*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Duben 2014

Fellow - přátelství na zkoušku

27. dubna 2014 v 14:42 | ČteníkLen |  PennyGirl

Fellow - přátelství na zkoušku

Autor: Sabine Giebken

Počet stran: 136

Děj: Zuzka konečně dostane koně, a ne jen tak ledajakého, i když zbarvení appaloosy se jí moc nelíbí. Když si ho vyzkouší, chová se naprosto perfektně a ukázkově, jmenuje se Fellow. Souhlasí tedy s koupí.
I Mirek, jejich trenér, ho uzná za dobrého a kvalitního koně. Hned druhý den ale začne mít Zuzka problémy, Fellow nemá chuť se nechat chytit, nauzdit, ani skákat, všeho se leká a vymýšlí kraviny. Zuzka si řekne, že má prostě špatný den. Příštího rána je totiž zase vše jak má být, Zuzka je odhodlaná, zúčastnit se parkurových závodů, ve kterých bude i její kamarádka Sofie, která loni skončila druhá. Jejich třetí přítelkyně se ale začne cítit odstrčená, jako jediná totiž žádného koně nemá a to jezdí nejlépe.
Dívky se začnou hádat, Zuzce to s Fellowem nejde a párkát z něj sletí. Potřebuje pomoct, začíná z něj být vystrašená!
Jednoho dne, při tréninku narazí na Indiána, který má nedaleko útulek a kterému Mirek vozí seno a peníze, Šedého medvěda. Ten jí poradí, ať se s Fellowem nejprve zkusí spřátelit.
Od té doby mu začne kydat stáje, chodit za ním, i když nic nepotřebuje, jezdit bezudidlově i bez sedla apod. A odhlásí se ze závodů.
Pomůže to, za chvíli už se na Fellowovi cítí naprosto parádně. Jejich přátelství se stmelí, když jí Fellow zachrání život v bouřce. Zuzka se s Káťou zase začne bavit a společně zorganizují akci na pomoc Indiánově útulku a koním. Usmíří se i se Sofií, která vyhraje parkurový závod.
Káťa se nakonec může starat o nového koně, slepou kobylku z útulku, která bude dělat Fellowovi společnost místo ovcí.

Moje hodnocení: Knížek podobného typu (holka dostane koně, kterého si moc přeje a má s ním nějaké problémy) jsem přečetla již hodně, takže mě začátek ani moc nezaujal. Od prostředka mě ale děj chytnul a začalo mě to bavit... 5/10 bodů.

Harlekýn a Hvězda

19. dubna 2014 v 12:12 | ČteníkLen |  PennyGirl

Harlekýn a Hvězda

Autor: Angela Dorsey

Počet stran: 150

Děj: Jednoho dne se Kira ocitne na pozemku sousední farmy, kde chovají koně. Seznámí se tam s uličnickým ponym Harlekýnem a jeho kamarádem plnokrevníkem Hvězdou osudu.
Doma řekne o tomto zážitku své starší sestře Tamaře, když se tam spolu ale jedou znovu podívat, farma je zchátralá a opuštěná. Tamara se pořádně naštve a myslí si, že jí to Kira udělala naschvál, aby spolu vyrovnaly účty.
Kira je ale vyděšená a ničemu nerozumí, ta farma tam přece byla, i ti koně. Řekne o tom své nejlepší kamarádce Amandě, načež jí tam potom vezme. Kira ale zjišťuje, že vše co se odehrálo včera, se opakuje. Nic není rozdílné, Kira pokaždé ví, co se stane. Dívkám začíná docházet, že se museli ocitnout v minulosti.
O Krasické farmě se tedy pokouší zjistit víc, narazí ale pouze na odkaz do Krasické jízdárny. Jedou se tam podívat, majitelka se jmenuje Elma. Je to tatáž Elma, kterou Kira viděla v minulosti.
Dozvědí se od ní, že farmu museli tenkrát prodat, neměli peníze. Dívky jsou rozhodnuté Elmě pomoct, musí změnit minulost. Přemýšlí jak na to, dochází jim totiž čas. Brána do minulosti se začíná uzavírat a blednout. Nakonec dívky seberou ze stájní nástěnky výstřižek z novin, je na něm fotka dostihového koně, Hvězdy osudu, který vyhrál spoustu dolarů. Elma jim pak ale řekne, že kůň zemřel, protože ho majitelé přetěžovaly.
Kiře se povede dostat novinový článek do minulosti a Harlekýn ho odnese Elmě a rodičům. Následně na to se Kira vrací domů ale všechno je jiné, s Tamarou odjedou do stájí. Kira nechápe co se děje. Ve stájích na Krasické farmě se setkává s Amandou, která jí řekne, že se jim povedlo vše změnit.
Harlekýn i Hvězda osudu pořád žijí a dívky na farmě teď vypomáhají.

Moje hodnocení: I přesto, že tuto autorku moc nemusím, tahle kniha se jí povedla. Byla zajímavá, dobrodružná a poutavá... 6/10 bodů.