*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Červenec 2013

Lola Rose

27. července 2013 v 12:48 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Lola Rose

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 239

Děj: Jani žije v hrozné domácnosti, má mladšího brášku a otce, který bije její matku. Když to zajde moc daleko a táta začne být i Jani, tak utečou. S penězi dosud vycházeli špatně, ale když poprvé vyhraje Janina matka v loterii mají dost peněz na všechno. Ubytují se v hotelu ale hned následující den odjedou do Londýna aby je tam nenašel Janin otec. Změní si jména. Jani je Lola Rose, Johnny - Janin bratr - je Jonathan a jejich matka je Viktorie "lady" Lucková. A můžou začít nový život.
Jenomže při všem tom nakupování peníze pomalu docházejí a Viktorie s dětmi si musí najít byt. Služka v hotelu jim pomůže a dá jim adresu na jednu organizaci pro lidi v nouzi. Od ní nakonec díky Jonathanovi dostanou skromný a ošklivý byt, pořád ale lepší než platit pořád za hotel. Viktorie si najde práci v jednom z barů a děcka pošle do trochu nevhodné školy. Lola Rose si ale hned najde kamarádku a Jonathan se taky cítí spokojený. Co Lole Rose ale vadí je mámin nový přítel Robbie. Nelíbí se jí ani trochu ale matka je s ním šťastná.
Jednou se ale celou noc hádají a děti se druhý den ráno od Robbieho dozvídají, že jejich matka má nádor, ale nechce s tím jít do nemocnice. Robbie od nich potom odejde, protože ho nebaví snášet výkyvy Viktoriiných nálad a Viktorie ještě dostane padáka, protože se v práci opíjí. Peníze docházejí.
Nakonec ale Viktorie musí do té nemocnice, bohužel po operaci zjistí, že má rakovinu a bude muset docházet na chemoterapii. O Lolu Rose a Jonathana se postará teta Barbara, kterou Viktorie nemá moc ráda. Nakonec se Viktorie začne uzdravovat a všichni se přestěhují do podniku tety Barbary.

Princezna Mia

18. července 2013 v 21:33 | ČteníkLen |  Meg Cabotová

Princezna Mia

Autor: Meg Cabotová

Počet stran: 232

Díl, edice: díl 9., Princezniny deníky

Děj: Mia je v krizi a po celý týden zůstává v posteli protože se Michael neozývá. Její otec jí tedy vezme za psychologem. Když konečně Michael napíše, zmíní se, že chce být prozatím pouze kamarád. Mia to nese těžce ale nechce Michaelovi nic říct, na e-maily mu proto neodpovídá. Dostane dopis od matky Lany Weinbergerové, která ji zve aby přednesla projev na charitativní akci a později vstoupila do Dominy Rei(jedna z nejvlivnějších ženských organizací na světě), kam chce hlavně Grandm´ere a proto do toho Miu tlačí.
Po týdnu jde Mia do školy a Lilly je na ní stále naštvaná, navíc si všichni myslí, že chodí s Džejpím. Lana Miu strašně překvapí, protože se s ní chce kamarádit. Mia zjišťuje, že to není žádná léčka a tak se pomalu s Lanou začínají bavit. Dokonce jdou spolu na nákupy do Bendl´s. Na hodině princeznování dostane Mia do rukou deník Amélie Virginie, která vládla v Genovii jen dvanáct dní, poté zemřela na mor. Tahle dívka chtěla změnit vládu v Genovii na demokratickou, sepsala proto listinu a nechala ji potvrdit. Originály ale byly spáleny, někde ale zůstaly kopie, které by mohly vládu ještě v dnešní době změnit.
Při výbuchu chemické laboratoře, kterou způsobí nynější přítel Lilly Kenny Showalter se Mia od Džejpího dozvídá, že ji miluje. Není ale připravená začít nový vztah. Mia se s Lilly veřejně pohádá a dokonce jí potvrdí, že založila stránky: nenavidimthermopolisovou.com.
Mie se podaří najít ztracené kopie od Amélie Virginie a i přes nepřízeň svého otce a Grandm´ere to přednese v proslovu v Domině Rei. Mia definitivně změní vládu na demokracii a Grandm´ere i otec jí to mají za zlé, jenomže ona je přesvědčená, že to co udělala je správné.

