*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Srpen 2013

Zvěrolékař má namále

29. srpna 2013 v 12:07 | ČteníkLen |  James Herriot

Zvěrolékař má namále

Autor: James Herriot

Počet stran: 276

Děj: James Herriot vypráví o svých zážitcích za dob kdy byl veterinářem. Jsou zde popsány postupy vyšetření, operace, vtipné historky nebo jak si Herriot vypomáhal s různými veterináři, či obyvateli města. V příběhu jsou jednotlivé případy popsány po kapitolách, proto nedělám jednotný zápis. Můžeme se tu setkat s případy jako:

- Nebezpečný, neustále zvracející pes Clancy
- Akutní hypokalcinémie u cca 50 ovcí najednou a porod vícero-jehňat
- Pan Pickersgill a jeho "odborné" pojmenování (mastitida - mastika..), mastitida u jejich kráv.
- Siegfried a jeho přednáška o tom, že Herriot s Tristanem všude zapomínají pracovní nástroje ale sám to dělal více než často.
- Hypomagnezie u krávy.
- "Pondělní nemoc" a opilý Herriot asistující u telení.
- Týraný pes, kterého se ujala paní "všudebylavšechnoviděla".
- James na darrowbyské výstavě zvířat jako veterinář a oběť zlých pohledů.
- Divoký býk Monty, který má v žaludku chuchvalec chlupů, tzv. bezoár.
- James Herriot spolupracující s Ewanem Rosem, který dělá vše s ledovým klidem.
- Lehká kolika shetlandského poníka.
- Herriotovi přednášky pro nezaujaté děti v klášteře.
- O kousek smrtelné kopnutí od koně Badgera, který měl následně Tetanus.
- Koza, jenž spolkla majitely podvlíkačky.
- Samostatný Marmaduke a jeho neúspěšné pokusy při vyhřezlé děloze.
- Ošetřování divokého kocoura Borise, který se nenechal ani chytit.
- Nadprůměrně inteligentní praktikant Richard Carmody s neúspěšnými metodami.
- Fenka s velkým štěnětem v děloze, přes které ostatní štěňata nemůžou.
- Zkrachovalý Frank a jeho krávy po zmetání.
- Přetočená děloha u krávy.
- Předražená kastrace plnokrevníka.
- Líbánky během tuberkulinace.

Moje nejmilejší psí historky

25. srpna 2013 v 17:11 | ČteníkLen |  James Herriot

Moje nejmilejší psí historky

Autor: James Herriot

Počet stran: 160

Děj: Kniha obsahuje deset psích povídek doplněných krásnými ilustracemi Lesley Holmes. Povídky jsou součástí ostatních knih, tady James Herriot jen vybral svých deset nejhezčích.

