*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Říjen 2013

Srdce ze zmrzliny

28. října 2013 v 11:54 | ČteníkLen |  Cathy Cassidy

Srdce ze zmrzliny

Autor: Cathy Cassidy

Počet stran: 211

Děj: Malá Jude má opravdu šílenou rodinu. Rodiče rozvedení, táta je imitátor Elvise Presleyho, s matkou alkoholičkou bydlí u babičky a dědy. Babička Molly má Alzheimerovu (omlouvám se, nevím jak se píše) chorobu. Jude nechce aby se o tom dozvěděl někdo ve škole a tak zamlčuje třídní schůzky a kamarády nevyhledává. Navíc se kolem ní začíná motat jeden kluk, Kevin Carter.
Matka opět spadne do závislosti na alkoholu a cigaretách. Když si otec chce vzít Victorii, Jude je pozvaná na svatbu ale její matka ne. Ta se tam stejně vetře a celou jí pokazí, nakonec ale vše dopadne dobře.
Molly nakonec bohužel zemře na mrtvici a matka se konečně vrátí k rozumu a přestane pít. Jude začne chodit s Kevinem.

Konec snění

25. října 2013 v 19:49 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Konec snění

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 309

Edice, díl: Vzdušné zámky, díl 2.

Děj: Chvíli po tom, co Hetty Featherová neboli Sapphire Batterseaová pozná v Idě svou matku, se s ní musí zase rozloučit, protože se to roznese a děti v nalezinci příbuzné mít nesmí. Hetty je zdrcená a Ida dostane výpověď. Slečna Smithová však Hetty alespoň dovolí si s maminkou psát.
Hetty dosáhne čtrnácti let a nalezinec musí opustit. Slečna Smithová jí zařídí službu u pana Buchanana, Hetty ale nechce být služka, chce být spisovatelka. Shodou náhod i pan Buchanan je spisovatel, jeho knížky pro děti se ale moc neprodávají a Hetty zanedlouho zjistí proč. Jsou jednoduše zdlouhavě nudné.
Hetty poznává krásy života za nalezincem a i přes počáteční strach se s okolím sžije velmi rychle. Pod ochranná křídla si jí vezme hospodyně paní Keatová a její pomocná Sára. Pořádně ji zaučují, aby byla dobrá služebná.
Sapphire se seznamuje s Bertiem, kterému není lhostejná, ale Hetty pořád myslí na Jema. Nakonec napíše i jemu ale o Bertiem se nezmíní. Jem jí píše, i přes ty dlouhá léta, že na ní bude čekat a pak se vezmou. Hetty si to ale nějak nedokáže představit.
To co se muselo za někdy stát se stane. Hettyina ohnivá povaha ji přivede do pěkného maléru, protože označuje pana Buchanana za zloděje. Je okamžitě propuštěna bez doporučení. Po tom co se rozloučí, se vydá za maminkou. Cestou se seznamuje s jednou milou rodinou, která jede na stejné místo.
Když Hetty najde maminku, zhrozí se. Není jí dobře a pořád kašle, Hetty ji přemlouvá aby si šla lehnout ale Ida si nedá říct. Nakonec Hetty ze svých peněz zavolá doktora. Ten potvrdí maminčiny nejhorší obavy, má tuberkolózu v pokročilém stadiu, už se nedá nic dělat. Hetty i její maminka jsou smířené s osudem. Hetty ji každý den chodí navštěvovat do nemocnice, vydělává si jako "atrakce" kapesní mořská víla Esmeralda.
Když maminka zemře, Hetty už tam nic nedrží. Vrací se zpátky k domu pana Buchanana, kde je i "věštkyně" madame Bereniké. Hetty se o ní dozvěděla, když tam musela doprovázet Sáru. Doufá, že madame Bereniké jí pomůže navázat spojení s maminkou. Hetty ale zjistí, že je to jen ničemná lhářka.
Nakonec ale přece jen s maminkou mluví, její hlas se jí ozve v hlavě. Maminka jí řekne aby zkusila najít svého otce...
Začíná nový život, jako Sapphire Batterseaová...