Těžké časy pro Julii

18. července 2013 v 20:00 | ČteníkLen |  Margot Berger

Těžké časy pro Julii

Příběh, který se skutečně stal

Autor: Margot Berger

Počet stran: 143

Děj: Julie se bojí skákat a jestli se mají s Lombardem účastnit skokových závodů, potřebují pomoct. Ta ale přijde hned a Lombarda začne trénovat pracovník Kevin. Po chvíli se to ale Julii přestává líbit, nechce aby se o něj Kevin staral a hřebelcoval ho, jenomže on Julii začne plánovat i celé dny. Začíná se chovat podivně. Julie je odhodlaná po závodech Kevinovi už nedovolit na Lombardovi jezdit.
Na závodech se umístí na pátém místě, jenže ani po tom s Kevinem nedokáže skončit. Začíná jí lézt na nervy a dostává strach, Kevin jí pronásleduje na každém kroku. Nalézá milostné dopisy úplně všude a dokonce jedovaté větvičky tisu před Lombardovým boxem. Julie se snaží Kevina ignorovat ale stává se to čím dál těžší. Kevin tomu koni chce ublížit a tak se Julie překoná a na druhých závodech, kdy najde obálku a v ní ustřižené žíně z Lombardova ocasu, řekně všem o Kevinovi a jeho pronásledování, nahlásí to i na policii. Zjistí, že se stala obětí stalkera a soud Kevinovi zakáže veškerý kontakt a styky s Julií.
Obálka titulu Těžké časy pro Julii

Poslední šance pro Janu

18. července 2013 v 19:51 | ČteníkLen |  Margot Berger

Poslední šance pro Janu

Příběh, který se skutečně stal

Autor: Margot Berger

Počet stran: 159

Děj: Jana se ocitne u soudu, za prohřešky proti zákonu. Je odsouzena k veřejně prospěšným pracím v útulku. Nechce tam ani za nic chodit a navíc koně nemá ani ráda. Její parta by se jí vysmála, což nehodlá připustit. Musí proto vymyslet výmluvy, proč není doma. V útulku dostane na starost islandskou kobylku Fenju, není z toho nijak nadšená. Ke všem se chová hnusně ale když Fenja jednou a pak už pokaždé zařehtá Janě na pozdrav, rázem se její myšlenky začnou pohybovat trochu jiným směrem a koně nemůže dostat z hlavy.
Janina parta se dozvídá o útulku, protože divně zapáchá a tak jde s pravdou ven. Poví jim o veřejně prospěšných pracích a oni jí naoplátku poradí, jak se z toho vykroutit. Druhý den si vyžádá potvrzení od doktora, dostane ho ale majitel a šéf útulku jí nechce věřit. Hned si jí prověří a ona selže, takže tam musí zůstat. Partě ale řekne, že už tam nepracuje. Oni si to jedou zkontrolovat ale neuvidí ji. Díky jejich motorkám se Fenja splaší a Janu skoro vyhodí.
Poslední ortel padne, když dá Jana Fenje shnilou mrkev ze které dostane koliku. Vyhodí ji a parta se na ní vykašle, protože se jim vůbec nelíbilo, že trýzní zvířata. Janě je hrozně ale klisnu nedokáže dostat z hlavy, v noci se za ní vypraví a je odhodlaná čelit všem následkům. Je jí jedno, jestli jí šéf najde v boxu, hlavně aby věděla, že Fenja je v pořádku. Najde v ní totiž spřízněnou duši a kamarádku...