1) TRICKI WOO: Psí génius
Pekingský palácový psík Tricki Woo paní Pumphreyové má pořád stejný problém. "Zalepený zadeček" jak to nazývala jeho majitelka a podle odborníků zacpané anální žlázy. Při častých návštěvách povídá paní Pumphreyová Jamesi Herriotovi o tom jak je Tricki Woo geniální, že píše dopisy, sází v koňských dostizích a podobné kousky. Jeho majitelka to bere příliš vážně ale Herriot za to, že je Trickiho osobním lékařem a strýčkem, dostává sherry a plno dobrých věcí.
2) PRINC: Tabulka nad postelí
Stará paní Stubbsová měla nad postelí tabulku s nápisem: BŮH JE S TEBOU a chovala několik domácích zvířat, včetně psa Prince. Po několika letech se na všech podepsalo stáří. Když pak zemřel první člen rodiny Ben, paní Stubbsová věděla, že je na řadě další. A pravda, o pár dní později zemřela. Všechny mazlíčky si vzala k sobě hospodyně.
3) JOCK: Psí jednička
Ovčácký pes, jehož koníčkem bylo vždy doprovázet a "vykazovat" auta ze stavení. Když James Herriot skončil ve stodole svou práci a odjížděl pryč, vždy se rozeběhl podél auta. O několik let později majitel koupil fenu, která s Jockem porodila několik takových, ještě lepších štěňat. A když vyrostli Jock měl co dělat aby je předhonil. Nakonec je majitel prodal a starý Jock byl znovu jednička v honění aut.
4) TRICKI WOO: Triumf lékařství
Když Tricki hrozně ztloustl vzal ho James Herriot k sobě do ordinace. Nekrmil ho, společnost mu dělali další Herriotovi psi. Po několika dnech se začal zajímat o své okolí a při dostatečném pohybu, když si s ostatními hrál tak zhubl. Když si pro něj panička přijela, prohlásila, že je to triumf lékařství.
5) JAKE: Jede do města
Když přišel do Darrowby podivný muž Roddy, který si vše co v životě potřeboval vozil v rozvrzaném kočárku, včetně svého psa Jake, Herriota to zaujalo. Roddy byl pracovitý a zvládal všechno, do čeho se pustil. Jednou ale přišel Roddy s Jakem do ordinace, protože dostával jakési záchvaty. Herriot přišel na to, že má v krku kamínek a tak mu ho vyndal. Od té doby byl Jake zase v pořádku. Oba se s Roddym mohli posunout zase na jiné místo.
6) GYP: Jedno jediné štěknutí
Pes s epileptickými záchvaty Gyp nikdy nezaštěkal. Jako malý si hrál se svým nejlepším kamarádem Sweepem, kterého ale poté majitel prodal. Na jedněch závodech se po letech zase setkají a tehdy Gyp jednou jedinkrát štěkne. Majitelé doufají, že se pak znovu rozštěká ale marně, bylo to naposledy.
7) ROY: Od bídy k bohatství
Týraný pes Roy dostane novou šanci žít, když paní Donovanové zemře její Rex. Ujme se Roye a vychová z vyhublé kostry, krásného zlatého retrívra.
8) TRICKI WOO: Arbitr dobrých mravů
Paní Pumphreyová vypráví jak Tricki Woo pomohl nechtěné čínské restauraci v jejím rozvoji. Hned po jeho návštěvách se tam začali scházet lidé a jak vyhrál libry na dostizích chrtů.
9) HERMAN: Šťastný konec
Jezevčík ochrnutého pána a jeho ženy také ochrnul na zadní nohy. James Herriot s tím nemohl nic udělat, jen doufat. Pán mu začal podávat údajnou zázračnou medicínu, kterou mu poradil jeden jeho přítel. Herman se nakonec od přírody uzdravil ale James Herriot nechtěl majitelům zkazit radost a tak řekl, že určitě pomohla zázračná medicína.
10) BRANDY: Pes, který vybíral popelnice
Paní Westbyová často chodila do ordinace stále s tentýž problémem. Brandy vybíral popelnice a vylizoval plechovky, takže se mu tam vždy zasekla tlama. Herriot ho musel vyprostit. Jednou ale po skoku do rybníka v chladném počasí dostane zápal plic. Nezemře ale úplně se neuzdraví, chová se jako starý pes a je pořád tak nějak vyhublý. Veterinář s tím nemůže nic moc udělat. Po spoustě měsících se paní Westbyová staví v ordinaci s Brandym, a on má znovu hubu v plechovce. Dokonce projevil zájem o další zlozvyky takže nebylo pochyb, že se úplně uzdravil.

Vzdušné zámky

18. srpna 2013 v 11:35 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Vzdušné zámky

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 311

Díl, edice: Vzdušné zámky, díl 1.

