*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Březen 2013

Kněžka

30. března 2013 v 22:58 | ČteníkLen |  Edice - Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela

Kněžka

Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela

Autor: Michael Scott

Díl: 6., poslední

Počet stran: 503

Děj: Sofie s Joshem a Virginie Darová s Johnem Dee se ocitají před Isis a Osirisem, mocnými starobylými na Danu Talis. Dvojčata zjišťují, že Isis a Osiris jsou jejich praví rodiče, ale stále se jim to nějak nezdá.Osiris má konečně možnost odebrat Johnovi Dee nesmrtelnost, následně Johna všechna jeho léta doženou. Jeho zachráncem se však stává Marethyu, takže prozatím ještě žije. Vezme ho za Mágem Abrahámem aby mu vydal Kodex, což také udělá. Stále tam ale chybí dvě stránky. Pak se ale Kodex dostává do rukou Joshe.
Mezitím se Flamel, Prométheus, Perenella a Niten připravují na boj s příšerami na Alkatrazu. Když ale Bastet zavolá Perenelle, že jsou na cestě dračí bojovníci, musí se rozdělit. Niten a Prométheus jdou do boje k mostu Golden Gate a Perenella s Nikolasem se dostanou přes moře na Alkatraz. Na pomoc Nitenovi a Prométheovi přijde Tsagaglalal, která všechny protivníky dorazí.
Machiavelli a Billy the Kid se spojí s Odinem, Hel i Martem. Vezmou k sobě i Černého Jestřába, který v boji zabije Nereuse a snaží se najít Areop-Enap. Billy dále vyřídí i Sfingu, za pomoci kopí, se starými jedovatými symboly, které tam zanechala vědma. Zachrání tak Hel, Odina i Marta před jistou smrtí.
Flamelovi potkají vraní bohyni, ve které jsou uvězněné i dvě její sestry. I nadále zůstávají na jejich straně. Pomůžou Flamelovým způsobit chaos na lodi s příšerami ale naštvou Xolotla, který jim přísahá pomstu. Netrvá dlouho a musí se s ním utkat.
Dvojčata se vzpouří, protože se dozvídají, že jejich osud Isis s Osirisem plánovali už před tím, než se narodili. Jejich služebníci byli jen figurky, kterými manipulovali a tak dvojčata dopadnout nechtějí. Rodiče je chtějí vzít k radě, aby se jako právoplatní "dědici" ujali vlády na Danu Talis. To se však nelíbí Bastet a jejímu synovi Anubisovi. Virginie, která se stane novou služebnicí Osirise a Isis náhradu za Johna Dee, uteče. Najde ji Marethyu a předá vzkaz od Abraháma, následně se stává "vůdkyní" vzpouřených lidí, kteří se staví za to aby bývalého vládce Danu Talis Atena neházeli do jícnu sopky, Bastet s Anubisem na něj totiž nastražili past aby ho svrhli z trůnu, Bastet chce aby vládl Anubis, mohla by ho ovládat.
Když zjistí, že si Osiris a Isis přivedly dvojčata, chce se jich zbavit. Pošle na ně Berserky, kteří ale padnou mrtví k zemi, když dvojčatům přijde na pomoc Tsagaglalal a odvede je z pyramidy, která vysává aurickou sílu. Isis i Osirise velmi naštvalo, že dvojčata zmizela.
Jak to tak vypadá, John Dee se změnil a společně s Virginií vedou zástup vzpouřených lidí, bojují za jejich svobodu.
Na Alkatrazu se poruší kouzlo a rázem jdou příšery proti sobě, což velmi usnadní práci Odinovi, Martovi, Hel, Machiavellimu i Billymu. Nutně potřebují najít Areop-Enap aby jim pomohla ve velké bitvě. Nešťastnou náhodou při shledání Flamelových s ostatními příznivci na ostrově, zabjie Billy Morriganu, která se snažila ochránit Perenellu před probodnutím kopí, které hodil Billy s přesvědčením, že Perenella je nepřítel - neviděl ji pořádně.
Johanka z Arku, William, hrabě Sait-Germain, Palamédes, Prométheus a další přistanou na pyramidě, kde se shází rada. Strhne se bitva. Na jiném místě Ardgrem, který také nesnáší Atena a Scattyin táta, svrhne Atena z hradem, Scatty ho ale zachrání. Virginie a John Dee pomůžou ochránit lid, který se tam s nimi schromáždil.
Na všech místech se strhnou velké bitvy. Při boji s Anuby na Alkatrazu přijdou Odin i Hel o život, ale zachrání své přátele. Dee umře na Danu Talis, po boku Scathach i Virginie, když nakonec pomůže zachránit lidstvo. Mág Abrahám zemře na svou proměnu. Na Alkatrazu obrovský krab Karkinos sežere Xolotla a vážně zraní Billyho the Kida. Marta Mstitele pohltí a sežehne jeho vlastní aura, chce zachránit ostatní. Josh se Sofií odhalí, že nejsou vlastně vůbec pokrevní příbuzní a jejich rodiče nejsou Osiris a Isis, ale jsou nejčistčí Zlato a Stříbro. Nakonec se to ztrhne až v to, že Isis pošle Osirise aby dvojčata zabil. Na pomoc přilétá na pyramidu i princezna bojovnice Scathach. Prométheus zemře na mostě Golden Gate po boji s dračími bojovníky, ještě stačí říct Tsagaglalal aby vyřídila Nitenovi, až ho oživí, ať se zeptá Aife jestli si ho vezme, že určitě odpoví ano. Sofie a Josh bojují proti Osirisovi i Isis na jedné straně, společně. Nakonec je porazí, bitvy skončí, starobylí a celé generace těch dobrých vyhrají bitvu ale za strašlivou cenu.
Josh zničí Danu Talis a stane se Marethyem: "Dnes jsem se stal Smrtí a ničitelem světů." Sofie se bezpečně vrátí domů k Tsagaglalal - tetě Agnes. Josh se změní, je Smrt. Vezme Flamelovi do Paříže, tam, kde chtěli zemřít. Josh se ale ocitá v ostrovním království Země věčného mládí, Niten a aife se ožení a Scathach jim jde za družičku.

