*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Harry Potter a Fénixův řád

4. února 2013 v 22:17 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a Fénixův řád

Autor: J. K. Rowlingová

Počet stran: 796

Děj: O letních prázdninách se v Kvikálkově objeví 2 mozkomoři a zaútočí na Harryho a jeho bratrance Dudleyho. Harry použije patronovo zaklínadlo, aby se ubránil a udiví ho, když se na místě objeví sousedka paní Figgová, sdělí mu, že je moták a že ho dal Brumbál hlídat.
U Dursleyových se strhne hádka, všechno završí teta Petunie, když potvrdí, že o kouzelnickém světě přece jen něco ví. Harrymu přijde hned několik dopisů z Ministerstva kouzel, od Weasleyových a Siriuse. 12. srpna se musí dostavit k disciplinárnímu řízení kvůli porušení zákona o omezení čar a kouzel nezletilých kouzelníků. Když se ho Vernon Dursley snaží vyhodit z domova, Petunii přijde hulák se vzkazem "pamatuj na posledně". Harry může zůstat.
V Kvikálkově je až do doby, dokud si pro něj nepřijdou bystrozorové, včetně Moodyho, Tonksové nebo profesora Lupina a neodvedou ho do hlavního štábu Fénixova řádu. Sídlo mají v rodinném domě Blackových. Jedná se o společnost, kterou založil Brumbál, aby mohli čelit Voldemortovi. Snaží se vypátrat co nejvíce informací a zároveň nechtějí nic prozradit Harrymu ani jeho přátelům.
Musí se postavit i tlaku Ministerstva kouzel, jehož ministr Kornelius Popletal popírá, že se Voldemort vrátil. Denní věštec se všemožně snaží Harryho i Brumbála označit za hlupáky. Díky Brumbálovi je Harry na Ministerstvu zproštěn viny, i když se Kornelius všemožně snaží to ztížit. Poprvé zde potkává náměstkyni ministra kouzel Dolores Umbridgeovou.
Percy Weasley se kvůli ministerstvu a Popletalovi pohádá se svými rodiči a rozhodne se odstěhovat. Ron a Hermiona se stanou prefekty. Zároveň se Ron stane novým brankářem nebelvírského famfrpálového družstva.
Po příjezdu do Bradavic na studenty čekají hned dvě změny v profesorském sboru. Na místo učitele Obrany proti černé magii je povolána Dolores Jane Umbridgeová. A na místo učitele Péče o kouzelné tvory nastoupí dočasně profesorka Červotočková.
Harry má díky Dennímu věštci o zábavu postaráno, každý si na něj ukazuje a mnoho lidí vůbec nevěří, že se Voldemort vrátil. I Brumbál se Harrymu vyhýbá, na druhou stranu se sbližuje s Cho Changovou. Na první hodině s Umbridgeovou už dostane školní trest, ona sama je povolána do funkce vrchní vyšetřovatelky a po Bradavicích dělá inspekce u různých profesorů. Čím dál více omezuje práva studentů svými výnosy.
Umbridgeová je proti používání kouzel v praxi proto se Hermiona, Ron a Harry rozhodnou založit spolek zvaný Brumbálova armáda(BA). Jejich cílem je naučit všechny studenty, kteří jsou ochotni poslouchat, obranná i útočná kouzla.
Když se vrátí Hagrid z "dočasné dovolené", tajně Harrymu i Ronovi s Hermionou řekne, že byl za obry, aby je přesvědčil, že by měli bojovat na jejich straně.
Harry společně s Fredem a Georgem dostanou od Umbridgeové doživotní zákaz famfrpálu, protože napadli Draca.
Jednou v noci se Harrymu zdá o útoku na pana Weasleyho, sen se stane skutečností a pracovníci ho zachrání na poslední chvíli. Za pár dní ho jdou navštívit do nemocnice, kde vidí i svého bývalého učitele obrany proti černé magii profesora Lockharta a Nevillovy rodiče.
