*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Březen 2014

Náročná zkouška

26. března 2014 v 20:35 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Náročná zkouška

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 107

Edice, díl: Dívky v sedlech, díl 28.

Děj: V Borovicovém údolí se na schůzce Moudrých jezdců klub tria dívek dozvídá, že budou zkoušené ze znalostí o koních. Dostanou spoustu materiálů k naučení. Zároveň se Lisa jako první účastní projektu Velká a Malá sestra, na kterém se bude podílet společně s dívenkou May. Mají si nastudovat materiály a nakonec předvedou jak se zapojuje poník do dvojkoláku.
Lisa to trochu odbývá, nejdůležitější je teď klisna, která má za chvíli rodit a materiály k testu.
Carol i Stefi ale své materiály pošlou Filovi a Camovi, svým klukům, kteří mají také přijet. Počítají s tím, že si je budou moci okopírovat od Lisy. Ta ty své ale musela dát May, jelikož je ztratila.
Plukovník Hanson, Carolinin otec je ale rodinný dobrovolník Moudrých jezdců, takže má od Maxe ty materiály také. Dívky se i přes zákaz chodit do kanceláře plukovníka Hansona podívají a opravdu je tam najdou. Následující dny tedy pilně studují.
Později ale zjistí, že správně nemají mít otázky a odpovědi ale celé texty. Přiznají se tedy Maxovi i plukovníkovi Hansonovi. Max musí otázky tedy předělat, nebylo by to fér.
Lisa při předvádění projektu Velká a Malá sestra totálně pohoří, naštěstí jí kamarádky pomohou a ona se to naučí znovu a lépe.
V den zkoušky ze znalostí koní se ukáže, že dívky nebyly jediné, kdo měl odpovědi na test. I Veronika diAngelová si je od klubu Dívek v sedlech okopírovala, to vysvětlovalo, proč nedokázala odpovědět na skoro žádnou otázku.
Dívky byly tak zabrané, že ani nevěděly, jaký tým vlastně v testu vyhrál. Hlavní je, že se dobře bavily.
A překvapení na závěr, klisně se konečně narodilo hříbě - klisnička jménem Naděje.


Moje hodnocení: Pěkná knížka se stručným dějem, spíše pro mladší ale i přesto mě docela bavila... 7/10 bodů.

Za hlasem srdce

23. března 2014 v 13:12 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Za hlasem srdce

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 336

Edice, díl: Vzdušné zámky, díl 3.

Děj: Hetty/Sapphire/Esmeralda se na přání své zesnulé matky vydává hledat otce, nezná ani jeho pravé jméno, jen místo, kde se s maminkou seznámili. Takže začíná tam, ve vesnici Monksby. Každý si ji podivně měří, až jedna žena jí pošle hledat Bobbieho Waterse. Jak se ukáže, opravdu si jsou navlas podobní. Jeho nová rodina o ní ale nestojí, macecha se k ní chová hrozně a její nevlastní sourozenci nejsou o moc lepší. Hetty je nešťastná, i přesto, že našla své příbuzné. Když jí dojde dopis od Jema, jejího milého devatenáctiletého "bratra", že její pěstoun zemřel, už neváhá a znovu odjíždí.
Ve vesnici jí skoro nikdo nepoznává a v domě pěstounů se to hemží lidmi. Nikdo se k ní ani tentokrát nechová moc dobře, dokud nepřijde její Jem. Ten je štěstím bez sebe. Bohužel okolnosti nedovolují moc radosti, matka, která vychovala tolik dětí z nalezince, je na tom velmi špatně. Jenom leží, nedovede ani mluvit. Hetty je odhodlaná zůstat a pomoct, přestože ostatní o to nestojí.
Po pohřbu Hetty zůstává s Jemem, který chodí každý den do práce a vrací se pozdě večer. Čtrnáctiletá dívka se stane ženou v domácnosti, musí se navíc postarat o ubohou matku. Jednou se před chalupou zničeho nic objeví další nalezenec Gideon, bez jednoho oka. Matka je štěstím bez sebe, celou tu dobu toužila, aby přišel on.
Hetty se bojí, že Jem to s tou svatbou myslí opravdu vážně a když si přečte deník jedné ze svých nových kamarádek, je odhodlaná odejít. V deníku se dočte, že je ta dívka zamilovaná do Jema, jenomže Hetty je tady, a Jem ji miluje.
Přijede cirkus a s ním i madame Adelina. Hetty za ním chodí každý den a nakonec najde své místo. Opouští zoufalého Jema a stane se principálkou v cirkuse. Konečně má své místo, na které tak dlouho čekala...

Moje hodnocení: Celá trilogie o Hetty byla naprosto strhující, moc se mi líbilo, jak si autorka dokáže pohrát se slovy. Příběh byl nápaditý a proto... 9/10 bodů.