Zmatek ve stáji

18. července 2013 v 19:38 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Zmatek ve stáji

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 103

Díl, edice: Dívky v sedlech, díl 23.

Děj: Lisa si vypůjčí od paní Reg jehlici ze zlata, kterou jí dal její manžel. Chce ji ukázat kamarádkám ale najednou se splaší jeden kůň a na jehlici zapomenou. Zjistí to až v kavárně a tak se vracejí, aby drahou jehlici vrátili zpátky. Jenomže ona už tam není.
Paní Reg musí na týden odjet a tak se dívky chopí příležitosti a vezmou od Maxe, jejich trenéra seznam, co se všechno ve stáji musí udělat. Při plnění úkolů mohou totiž hledat jehlici, moc se jim to ale nedaří a způsobí spoustu zmatku. Například:
Při natírání stáje se vylije kyblík barvy na koně Ďábla, Lisa jede na vyjížďku s "francouzským velvyslancem", ukáže se ale, že: fr. vel. byly iniciály jeho jména, Stefi objedná moc krmení a Carol přivede nasedlané poníky dospělým hráčům košíkové. Jehlice ale není nikde k nalezení.
Paní Reg se vrátí a dívky se nestačí divit, jehlici má paní Reg připnutou na košili. Navíc dostanou pochvalu, protože údajný seznam byl myšlen úplně jinak, než tam bylo napsáno. Takže vlastně vykonali práci navíc.

Drakova přísaha

9. července 2013 v 19:53 | ČteníkLen |  Edice - Škola noci

Drakova přísaha

Novela k sérii Škola noci

Autor: P.C. Castová, Kristin Castová

Počet stran: 127

Poznámka: Doporučuji přečíst po osmém dílu z edice Škola noci (Probuzená), protože příběh navazuje na událost, která se stala na konci knihy Probuzená.

Díl, edice: Škola noci, 1. novela (2. novela je Lenobiin slib)

Děj: Drak Lankford se stále nepřenesl přes smrt své ženy a kněžky Anastasie. Přísahá, že ji pomstí a ponoří se do proudu svých vzpomínek...
Těsně předtím, než ho jako sedmnáctiletého syna hraběte z Lankfordu, Bryana Lankforda označil stopař, byl otcem vyděděn za své chování, nepříznivě ovlivňující pověst rodiny. V roce 1830 tedy nastoupil na Školu noci v Tower Grove a jediné, co mu otec přenechal, byl jeho meč. O tři roky později, tedy v roce 1833 na školu nastoupila nová dvaadvacetiletá profesorka Anastasia. Drak v ní viděl něco víc, než jen pouhou profesorku. Uhranula jeho mysl a on se do ní shodou náhod zamiloval. Když tenkrát Anastasia prováděla povolávací kouzlo, přišel k ní Drak z budoucnosti, již plně dospělý upír a sdělil jí, že jednoho dne budou svoji. Anastasia se do něj také zamilovala.
Když hrozilo, že by starý šerif Biddle mohl rozpoutat mezi upíry a lidmi válku, nabídla Anastasia, že provede mírové kouzlo. Před věznicí, kterou dennodenně obýval. Jako doprovod tam s ní šel Drak, aby ji ochránil. Nevraživý Biddle zaútočil ale nejprve na Draka a poté na Anastasii, chtěl jí zabít aby mohl od svého přízraku, pokrytém přeřím, kterého věznil v kleci, získat více temné moci. Anastasii se ale podařilo skoro udušeného Draka vzkřísit a těsně před tím, než se ji Biddle pokusil znásilnit a poté zabít, Drak zakročil. Svým mečem Biddla zabil, ale díky slibu, který dal Anastasii: "Bryane Draku Lankforde, pokud mi chceš sloužit, musíš mi odpřisáhnout, že od tohoto okamžiku budeš vždy mírnit svou sílu milosrdenstvím," ušetřil opeřený přízrak krakouna a pustil ho na svobodu...
Za tento slib ale zaplatila Anastasia životem, když jí krakoun, jménem Refaim, podřízl hrdlo. Ten samý, jehož Drak před lety osvobodil...a za to se teď proklínal. Když Anastasie teď nežije, neváže ho k ní žádný slib. Proto ji pomstí a žádného milosrdenství se nedopustí.

