*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Prosinec 2013

Bitva o Hex Hall

29. prosince 2013 v 16:57 | ČteníkLen |  Edice - Hex Hall

Bitva o Hex Hall

Autor: Rachel Hawkinsová

Počet stran: 232

Edice, díl: Hex Hall, 3.

Děj: Sophie se na Calovo přání dostane na pozemek Brannickových, bojechtivých žen a nepřátel Prodigia. Její odebrané schopnosti však zmatou Itineris, takže se na místo dostane téměř o tři týdny později. Jen co se tam dostane, potká se s vyděšeným vlkodlakem a Izzy Brannickovou, která se jí bude pokoušet zabít. Nakonec se ale Sophie se svou matkou setká.
Čeká ji tam první nečekaná informace. Její matka pochází z rodu Brannickových, je to sestra Aislinn, jejich hlavní vůdkyně. To znamená, že Sophie je nejen démon ale potomek nepřátel Prodigia. Další věc je to, že nikdo neví co je s Jamesem, Sophiiným otcem. Nemají zprávy ani o Calovi a Archerovi.
Brannickovi jsou zděšeni když zjistí, že Sophie nemá své kouzelné schopnosti. Chtěli jí použít jako zbraň proti Casnoffovým, ale teď už jim není k ničemu. Zároveň s tím se Sophie dozvídá, že to nebylo Boží oko, které již dvakrát podniklo útok ohněm na sídlo Rady. Byly to sestry Casnoffovy, snaží se udělat dojem, že jediná možnost jak zachránit svět je stvořit armádu démonů.
Torin, muž uvězněný v zrdcadle Brannickových, který umí předpovídat co se stane, řekne Sophii, co ji hrozí. Buď zastaví Casnoffovy nebo se stane vůdcem jejich démonické armády. Sophie je přesvědčená, že nic takového se nemůže stát.
Od Izzy se Sophie dozví, že Jenna je naživu...Alespoň někdo. Několik dní na to se ve dveřích objeví Cal i s Jamesem, ale bez Archera. Sophie je ráda, že alespoň oni jsou v pořádku. Jen co však přijde do svého pokoje spatří Archerova ducha, nejdřív se pořádně lekne, ale nakonec ji Archer ubezpečí, že není mrtvý, že je pouze hologram, díky němuž s ní může mluvit1. Sophie mu o všem řekne, o jejím původu i o Casnoffových. Archer jí na oplátku poví, že je u Oka. Sophii je jasné, že nemá kam jinam jít. Alespoň, že je naživu.
Další novinky na sebe nedají dlouho čekat. Hex Hall i s ostrovem zmizely, je tam jen oceán. Otec Sophii řekne, že své schopnosti může získat zpět, když se dotkne jednoho kouzla v Grimoáru. Háček je v tom, že Grimoár má Lara Casnoffová a obě sestry jsou ty tam.
Aby mohly udělat alespoň něco, rozhodnou se, že někdo musí jít do Podsvětí pro Démonův střep. Jen co ale skončí válečná porada Brannicků, studenti z Hex Hall jsou nějakým kouzlem povoláni zpět. Ocitají se na ostrově, který obklopuje vražedná mlha a na kterém není možné kouzlit. Se Sophií a ostatními studenty je tam ještě Archer, Cal i Jenna. Lara se všem studentům snaží namluvit, že jediná možnost jak se uchránit je vytvořit démony ze všech studentů na Hecate Hall. Jediní kdo chápou vážnost situace jsou Sophie a její přátelé.
Když Archera, podle všech ostatních zrádce Prodigia, použijí jako výcvikovou pomůcku a skoro ho zabijí, Sophie musí něco udělat. Zavolá Elodii, její duch je s ní spojen, protože ji před tím než umřela předala svou moc. Elodie dokáže skrz Sophii kouzlit, takže Archera ochrání před dalšími útoky.
Všichni se snaží vymyslet jak odsud pryč. S Archerem se Sophie podívají do sklepa, jestli tam není Grimoár. Najdou ale něco docela jiného. Všech dvanáct dětí proměněných v démony. Včetně Anny a Chaston. Grimoár nakonec najdou jinde, ale Sophie se toho kouzla nechce dotknout. Lara jí totiž řekne, že jakmile to udělá, bude ji moci ovládat - jsou pokrevně spojené. Chtějí z ní udělat vůdkyni armády. Sophie si vzpomene na proroctví Torina.
Mezitím jí Elodie také trošku komplikuje život, mstí se Archerovi. Jelikož když je Elodie v Sophiiném těle, dokáže ji naprosto plně ovládat, schválně se začne líbat s Calem. Archer, který se Sophií chodí, se docela naštve, ale je mu jasné, že tohle by Sophie neudělala.
Když se Sophie dotkne kouzla v Grimoáru na Jennino přesvědčení, Lara se jí okamžitě pokusí ovládnout. Za pomoci Jenny to ale Sophie překoná a Cal, Archer, Jenna i ona sama opouší Hex Hall Itinerisem. Setkají se s Brannickovými a další den už musí pro změnu do podzemí. Zjeví se jim tam ty nejhorší zážitky a Archer zjistí, že démon Nick je jeho bratranec a že rodiče Nicka zabili Archerovy. Démonovy střepy nakonec ale přinesou.
Den před plánovaným útokem na Hex Hall Archer uteče. Nemůže se z toho zjištění vzpamatovat. Při útoku se ale opět objeví i s dalšími členy Oka, které postihl kouzlem, aby ho následovali. Sestry Casnoffovy jsou nakonec zničeni, démoni proměněni zpět v lidi, Cal je mrtvý, protože zachránil život Sophii a Sophie se stává vedoucí Rady. Další rok ale bude ještě studovat na Hex Hall společně s Archerem a Jennou.
Sophie osvobodí Elodii a připoutá ji k ostrovu, stanou se z nich kamarádky. Nakonec se jí dokonce Elodie omluví za to, co provedla jí a Archerovi. A Sophiini rodiče se dají dohromady.