To by se zvěrolékaři stát nemělo

29. března 2013 v 9:55 | ČteníkLen |  James Herriot

To by se zvěrolékaři stát nemělo

Autor: James Herriot

Počet stran: 468

Děj: James Herriot vypráví o svých zážitcích za dob kdy byl veterinářem. Jsou zde popsány postupy vyšetření, operace apod. Nebo jak si Herriot vypomáhal s různými veterináři, či obyvateli města. V příběhu jsou jednotlivé případy popsány po kapitolách, proto se zde nemůžeme setkat s jednotlivým zápisem. V tomto díle také narazíme na to, jak hledá zaměstnání a jak je život na venkově krutý, i přesto si však našel ženu svých snů. Můžeme se tu setkat s případy například:
- Komplikovaný porod telete
- Kulhající kůň
- Telátko s pořezanou nohou
- Kráva s ucpaným strukem
- Nádor u psa a jeho následné uspání
- Kráva s vyhřezlou dělohou, ucpaný zadní cecík
- Psík Tricky se zacpaným konečníkem, obezitou i hysterií
- Porod jehňat
- Vyjící pes s nádorem nad žebry
- Mléčná horečka
- Kráva sežrala drát
- Úpal býka
- Otrava telat olovem
- Aféra s bleskem
- Problematický porod telete
- Nádor na břiše kopajícího koně
- Johnova choroba
- Hřebení
- Zlomená pánev krávy
- Zbytečné návštěvy
- Pravá letní odrůda u krávy
- Gumový míček v těle psa
- Zadržené mléko krávy
- Zlomenina vřetenní a loketní kosti telete
- Tuberkulinační zkoušky
- Chronická srdeční choroba psa a problémy se zuby
- Obroušení a upravení zubů koní
- Zaučování studentů do praxe
- Protrhlý jícen krávy
- Šití svalstva koně
- Útočná fena, bránící štěňata
- Kráva s abscesem

A další...