Povídky

23. března 2014 v 12:52 | ČteníkLen |  Ostatní

Povídky

Autor: Zdeněk Svěrák

Počet stran: 106

Děj:
1) Horká neděle
Zaměstnáním řidič Vojtěch Puklica se v horké odpoledne vrací domů. Hlavou mu běží jediné, i přesto, že je unavený. Došel mu dopis, řekla žena... kdysi, když měl pohlavní styk (na svých cestách) s Uršulou, sdělila mu, že pokud bude těhotná a nevezme si jí, bude alespoň platit alimenty. Svěří se s tím své ženě, nakonec se ale ukáže, že dopis byl ne od soudu ale od policie - odcizené pneumatiky se nenašly.
2) Za Přemkem Baštýřem
Dokud měl být Přemek naživu, byl novinář zavázán mlčenlivostí. Když ale zemřel, mohla pravda vyjít najevo. Tak tedy, někomu se Přemek mohl zdát jako podivín, až do té doby, než přišel na to, jak zvýšit tržbu hospod. Od té doby měl všude kam vešel zadarmo. Před tím než přišel do podniku, osprchoval se i v plášti, když pak stanul před zákazníky, došlo jim, že venku musí hrozně pršet. Takže se nehrnuli ven, nýbrž si objednávali další pití.
3) Tetřev
Smutný příběh Jardy Tetřeva pojednává o tom, jak se stal hluchým a začal děsit zákazníky obchodu svým hlasitým nečekaným řevem. Při vesnických sešlostech dovážel jídlo a pití a při stejné příležitosti se seznámil s Jindřiškou, se kterou prožil krátké šťastné chvíle. Když ale odjela, už se mu nikdy neozvala. Až když on jí zavolal, dozvěděl se, že už o něj ani za mák nestojí. Na celou noc se potom zavřel v traktoru do garáže a přiotrávil se, úrazem hlavy se mu poškodil sluch.
4) Divačka
Táňa, pravidelná návštěvnice divadla, byla o představení velmi nervózní. Po dlouhé době totiž měla zase vidět herce Limuzského, do kterého byla kdysi zamilovaná. Když se ale zdá, že jí konečně poznal, dojde Táně, že celé "znovupotkání" bylo jen její sen.
5) Ruslan a Ludmila
Pan Svěrák se seznámil s panem Bakalářem a jeho ženou, kteří měli oba zvláštní nadání. On uměl na lidech poznat co jim chybí a co je bolí, ona uměla odvracet nehody. Jednou mohl pan Svěrák na vlastní kůži vyzkoušet Ludmilinu schopnost. Udělalo se mu zle a prášky měl zavřené v autě, které přibouchl. Telefonem zavolal Ludmile, aby zkusila to auto otevřít, a světe div se, povedlo se. Možná to ale bylo tím, že když se klíčky, které měl v kapse, dostaly do pevného kontaktu s autem, samovolně auto otevřely.
6) Ivanka a Lenin
Při příležitosti výročí Velké říjnové socialistické revoluce se ve škole objeví soudruzi z Okresního výboru KSČ. Mají poznámky k vystoupení recitačního souboru, který si připravil báseň Josefa Hory Ivan a Lenin. Chtějí vyškrtnout část textu, což se nelíbí soudružce Jandové, která text nechá tak jak byl. Naštěstí se to v pořádku vyřeší.
7) Vltava
Profesor Krása dříve vystupoval v televizi se svými výklady o Smetanovi a Dvořákovi, když ho ale kritika J. V. Krcha připravila o práci, začal alespoň objíždět školy. Společně se svým doprovodem Zdravkem Drobičem. Jednou když Krása ztratil hlas, musel přednášku předat do rukou Zdravka, který si ale výklad pozměnil. Bylo to tak troufalé, že J. V. Krch, který byl ve škole také přítomen, padl na zem a už se neprobral.
8) Natáčecí den
Druhořadý herec Šimsák dostal nabídku na natáčení, jako náhrada za herce, který byl zrovna nemocen. Zrovna dvakrát mu to ale nešlo a režisérka Eliášová nebyla spokojená. Při natáčení se seznámí s hezkou Blankou, marně si ale namlouval, že mu dá telefonní číslo. Místo toho mu to číslo dala, aby ho doručil někomu jinému.
9) Podvodník
Po několikáté odsouzený, vypráví muž svůj příběh, ve kterém figurují jeho dvě ženy, před kterými musel hrát divadlo, jeho další komplicové a ostatní lidé, kteří se do případu zamotali.
10) Fotograf
Po tom, co si fotograf Mario těžko získal srdce prodavačky v lékárně Venduly Urxové, jí opět ztratil. Kvůli dopisu, který jí vlastně nikdy nechtěl doručit, ohrozil pistolí několik lidí a jednoho postřelil. Do kriminálu mu pak přišel dopis, že si vybrala jiného.