Citace:
1 - Slova mi zamrzla v hrdle. Uprostřed místnosti nestál Elodiin duch. Stál tam Archerův.

"Jenom netělesný hologram!" vykřikla jsem. "Vypadal jako duch. Nestalo se nic mládeži nepřístupného přísahám!" "Ty chodíš s členem L´Occhio di Dio?" vykulila Finley nevěřícně oči. Táta si odkašlal.


Moje hodnocení: Ačkoli byl druhý díl z edice nejzábavnější, ani tenhle mě nezklamal. Je mi sice líto, že autorka zabila Cala, ale... Nakonec vlastně všechno dobře dopadlo a Sophiin sarkastický humor často odlehčil vážnost situace...
8/10 bodů

Démon z Hex Hall

29. prosince 2013 v 0:42 | ČteníkLen |  Edice - Hex Hall

Démon z Hex Hall

Autor: Rachel Hawkinsová

Počet stran: 248

Edice, díl: Hex Hall, díl 2.

Vysvětlivky:
POKUD JSTE NEČETLI PRVNÍ DÍL, ANI SE NESNAŽTE POCHOPIT DĚJ KNIHY!
Odebrání - Zbavení kouzelné moci. Když o vás Rada stoprocentně rozhodne, již nemůžete kouzlit i přesto, že jste Odebrání ještě nepodstoupili a chystáte se.
Itineris - Něco jako portál, ale pomocí Itinerisu se dokáží dostat kamkoli na světě.
Prodigium - Společenství nadpřirozených bytostí, které stojí proti L´Occhio di Dio, rodině Brannickově a Společenství.
Grimoár - Kniha obsahující ta nejtemnější kouzla, která Prodigio zná, mimo jiné i návod, jak vytvořit démony.
Thorne Abbey - Sídlo, do kterého se přemístila Rada. Ve třicátých letech v něm byla dívčí škola, kterou navštěvovala i Alice.
Thorneovy - Temné čarodějnice, velice mocné a zkušené ve skrývání svého původu před lidmi. Do války mezi Božím okem a Prodigiem nebyly nebezpečné. V té době zbývali dva členové Thorneovy rodiny, Virginia a její mladší bratr Henry. Virginia přišla s nápadem vyvolat démona, který by bojoval s Okem. Rada jí zakázala udělat rituál na sobě, takže si vybrala dívku z dívčí školy - Alici. Při rituálu se ale něco pokazilo, z Alice byl démon a Virginia i bratr byli mrtví. Alice potom zešílela.

