*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červen 2014

Nový měsíc

23. června 2014 v 22:02 | ČteníkLen |  Edice - Stmívání (Twillight)

Nový měsíc

Autor: Stephenie Meyerová

Počet stran: 464

Edice, díl: Twillight sága (Stmívání), díl 2.

Děj: Bella je s Edwardem skoro půl roku a má slavit své osmnácté narozeniny. Je jí hrozně, tolik Edwardovi totiž nikdy nebude. Víc než dřív chce, aby ji proměnil. A i přesto, že odmítá veškeré oslavy, na tu ke Cullenovým jít musí, už kvůli Edwardovi a nedočkavé Alici.
Zvrtne se to ale ve chvíli, kdy se řízne o papír do prstu. Jasper, který ještě rozhodně není zvyklý na lidskou krev, na ní zaútočí. Edward ji sice ochrání, ale Jasper si to vyčítá tak, že uteče. O Bellu se musí postarat Carlisle. Od tohoto incidentu se Edward chová naprosto odtažitě, v jeho tváři nejsou žádné emoce, žádná radost. Bella je zoufalá, ale doufá, že se to spraví. Alespoň do chvíle, než jí Edward řekne, že odjíždí i se svou rodinou. Poprosí ji o slib, aby nevyváděla žádné hlouposti.
Bella měsíce a měsíce je jako bez života, možná že pořád čeká na to, až se vrátí... Charlie si o ní dělá starosti, chce aby odjela zpátky za matkou, třeba se jí zlepší nálada. To Bella ale odmítá a raději se začne bavit s Jessicou a svými starými přáteli, i když oni se netváří zrovna nadšeně.
Belle se v hlavě ozývá Edwardův hlas, je to ale pouze při nějaké příležitosti a tolik jí to bolí. Začne se chovat hrozně nezodpovědně a hloupě, chce porušovat sliby. Proto si koupí motorku a poprosí Jacoba aby ji opravil, takže s ním začne trávit hodně času. Jacob doufá, že by spolu mohli něco mít, ale nechce na Bellu tlačit.
Charlie musí řešit problémy s mizením lidí, prý se tady kolem potuluje nějaký obrovský medvěd, alespoň ho zahlédlo spoustu lidí. Jacob se prozměnu svěří Belle s tím, že jeho přátelé se začali chovat divně, vlastně se z nich teď stali nepřátelé, když pořád chodí za Samem Uleym. Když s Jacobem začne jezdit na motorkách, pochopí, že Edwardův hlas se jí zjevuje jen, když je v nějakém nebezpečí, nebo má v krvi vyplavený adrenalin.
Potom, co jdou společně Bella, Mike a Jacob do kina, Jake se začne chovat nějak divně. Od té doby jí Billy - něco jako jeho táta - řekne, že má Jake buď mononukleózu, nebo že nemá čas a podobné výmluvy, jen aby ji od Jacoba odradil. Bella ví, že se děje něco divného... a začne si dělat starosti. Po tom, co ji opustil Edward to nevypadá, že by se znovu mohla srovnat. Když se jde Bella sama projít, narazí na Laurenta, upíra, který byl ve společnosti Jamese a Victorie, když se pokoušeli Bellu zabít. A Laurent se o to ten den pokusí také, zaženou ho ale obrovští vlci. Bella ničemu nerozumí, ale určitě to měli být ti obrovští medvědi, co tu vraždili lidi.