Harrymu se stále častěji zdá o Odboru záhad, kde je Voldemortova tajná zbraň. Navíc z azkabanského vězení uprchne 10 smrtijedů. Harry poskytne rozhovor pro Jinotaj, aby alespoň částečně ukázal pravdu, studenti mu věří o něco více. Profesorka Trelawneyová je propuštěna a nahrazena kentaurem Firenzem.
Brumbál se rozhodne, že se Harry musí naučit Nitrobraně. Sám ho učit nechce a povolá profesora Snapea. Při jedné jejich hodině je přeruší Draco Malfoy a Harry se stihne podívat do myslánky. Vidí Snapeovy vzpomínky na svou matku, otce, se kterým se Snape hádal i Siriuse s Lupinem.
Následně se stane katastrofa. Marietta Edgecombeová práskne BA Umbridgeové. Brumbál, který měl skončit v Azkabanu uteče a Umbridgeová ho nahradí ve funkci ředitele školy.
Harry si potřebuje promluvit se Siriusem, díky Fredovi a Georgeovi se mu to povede. Ti odlákají pozornost Umbridgeové a on se vloupe do jejího kabinetu.
O několik dní později hraje Nebelvír proti Havraspáru famfrpálový zápas. Díky němu Nebelvír vyhraje famfrpálový pohár. Hermiona s Harrym to ale nevidí, protože je Hagrid zavede do Zapovězeného lesa, aby jim ukázal obra Drápa, svého polobratra, kterého přivedl.
Během zkoušek NKÚ na Hagrida zaútočí Umbridgeová, Hagrid musí zmizet. A tak se musí o obra postarat Harry, Ron a Hermiona. Při zkoušce z Dějin čar a kouzel vidí Harry ve snu Voldemorta jak mučí Siriuse. Ve škole ale už není ani jeden člen Fénixova řádu, proto jde Harry za Hermionou a Ronem. Na pomoc jim přijde Ginny, Lenka a poté i Neville.
Hermiona Harryho donutí, aby se ujistil, že Sirius odešel z hlavního sídla Fénixova řádu. Znovu se tedy dostane do kabinetu Umbridgeové. Domácí skřítek Krátura mu potvrdí, že Sirius odešel. Umbridgeová je ale dopadne dřív, než stačí cokoli udělat. Přizná se, že mozkomory do Kvikálkova poslala ona. Do kabinetu je povolán Snape a když ani on nepochopí Harryho narážku, je jasné, že je konec. Hermiona ale dostane nápad. Pod falešnou záminkou Umbridgeovou zavedou do Zapovězeného lesa, odkud ji odnesou kentauři. Harrymu a Hermioně se podaří uniknout díky Drápovi, který zažene kentaury.
Všech šest studentů se společně vypraví do Londýna na Ministerstvo kouzel, letí na testrálech. Sirius tam ale není. Místo toho naleznou Harryho věštbu, po které prahne Voldemort. Jsou v pasti. Na odbor záhad dorazí skupina smrtijedů a členové BA s nimi svedou boj, během něhož se věštba roztříští. Na poslední chvíli jim přijde na pomoc Fénixův řád. Harryho kmotr Sirius ale přijde v boji o život, zabije ho Bellatrix. Harry je na ní neuvěřitelně rozzuřený, použije proti ní kletbu Cruciatus.
Na ministerstvo dorazí i sám Voldemort s Brumbálem, svedou boj na život a na smrt. Včas však dorazí ministr kouzel, který konečně uvěří, že se Voldemort vrátil (stejně tak ale před jejich očima uprchne).
Členové BA se vrací zpátky do školy. Brumbál si o celé věci promluví s Harrym, poví mu, jak zněla rozbitá věštba od Sibyly Trelawneyové i to, jak přišel ke své jizvě, vezme na sebe vinu za Siriusovu smrt, řekne Harrymu, proč se z něj nestal prefekt a proč musí každé léto trávit u Dursleyových. Denní věštec od této chvíle začne o Harrym a Brumbálovi psát pochvalně.
Hermiona i ostatní zbytek školního roku stráví na ošetřovně a Brumbál zachrání Umbridgeovou z lesa.
Harryho nepřestávaly trápit obavy, bude se muset stát buď vrahem, nebo obětí, jak pravila věštba.

Výsledek obrázku pro harry potter a fénixův řád
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama