*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Únor 2014

Cesta sněžných ptáků

28. února 2014 v 18:53 | ČteníkLen |  Ostatní

Cesta sněžných ptáků

Autor: Robert Lyndon

Počet stran: 592

Děj: Příběh začíná, když se žoldnéř Frank Vallon seznámí, za jedné bouřlivé noci, se studentem medicíny Herem a jeho umírajícím pánem Kosmasem. Následně je Frank pověřen úkolem převzít Kosmasovu pouť. Společně s Herem se dostanou k hraběti Olbekovi, aby zjistili, jaké výkupné požaduje Sulajmán za Waltra, syna lady Margaret, kterého zajali při bitvě u Mantzikertu. Je to nesmyslně velká částka peněz, nebo dva páry vzácných bílých sokolů z velké dálky.
Na cestu jim byl poskytnut údajně němý sokolník Wayland a podle ostatních hloupý syn hraběte Olbeka Richard. Hrabě Olbek nesouhlasí s tím, aby se Waltrem někdo zabýval. Naopak na žádost lady Margaret vyráží Vallon na cestu. Celou dobu je jim na stopě nevlastní bratr Waltra Drogo, který je posedlý dědictvím, nechce dopustit, aby Walter přežil.
Za celou cestu se toho přihodí mnoho. Zabijí spoustu nepřátel, Wayland pomstí svou rodinu a znovu začne mluvit, naberou dvě ženy Caitlin a Syth, se kterou pak Wayland bude čekat dítě, přijmou na palubu lodi Droga s jeho nejlepším přítelem Fulkem, když jim zachrání život před Vikingy, zemře také spoustu lidí z Vallonovy výpravy atd. Sokoli, které Wayland nachytá, ale postupně umírají. Nakonec zbyde pouze jedna samička, kterou dopraví Sulajmánovi.
Ten pořád nemůže pochopit, proč se Vallon, vydal zachránit přes celý svět člověka, kterého v životě neviděl i za cenu, že by cestou mohl zemřít.
Wayland zabije Waltra, posledního člověka, který se podílel na vyvraždění jeho rodiny. Ještě předtím z něj dostanou, kam schoval páté evangelium, právě kvůli kterému se Vallon vydal na tuto cestu. Bohužel je ale Sulajmán podezdřívavý, takže jim evangelium seberou. Herovi dojde, že vlastně nemělo ani takovou cenu, jakou si představovali a už po něm dál nepátrají. Jejich cesta je u konce. Vallon musel zabít Droga, když se nedokázal smířit s tím, že Caitlin chce Vallona. Někdo tedy musí poslat zprávu lady Margaret, že ani jeden z jejích synů se už nevrátí.
Vallon zůstává s Caitlin a Wayland se Syth.

Citace:
"Kdybys věděl, že Roland tvoji ženu oklamal, ušetřil bys ji?"
"Ne. Ovšemže ne."
"Nemilovals ji?"
"Co to s tím má společného?"
Hero si všiml, že noc pomalu končí. "Jak se jmenovala?"
Vallon zavrtěl hlavou. "Na tom nesejde."

Pohlédla na něho. "Na jak dlouho?"
Wayland pocítil prázdnotu, kterou zažíval, než se spustil k prvnímu sokolímu hnízdu.
"Navždy."

Wayland jel dál, přál si být doma u Syth a litoval, že cesta skončila. Zpátky se otočil jen jednou, aby si tu chvíli vštípil do paměti, udělal za vším čáru, zapečetil vzpomínky. Zvedl paži na pozdrav a pak se odvrátil. Tady, nebo na věčnosti.


Moje hodnocení: Ačkoli podobně dlouhé knihy čtu obvykle maximálně týden, tato mi zabrala celý měsíc. Přesto však byla poutavá a čtivá. Autor dopodrobna nerozebíral každou část cesty, což se mi líbilo... 8/10 bodů.