Děj: Kvůli Sophiinu rozhodnutí, že chce podstoupit Odebrání, si ji vezme otec na pár týdnů k sobě do Anglie, kam se dočasně přestěhovalo sídlo Rady díky "nepředvídatelným" okolnostem. Společně s nimi jede i upírka Jenna a Cal, "správce" s léčitelskými schopnostmi. Když se Sophie poprvé dozvěděla, že pojednou do Anglie, uvědomila si, že tam byl několikrát viděn i Archer1.
Od otce se mimo jiné (ještě na Hex Hall) dozvídá, že je zasnoubená s Calem. Chvíli před odjezdem spatří na chodbách Hex Hall Elodiina ducha. Velmi ji znepokojí, že Elodie ji slyší a dokonce s ní může mluvit. Jelikož duchové normálně nemluví, Sophie je dost otřesená. Prozatím si to nechá pro sebe.
Sídlo kam je otec vezme se jmenuje Thorne Abbey. Sophie neví proč, ale jméno jí je povědomé. V domě Sophie zjistí, že ho obývá pouze pět členů rady, místo normálních dvanácti, včetně Lary Casnoffové, sestry ředitelky Hex Hall a že jsou tam s nimi ještě dva další démoni, Nick a Daisy.
Sophie si za pomoci Jenny vzpomene, kde to jméno Thorne Abbey slyšela. Ředitelka Casnoffová jí řekla, že žena, která udělala z její prababičky Alice démona, se jmenuje Thorneová.
Při hledání v knihovně se Jenna od Sophie dozvídá o Elodiině duchovi. Jenna jí donutí, aby to napsala paní Casnoffové, tak Sophie nakonec poslechne. Dívky společně najdou Grimoár, který je chráněný velmi silným kouzlem.
Když se Sophie dostane na informační procházku s otcem, znovu ji přemlouvá, aby si to s Odebráním rozmyslela. Sophie se ale nenechá zviklat.
Co tak dívky pozorují, zdá se jim, že z Nicka a Daisy mají všichni členové Rady strach. I když Sophie je také nemá zrovna v lásce a oni to zřejmě vidí nápodobně. Sophiin táta jí řekne, že je tu mají, protože se je někdo už několikrát pokoušel zabít. Ovšem nikdo, ani oni sami, netuší, kde se vlastně vzali. Sophiin otec se to proto snaží zjistit a záleží na té jediné otázce: Kdo je stvořil?
V rámci dobrých vztahů pozvou Daisy a Nick dívky do klubu pro Prodigium u Shelleyové, v Londýně. Její táta si však myslí, že jdou pouze do vesnice. Dostanou se tam přes Itineris.
Něco se ale zvrtne, do klubu dorazí Boží oko a jen tak tak se jim všem podaří utéct. Nick, Daisy a Jenna jdou napřed. Sophie se snaží členy Oka co nejdéle zadržet, při tom jí někdo chytí a zatáhne do tmy. Je to Archer2. Místo toho, aby se jí snažil něco udělat, ji ale ukryje a již po několikáté zachrání. Řekne jí, že jí musí něco říct a že si jí pomocí takové mince, co jí dal, najde3.
Sophie se o tom nikomu nezmíní. Táta ji při jedné z lekcí "démonologie" učí ovládat své schopnosti a také jí konečně přemluví, aby nepodstupovala Odebrání, které by nejspíše ani nepřežila. Její otec se ovšem také doslechne o tom kam včera šli a také o tom, že se setkala s Archerem. Vtlouká jí do hlavy, že je jeden z nejnebezpečnějších členů Oka, protože jako jediný umí kouzlit. Kdyby Oko nespoléhalo pouze na svou fyzickou sílu a moment překvapení, ztratilo by Prodigium veškeré výhody.
Archer dodrží své slovo a přijde, Sophie se ale rozhodne, že nikam nepůjde. Nechce tátu zklamat. Ten se jí svěří s tím, že nutně musí otevřít Grimoár, aby se snad dozvěděl něco, co by mu pomohlo zjistit odkud se Nick s Daisy vzali. Společně se jim podaří kouzlo prolomit, následně ale zjistí, že stránka s rituálem na vyvolávání démona je vytržená. A to je hodně zlé.
Táta zjistí, že má mimo jiné Sophie v kapse medailon svatého Antonína - ta mince co jí dal Archer - ona mu ale řekne, že ho našla. Táta jí uvěří, protože ve sklepě Hecate Hall jich je spousta. Sophie zjistí, že je to další věc kterou Archer ukradl4.
Na oslavu Sophiiných narozenin se vetře Archer převlečený za číšníka. Je naštvaný, že Sophie nepřišla, ale potřebuje jí říct něco hodně důležitého, týká se to těch dvou démonů. Nakonec se s ním Sophie domluví na jiném termínu.
Když otvírá svůj poletující narozeninový dárek, najednou z něj vystřelí Démonův střep. Sophii to poraní, ale nezabije. Lara je přesvědčená, že to byl Archer, on jediný umí kouzlit. Sophie tomu ale nevěří. A dělá dobře. Archer jí na schůzce řekne, že je jich víc, kteří přešli z Prodigia k nim a umí kouzlit.
Společně se přemístí Itinerisem na Graymalkinův ostrov, kde leží i Hex Hall. Archer jí cestou řekne, že chodil se všemi dívkami, protože to měl za úkol - s Holly a Elodií. O ní to tvrdí také, ale Sophie tomu nechce věřit. Na ostrově uvidí, že ať démony tvoří kdokoli, dělá to na Hecate Hall. Společně s Archerem, který ji donutí přemýšlet a poví ji o tom, že zraněné dívky Chaston a Anna se nenašly, přestože měly být u svých rodičů, přijdou na to kdo to je. Archer za nimi byl a byli pod vlivným kouzlem. Jediný kdo připadá v úvahu, jsou sestry Casnoffovy.
Sophie se na ostrově musí utkat s ghúly a potom utečou zpět. Když se mají rozloučit, Archer jí konečně poví pravdu...5
A potom jí políbí. Oboum jim je jasné, že je to naprostý průšvih. Na zítra si ale domluví schůzku.
Sophie běží za tátou aby mu vše o sestrách Casnoffových pověděla. V tu chvíli je jí jasné, že Lara ví o tom, že byla na ostrově. Tátovi o těch démonech poví, ale on s Casnoffovými nemůže nic dělat. Když Sophie opouští jeho pracovnu, zaútočí na ní Daisy. Nebýt otce, který přišel a kvůli kterému Lara odvolala Daisy, Sophie by byla mrtvá. Sophiinu otci je důkazem to, co zjistil u jednoho kouzelníka. Démona dokáže ovládat jen ten, kdo ho stvořil.
Duch Elodie následně vtrhne do Sophiina pokoje, řekne jen: ARCHER. MLÝN. NICK. BĚŽ! Víc toho ani říct nemusí. Archera najde skoro mrtvého a je jí jasné, že to udělal Nick, kterého poštvala Lara. Sophie zavolá Cala, v tu chvíli je jedno, že je Archer u Oka. Cal se ho lekne, ale zachrání ho. Archera to udiví 6. V tu chvíli do mlýna přijdou členové rady. Je jasné, že Sophie zklamala. Čeká je řízení. Archera odsoudí k smrti a otce k odebrání, Sophii také. Při řízení vyjde pravda najevo, řekne ji sama Lara. Její otec a Virginie proměnili Alici v démona, protože si mysleli, že bude dokonalá zbraň, ale zešílela. Pak ji Sophie zabila. Lucy je taky neuspokojila, protože pro ně odmítla pracovat. Proto čekali až bude otec Sophie dost starý aby zabili jeho rodiče. Vkládali naděje tedy do Sophie, jenže zklamala. Pro jistotu si rituál s démonem nechaly a mají prý další oběti. Díky panice, kterou způsobí všelicos (Oko přichází, Nicka už nemohou ovládat - zabil dvacet lidí během pár minut apod.) se Sophii podaří utéct z hořící budovy. Venku se setká s Calem, který se chystá zachránit jejího otce a Archera, kteří jsou v cele. Řekne jí akorát ať jde za Aislinn Brannickovou, prý je tam její matka. Více se toho nedozví...