Bella se rozhodne s Jacobem promluvit, donutí ho. Moc jí toho ale říct nechce, jen se chová podivně rozzuřeně. Ještě toho dne v noci za ní ale vleze, kvůli slibu co jí dal - že jí nikdy neublíží. Řekne jí, že jí nemůže říct co se stalo, protože je to stejné tajemství, jako když ona ví, že Cullenovi jsou upíři. Taktéž jí ale poví, že už jí to jednou říkal... stačí přemýšlet.
Belle to dojde, řekl jí to ten den, co se dozvěděla, že Edward je upír, povídal jí historky o jeho kmeni. Jacob je vlkodlak. Potom co to zjistí, se za ním vydá a vyčte mu, že nemůže zabíjet lidi. Ten jí ale naoplátku poví, že je chrání - před jediným nepřítelem, před upíry. Laurenta prý zabili, ale Bella ví, že Victoria je na svobodě, ona je ta, kdo tu vraždí a kdo Bellu hledá, aby se pomstila.
Jacob, i přes protesty ostatních, přivede Bellu do vlčího domu, ví, že jim může hodně říct. Protože ona s "pijavicemi" jak Jake říká upírům, dokonce chodila. Victoria útočí a hledá dál, vlci musí být na stráži. Bella po tu dobu nemá co dělat, rozhodne se skákat z útesů jako to u nich jednou viděla. Málem se ale zabjie, kdyby jí Jacob nevytáhl.
U Belly doma se objeví Alice, ta je překvapená, že Bella je naživu, i přesto, že má dar vidět budoucnost. Jak se ale ukáže, zřejmě nemá šanci vidět vlkodlaky. Alice zůstane několik dní a Bella se jí snaží zpovídat.
Bella s ní ale odjíždí v tu chvíli, kdy zjistí, že Edward odjel do Itálie, za Volturiovými. Jde si pro smrt, Bella si je jistá, že jí opustí znovu, ale hodlá ho zachránit ať to stojí cokoli. Alice ji předem varuje, že se vůbec nemusí vrátit.
Stihne to jen tak tak, ale dorazí včas aby mu ukázala, že je stále naživu. Všichni jsou pak pozvaní do sídla Volturiových. Zjistí, že Bella je imunní vůči všem jejich darům, i těm nejhorším. Je jim jasné, že toho ví příliš mnoho, ale Alice situaci zachrání. Dají podmínku, Bella se musí stát jednou z nich.
Ona pořád nemůže pochopit, že to, že Edward je s ní, se jí nezdá. Nevěří mu, že ji miluje. Charlie mu zase nemůže odpustit to, jak Belle ublížil.
Bella dává hlasovat u Cullenových o své proměně. I Edwarda nakonec přesvědčí, po maturitě... Dá jí ale jednu podmínku, musí si ho vzít.
Jacob Edwarda varuje, nesmí porušit smlouvu o příměří a území, která je už několik tisíc let stará. Jakmile kdokoliv z nich kousne člověka, smlouva padá.