Kde padají hvězdy

19. října 2013 v 22:04 | ČteníkLen |  Ostatní

Kde padají hvězdy

Autor: Markéta Zinnerová

Počet stran: 293

Děj: Hlavní hrdinové knížky Lojza Bárta a Kristýna Udlínková se opět setkají, když Lojza přijede do zotavovny v Posledníkách. Jelikož tam má Kristýna dům a vše okolo jim patří, mohou se vídat každý den. Lojza má velký sen, stát se žokejem. Sní o tom, že jednou vyhraje Velkou pardubickou. Do stejného turnusu s Lojzou je přihlášená i nadějná gymnastka Sandra, která je ale tak namyšlená, že jí od té doby co přijede všichni říkají Sádra (prodělala totiž úraz při tréninku a má nohu v sádře). Má slavnou babičku a všechna děvčata, kromě Kristýny a Pavlíny jí obdivují. Její matka lpí na její kariéře a sama Sandra pilně a tvrdě cvičí. Její úraz jí zpomaluje v tréninku a tak se chce co nejrychleji uzdravit.
Kristýna má také problém, žije s tatínkem sama a od maminky ze Švýcarska jim přišel dopis. Ani jeden z nich radši nechce vědět co v něm stojí a jelikož ho tatínek zapomene vyzvednout, ani se to nedoví a dopis putuje zpátky. Také se v okolí pohybují dva podezdřelí muži, kteří určitě nemají nic dobrého za lubem.
Lojzovi sny se rozplynou, když po jedné vítězné sázce a ohrožení života zjistí, že je silný alergik na vše, co se jen koní týče. Už nemá takovou radost z toho, že se Ince - jejich klisně - narodil hřebeček, stejně na něm nebude moci jezdit.
Sny Sandry se také rozpadnou a daleko hůře to nese její matka. Sandra už nebude moci vykonávat vrcholový sport, protože jedna kost v noze je moc křehká a mohla by se znovu poranit.
A Kristýna zjistí, že její maminka tragicky zahynula při autonehodě. A ti podivní cizinci jen chtěli její majetek, také po sobě zanechala dluhy, které musí pan Udlínek splatit.
Osudy tří dětí je nakonec spojí dohromady a Sandra se skamarádí s Kristýnou. Nakonec dopadne všechno dobře.
Děj doplňují osudy dalších dětí jako Hynka Ouhrabky, Davida přezdívaného "Foxl" nebo sourozenců Jaráškových.
Kniha je doplněná obrázky z natáčení.

Výprava s překvapením

14. října 2013 v 13:52 | ČteníkLen |  PennyGirl

Výprava s překvapením

Autor: Andrea Wandel

Edice, díl: Farma Sonnenhof, díl 9.

Počet stran: 145

Děj: Mareike se rozhodla uspořádat první týden prázdnin putovní tábor, kterého se účastní i dívka Jenny, jenž se strašně stýská po Derbym, koni o kterého se starala a majitel ho zničehonic prodal. I přesto, že se jí tam moc nechce, najde si přátele a začne se jí tam líbit.
Skupina je na cestě několikátý den a ráno zjistí, že jim utekla známá banda haflingů, ještě s několika koňmi. Rozdělí se na dvě skupiny Mareike, Jenny, ostatní a Julie se svými přáteli.
Julie najde bandu haflingů, dokonce i podvyživené poníky a seznámí se s dívkou Melanii, která si strašně přeje koně. Mareike je na tom ale hůře, ztratí se v horách a jedna z účastnic dostane horečku. Déšť, který mezitím propukne přečkají v chatě. Nakonec se Jenny vydává na pomoc, při cestě objeví zbylé dva koně, Prince Pepře a Modenu. Nakonec se jí podaří najít signál a zavolá někoho na pomoc.
Je jasné, že další cesta už bude jen zpátky na Sonnenhof. Julie se se svou nejlepší kamarádkou Charly ještě jednou vydají za podvyživenými poníky, jestli je po dohodě majitel nakrmil. Ukáže se, že tam mají jen plesnivé seno a žádnou vodu. Charly ani Julie neváhají, nedovoleně je odvádějí z farmy ke stáji, kde měli zajištěný nocleh. Majitel té stáje se nakonec domluví s majitelem koní a hlásit na policii to nebude. Mareike si vezme tři poníky na Sonnenhof, když jí dívky přemluví a zbylé dva si vezme Melanie. Všichni jsou spokojeni a Julie doufá, že Mareike nenapadne pořádat putovní tábor ještě jednou.

Vejce a já

13. října 2013 v 9:21 | ČteníkLen |  Ostatní

Vejce a já

Autor: Betty Macdonaldová

Počet stran: 219

Poznámka: Autorka vtipně popisuje každodenní strasti života na venkově.

Děj: Mladá novomanželka Betty byla vychovávána jako spořádaná dívka, učila se všem "holčičím" pracím a matka ji vždy říkala, že má jít se svým mužem kamkoli, kde bude šťastný. Dopadlo to ale tak, že se odstěhovala z města na venkov a s Bobem založili slepičí farmu. Všechny dovednosti, které se kdy Betty učila tak padly vniveč protože slepičí farma byla plná nekonečné dřiny, polámaného těla a studených dní. Betty byla na takové práce strašná nešika a dlouho jí trvalo než se vše pořádně naučila, také ji ze začátku každou chvíli něco vyděsilo. Tu medvěd, tu kuguár. Betty měla neustálý problém se zastaralým sporákem a nesnášela brzké vstávání, když musela krmit slepice. Jejich farma nebyla jedna z těch moderních a pro vodu si museli chodit, elektřinu také neměli.
Postupně se seznámila se svými sousedy, nepořádnými Kettleovými, kteří měli schopnost ulít se z jakékoli práce a dlužili polovině vesnice. Druzí sousedé Hicksovi byli pravým opakem Kettleových, paní Hicksová byla známá svými zavařovacími schopnostmi.
Betty s Bobem měli dceru Annu, ostatní lidé v kraji svým dětem dávali to, co jedli nebo pili sami tzn. víno, kávu, škeble apod. Betty ale Annu vychovávala pečlivě, takže netrpěla záchvaty jako ostatní.
Nakonec našel Bob farmu v Seattlu, kam se všichni tři odstěhovali.