jestli řekneš, abych odešel, udělám i to. Mluvil jsem o tom s Liz, říkala, že návrat k dřívějšímu životu by pro tebe možná byl příliš bolestivý a že možná pro tebe bude snazší vymazat nás z paměti. A to by bylo strašné, ale já bych na to přistoupil. Dokážu o tebe takhle přijít, když tě neztratím dnes. Nechám tě jít. Jestli zůstaneš."

Moje hodnocení: Poměrně depresivní knížka, tedy hlavně na začátku a ke konci dojemná. I přes to, že pointa je vlastně jen to jestli se Mia probudí nebo ne a v celé knize není zmínka o ničem jiném než o vzpomínkách, líbilo se mi to... 6/10 bodů.

Vzkaz v láhvi

21. září 2014 v 15:13 | ČteníkLen |  Cathy Cassidy

Vzkaz v láhvi

Autor: Cathy Cassidy

Počet stran: 182

Děj: Hannah a Joey byly vždycky nejlepší kamarádky, naprosto nerozlučné a dělaly spolu snad všechno. Takhle tomu ale bylo pouze do té doby, než začala Joey chodit s bratrem Hannah, Kitem. Hannah se najednou stane neviditelná, naštěstí je tu ale ještě někdo jiný, kdo si na Hannah najde čas... Paul, který je u Joeyiny rodiny v pěstounské péči. Je jiný než ostatní ale Hannah ho má ráda. Naneštěstí ve škole moc nezapadá, a když se na něj Kit naštve, všechno se ještšě zhorší.
Kluci ho začnou šikanovat, ale Paul to nechce nikomu říct, protože by se to řešilo se sociální pracovnicí a nakonec by zase skončil v dětském domově, kam nechce protože se mu tu líbí, i přes to všechno. Když se ale Hannah několikrát stane svědkem už opravdu přes hranice přecházející šikany, chce to říct učitelce výtvarné výchovy, Paul ale chce aby přísahala, že se o tom nikomu nezmmíní.
Když se Joey od Hannah dozví, že se Kit na tom šikanování podílel, rozejde se s ním. Stejně tak Joey Hannah poví, že Paul je do ní blázen.
Paul už to dál nemůže vydržet, odejde z hodiny a do rána o něm nikdo neví, všichni jsou strachy bez sebe a pátrá po něm policie. Až Hannah si uvědomí, že bude na tulením ostrově protože se o tom spolu tenkrát bavili. Stejně tak jako se bavili, že když dřív potřeboval Paul zahodit starosti poslal vzkaz v láhvi...
Nakonec ho tam najdou s nožem v ruce, a Kitovi teprve teď dojde, kam až to zašlo, díky Krusty (kočce) se jim ho ale podaří v pořádku přepravit zase zpátky, ale dopadne to přesně tak jak Paul říkal. Odvezou ho do dětského domova.
Joeyina rodina podá odvolání, povede se to! Paul se vrací domů a Hannah je neskutečně šťastná.

Moje hodnocení: Poněkud zajímavý náměť na příběh ale byl čtivý a hezky napsaný. Název jsem sice až někam doprostřed knihy vůbec nepochopila ale pak... 7/10 bodů.

Bez naděje

11. září 2014 v 20:13 | ČteníkLen |  Ostatní

Bez naděje

Autor: Colleen Hooverová

Počet stran: 384

Poznámka: Na knihu navazuje další jménem: Ztracená naděje, příběh Holdera.