Citace:
1 - Před usnutím jsem měla před očima Archerovu tvář a doufala, že není v Anglii. A zároveň jsem toužila po tom, aby tam byl.
2 - Chtěla jsem na něj zkusit Techniku patnáct, která spočívala v tom, že mu přerazím nos a pravděpodobně ukončím jeho naděje na to, že by měl někdy děti. Vtom se ke mně útočník sehnul a pošeptal mi do ucha: "Ať tě to ani nenapadne, Mercerová." ... Určitě je to jenom omyl. Po Anglii musí pobíhat ještě jeden kluk, který ovládá Obranu a říká mi Mercerová.
3 - "Najdu tě," stiskl mi ruku. "Měj ji u sebe." "Ne," popadla jsem ho za rukáv. "Archere, v Thorne Abbey je Rada. A můj otec, který vydal rozkaz k tvé popravě." "Musíme si o hodně věcech promluvit, Mercerová." Ohlédl se ke klubu. "Risknu to."
4 - Tajný lovec démonů a navíc zloděj. Páni, já si umím vybrat.
5 - Odvrátila jsem se, ale on mě chytil za zápěstí. "Mercerová, tenkrát ve sklepě..." hleděl na mě a já viděla, že sám se sebou bojuje. "Nepolíbil jsem tě proto, že bych musel. Políbil jsem tě proto, že jsem chtěl." ... "A pořád chci," dodal.
6 - "Jestli si myslíš, že jsem špion, proč jsi mě vyléčil?" zeptal se Archer. Postavil se a bolestí zamrkal. "Mohl jsi mě nechat vykrvácet a ušetřit si spoustu problémů." Cal se na něj zamračil. "Udělal jsem to pro ni." Archerův úšklebek zmizel. "To chápu," řekl potichu. "Děkuju."


Moje hodnocení: Kromě toho, že některé pasáže jsem občas z prvu moc nechápala, nemám knize co vytknout! Děj byl naprosto strhující a všem bych tuhle knihu doporučila. I to, jak je každá kapitola zakončená tak, aby vás donutila číst dál, je naprosto suprové. Jen podotýkám, že by bylo dobré si jí přečíst co nejdříve od toho, co přečtete první díl. Já první díl četla před deseti měsíci a pár věcí jsem si musela zopakovat... 10/10 bodů.

Slunce v temnotách

27. prosince 2013 v 17:38 | ČteníkLen |  PennyGirl

Slunce v temnotách

Autor: Marina Miller, Angela Dorsey

Počet stran: 103

Edice, díl: Větrní běžci, díl 2.