Naděje v hedvábné hřívě

9. července 2013 v 11:06 | ČteníkLen |  Margot Berger

Naděje v hedvábné hřívě

Příběh, který se skutečně stal

Autor: Margot Berger

Počet stran: 222

Děj: Když Monika spadne ze svého splašeného koně Vita, oslepne. Strašně moc věcí se pro ní změní, odmítá se bavit s přáteli i se svou rodinou. To, co ji štve ze všeho nejvíc je myšlenka, že vždycky potřebuje něčí pomoc. Nakonec se přece jenom rozhodne se svojí nejlepší kamarádkou Julií navštívit Vituse ale v době, kdy ve stáji nikdo není. Monika si na něj sedne ale moc dobře jí to nejde. Její matka jí na pomoc zavolá terapeuta, taktéž jezdce. Pomáhá jí se se vším srovnat a poznávat okolí, po nějaké době se Monika naučí chodit i sama do stáje. Začne zase jezdit, hezky od začátku.
Dostane slepeckého psa Shadowa a nakonec se za pomoci svých hlásičů zúčastní i závodů, ve kterých mohou být i handikepovaní. Vyhraje a její život začne mít opět smysl...

Lekce lásky

8. července 2013 v 20:45 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Lekce lásky

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 245

Děj: Prue a Grace mají těžký život, jejich otec je hrozně přísný a dívky ani nemohou chodit do normální školy. Učí je doma. Pak ho ale náhle raní mrtvice a musí do nemocnice, jejich rodina je v tíživé finanční situaci ale sestry musí začít chodit do školy. Jedenáctiletá Grace si hned najde kamarádky ale Prue má problém, ostatní se jí posmívají a jediný kdo se jí ze spolužáků zastane je Toby.
Jediná hodina, která Prue baví je výtvarná výchova. Učí ji milý profesor Brian Raxberry, kterému nikdo neřekne jinak než Rax. Prue se jednou náhodně zmíní o tom, že nemají ani na pořádné oblečení. Rax jí nabídne, že by mohla hlídat jeho děti aby si s manželkou mohly někam vyjít. Nadšeně souhlasí a začíná do něj být zamilovaná. Rax si toho všimne, rozhodne se, že to musí ukončit. Bohužel se do toho ale zaplete dokonce tak, že se spolu líbají. Její city jsou opětované ale musí to přede všemi zamlčet.
Ve škole Prue jednou uslyší trochu mentálně zaostalá dívka Sára, jak říká Raxovi: "Miluju tě". Nechtěně to vyřkne při hodině nahlas a Rax i Prue jsou voláni do ředitelny. Prue ho brání a radši se obětuje, že odejde ze školy - jinak by totiž Raxe mohli vyhodit. Nikdy více se už nevidí, protože i přes nelibost svého otce začne Prue navštěvovat jinou školu.
Z finančních problémů se dostanou díky velmi cenné knize, kterou vlastní. Náhodně ji objeví Toby. Otec Prue a Grace se vrací zpět domů, i když už asi navždycky trochu jiný.