Děj: Údajně adoptovaná sedmnáctiletá Sky je izolovaná od veškeré elektroniky a celý svůj život studovala doma. Naproti tomu však může domů chodit kdykoli se jí zachce a spolu se svou nejlepší kamarádkou Six sledovat celé noci filmy. Dokonce si spolu tajně vodí oknem domů kluky, Sky má ale zvláští povahu. Kluci, ze kterých by ostatní šílely jen kdyby jim věnovaly jediný pohled, se Sky nic nedělají ale je si sebou naprosto jistá, že není lesba. Až jednou potká Holdera, který shodou okolností chodí do té samé školy, na kterou Sky přihlásí - pod vyvinutím nátlaku od Six i Sky samotné - Karen, adoptivní matka...
Vyděsí ji už při prvním setkání, kdy tvrdí, že si ji s někým spletl ale neřekne s kým. Všichni jí varují, ať se od něj drží dál, že má zkaženou minulost a byl v polepšovně. Po tom, co spolu začnou běhat dokonce pozná i několik Holderových osobností, jednu milou, druhou nervózní, třetí naštvanou,... děsí ji to, ale nakonec se od něj samotného dozví pravdu - nebyl v polepšovně ale u svého otce, zmlátil jednoho kluka, ale ne proto, že by to byl gay. Sky nedokáže uvěřit tomu, že si to nechá líbit.
Postupně, ať se to Sky líbí nebo ne, se jí Holder začne líbit a když se prořekne, začnou spolu něco jako chodit. Jenže Holder se několikrát nevyslovitelně naštve a Sky vůbec nechápe proč. Týdny s ní nepromluví, jen kvůli nějakému náramku, který ani neví odkud má. Pak to ale urovnají, i když Sky to pořád vrtá hlavou.
Holder ve Sky postupně probouzí myšlenky, vzpomínky, vášeň a všechno to, co si Sky dřív myslela, že už bude navždycky mít zablokované. Když se chtějí milovat, stane se ale něco co vyděsí oba zároveň. Sky začne najednou křičet a brečet a nedokáže pochopit proč, chytně něco jako záchvat. Musí se jít uklidnit a při tom v Holderově domě narazí na pokoj Lesslie, jeho sestry dvojčete, která se sama zabila. Zjistí tam něco, co se snad ani nemohlo stát...
Doopravdy se jmenuje Hope, s Lesslie a Holderem byli dřív nejlepší kamarádi do té doby, než jí někdo unesl. Je třináct let pohřešovaná. Ten náramek, co měla onehdy na ruce, jí dala Less. Když si Holder uvědomil, že tohle už shoda náhod být nemůže začal panikařit a nechtěl aby to byla zrovna Sky, které se to stalo.
Jenomže tohle není celá pravda... s pomocí Holdera nakonec odhalí všechno. To, že ten kdo jí unesl musela být Karen, to, že jí otec jako malou zneužíval a proto se naučila blokovat veškeré pocity, které se týkají kluků.
Karen jí to ale nakonec vysvětlí a bude čekat jak se Sky rozhodne. Jako malá na tom byla stejně, zneužíval ji její starší bratr dva roky než utekla, a když viděla, kdo je otec Sky, věděla, že jí musí pomoct a tak ji odvezla. Sky/Hope to Karen odpustí ale rozhodne se zajet za svým tátou a zjistit, jestli to udělal ještě někomu.
Když tam přijede pochopí... a nejen ona, i Holder. Less byla ta další, kterou zneužil, proto se zabila, už to dál nevydržela a Holder jí do téhle doby nenáviděl za to, že se tak snadno vzdala, ale nyní pochopil, že měla mnohem horší život než on.
Otec se před jejich očima vlastnoručně zabije, když to na něj všechno dolehne. Sky tomu nemůže a nechce uvěřit.
Nakonec se vrací ke Karen a všechno je "jako dřív".

Moje hodnocení: Úžasná, čtivá knížka s dějem, ve kterém bylo stále co odhalovat a až do poslední minuty to bylo napínavé. Když už se zdálo, že není co dál řešit, vždy se stalo něco nového... 10/10 bodů.

Citace:
Před třinácti lety
(...)
"Hope a Les," prohodil pro sebe. "To je vlastně slovo! Hopeless. Beznadějný." Znova se zasmál a postavil se. "Slyšely jste to, vy dvě? Jste naprosto beznadějný!"
Sobota 27. října 2012
(...)
Chytila jsem Holdera za ruku, vyhrnula mu rukáv, a bylo to tam. Jenže teď jsem poprvé věděla, co to doopravdy znamená.
"Proč sis ho nechal udělat?" Už mi to vysvětloval jenže teď jsem chtěla slyšet pravý důvod. Odtrhnul pohled od silnice a podíval se na mě.
"Říkal jsem ti to. Jako připomínku lidí, který jsem v životě zklamal."

"Do hajzlu se všema poprvý, Sky. Pro mě je důležitý jen to, že s tebou je to navždycky."