Děj: Ta, která chytá slunce, dívka z indiánského kmene, si se svou větrnou běžkyní (klisnou) Slunečnicí vyjednou prozkoumat okolí. Cestou narazí na chlapce, Svéhlavého mráčka, který se pokouší posadit se na koně svého otce, Ducha. Od té doby co má Ta, která chytá slunce Slunečnici, Mráček na ní strašlivě žárlí, taky protože je ve všem lepší než on sám.
Ta, která chytá slunce ho chvíli pozoruje, ale pak uvidí Grizzlyho, rozeběhne se ho varovat. To už ale Duch s Mráčkem na zádech utíkají jako o život. Slunečnice se svou paní jsou hned za nimi.
Mráček se s Duchem ale propadnou do nějaké jeskyně a Ta, která chytá slunce jim musí pomoct. Nakonec je oba najde, teď ale najít jen cestu ven...je tam totiž tolik podzemních chodeb. Cestu k východu jim komplikuje to, že se tam usadí Grizzly, musí se vydat jiným směrem. Bloudí celý den a Svéhlavý mráček Tu, která chytá slunce pouze otravuje.
Nakonec se jim ale, i s jeho pomocí, podaří dostat ven a domů se vracejí v úplné tmě. Jen díky Té, která chytá slunce Mráčka nepotrestají za to, že sebral otci koně. Mráček a Ta, která chytá slunce se spřátelí - znovu...

Moje hodnocení: Nevím čím to je, ale knihy od Angely Dorsey mě nikdy moc nenadchnou. Tahle se mi zdála o ničem, pořád se tam opakovala tytéž slova, až sem tam ke konci to bylo zajímavé... 4/10 bodů.

Po strništi bos

25. prosince 2013 v 20:17 | ČteníkLen |  Ostatní

Po strništi bos

Autor: Zdeněk Svěrák

Počet stran: 92

Děj (stručně): Malý Eda žije v nelehkém období. V Evropě se válčí, všechny potraviny se vydávají na potravinové lístky a tak ho rodina sem tam pošle něco ukrást. Dostanou příkaz k vystěhování z Prahy a musí na venkov. Tam se Eda seznamuje s novými přáteli, se kterými tráví čas v doupěti a zažijí nejedno dobrodružství. Babička umírá a rodinou nenáviděný "Vlk" - strýc Edy - také, při boji za vlast. Příběh zakončuje Květnové národní povstání v Praze, kdy je Československo osvobozeno od nacistického Německa.

Citace od autora: Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.

Moje hodnocení: Kniha mě nadchla právě proto, že se týkala období druhé světové války, které jsme se ve škole nedávno učili, takže jsem všemu v knize mohla lépe porozumět a také proto, že toto téma mě začalo docela zajímat. Také se mi líbilo, že povídky byly krátké a ne zbytečně zdlouhavé... 10/10 bodů.

Hrdina noci

22. prosince 2013 v 13:06 | ČteníkLen |  PennyGirl

Hrdina noci

Autor: Gabi Adam

Počet stran: 152

Edice, díl: Riki a Diablo, díl 5.

Děj: Riki se s kamarády chce zúčastnit noční vyjížďky za úplňku, nemá z toho ale moc dobrý pocit, její intuice jí říká, že bude něco špatně. Markus, Rikiin otec, jí vypráví, že prababička Clara měla takový zvláštní dar, jasnozřivost. Uměla předpovídat co se stane. Riki uvažuje, jestli to nemohla zdědit, spojí si to s událostí na vyjížďce, když věděla, že spadne strom a nikdo jiný si toho nevšiml...
Na noční vyjížďce jde zpočátku všechno suprově, počasí se vydařilo a účastníci si pochutnávají na specialitách z grilu. Najednou si ale Riki uvědomí, že obloha zteměla. Žene se bouřka a Riki chce odjet, nakonec všechny přesvědčí. Naneštěstí, když Kevin - Rikiin kluk - nasedá na koně, zahřmí a oblohu protne blesk. Šarazan se splaší a Kevin ho neudrží, protože je v sedle jen napůl. Šarazan se i s Kevinem na hřbetě ponoří do tmavé noci.
To už začíná pořádný liják a silná bouřka. Kevin se ale stále nevrací, Riki je strachem bez sebe. Organizátor tábora proto všechny účastníky zavede domů a dva další na Kevina čekají, kdyby se vrátil.
Riki ale nevydrží jen tak se vracet do teplého domova, když je její kluk možná ve vážném nebezpečí. Otočí se a jede ho hledat. Po hodinách a hodinách chození v kruhu je Riki strašně unavená, jediný Diablo jí pomáhá.
Mezitím dojedou kamarádky Riki k nim domů. Lilian s Katy vidí, jak je Rikiina matka roztřesená hrůzou, když zjistí, že s nimi Riki není, nemůžou ale nic dělat.
Pátrací výprava najde akorát Šarazana, Kevina ne a Riki také. Ta nakonec za pomoci Diabla Kevina najde, společně se trmácí domů a zdá se, že Kevin má otřes mozku a horečku. Cestou si chvíli odpočinou ve stodole, přitom mají velké štěstí, protože těsně po tom, co z ní vyjdou do bouřky zpátky ven, spadne.
Všichni jsou zoufalí. Nakonec se ale Riki s Diablem, který má Kevina na zádech, dostanou domů. Kromě Diabla jsou sice oba zranění, ale nakonec to není nic vážného. Markus jako poděkování poté zorganizuje piknik pro všechny, kdo pomáhali Riki s Kevinem hledat.