Dotek anděla

13. března 2013 v 19:37 | ČteníkLen |  Thomas Brezina

Dotek anděla

Autor: Thomas Brezina

Počet stran: 329

Děj: Patnáctiletá Amy se chystá udělat jeden čin, kterého by potom mohla litovat. Její strážný anděl, který se jí občas zjevuje jí psychicky pomáhá. Její "nevlastní teta" Beatrice ji zajistí aby se k superhvězdě zpěváku Mattovi M dostala co nejblíže, aby jí mohl poskytnout autogram - i když to, že dá někomu autogram je zázrak. Rodičům poví, že bude přespávat u své kamarádky Tanji.
Matt M před svým koncertem vede rozhovor s novinářkou, která ho zaskočí otázkou: "Proč nepomůže Naomi", Matta to rozzuří a ví, že jediný komu o Naomi řekl je jeho manažer Rob. Je na něj pořádně rozzuřený a dokonce na něj fyzicky zaútočí, útok odnese odštíplá klíční kost, pár zlomených žeber apod.
V budově na Trafalgar Square ho Amy vidí a mluví s ním. Ukáže se ale, že je to jen nafoukaný frajírek, navíc jak to vypadá, pěkně rozzuřený. Na Amy začne ječet, že je kráva a co tady jako dělá. Když po ní chce vodu omylem mu podá Tonic, naštve se na ni ještě víc a utíká do svého auta. Po silnici jede ale moc rychle a narazí do svodidel, leží v nemocnici a je v kritickém stavu, koncert je odvolaný a nikdo netuší co se stalo, dokonce ani Amy ne, dokud se to nedoslechne.
Amy je zničená, ale nejen z Mattovi autonehody. Spíše z toho, že si myslela, že je jiný a věřila mu. Doma nikomu neřekne co se stalo ale všude se jen mluví o vážné nehodě Matta M. Amy se ve škole složí a musí jet domů si odpočinout, dost ji vyděsí když se místo jejího anděla u její postele objeví Matt M. Ale ne ledajaký, anděl s černými křídly. Ze začátku je na Amy velmi rozzlobený a pořád je to ten samý sobec. Postupně mu ale začne docházet, že jestli chce aby se znovu vrátil do svého těla, musí křídla proměnit na bílá do týdne a to tak, že bude konat dobré věci a s Amy se spřátelí.
Amy mu nakonec pomůže udělat dost dobrých skutků ale stále má křídla černá. Kolem Amy vypukne aféra, protože Beatrice to nakonec musí říct, kdo v tu dobu byl v budově, než Matt odjel. Rodiče se na ní zlobí ale Henry - její nevlastní otec - je vezme do své firmy kde jsou v bezpečí. Matt M Amy poradí jak se z toho dostat, protože za to nenese ani trochu vinu. Dozvídáme se, že Naomi je Mattova vlastní matka, která ho odložila. Rozzuřilo ho to, když se dozvěděl, že jeho rodiče nejsou praví. Amy se s Mattem M začne přátelit a poslední skutek, který Matt udělá a dělí ho od jisté smrti je, že v osudný den zakřičí: "Odpouštím ti Naomi, odpouštím vám mami a tati, mám vás rád".
Amy se o tom, že nakonec přežil dozvídá od Tanji když si zapne televizi. Rob zrovna řekl, že Matt M nepřestane zpívat, prý, že už zpívá, zpívá... o andělovi jménem Amy.

Tajemství

10. března 2013 v 9:40 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Tajemství

Autor: Jacqueline Wilsonová

Počet stran: 182

j: Dvě dívky, které si začaly psát deník podle vzoru Anny Frankové.

Zlata:
Její nevlastní otec, jí jednou ublíží - úmyslně - uhodí ji do hlavy páskem, teče jí krev. Přijde si pro ní babička a jede s ní do nemocnice, Zlaty máma ještě Terryho kryje. Babička si jí vezme k sobě domů, kde má svou tetu Patsy, ale je jí teprve sedm. Stanou se z nich kamarádky ale Zlata je pořád osamocená. Mamka jí chybí ale stejně chce radši zůstat u babičky. Když jí mamka sdělí, že bude muset zpátky domů, Zlata se zděsí. Ani trochu se jí tam nechce. Jednou odpoledne se seznámí s Indií a hned si padnou do oka.
V den, kdy si pro ni mají rodiče přijet ji babička pošle pryč. Schovává se všemožně. Když konečně Terryho dodávka odjede ukáže se, že je to past. Okamžitě se vrátí zpátky a Zlata utíká pryč, chce za Indií ale ví, jen to, že bydlí v Parkfieldu a ten je poměrně rozsáhlý. Ještě ke všemu má astma takže jí po běhu dělá dýchání problém.
Poté co ji Indie najde se Zlata na půdě cítí osamělá i když k ní Indie chodí jak jen může.
Konečně si pro ní přijde babička, bojuje na soudech o Zlatu aby mohla zůstat u ní. Nakonec se ukáže, že z výpovědi jedné z dřívějších přítelkyň Terryho, je známo, že ji také bil. Zlata má povoleno zůstat u babičky.