Děj: Hetty Featherová se má skoro po všech stránkách skvěle. Když jí její matka odloží do nalezince, je teprve malé miminko. Na čas se jí ujme pěstounská rodina, která vychovává ještě další děti z nalezince. Společně s Hetty k nim přijde i malý Gideon. Mají ještě Martu, Saula, Jema a mnoho dalších, kteří už s nimi nebydlí. Hetty si ale nejvíc oblíbí nevlastního bratra Jema, chová se k ní nejlépe. Nejsou bohatí ale mají se docela dobře. Jediné hrůzy které Hetty prožívá jsou, když matka Peg odváží děti z nalezince zpět, protože u nich byly jen dočasně a také jsou to výprasky za zlobivé chování nebo tyranizování od Saula.
Do nalezince se nejprve vrátí Marta a pak i Saul, zanedlouho to čeká i Hetty a Gideona, jen si to pořádně neuvědomují. Když se Hetty naskytne možnost jít do potulného Tanglefieldského cirkusu neváhá. I přes nesouhlas matky a otce jí Jem vezme a dostanou se tam bez placení. Hetty uchvátí madame Adelina a její krasojezdečtí koně, chce jí vidět znova a od té doby na ní nemůže přestat myslet. Navíc si myslí, že by to mohla být její pravá matka, protože je jí podobná.
Doma mají s Jemem strašný průšvih a když se ještě ke všemu ztratí Gideon, všichni jsou celí bez sebe a Hetty si to vyčítá. Od té doby Gideon nemluví.
Nakonec přes nelibost všech se Hetty i Gideon vrací do nalezince. Je to tam strašné, musejí nosit uniformy, sami si nemohou dojít na záchod - jen v předem stanovený čas - a všechny dny jsou úplně stejné. S kluky se dívky stýkat nesmí.
Hetty dlouho nemá pořádnou kamarádku, jen starší holku Harriet a pomocnou kuchařku Idu. Najednou se tam ale objeví Polly, obě jsou nejchytřejší dívky ve třídě. Jsou ale trestané za hlouposti, které jsou vůči nim naprosto nespravedlivé. Když učitelka - která by měla mít znalosti v oboru - udělá několik chyb v počítání, Polly jí opraví, vyslouží si za to ale ránu přes ruce. Hetty se jí chce zastat ale učitelka si to u vrchní sestry tak přibarví, že Hetty skončí zavřená bez jídla a pití v "komůrce" přes celý den a noc.
Nalezinec "navštíví" chřipka, Hetty i Polly jsou nemocné ale obě se z toho dostanou. Narozdíl od Saula a Sáry, kterým už není pomoci a zemřou. Hetty má výčitky svědomí za to, že ho neměla ráda. Zanedlouho přijde pro Hetty další rána, Polly někdo adoptuje a ti náhradní rodiče jí nedovolí se s Hetty stýkat. Dlouho nemá další kamarádku, pak přijde Eliza. Jedna z dětí vychovávaných Peg, Hetty si ji pamatovala jen jako malé miminko. Rozhodne se jí pomáhat, ale Eliza jí to neusnadňuje. Pořád mluví o Jemovi a o domově. Hetty je strašně mrzutá.
V den královnina zlatého jubilea mají děti z nalezince možnost konečně na jeden den opustit ty hrozné dveře a podívat se ven. Hetty ale uvidí cirkus a chce jít za madame Adelinou, říct jí o tom, že je to její matka. Uteče, nakonec přece jen najde Tanglefieldský pojízdný cirkus i starou madame Adelinu. Ta jí vysvětlí, že jejich podobné vlasy jsou jen náhoda - měla paruku. Hetty je nešťastná, dva dny je v ulicích, žebrá aby měla co jíst, zkusí si najít přátele ale marně. Nakonec jí před jedním únoscem zachrání Sissy, čtrnáctiletá dívka, která musí prodejem květin živit celou rodinu - resp. sestru Lil a neustále opilého otce. Sissy řekne, že může Hetty bydlet s nimi. Lil umírá, je stejně nemocná jako Saul nebo Sára.
Druhý den najde Sissy a Hetty nějaká spisovatelka, paní Smithová. Odvede Hetty zpátky do nalezince ale odvede perfektní práci takže za útěk není Hetty ani potrestaná.
Hetty ví stoprocentně, že nechce jako ostatní dívky skončit jako služka. Chce být spisovatelkou, nebo cirkusačkou...
Nakonec najde i svou pravou matku, je jí kuchařka Ida. Proč Hetty odložila jí zdůvodní následovně; bála se, jestli by uživila obě, když je opustil její "přítel".

Nečekaná výzva

13. srpna 2013 v 11:36 | ČteníkLen |  Edice - Alexa cvičitelka koní

Nečekaná výzva

Autor: Gaby Hauptmannová

Počet stran: 158

Díl, edice: 3. díl, Alexa cvičitelka koní

Děj: Z počátků se na parkurech Alexe moc nedaří a Chicolo potřebuje získat zkušenosti. Tvrdě dře každý den a Harald jí nedá pokoj, Alexa je odhodlaná dostat se na špičku. Nakonec se jí to povede a začne získávat úspěchy na menších soutěžích, později i na větších. Začne se objevovat v novinách čím dál častěji a najednou je z ní obávaná konkurentka.
Jednou se ale na závodech stane nehoda. Někdo spáchá atentát na Chicola, když mu podá prostředek, který má způsobit, že kůň bude apatický. Jenomže ta dávka byla větší a uprostřed parkuru se Chicolo svalí a začne spát. Nic vážného se naštěstí nestane. Hlavní podezřelý je Tom Slager, jež byl na Alexu vždy naštvaný, že vyhrála a porazila ho.
Harald rozhodne, že je čas na chvíli si odpočinout a pošle Alexu zpátky ke Kurtovi. Seznámí se tam s Viktorem, do kterého se později zamiluje a začne s ním chodit.
Alexa poprvé startuje v parkurech stupně "S" a povede se jí umístit na čtvrtém místě, pro ni i pro Chicola je to znamená obrovský úspěch. Na závodech se Kurt setká se svou bývalou láskou Laurou, která jezdila Charismu. Usmíří se spolu. Navíc se potvrdí, že Tom Slager opravdu dal koni "uspávací" prostředky, dají mu ale druhou šanci a policii do toho nezatahují. Dozvídají se, že mu jeho sponzor vyhrožoval, že jestli Alexu neporazí, už nebude jezdit na Narcisovi - nejlepším koni pro Toma. Proto Chicolovi podal ty prášky.

Velký závod

11. srpna 2013 v 9:39 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Velký závod

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 117

Díl, edice: 25, Dívky v sedlech

Děj: Dívky v sedlech dostanou ještě společně s Veronikou DiAngelovou nabídku, jestli se nechtějí účastnit přehlídky v Briarwoodu. Získali by více zkušeností a především zážitků. Carol by se tam měla setkat se svou dopisovací kamarádkou, která jí ale bohužel občas nahání hrůzu - zdá se, že toho ví o koních více než Carol. Jmenueje se Cam. Nakonec všechny dívky dostanou svolení od rodičů a můžou jet.
Lisa si jako koně na kterém pojede vybere Tanečnici. Bývalou dostihovou klisnu, která si ale v dostihu zranila kost, takže s její kariérou byl konec. Max ji odkoupil a Lisa se do ní zamilovala na první pohled. Ovšem nevidí to, co její kamarádky. Tanečnice není dostatečně připravená na přehlídky a už vůbec ne převychovaná. Lisa je přesto odhodlaná na ní jet a vyhrát všechny modré stuhy.
V den přehlídky se Carol konečně seznámí s Cam. Ukáže se ale, že Cam není dívka - nýbrž chlapec a docela milý. Carol zapomene na veškerou žárlivost a ráda se s ním dělí o tipy z koňského světa. Lisu vyloučí již při první disciplíně a to při předvedení koně, Tanečnice kopne totiž jednu z rozhodčích. Lisa je strašně naštvaná a dává to za vinu rozhodčí - musela udělat něco špatně. Mezitím si její kamarádky a Cam odnášejí jednu stuhu za druhou.
Když Lise přijede na přehlídku matka a Lisa jí může říct co se stalo, uvědomí si, že udělala strašnou chybu, když si myslela, že s Tanečnicí všechno vyhraje. Prostě ještě nebyla připravená. Max jí na oplátku půjčí koně Barka, se kterým má závodit později jeden z dospělých. Také si odnese jednu stuhu. Nakonec je vyhlášen šampion a náhradní šampion, jimiž se stanou Cam jako šampion a Carol jako náhradní.

Ostrov zamilovaných

10. srpna 2013 v 17:24 | ČteníkLen |  Sissi Flegelová

Ostrov zamilovaných

Autor: Sissi Flegelová

Počet stran: 191

Děj: Mimi se chce stát nejslavnější reportérkou na světě a když se na její první reportáž objeví takový ohlas, chce jí "agentura" poslat aby napsala o životě na ostrově. Po dohodě tedy odjíždí se svým přítelem Carlosem na Sylt. Z počátku tam nevidí vůbec nic zajímavého, začne si zapisovat historky tamnějších obyvatel a informace, které jim poskytne nová kamarádka Holly. Navíc se seznamují ještě s Konstantinem, který je obtěžován svou přítelkyní Johannou. Kvůli Holly a Konstantinovi se Mimi s Carlosem pohádá, ale nakonec se zase udobří. Jen Konstantin má zlomené srdce.
Mimi pořád obtěžuje Johanna, aby s ní udělala rozhovor. Pár dní před odjezdem Mimi se má Johanna účastnit modelingové soutěže a chce být uvedená jako hlavní favoritka. Mimi nakonec svolí a udělá s ní rozhovor. Když ale Johanna zjistí, že Mimi nepíše pro ostrovní noviny, chce si pojistit, že článek vyjde ještě před soutěží. Johanna ukradne Mimi její poznámkový blok a domluví se s jedním reportérem, který píše pro Sylter Zeitung, že ten článek napíše. Tak se stane a Mimi okamžitě zjistí, když článek vyjde, že poznámkový blok nemá. Ukradne si ho pro sebe zpátky z Johannina stanu.
Závěrem se Mimi, Holly, Carlos, Konstantin, Dirk a Kai - se kterými se seznámili na pláži - rozhodnou, že musí porazit Johannu v modelingové soutěži - jen aby byla sranda, a mohli se dívat jak se rozčiluje. Kluci nakonec couvnou, když vidí, co by museli zvládnout. Mimi ani Holly sice nezískají první místo ale Johanna také ne. Dostanou ho ostatní účastnice soutěže a Mimi je náramně spokojená. S materiálem a Carlosem odjíždí domů.

Přízrak

8. srpna 2013 v 12:20 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Přízrak

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 103

Díl, edice: Díl 24., edice Dívky v sedlech

Děj: Kate Devinová z ranče Dlouhé O zavolá Carol, jestli by klub Dívek v sedlech nemohl přijet. Kateina matka Phyllis se přihlásila jako hlavní organizátorka halloweenské slavnosti pro děti, ale neví si s tím rady. Peníze půjdou na podporu mimoškolních aktivit dětí původních Američanů. Když všem třem dívkám dovolí rodiče i ředitelky ve školách odjet, Kate se s kamarádkami opět setká. Stefi začne hned plánovat aktivity a Kate má pro dívky zvláštní překvapení. Účastní se akce ve které si může na rok adoptovat divokého koně - už má svůj "úlovek". Je jím bílý hřebec s jizvou na uchu.
Na ranči jsou noví zaměstnanci Walter a jeho syn John. Když jsi jde Lisa pro zapomenuté hodinky ve stáji potká tam Johna, když se zmíní, že si chce Kate koupit toho hřebce, John se vyděsí a řekne Lise, že to nemůže udělat. Lisa je zmatená. Ještě tentýž den jim vypráví John legendu o bílém hřebci, Měsíční záři a Bílém Orlovi. Od doby, co těmto indiánům bílý hřebec zahránil život, prohání se po krajině a pomáhá dětem indiánských předků.
Dívky hřebce několikrát vidí a v noci s někým na hřbetě, myslí, že je chce John jen vystrašit. V den slavnosti se Stefi musí ve tmě vydat pro hlavní cenu domů, ke Kristině. Když ji kůň shodí, uslyší chřestýše. Začne se bát a zakřičí, v tu ránu přijede bílý hřebec s někým na hřbetě a odnese Stefi ke Kristině domů. Stefi myslí, že to byl John. Je to ale nesmysl, protože ten byl v tu dobu v domě hrůzy a strašil děti, společně s Lisou.
Lisa se s Johnem sblíží a on jí řekne o své minulosti. Dívky nepřijdou na to, kdo Stefi tenkrát v lese zachránil ale když jsou doma, dostanou dopis od Kate. Adoptovala divokou klisnu s hříbětem, napíše jim, že hřebec v té aukci ani nebyl...