Moje hodnocení: Až mě překvapuje, že se mi kniha tolik líbila. Je navíc určená spíše pro dospělé. Žádné zdlouhavé popisování příběhu, prostě klasické povídky s humornou zápletkou... 8/10 bodů.

Osudová vteřina

7. března 2014 v 20:42 | ČteníkLen |  Zuzana Francková

Osudová vteřina

Autor: Zuzana Francková

Počet stran: 166

Děj: Život šestnáctileté Sylvy se donedávna točil kolem koní, než přišla ta nehoda, po které už na koně nikdy nebude moct nasednout...
Dříve získávala úspěchy v parkuru, dokud nepřestoupila na střední školu a nepoznala se s Bárou, jejíž rodiče vlastnili statek, na kterém se provozovalo rodeo.
Bára měla několik bratrů, z nichž jeden byl Lukáš. Stal se Sylviiným trenérem a poradcem a také trošku její neopětovanou láskou. Kdyby ho tenkrát poslechla a nezapisovala se do soutěže ve skákání z koně za účelem povalit tele, nemusela by teď mít amputovanou nohu.
Nejdřív odmítá všechno a všechny a rozhodne se svůj život ukončit, až když jí její nejlepší kamarád Filip přemluví, aby zavolala Báře a zeptala se, jak se daří. Udělala dobře...
Nakonec se vrátila na ranč, kde čekal Lukáš s připraveným koněm, speciálně vycvičeným pro ni. Nakonec se jí přiznal, že se mu líbila odedávna.

Citace:
Pak mi tiše špitla: "Holka, ten je do tebe úplný blázen," a fofrem se rozběhla opačným směrem, než stál její bratr, aby unikla dobře mířenému pohlavku.
Tázavě jsem pohlédla na Lukáše, který se sklopenou hlavou přiznal: "Nemusela to sice vykecat rovnou takhle na plnou pusu, ale má pravdu. Líbila ses mi úplně od začátku, jenomže tehdy jsi byla ještě malá, bláznivá holka, příliš mladá na opravdovou lásku. Teď ale, tedy pokud máš zájem..."


Moje hodnocení: Klasický dívčí román s dobrým koncem, i přesto ale velmi poutavý a čtivý. Trochu mě mrzí, že text není členěn na kapitoly, ale to je jen moje malá výtka... 9/10 bodů.

Nejlepší kamarádky? Ani náhodou!

5. března 2014 v 14:57 | ČteníkLen |  Edice - Dívčí parta

Nejlepší kamarádky? Ani náhodou!

Autor: Lisi Harrison

Počet stran: 190

Edice, díl: Dívčí parta, díl 2.

Děj: Massie se od Alicie dozvídá, že si spolužačky na Oktáviině denní škole (příště jen ODŠ) začínají šuškat, že už začíná být out a že ztrácí kontrolu nad vším co se děje. Rozhodne se jim proto ukázat, že se mýlí, když uspořádá halloweenskou party ve stejný den jako jedna z dívek, co rozšířila drby. Chce na ní pozvat i kluky, ale aby jí to prošlo u rodičů, musí předstírat, že s Claire jsou nejlepší kamarádky. Lest se povede.
V den party se Massie, Alicia, Dylan i Kristen oblečou do halloweenských kostýmů, ředitelce ODŠ se to ale vůbec nelíbí a bude to mít následky.
Massie se chce na party přesvědčit, že se Camovi, do kterého se zamilovala, opravdu líbí. Proto zatím partě nic neřekla. A vypadá, že je to pravda. Když Claire a Cam ale vyhrají taneční soutěž a Massie to nevidí, Claire si začne myslet to samé.
Z průšvihu s kostýmy se nakonec vyklube soutěž o návrh na školní uniformy. Massie je nucena opět spolupracovat s Claire, vytvoří s Dylan i Kristen tým. Alicia je celou dobu se svou novou nejlepší kamarádkou Olivií.
Soutěž nakonec vyhraje Alicia s Olivií, Massie a její parta ale ví, že podváděly. Rozhodnou se to dokázat, ale až přijde čas...
Claire dostane po soutěži dopis od Cama, je natěšená, až se s tou informací podělí s Massie. Jenže netuší, že Massie do Cama také zamilovaná.

Citace:
Strčila ruku do kapsy džínů Gap a dotkla se složeného dopisu od Cama, aby se ujistila, že tam ještě je.
Po večeři ho Massii ukážu, pomyslela si. Nemohla se dočkat její reakce. Představovala si, jak se obejmou a budou poskakovat nadšením, budou číst dopis znovu a znovu, dokud ho nebudou znát zpaměti. Claire měla zkrátka pocit, že život s Massií právě začíná být vážně senzační.


Moje hodnocení: Příběh je psaný čtivě a některé momenty mě pobavily. Líbí se mi, že autorka děj nijak neprotahuje... 7/10 bodů.