Indie:
Indie je ubrečená dívka, která má poslední dobou problémy se svými rodiči. Je trochu při těle a starají se o ní chůvy. Nemůžeme ale říct, že by nebyla chytrá. Také jí trápí, že v nové škole nemá žádné kamarády, dokonce si dvě dívky, Marii a Annu, znepřátelí. Jednou odpoledne se seznámí se Zlatou a hned si padnou do oka. Také se bojí, že je něco mezi její chůvou Wendy a jejím tátou, protože je spolu načape.
Večer vidí, jak jde ulicemi Parkfieldu Zlata, okamžitě na ní zavolá a dozví se co se děje. Schová ji u sebe doma na půdě, dá jí tam snad všechno, a snaží se aby měla co jíst. Ve zprávách se o Zlatě mluví a kolují fámy, že ji někdo unesl. Dokonce obviní za vraždu Zlatiného souseda Michaela. Nikdo neví, že se Zlata u nich schovává.
Jednou ve škole je Indie volaná do ředitelny, sedí tam i Zlatina babička. Chce po Indii vědět, kde Zlata je. Nakonec jí to všechno řekne a zavede ji k sobě domů kde se se Zlatou setká.
Indiini rodiče se rozvádí a Indie se musí přestěhovat, ale ne z města pryč. Se Zlatou se stále mohou vídat.

Princeznám sluší růžová

3. března 2013 v 18:15 | ČteníkLen |  Meg Cabotová

Princeznám sluší růžová

Autor: Meg Cabotová

Počet stran: 223

Edice, díl: Princezniny deníky, díl 5.

Děj: Mia má pár dnů před svými patnáctými narozeninami a brzy se bude konat i maturitní ples pro Michaela(studenti z nižších ročníků se jej mohou zúčastnit jen, když je pozve někdo ze čtvrtého ročníku). Michael se ale Mii ještě nezeptal, zda by s ním šla na ples. Mia má vážné obavy o jejich vztahu. Navíc její matka je pořád nervózní z jejich budoucího dítěte.
V den Miiných patnáctých narozenin jde Mia s rodinou a Grandm´ere do restaurace, kde se stane "menší" incident. Grandm´ere do restaurace vezme psa, což je nepřípustné a Rommel(pes) zavinní, že pomocný zaměstnanec Jangbu převrhne na Grandm´ere polévku, následně je propuštěn. Je z toho taková aféra, že je to ve všech novinách a aby toho nebylo málo Lilly uspořádá protestní pochod. Nakonec to vyvolá stávku zaměstnanců v restauracích a to zavinní, že Grandm´ere se musí přestěhovat k Mie domů.
Na oslavě Miiných narozenin hrají Sedm minut v nebi ale nějak se to zvrtne, Lilly se zamiluje do Jagbua a Borise, který je totálně zničený, pustí k vodě. Navíc se Mia dozví proč ji nechce Michael pozvat na ples, myslí, že je to trapárna. Mia se s Lilly pohádá a nemluví spolu. Boris si kvůli Lilly dokonce pustí na hlavu globus(těžký globus) a zraní se, naštěstí to není tak vážné. Mia se všemožně snaží přesvědčit Michaela aby šli na ples, nakonec když je ples kvůli stávce zrušen - nemají prostory, kde by se pořádal - zachrání je Granm´ere, pronajme jim budovu Empire State Building. S Granm´eřinou pomocí dostane Mia Michaela i jeho kapelu na ples, kde budou hrát. Uprostřed plesu je ale Mia povolaná do nemocnice protože se jí narodí bratříček Rocky. S Lilly se usmíří a o Michaelovi nemá žádné pochyby.

Oslava narozenin

2. března 2013 v 13:59 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Oslava narozenin