Lásky jedné rusovlásky

7. srpna 2013 v 18:56 | ČteníkLen |  Cathy Cassidy

Lásky jedné rusovlásky

Autor: Cathy Cassidy

Počet stran: 194


Děj: Tiziana Foxová byla ještě před dvěma roky samotářská, šikanovaná a terčem posměchu pro spolužáky. Po přestupu na novou školu ale všechno změnila a hned si našla první nejlepší kamarádku Shannon. O své minulosti jí nic neřekla. Nyní jdou do osmičky a mezi sebou mají nového studenta Sama Taylora. Jelikož není zvykem, aby se za Shannon kluci neotáčeli, je z toho vyvedená z míry a Sama má za úchyla. Naopak, Sam se v přítomnosti Shannon zajímá spíše o Tizianu, což jí velmi udivuje. Tizianě se Sam líbí, jenomže to odmítá přiznat před Shannon, měla by jí za člověka, kterým byla dřív.
Na dívčích záchodech se setká Tiziana se svou bývalou spolužačkou Emily, chce jí pomoct, protože jí odjela její nejlepší kamarádka Meg. Nakonec Shannon rozhodne, že se jí ujmou, aby nebyla pořád tak sama. Ze začátku je to všechno super a Tiziana i Shannon jí pomáhají změnit styl, jenomže pak Shannon začne s Emily trávit spoustu času a Tizianě se to nelíbí. Sam navíc Tizianě motá hlavu a když jsou spolu o samotě, Sam Tizianu políbí. Nevadí ji to, ale bojí se, co by na to řekla Shannon, kdyby to věděla. Proto se Tiziana v její přítomnosti chová jako by Sama neznala, což se mu moc nelíbí.
Nakonec se ale Tiziana přece jen Shannon postaví, protože na ní Shannon svádí věci, které vůbec neudělala. Přestane se s ní bavit a začne chodit se Samem. S Emily jsou kamarádky a Tizianě teprve teď dochází, že Shannon byla panovačná a snažila se najít někoho, kdo jí bude na slovo poslouchat.
Sam společně s Emily, Tizianou a dalšími spolužáky založí hudební kapelu Můj tajnej kluk.

Hrozba

5. srpna 2013 v 13:13 | ČteníkLen |  Ostatní

Hrozba

Autor: Dick Francis

Počet stran: 272

Děj: Andrew Douglas pracuje jako bezpečnostní poradce britské společnosti Liberty Market. V popisu jeho práce je pomoc těm, jejichž blízcí byli uneseni a zajistit, aby byl únosce dopaden a oběť vyvázla v pořádku. Všichni ve společnosti se snaží pracovat v utajení a spolupracují s policií daného státu. Andrew se momentálně zabývá únosem, který trvá již šest týdnů a týká se jedné z nejlepších světových žokejek Alessie Cenciové. První výkupné bylo zmařeno, protože se únosci zalekli spousty policistů. Následně také policie oblklíčí dům, ve kterém se schovávají jedni z únosců a ti také dostávají pokyny od Onoho neznámého. Ty únosce z bytu policie nakonec chytí, ale je to jen nepatrná část z těch všech zbylých.
Andrewovi se nakonec povede vyjednat s únosci výkupné a Alessia je zase doma, je však v pořádném šoku a má pořád strach. Andrew se jí snaží pomoci. Nakonec ale začne znovu jezdit a když jsou spolu s Andrewem na jednom z dostihových dní Andrew dostane zprávu, že unesli další oběť. Tentokrát tří a půl letého chlapce Dominika, syna majitele dostihového koně, který vyhrál Derby. Andrew uvažuje a myslí, že únosy mají nějakou souvislost s dostihovým prostředím. I Dominika se podaří zachránit za pomoci výpovědí svědků i Andrewa a jeho kolegy. Policie dopadne únosce ale Ten, co udává pokyny, je pořád nedosažitelný.
Když několik dní nato On znovu udeří, Andrew se vydává do Washingtonu a tentokrát je ve větším nebezpečí než si myslí. Unesli Freemantla, předsedu Jockey Clubu. Tentokrát jsou si již nepochybně jistí, že únosy spolu souvisí a páchá je ten samý člověk. Pokaždé si najde jiné lidi.
Andrewovi zavolá jeho italský přítel Pucinelli, sdělí mu, že má o hlavním únosci informace. Jmenuje se Pietro Goldoni, je syn majitele koně, který vyhrál s Alessií několik dostihů. A když si uvědomí, že Beatrice Goldoniová, jeho matka se s ním musela sejít, je Andrewovi jasné, že musí pryč. Jenomže to už jsou v jeho hotelovém pokoji únosci a sám Pietro osobně. Omráčí ho a Pietro ho přiváže venku ke stromu. Několik dní tam sedí a uvažuje, že je mu vydán na milost nemilost ale pak si uvědomí, že se odtud může dostat. Půda je totiž od neustálého deště zvlhčená a malý stromek se hýbe. Celý den tedy páčí strom ze země a nakonec se mu podaří utéct. Od jednoho muže si zavolá a to už je tam policie, Pietra nakonec chytnou také.