Hon na lišku

7. července 2013 v 10:23 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Hon na lišku

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 111

Díl, edice: díl 22., Dívky v sedlech

Děj: Když ke Stefi přijde na návštěvu u večeře její přítel Fil Marston, bratři se chovají vážně příšerně. Pořád je provokují a nenechají je ani chvilku v klidu. Stefi je připravená se jim pomstít. Na dívčí záchody proto vyvěsí různé informace o svých bratrech, které by určitě nerady aby vyšly na povrch. Lisa s Carol si myslí, že to vážně přehnala. Přejí si, aby na ni bratři nenachystali ještě něco horšího.
V Pony klubu Napříč krajinou, kam mimo jiné chodí Fil se bude konat hon na lišku. Pony klub Moudrých jezdců z Borovicového údolí je také pozvaný. Nejdřív si to ale musí vyzkoušet na nečisto, takže se sejdou ve stájích, kam chodí Stefi a její kamarádky. Stefi je zvolená za lišku.
Všechny přelstí a dojede do stájí mnohem dřív než ostatní, také chytne Veroniku jak porušuje pravidla, nahlásí to Maxovi a stačí ještě pomoct mladé Maje, které uteče poník a kterou na trase nechala Veronika. Max za vážné porušení pravidel Veroniku vyloučí a ta se Stefi hodlá pomstít.
Carol s Lisou si tajně promluví s bratry Stefi a přesvědčí se, že neplánují nějakou pomstu. Odpřísáhnou jim, že ne. Stefi si s tím ale začíná dělat hlavu, protože je zná mnohem lépe.
Na opravdickém honu se psi úplně zblázní. Běží úplně po nesmyslné trase, kam by liška určitě nešla. Stefi přijde na to, proč tomu tak je. Ukáže se, že Lisa s Carol nevědomky bratrům řekly jak se vytváří umělá stopa a oni teď nastražili úplně příšernou trasu, poničili lidem zahrady a motaly se na silnici. A to všechno udělaly za pomoci Veroniky. Stefi to ale nakonec napraví a užijí si skvělý lov. Před bratry dělají, že se nic nestalo a ti jsou z toho velmi překvapení.

Probuzená

6. července 2013 v 18:02 | ČteníkLen |  Edice - Škola noci

Probuzená

Autor: P. C. Castová, Kristin Castová

Počet stran: 287

Díl, edice: Škola noci, díl 8.