Moje hodnocení: Z počátku se sice nic moc nedělo, ale potom to už šlo rychle a děj byl zajímavý. Sice mě trošku štvalo, že bylo strašně zdlouhavě popsáno (podle mě samozřjemě) jak Riki Kevina hledá ale... 7/10 bodů.

Sbohem, milovaný Trockadero

21. prosince 2013 v 15:24 | ČteníkLen |  PennyGirl

Sbohem, milovaný Trockadero

Autor: Diane Karlstrom

Počet stran: 151

Děj: Alicie se naštve na celý svět, když přijde o milovanou klisnu Arabelu. Aliciin otec dá jí a její matce poukaz na prázdninovou chatu, kam spolu dříve jezdívali - než si našel přítelkyni. On tam jet nemůže, protože každým dnem se jim má narodit malé miminko. Matka souhlasí a vidí to jako dobrý nápad, aby Alicie přišla na jiné myšlenky.
Alicie je přesvědčená, že stařík a kůň, kterého si před lety zamilovala, už musí být oba mrtví. Ale právě naopak, najde je sice oba hodně zanedbané, ale stále jsou naživu. Její první kůň Trockadero má na bocích tržné rány a vypadá to, že už ho několik týdnů nikdo nehřebelcoval. Alicie se pustí do práce a tráví s ním čím dál víc času.
Díky důkazům, které pořídí, zamezí útokům od dvou chlapců na Trockadera a celkově se o něj začne starat. Když se od staříka a majitele Trockadera pana Bengtsona najednou dozvídá, že má přijet jeho dcera, aby rozhodli co s ním bude dál. S největší pravděpodobností ho uspí.
Alicie chce bojovat a ví, že se to její matce nebude líbit. Trockadera od pana Bengtsona koupí, ale když se to dozví matka, akorát Alicii řekne, že smlouva s nezletilou neplatí.
Díky matce odjíždějí z chaty o den dřív a Alicie si připadá naprosto bezmocná. Je naštvaná na tátu i na mámu, protože se dohodli, že bude nejlepší když se vrátí zpátky domů a že raději investují do nějakého nového koně, než do staré herky.
Jediná Kajsa, přítelkyně Aliciina otce, poradí Alicii aby se nevzdávala. Alicie je najednou zase plná elánu a druhý den ráno uteče i s veškerými věcmi, které bude na cestu potřebovat. Jede si pro Trockadera, aby ho dostala zpátky domů. Společně ujedou přes dvěstě kilometrů a přespávají kde se dá. Matka šílí strachy, ale Alicia to nebere na vědomí.
Před tím než dojede domů, zavolá kamarádkám. Vymyslí plán, jak zadarmo ustájit Trockadera u trenérky Sidselové. Druhý den bojují za to, aby tam mohl zůstat a nakonec se jim to povede.
Alicie si všechno vyříká se svou matkou, a o Trockadera se bude Alicie starat na půl se svými přítelkyněmi.
Po několika letech ale Trockaderův čas nastane... a Alicie si uvědomí, že to jediné a správné rozhodnutí je zbavit ho trápení, stejně tak, jako to trenérka udělala s Arabelou. Trockadero odejde navždycky, ve věku starším než 33 let.

Citace: "Když jsem tehdy odjížděla z Ängslundy, děda Bengtson mi řekl jednu věc," vypravila jsem ze sebe. "Řekl, že jednoho dne se i ten nejneporazitelnější bude muset vzdát. A až ten den přijde, mám udělat, co bude nejlepší pro Trockadera - i když to bude těžké."Moje hodnocení: Opět jedna z knih, na které se jen tak nezapomíná. Příběh byl poutavý a čtivý. Nebyly v něm žádné nudné fráze a cesta zpátky domů byla popsaná velmi nápaditě. Chvílemi byl i hodně smutný. Vždycky jsem si ráda představovala jak přes města a vesnice objíždím na koni a tahle kniha mi to pomohla "splnit"... 10/10 bodů.