Strach o Diabla

4. srpna 2013 v 9:54 | ČteníkLen |  PennyGirl

Strach o Diabla

Autor: Gabi Adam

Počet stran: 152

Edice, díl: Riki a Diablo, díl 4.

Děj: Kevin pošle odpověď do soutěže, ve které se hraje o pobyt u koní v Karibiku. Nakonec se dozví, že vyhrál ale ne hlavní cenu. I přesto pojede na tři dny na ranč Stony Ridge a může si s sebou někoho vzít. Hned se zeptá své přítelkyně Riki ale ta si to chce nejprve rozmyslet.
Kevin se dozvídá, že Lilianin přítel má doma zkamenělinu a je celý nadšený když se na ni může jet podívat. Místo Joshe je tam ale jeho sestřenice Melánie. I tak se na tu zkamenělinu ale podívá, když to však řekne Riki je z toho nesvá. Bojí se aby Kevina neztratila. Navíc má za pár dní narozeniny a tak se vydává na projížďku s Diablem k lomu, tam, kde našel Josh tu zkamenělinu. Pokouší se jí také najít. Mezitím se ale její kůň Diablo odváže a uteče, chce se jen tak proběhnout a popást jenže mu sklouzne ze zad sedlo s uvolněným podbřišníkem a sjede mu na břicho. To Diabla vyděsí a snaží se tomu sedlu utéct, nešťastnou náhodou se však smekne a udělá si něco s nohou. Teď už musí jen čekat, než ho někdo najde...
Když Riki zjistí, že Diablo utekl, vydává se ho hledat. Několik hodin chodí a běhá sem a tam až ho nakonec najde, s ohromnou oteklou nohou. Nicméně, pořád je naživu. Odvede ho domů. Její kamarádi, kteří se o ni bojí na ni po cestě narazí a pomůžou jí, dostanou se pak v pořádku zpátky do stájí. Veterinář Diabla vyšetří ale zdá se, že zlomené to nemá. A rentgen to potvrdí, stačí to jen mazat a chladit. Za pár dní bude v pořádku.
Kevin na Riki naléhá aby si to rozmyslela s účastí na tom prázdninovém pobytu, Riki má ale úplně jiné starosti, když se musí o Diabla starat. Nepřipadá to v úvahu a Riki se s Kevinem pohádá.
Jednou se k Riki do stáje přijede podívat Josh a vezme s sebou i Melánii. Riki se Melánie od začátku nezamlouvá, chová se jako nafrněná nána. A Riki začíná hodně žárlit a znovu se kvůli ní pohádají. Když Riki slovy zaútočí i na Melánii, je rozhodnutá se pomstít. Korunku tomu nasadí Kevin, v den svých narozenin. Když Riki zjistí, že Melánie dala Kevinovi stejný dárek jako ona, Kevin jí řekne, jestli by si nemohl vybrat něco jiného, protože tenhle úžasný dárek má už od Melánie. Riki se naštve a už s ním nepromluví.
Lillian a Riki se jdou s koňmi za pár dní projít aby si Diablo pomalu zase zvykal na práci, Melánie je vidí a využije to jako příležitost se pomstít. Počká na ně za keřem a pak spustí svou kapesní sirénu. Diablo se lekne ale naneštěstí se zamotá do ostnatého drátu, Riki jen bezmocně brečí - vypadá to, jako kdyby byl Diablo mrtvý. Lillian jde sehnat pomoc a Melánie, jejíž cíl nebyl takový utíká...
Diabla se nakonec podaří zachránit, když po několika hodinách operování stojí zase v boxu. Kevin na svůj pobyt vzal nakonec Melánii a Riki se to dozví, teď už je naštvaná i smutná. Kevin ale nakonec zjistí, že je Melánie strašně panovačná a když mu Lillian zavolá co se stalo s Diablem, že ho vyplašila nějaká siréna, je mu to divné. Nakonec z Melánie vytáhne co udělala a oba dva se vracejí domů. Kevin se s Riki zase usmíří a Melániina matka donutí Melánii se Riki omluvit, to je to jediné co můžou udělat. Nakonec jí ještě pošle nové sedlo - to staré měla zničené - a chce účet od veterináře.