Citát:
Alice zavrtěla hlavou. "Říkala jsem mu, že se to stane, ale on mi nevěřil. ´Bella mi to slíbila,´" napodobovala tak dokonale jeho hlas, že jsem ztuhla v šoku, zatímco mi bolest rozdírala trup. "Ani se jí nedívej do budoucnosti," pokračovala v jeho citování. "Už jsme napáchali dost škody."

"On jel do Itálie."
Trvalo mi jeden úder srdce, abych to pochopila.
(...)
Cítila jsem, jak se mi krev hrne do obličeje, když jsem si uvědomila, co asi Alice viděla.
"Ne! Ne, ne, ne! To nesmí! To nesmí udělat!"Moje hodnocení: Naprosto úžasná, napínavá kniha, dostala jsem chuť si potom i pustit film, i přesto, že ho moc nemusím... 9/10 bodů.

Navždy princeznou

23. června 2014 v 18:28 | ČteníkLen |  Meg Cabotová

Navždy princeznou

Autor: Meg Cabotová

Počet stran: 336

Díl, edice: 10., Princezniny deníky

Děj: Mie bude brzy osmnáct a má před sebou poslední školní týdne. Momentálně chodí s Džejpím a přijali ji na všechny vysoké školy, na které se hlásila, i když svým přátelům tvrdí pravý opak. Také se snaží vydat knihu Výkupné za mé srdce, ale stále neúspěšně.
Každý okolo ní, tedy hlavně dívky, blázní okolo maturitního plesu. Džejpí Miu ale stále ještě nepozval, no, možná, že je to dobře, protože tam stejně nechce jít. Mia se navíc trápí, protože každému kolem sebe lže. Tvrdí, že pracuje na svém maturitním projektu: dějiny lisování olivového oleje v Genovii v letech 1254-1650, přitom celou tu dobu psala romanci. Myslela si, že svým tématem každého odradí od toho, aby si to chtěl přečíst, ale Michael, se kterým jsou stále přátelé, si žádá, aby mu to dala k nahlédnutí. Ale ani on nezná pravdu.
Když Mia zjistí, že se Michael vrátil z Japonska a vynalezl CardioArm za miliony dolarů, nemůže uvěřit, že jí to neřekl. Tina jí pořád podezírá z toho, že je do něj zamilovaná, Mia to ale popírá. Ovšem pravda se ukáže...
Když jde Mia, pod výmluvou, že jde psát pro školní časopis, na sezení, i s přáteli, kde bude mluvit Michael, pozná, že je do něj pořád zamilovaná, není ale ochotná si to přiznat. Ještě horší to je, když ho pozve kvůli rozhovoru do restaurace.
Na večírku uspořádaném Grandmére, Džejpí Miu překvapí a dá jí prsten. Všichni si myslí, že je zásnubní, je to ale jen prsten zaslíbení na maturitní ples. Mia se zděsí, když Michael přesně v tu chvíli odejde.
Několik hodin nato, se dozví, že Michael daroval zničehonic Genovii CardioArm, na kterou je celá čekací listina. Tina Miu nutí, aby mu osobně poděkovala, tak si domluví schůzku. I Lilly se k ní chová podivně mile, přestože se neusmířili.
Na schůzce s Michaelem se to ale zvrtne, a začnou se líbat. Když si Mia uvědomí co udělala, okamžitě utíká. Cítí se hrozně. Ke všemu ostatnímu se přidá to, že její táta musí vyhrát volby a že začne podezírat Džejpího, že se nechová tak úplně nevinně... ale zato dostane nabídku na vydání své knihy.
Na maturitním plese Mie všechno dojde, i to, proč se k ní Lilly chovala tak hrozně. Džejpí je obě pěkně využil a Mie lhal skoro celou dobu, takže Mia nakonec skončí s Michaelem. Lilly jí ale pohrozí, že když mu zlomí srdce, už jí bude muset jednu vrazit.
Miin táta vyhraje volby v Genovii, a všechno dopadne dobře.

Citát:
Asi jsem se prostě trénovala na to, abych se jednou do Džejpího opravdu zamilovala - pokud by se Michael Moscovitz nevrátil z Japonska, nebyl ke mně tak milý a já nepoznala, že jsem pořád zamilovaná do něj.

"Přestaň. Lilly a já jsme se usmířiliy. Řekla mi všechno. I to, že jsi s ní spal! Takže ty nejsi panic. Nešetřil sis to pro tu pravou. Spal jsi s ní! A nikdy tě nenapadlo, že bys mi to mohl povědět? S kolika dalšími jsi ještě spal, Džejpí? A teď vážně?"


Moje hodnocení: Jako zakončení mi knížka přijde dobrá. Někdy mě trošku štvalo, že je tam pořád jen to, že si stěžuje na problémy a nic jiného ale... 8/10

Žárlivost aneb to si vypiješ!

10. června 2014 v 21:34 | ČteníkLen |  Edice - Dívčí parta

Žárlivost aneb to si vypiješ!

Autor: Lisi Harrison

Počet stran: 252

Edice, díl: Dívčí parta, díl 6.