Hádanka pro zamilované

19. prosince 2013 v 21:08 | ČteníkLen |  Ostatní

Hádanka pro zamilované

Autor: Bianka Minte-Königová

Počet stran: 181

Děj: Dokud se ve škole neobjeví nový praktikant Pit Winter, Míla se ne a ne zamilovat. Obě její kamarádky si na party kluka najdou, takže teď je skoro jisté, že se začnou ohlížet po nějakém, který by se k Míle hodil. Všichni ve třídě jsou z Pita unešeni, je to úžasný profesor a stane se středem zájmu i odporně arogantní Vanessy.
Míla se ale změní k nepoznání, místo toho aby se snažila si s profesorem budovat přátelské vztahy, chová se jako nějaká slepice a začíná se Vanesse podobat. Míle se to samotné nelíbí, ale neví, co se to s ní vlastně děje. Postupně to ale začíná zjišťovat, zamilovala se do profesora! Najde si čas a přihlásí se do všech dobrovolných aktivit, které s ním souvisí. Dokonce se se s kamarádkami přihlásí do vědomostní soutěže, kam s nimi Pit jede. Jejich tým doplňuje ještě spolužák Markus. Nakonec společně pro třídu vyhrají zájezd do Berlína.
Pit udělá pro rodiče něco jako "sezení", kde se se všemi seznámí. Mílina matka tam ale zůstane poněkud dlouho, oproti ostatním. Začíná být více než jasné, že si zase hledá nového přítele.
Míla si sežene Pitovo číslo na mobil a začne mu psát anonymní milostné esemesky. Domnívá se, že ani ona jemu není lhostejná a že je k ní přátelštější než k ostatním.
Pak Mílu ale čekáo hrozivé překvapení, když si matka domů přivede svého nového přítele na večeři. Je jím totiž Pit!
Její nervy to nevydrží a uteče ke Katce. Druhý den ráno musí na školní výlet, na statek k Markusovi. Vlivem emocí Pitovi řekne, že to ona - ne Vanessa - mu psala ty esemesky, že ona ho miluje. Potom se ale zděsí, co to řekla a sebere Markusovi klisnu, kterou zrovna přivádí, na které se zabila jeho matka. Klisna se splaší a uhání s ní bůhví kam. Markus, ve snaze Mílu zachránit si ublíží ale Míla vyvázne zdravá. Nakonec jí řekne, že ji miluje. Míle začíná docházet, že se poslední dobou choval úplně jinak.
Mezi Mílou a Pitem se to jednou provždy vyřeší. Zavážou spolu slib, ať si tedy s její matkou chodí ale nezmíní se o té milostné "aférce", kterou Míla sehrála.

Moje hodnocení: Knížka se mi velmi líbila, přečetla jsem jí tzv. jedním dechem a sem tam se i dobře pobavila. Děj je sice absolutně nereálný ale podklad má hezký. A co má být, vždyť knihy jsou místo, ve kterém nalézáme pochopení i inspiraci, přehrávají se nám naše vlastní zážitky a je to místo plné fantazie... 9/10 bodů.

Pouta důvěry

14. prosince 2013 v 13:33 | ČteníkLen |  Lauren Brooke

Pouta důvěry

Autor: Lauren Brooke

Počet stran: 126

Edice, díl: Srdíčko, díl 6.

Děj: Amy poslední dobou moc chybí maminka, všechno je pro ni ještě horší, když se Laura urputně snaží najít jejich otce. Amy, která je s ostatními překvapivě pozvaná na večírek u Ashley Grantové, se navíc pohádá s dlouholetým kamarádem Mattem. Ten na truc začne s Ashley chodit.
Ještě ke všemu, jako by se mezi ní a Tomem něco změnilo... V této době je jí více než oporou. Dědečkovi není moc dobře a dívky se o něj bojí, začíná hodně kašlat. Laura rodině oznámí, že se vydává do Anglie za otcem - aby ho našla. Nedokáže čekat až do února.
Mezitím ještě onemocní klisnička Jitřenka, po té, co nemoc zdolá, se ale chová úplně jinak. Amy víc věří a neklade žádný odpor, s Tomem udělají v její výchově velký pokrok.
Dědečka odváží do nemocnice, ukáže se, že má zápal plic. Laura chce zůstat, ale dědeček si vyčítá, že jí už jednou stál v cestě, když se s otcem chtěla setkat a přeje si, aby odjela. Jeho stav se ale nakonec tak zhorší, že se Laura musí vrátit.
Před tím ještě volá Amy, celá nešťastná, že otce nenašla - prý žije v Austrálii.
S Mattem se Amy udobří a nakonec o svátcích vánočních se všichni sejdou doma - zdravý dědeček, Ben, Tom, Amy i Laura.
Tom si s Amy nakonec dá pusu...

Citace: "Tome?" hlesla, když jí položil ruce na ramena. Ale nepromluvil. Zadíval se jí do očí a pak přiložil své rty k jejím. Amy nevěděla, jak dlouho polibek trval. Když ale skončil, srdce jí bušilo tak, až si myslela, že snad pukne a rozpadne se na kusy.
"Tome?" zajíkla se. Shlédl na ni a usmál se. "Veselé Vánoce, Amy," řekl. "Doufám, že dobré časy přijdou už brzo."


Nejistá budoucnost

8. prosince 2013 v 15:05 | ČteníkLen |  Lauren Brooke

Nejistá budoucnost

Autor: Lauren Brooke

Počet stran: 126

Edice, díl: Srdíčko, díl 5.