Děj: Jelikož Kalona nesplnil Neferetin úkol na Onom světě; zařídit aby se Zoey už nemohla vrátit zpět mezi živé, musí teď Neferet sloužit, jelikož jí dal přísahu - pokud selže, získá nad ním vládu po celou dobu jeho nesmrtelnosti. Ona také musí zaplatit Temnotě za to, že věznila Kalonovo tělo. Musí dát obětovat život nevinného, kterého Temnota nedokázala poskvrnit.
Zoey ani Stark nechtějí opustit Sgiachin ostrov, cítí se tu v bezpečí. Prozatím tedy zůstávají a Stark se Zoey sváže své přání a sny o budoucnosti na uzlovém stromu (něco jako manželství). Potom "to" spolu dělají. A oba jsou si jistí, že jeden druhého milují.
Stevie Rae pořád dostává básničky od Kramishy, které se týkají jí a Refaima. Pořád ho musí skrývat a straní se přátel. Zoey oznámí svým přátelům, že ze Sgiachiného ostrova prozatím neodjedou. Ostatní jsou z toho zklamaní a Neferet si vybere svou oběť pro Temnotu. Nechá zabít Jacka(gay a Damienův kluk).
Refaim se změnil a Kalona si toho všiml, dokonce i Neferet to přijde podivné. Refaim i jeho otec špatně snášejí Neferetiny rozkazy, Refaim chce Kalonovi pomoci a odpoutat ho od ní. Zároveň ale Kalona chce využít/zabít Stevie Rae aby mu Neferet dala pokoj, to Refaim nechce připustit. Mezi Neferet a mláďaty, která jsou přítomni ve Škole noci(jen přáteli Zoey) vládne válka. Když přijdou na to, že Jack zemřel, Stevie Rae je přesvědčená, že v tom má prsty Neferet - i když jak potvrdili svědci, v době vraždy u Jacka nebyla (ale ani nemusela být). Když se Stevie Rae sejde s Refaimem potvrdí ji, že Neferet to udělala.
Jelikož Kalona předal Starkovi, když ho oživil, něco ze své nesmrtelnosti je s ním propojený. Kalona si je toho vědom, Stark ne. Prozatím to nijak moc nevyužil. Refaim je v nesnázích, nemůže ublížit Stevie Rae ale nechce zradit svého otce.
Stevie Rae nakonec zavolá Zoey o smrti Jacka, která Damiena úplně vykolejila. Zoey i Stark se okamžitě vrací "domů".
Neferet všechny vykolejí tím, že přenechá Zoey laskavost zapálit hranici pro Jacka - jinak to vždy dělá ona sama. Všem je to divné ale myslí, že před všemi studenty nemůže veřejně zakročit a zabít Zoey i její přátele.
Refaim přijde na to, jak zlomit otcovo prokletí - protože on vlastně žádné nemá. Neferet mu dávala přísahu na celou dobu jeho nesmrtelnosti ale on už díky Starkovi není zcela nesmrtelný a zcela smrtelný, takže nad ním nemá žádnou moc.
Na pálení hranice pro Jacka se objeví i Erik, Zoey se omluví a stanou se z nich jen kamarádi. Neferet se tam objeví a přede všemi žádá o odpuštění za své hanebné činy - samozřejmě jen naoko. Zoey ji odpustí ale je jí jasné, že Neferet lže. Nikdo z jejích přátel jí nevěří. Pak tam přiletí Refaim, v podobě krakouna - všichni kromě Stevie Rae ho mají samozřejmě za nepřítele. Drak se mu chce pomstít za smrt své manželky Anastasie. Neferet chce nechat Refaima také zabít, mluvilo by to v její prospěch. Stevie Rae konečně přizná barvu a poví všem o Refaimovi, nakonec to přijmou a budou bojovat spolu, protože Refaim čelí útoku Erebových synů, bojovníků jen tím, že se brání narozdíl od svého otce, který bez milosti zabíjí. Stevie Rae se přizná, že se s ním i otiskla a veřejně oba řeknou, že se milují. Jediný Drak s ním není spokojený a chce ho zabít. Ve škole noci, uprostřed té bitvy se zjeví Nyx. Neferet ji prolhaně prosí o odpuštění, ta ji však řekne to samé co Kalonovi. Odpustí ji, pokud odpuštění bude hodna. Nyx nakonec přijme Refaima jako jednoho ze svých synů a dcer ale za minulé hříchy ho potrestá. V noci bude nosit podobu lidského kluka, ve dne však bude opět jen zmutovaný pták. Zoey se svými přáteli a Refaimem odchází do tunelů, ve škole už nehodlají zůstat. Kalona odletí a vzepře se Neferet, ta se po bitvě pořád vydává za hodnou velekněžku.
Jelikož Kalona je Neferet už k ničemu, musí si Neferet najít jinou obět. Dostane se jí pomoci od bílého býka, přiznivce Temnoty. Chce stvořit schránku v podobě člověka ale musí použít krev ženy, již pojí k zemi dávná pouta předávaná matkami z generace na generaci, žena musí být lidská. Neferet se vydá za Sylvií Redbirdovou, babičkou Zoey. Ta tam ale není a tak Neferet popraví Lindu Redbirdovou, matku Zoey. Která nakonec přijde na to, že její manžel je naprostý idiot - našla ho podvádět jí s jinou. A Zoey i Sylvie to říkaly od začátku. Nyx to Zoey sdělí, už s tím ale nejde nic dělat... Heath na onom světě dostane od Nyx šanci znovu se objevit v životě Zoey, má ale na výběr ze tří možností. Vybere si tu poslední; jelikož Linda Redbirdová není dost silná osobnost - má na sobě vady, které Neferet přehlížela v podobě nedostatku země apod. - může Nyx do schránky poslat Heatha, vlastně jeho duši. Mohl by Neferet trochu ovlivnit, protože schránka - prázdná forma na způsob golema - bude její nejmocnější zbraní.....