Tu noc, kdy... kdy jsem zjistil, co udělala... jsem ji nenáviděl. Za to, že to tak snadno vzdala. Za to, že se jí její život zdál tvrdší než mně ten můj, i když jsme ho měli stejnej"
Vzal mě za obě ruce a natočil se ke mně celým tělem.
"Teď už znám pravdu. Vím, že její život byl milionkrát horší než můj. A to, že se pořád dokázala smát a já neměl ani ponětí, jaký sračky musela prožít... konečně vidím, jak statečná byla. Nemohla za to, že se s tím nedokázala vyrovnat. Kéž by mi dovolila jí pomoct, nebo to někomu řekla jenže tohle řeší každej jinak... (...)"

Cukrová vata

7. září 2014 v 20:22 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Cukrová vata

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 286

Děj: Floss, která právě oslavila své narozeniny se stejně tak dozvěděla, že mámin přítel dostal práci až v Austrálii a je to příležitost, která se neodmítá. Proto na půl roku musí celá rodina odjet, Floss z toho ale není tak nadšená, jak by podle mámy být měla. Nechce tady nechat svého otce úplně samotného, zvlášť když je teď ve finanční krizi a poměrně dost zadlužený. Stejně tak nechce opustit svou nejlepší kamarádku Rhiannon, protože se bojí, aby se nezačala kamarádit s někým jiným. Po dlouhém přemýšlení se nakonec rozhodne, že zůstane s tátou, z čehož matka není kdovíjak nadšená.
Zpočátku po matčině odjezdu to není vůbec jednoduché, Floss se strašně stýská a navíc do nich rýpe pořád Rhiannina matka, že Floss prý chodí zanedbaná, ať se někdy staví, že jí dají pořádně najíst a podobně. Floss svého tátu brání přes všechno, ale je jí jasné, že takhle to dlouho nevydrží. Otec se snaží udělat pro Floss všechno co jde, koupí novou žehličku, snaží se jí dělat vyváženou stravu a ne jen žemle s hranolky a na zahradu jí pověsí houpačku, třebaže trochu nakřivo.
Na pouti, kam Floss chodí strašně ráda se seznámí s Rose, která prodává cukrovou vatu. Na první pohled si padnou do oka a tak je pozve na chvíli do karavanu a popovídají si. Floss se zdá, jako by se do ní tatínek zamiloval.
Ve škole to pro Floss není jednoduché, chce se kamarádit se Susan, se kterou se nikdo nebaví protože je šprtka, Rhiannon si to ale nepřeje a ona se jí snaží zavděčit, se Susan jsou proto tajné kamarádky. Když se ale Rhiannon začne bavit s Judy a Margot a začnou se jí společně posmívat, Floss se na Rhiannon vykašle a přesedne si po schválení ke Susan.
Pak ale přijde zlom, otec dostane příkaz k vystěhování. Chce vehementně poslat Floss do Austrálie za matkou, ale ona zarputile odmítá. Díky tomu, že se stálému zákazníkovi kavárny podaří vyhrát na sázce, rozhodne se odjet za svým synem do Austrálie a nabídne Floss a jejímu otci, aby se starali o jeho pojízdný stánek a obývali jeho dům. Jiné možnosti nemají a tak i přesto, že jim to nepřipadá zrovna správné, se tam přechodně nastěhují.
Najednou se zdá, že by všechno mohlo být celkem v pořádku, ale není. Stane se nehoda a pojízdný stánek, ve kterém otec pracuje, shoří. Nikomu se naštěstí nic nestane.
Nakonec se ale objeví záchrana, Floss i se svým otcem díky synovi Rose najdou pouť, po které se dlouho rozhlíželi a otec tam vypomáhá a začínají spolu s Rose hodně dobře vycházet... Floss tuší, že se Rose s otcem dá brzo dohromady, ale nijak jí to nevadí. Naopak je ráda, a je odhodlaná, že s její pomocí otce přemluví, aby si mohla nechat přebarvit vlasy na růžovo, jako cukrová vata


Moje hodnocení: Kniha se zajímavou a reálnou zápletkou, i když s trochu nereálným koncem... 7/10 bodů.