Poznámka (citace): Srdíčko je útulek pro koně schoulený na svazcích Virginie. Ve skutečnosti je to však mnohem víc než jen obyčejný útulek, jakých je mnoho - Srdíčko je místem, které má schopnost hojit rány minulosti, místem, kde vyděšení a týraní koně mohou opět najít ztracenou důvěru k člověku.
Místo, které léčí koně i srdce...

Děj: Do Srdíčka přijíždí březí klisna Melodie, její majitelka je po smrti a muž se o ní nedokáže postarat. Při příjezdu se ale poraní a její stav, i stav hříběte je ohrožen. Naštěstí se ale zdá, že Melodie je v pořádku.
Laura se chová nějak divně, prý čeká na dopis z Anglie. Po pár hodinách z ní vyleze, že napsala otci, že se s ním chtějí setkat. Dědeček i Amy jsou z toho úplně vykolejení, Amy se s ním za nic na světě nechce vidět. Navíc má starosti s Benem, cítí se v Srdíčku odkopnutý. Nakonec si ale navzájem pomohou, ona jemu s matkou, on jí poví své zkušenosti...
Jednou Tom Amy sdělí, že ve stáji byl nějaký muž a údajně se sháněl po práci. Toho samého člověka pak Amy s Tomem vidí u hrobu Marion (matky Amy). Ona je vyděšená a naštvaná, co se ten muž opovažuje kolem nich točit.
Z dědečka ale potom vypadne, že je to jejich otec a že se s ním neviděli, protože ho poslal pryč. Laura se neuvěřitelně naštve ale Amy dědečka chápe. On byl tím, kdo musel matku utěšovat a dostávat jí z toho, že od nich odešel. Laura uteče a všichni o ní mají starost, naštěstí se zpátky vrátí, ale je pořád naštvaná.
Dohromady je všechny zase spojí komplikovaný porod Melodie, naštěstí matka i hříbě přežijí. Amy klisničku pojmenuje Jitřenka. Setkání s otcem zůstává nevyřešené...
Ben se konečně usmíří s matkou a všechno si vyjasní, je z něj úplně jiný člověk a s Ryzákem získají třetí místo na těžších závodech.

Další šance

7. prosince 2013 v 22:04 | ČteníkLen |  Lauren Brooke

Další šance

Autor: Lauren Brooke

Počet stran: 126

Edice, díl: Srdíčko, díl 4.

Poznámka (citace): Srdíčko je útulek pro koně schoulený na svazcích Virginie. Ve skutečnosti je to však mnohem víc než jen obyčejný útulek, jakých je mnoho - Srdíčko je místem, které má schopnost hojit rány minulosti, místem, kde vyděšení a týraní koně mohou opět najít ztracenou důvěru k člověku.
Místo, které léčí koně i srdce...

Děj: Do útulku Srdíčko přijíždí Ben, aby Amy a Tomovi pomohl s prací. Jenomže zatímco Amy si myslí, že by jim mohl pomoct, on se věnuje především svému koni Ryzákovi a to, jaké metody se používají v Srdíčku, nemá zájem vědět. Tomovi i Amy se příčí, jak zachází se svým koněm. Když po něm něco chce, vynutí si to nátlakem.
Amy toho má tak akorát dost a je rozhodnutá říct své sestře Lauře, ať ho okamžitě vyhodí. Jenomže ta jí vylíčí jeho těžkou minulost a řekne Amy, že to nesmí říct ani Tomovi. Stojí jí to hodně přemáhání, ale nikomu to nepoví. Tomovi však samozřejmě připadá divné, že se Amy Bena zastává a že se tak strašně změnila. Jenže ona nemá na vybranou.
Amy začne pomáhat jedné studentce Claire, která se musí naučit jak si vydobit respekt u svého anglického plnokrevníka. Amy má sto chutí jít za Tomem a povědět mu vše, jak si Claire vede a tak... On se jí ale vyhýbá. Začíná se bát, aby nepřijal práci, kterou mu nabídla Val Grantová v prestižní stáji Green Briar, kde používají násilné metody. Jednou dokonce zaslechne, jak s ní Tom telefonuje a nemůže tomu uvěřit.
Ben se dozvídá, že jeho matka už zase nepřijede na závody. Všechnu zlost si vybíjí na Ryzákovi a zajde to až tak daleko, že Tom musí Bena ze sedla shodit. Chvíli na to, se ale s Ryzákem něco stane. I přes to, že se Tom s Benem pohádal, Ryzákovi pomůže. Je to otrava rtutí a nebýt pohotového zásahu Toma, asi by Ryzák zemřel.
Ben se všem omluví a slíbí, že přijme metody Srdíčka - bez nátlaku a stresu, Tom sdělí Amy, že v Srdíčku zůstává. A jedním z důvodů je ona sama...