Autor: Bonnie Bryantová

Díl: 31

Děj: Carol Hansonová bude mít brzy své narozeniny a chce uspořádat tu nejlepší oslavu, nakonec se s otcem shodnou, že to bude oslava na téma: Jízda na seně. Když Carol vystupuje z auta tak se zraní, myslí si, že je to jen něco malého ale po pár dnech zjišťuje, že nemůže ani chodit protože má výron kotníku. Jedou k lékaři a má zákaz dva týdny jezdit. Lisa se Stefi mezitím vymýšlejí dárek a společně s Carol připravují jejich dům, předělávají výzdobu, seznam hostů i aktivity. Poslední dobou se Lisa často setkává ve stáji se svým spolužákem Simonem, který je ale tak trochu moc "šprt". Lise leze trochu na nervy ale Veronika se o něj hrozně zajímá. Naplánuje tedy pomstu klubu Dívek v sedlech. Vetře se se Simonem na ten její narozeninový večírek a navíc naštve Lisu, protože je přesvědčená, že mezi nimi něco je. Ukáže se však, že Veronika byla na oslavu pozvaná jen nečetla vzkazy a Lisa má jiného partnera, Bobba. Veronika je celý večer nešťastná a snaží se Simona zbavit, večírek je završen jízdou na seně a předáváním dárků. Oslava se velmi vydaří.

Únos koní

1. března 2013 v 22:00 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Únos koní

Autor: Bonnie Bryantová

Počet stran: 103

Díl: 17

Děj: V Borovicovém údolí se momentálně koná všestranostní závod. Dívkám je však podivné, že favoriti se jich nezúčastní. Když vejdou ke koním do stání najdou papír se vzkazem, že je koně někdo unesl a žádá výkupné. Prozatím si to nechají pro sebe ale rozhodnou se co s tím udělají. Klub Dívek v sedlech se ale soutěže zúčastní, všechny tři si vedou výborně. Navíc nacházejí na každém kroku žvýkačky. Když mají pauzu a jedou se podívat po stopách spatří Donalda, jejich nového stájníka jak proti nim jede na koni. Vysvětlí jim, že je chtěl jen pohlídat aby se jim něco nestalo, dívkám to ale připadá divné. Veronika diAngelová se vzteká, a chce prodat svou klisnu Krásku jen kvůli tomu, že zajela špatně soutěž.
Dívky za pomoci indicíí odhalí místo, kde zločinci koně ukryli. Znalosti o hnaní dobytka se jim velmi vyplatí a využíjí je aby koně osvobodili. Nakonec je vrátí majitelům a ukáže se, že Donald je v tom namočený také.
Nakonec je vyhlášení soutěže, ukáže se, že klub Dívek v sedlech se pokaždé umístil na prvních třech příčkách, dívky si užívají své minuty slávy a pan diAngelo jim za záchranu krásky dá 500 dolarů.

Zimní sen

1. března 2013 v 15:38 | ČteníkLen |  PennyGirl

Zimní sen

Autor: Therese Mohn

Počet stran: 151

Poznámka: Volně navazuje na romány Pevné odhodlání a Anglické prázdniny

Děj: Blíží se Vánoce ale Gita s Marií se nemají na co těšit. Jejich poníky, pro které dosud byly ošetřovatelky, právě odváží a oni s tím nemohou nic dělat. Když jednou večer venku dívky zahlédnou tajemné stopy, Marie má také pocit, že viděla koně. Celé jim to vrtá hlavou a když stopy vidí po několikáté ohlásí to Stině jejich trenérce.
Jezdecký klub musí trénovat na přehlídku a Gitě se splní sen. Dostane koně, Mirabel se kterou se seznámila o prázdninách v Anglii. Přehlídka se víceméně povede a Gita dostane za úkol dělat Lucku v průvodu, přitom si všimne, že je tam také Aksel, kluk, který se jí líbí. Následně zjistí, že jí volal na mobil a zahlédnou ho s Marií ve stáji což jí připadá velmi podezřelé. Následně se dozvídají, že Aksel začne jezdit na koni, možná by z toho byli více nadšené kdyby nevěděli, že se jezdecké centrum bude rušit. Oznámí jim to Stina a se všemi to velmi trhne... Dívky z jezdeckého centra se rozhodnou uspořádat plán aby vybrali peníze a zachránili centrum, po celé týdny dělají brigády a různé akce na vybrání peněz. Navíc Marii dělá starost to, že nemá kde jinde ustájit Mirabel.
Marii a Gitě se po dlouhém pátrání povede chytit zaběhnutého koně a zjistí, že všechny ty stopy byli po něm. Jejich problém s prodejem centra nakonec vyřeší Irma, nafoukaná dcera majitele. Přemluví svého otce aby centrum neprodával a on nakonec svolí. Všichni se mohou radovat, nakonec Aksel, nový kluk Jon(přítel Aksela a spolužák Gity a Marie), Gita a Marie jedou společně na vyjížďku. Kluci se na koni mají ale pořád co učit.
Zimní sen