Děj: Po tom, co ředitelka ODŠ vyhodila Módní policii ze školy, nemají moc co na práci - tzn. nakupování, dělání nějakých povinností a zase nakupování.
Když dívky zjistí, že Dylanina máma Merri-Lee Marvilová, moderátorka nejsledovanějšího pořadu ve Státech Co se děje, pozve do své show Abby Boydovou a Hadley Durkovou, dvě celebrity, které se nesnášejí a které mají natáčet film N jako nemožná, začnou jásat, protože budou moci být součástí. Dylan sehnala lístky.
Při natáčení se to ale zvrtne a Abby se do sebe s Hadley pustí, Hadley následně místo opouští a režisér musí hledat náhradu do filmu. Díky mobilu Massie se Módní policii povede dostat na konkurz pro úplně neznámé osoby, nejedou však všichni, rodiče pustí jen Aliciu, Massii a Claire.
Po tom, co na konkurzu předvede Claire, Massie ji začne nenávidět, Claire konkurz totiž vyhraje. Alicia se k nenávisti přidá. Massie s Aliciou místo toho ale dostanou roli jako uvaděčky zákulisím N jako nemožná. Rozhodnou se Claire pomstít, například vyfotí fotku jak se líbá s Connerem a pošlou ji Camovi, který se s ní hned potom rozejde. Stanou se ještě podobné trapasy a průšvihy. Claire ale nalézá kamarádku v Abby a Connerovi.
Nakonec se ale Módní policie udobří a když se vrací domů, Massie to vyřeší i s Camem. Dylan s Kristen zařídí, aby je vzali zpátky na ODŠ díky báječné eseji, kterou sepsala Kristen.
Claire dostává nabídku na natáčení dalšího filmu, není však rozhodnutá....


Moje hodnocení: Bezvadná kniha a příběh je dobrý, líbí se mi členění času, místa, místosti atd... 8/10 bodů.

Malé věci, velké věc

4. června 2014 v 18:45 | ČteníkLen |  Ostatní

Malé věci, velké věci

Autor: Martina Drijverová

Počet stran: 149

Děj: Po tom, co se Jana dozví, že se jí bude rozpadat rodina, tátu už nechce nikdy vidět. Oba dva rodiče jí lhali, i její nejlepší kamarádka Ála jí kecala, její otec se s tou novou přítelkyní totiž znal už několik let. Navíc si Ála najde přítele, o kterém si může nechat Jana jen zdát - i když...
Po tom co na jízdárně spadne se o ní začne jejich trenér Petr celkem zajímat. Jana má navíc problém se známkami ve škole. Dozví se, že její nevlastní bratr je postižený Williamsovým syndromem, najednou je na něj docela zvědavá. První návštěva nedopadne moc dobře, ale pak se s malým Honzíkem a přítelkyní Ankou sblíží. Matce to raději neřekne, určitě by zuřila.
Navíc se hodně sblížila s Petrem, došlo to až tak daleko, že řekl, že si na ní počká. Má bezvadný nápad, Honzík by se mohl zlepšit pomocí hiporehabiltace. Zeptá se Petra, ale ten je zásadně proti. Od dalších holek ve stáji se dozvídá podivně záhadné informace, jako by s ním už něco zažily. Jana si ale říká, že žárlí. Jana tedy zařídí hiporehabilitaci jinde, a Honzíkovým učitelem se stane mladý Vojta.
Magda, holka ze stáje kam Jana chodí, ukáže Janě svatební oznámení, které hlásá: "Xenie Nováková a Petr Kopecký oznamují..." Jana nechápe jak jí to mohl udělat.
Rozhodne se chodit do stájí k Vojtovi. Když se ukáže, že Honzík musí podstoupit další operaci, Jana se rázem ocitne ve Vojtově náručí, ten se jí svěří, že s ní chce být již dlouho.
Operace dopadne dobře a Janin táta se rozhodne od Anky odejít. Anka i matka Jany už ale nehodlají vracet čas zpět. A Jana se nakonec stěhovat nebude.

Moje hodnocení: Strašně mě zarazilo, když jsem zjistila jak je kniha podobná s mým vlastním životem, stejné pocity, stejná jména, až to bylo děsivé, proto dávám... 9/10 bodů