*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Březen 2012

Nejlepší kamarádky

24. března 2012 v 10:03 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

Nejlepší kamarádky

Autorka: Jacqueline Wilsonová

Děj: Alice a Gemma jsou nejlepší kamarádky na život a na smrt už od narození. Všechno do té nešťastné události dělali spolu, Alice byla vždycky vzorná a poslušná ale Gemma byla pravý opak. Ale Alici to nevadilo, vždycky se smála když Gemma provedla nějakou hloupost - třeba jí ostříhala její Barbie. Alice však vždycky říkala, že je alespoň s Gemmou sranda a nezlobila se na ni. Když však jednou byli holky u Gemmy doma byla Alice podivně zamlklá a když byla Alice na chvíli pryč z pokoje Gemma nahlédla do jejího deníku. Úplně jí to rozhodilo, nikdy před sebou neměli žádné tajemství ale teď Gemma viděla jasně úhledným písmem: Mám tajemství, ale Gemmě to nemůžu říct. Zanedlouho poté to Alice vyklopila a Gemma se přiznala, že se do jejího deníku koukala. Nad tím co ale Alice řekla se jí zastavil dech: BUDEME SE STĚHOVAT! Zprvu si sice myslela, že to není tak hrozné ale když jí Alice oznámila, že jedou až do Skotska tak dívky už najednou neměli téma k hovoru. O pár dní později to přišla říct rodičům Gemmy i "teta" Karen. Gemma se už neovládla a začala na ni ječet: To je všechno tvoje vina! Její bratr Callum ji musel odnést do pokoje. Na rozloučenou Alicina rodina uspořádala party. Když Gemma našla Alici jak se krčí ve skříni tak Alice řekla, že chce utéct. Gemma to nejdříve brala jako vtip ale pak jí došlo, že to Alice myslí vážně. Gemma ale souhlasila protože ji nechtěla zradit, utekly na nádraží a chtěli letenku do Londýna. Dívky ale včas dostihly jejich rodiče a Gemma měla pěkný průšvih, protože vždycky všechny šílenosti dělala ona a tak z útěku vinili ji. Gemma ale nic neříkala, nechtěla Alici prozradit. Gemma od té chvíle pořád brečela, i ve škole musela sedět vedle prázdné židle. Na svého kamaráda Piškota sváděla, že to on je vinen z toho, že je chytili(při útěku ho viděli a řekli mu kam mají namířeno) Od té doby byli úhlavní nepřátelé, a nepomohl tomu ani projekt který měli dělat ve dvojicích. Hádali o kom ho budou dělat a když se rozhodli tak se hádali kdo bude hrát tlusťocha Larryho(kuchaře z televize). Po nějaké době spolu ale začali mluvit.
Děda se Gemmě jednou nabídl, že pojede taxíkem(bývalý taxikář, občas vypomáhá) pro nějakou paní která žije ve Skotsku, Gemma měla rázem náladu jakou už dlouho ne. Napsala to Alici, která v jednom kuse mluvila o nové kamarádce Floře. Alice byla také šťastná. Když přijeli musela Gemma slíbit, že se bude chovat slušně. Alice s Gemmou si zase užívali jako dřív dokud nepřišla Flora. Gemma upekla dort protože s Alicí měli za pár týdnů narozeniny které vždy slavily spolu! Když teta Karen zdráhavě donesla dort, poprosila ji Gemma aby dort mohly rozkrojit s Alicí. Ona souhlasila ale řekla: Tak dobře, ať ho rozkrojí děvčata... ale nůž podala Floře! Gemma se naštvala a mrskla jí dortem do obličeje, tentokrát si to opravdu zavařila a bála se aby Alici neztratila ale ta se tomu zase jen smála.
V den dívčiných narozenin Gemma poslala Alici dárek a dopis ale čekala, že ona ho dostane taky. Ale marně, nic jí nedošlo. Ve škole jí popřáli kamarádi a večer měli u Gemmy oslavu. Pozvali Piškotovu rodinu a Gemma byla nakonec docela šťastná. Nakonec se však dopisu dočkala a s radostí roztrhla obálku stálo tam: Posílám ti spoustu a spoustu pusinek, Gemmo. Doufám, že máš hezké narozeniny. Našimi chtějí udělat party, ale bez tebe to vůbec nebude ono. Máma mě donutila pozvat Floru, ale mně už se nějak zprotivila. Ty jsi pořád moje nejlepší kamarádka, i když se už spolu nesmíme vídat. Táta řekl, že ti to přání pošle ale v balíčku, protože jsem ti chtěla poslat ještě jeden dárek. Pomohl mi vybrat ten nový kousek. Moc a moc pozdravů ti posílá tvoje nejlepší kamarádka Alice. Gemma potom roztrhla balíček s dárkem a tam byl její oblíbený šperk na kterém byli navěšená různá zvířata, věci atd. ale přibyla tam ještě jedna věc: Srdíčko ve kterém bylo napsáno: NAVŽDY NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY

Hříbě

20. března 2012 v 15:47 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Hříbě

Autor: Bonnie Bryantová

Děj: Tentokrát měla každá dívka z klubu: Dívky v sedlech něco na práci a tak si nevěnovali moc pozornosti a schůzky byli čím dál méně. V Borovicovém údolí se měla, ostatně jako každý rok, konat ghymkána (poznámka - jezdecké hry na družstva) a Max nevěděl komu přípravu má svěřit. Nakonec se rozhodl pro Stefi protože věděl, že ta má vždycky spoustu nápadů. Něměla na to však moc času a tak se rozhodla usilovně trénovat každý den aby něco vymyslela, na ostatní dívky tedy neměla čas. Párkrát se stalo, že zapoměla i na schůzi. Lisa měla jiný problém, měla pocit, že jsou schůzky v klubu a celá pravidla špatně naplánované a chtěla i nějaké přidat, tak dloouho pracovala na pravidlech a myslela si, že to ostatní dívky potěší. Carol se prozměnu věnovala klisně Dalile a hříběti co se mělo co nevidět narodit. Když Lisa svolala schůzku v Espéčku(kavárně) nepřišla kromě ní samotné ani jedna členka. Lisa se naštvala a pravidla schválila sama. Pozdě si holky uvědomili, že na schůzi zapoměli. Dívky spolu už pomalu nemluvili. Když však jednou přišly do stáje uviděli Dalilu jak přešlapuje a je nervózní. Všem okamžitě bylo jasné co jí je, Dalila měla rodit! Jedna z dívek se hned vrhla k telefonu jenomže veterinářka Judy mohla přijet až za dlouho. To už by ale bylo pozdě. Dívky museli zakročit. Při společné práci se jim nakonec podařilo dostat na svět zdravé hříbátko. Dívky si uvědomily, že když práci dělaly společně šlo jim to mnohem lépe, proto tedy se navzájem omluvily a byly zase spolu. Nakonec děvčata pojmenovali hříbě Samson.

Na stopě

20. března 2012 v 15:31 | ČteníkLen |  Edice - Zvířecí pohotovost

Na stopě

Autor: Brigitte Blobel
Druhý díl z edice

Děj: Dvě sestry, Boubelka(Manuela) a Bimbo(Beatrice) žijí se svými rodiči na farmě Jižní dvůr. Tatínek je veterinář a Boubelce slíbil, že ji dá ovečku. Své přání dodrží a Boubelka získává ovečku jménem Rózi. O pár dní později se stane tragická událost. Strýc a teta, kteří se vydali na výzkumný pobyt - jsou biologové - do Afriky tak jejich letadlo spadne a narazí nejspíš. Teta se strýcem na místě umírají a spolu s nimi i pilot. Tragická zpráva otřese se všemi avšak nejhůře jsou na tom děti strýčka a tety. Dany, Peggy a nejmladší Ben, který to ještě nechápe. Všichni se přistěhují do domu k Bobelce a Bimbo. Aby je udělali trochu veselejšími vezmou je Bimbo s Boubelkou do ptačí rezervace, když v tom uslyšejí výstřel. Je jim to ale podivné protože v rezervaci je přísně zakázáno střílet. Pozorují co se děje a spatří ženu se zrzavými vlasy a jejího psa foxteriéra. Vidí, že k zemi spadla chráněná husa. Když je žena spatří seberou se a prchají. Všechno oznamují tatínkovi a následně na policii. Pár dní nato, když jsou v cukrárně vidí znovu zelené auto ale tentokrát nepatří ženě nýbrž muži ale psa má stejného. Opíší si značku auta. Když dorazí domů zjišťují, že muž je u tatínka v čekárně. Je to k nevíře. Tatínek po muži chce očkovací průkaz a muž jde do auta, mezitím se Dannymu podaří "omylem" otevřít kufr auta a nalézají tam zrzavou paruku, je jim vše jasné - byl to převlečený můž. Ale nedají to na sobě znát a Dany tajně zavolá na policii. Ti přijednou včas a muž se přizná.

První starosti

15. března 2012 v 14:47 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

První starosti

Autor: Jacqueline Wilsonová

Děj: Sally si připadá jako tlustá velryba a proto se snaží zhubnout. Je jí z toho na zvracení, při hodině jí kručí v břiše. Všichni si myslí, že naprosto zešílela a nikdo jí nechápe. I Naďa a Magda mají problémy. Naďa se chce stát tváří časopisu Spicy ale nedaří se jí to, je z toho zhroucená. A Magdu považují kluci za děvku podle toho jak se obléká a podobně. Sally se kvůli své dietě snaží cvičit a chodí ráno se svojí kamarádkou Zoe plavat. Všímá si, že Zoe je poněkud čím dál tím hubenější. Nakonec zjistí, že ji kvůli tomu odvezli do nemocnice. Anna zjišťuje co má Sally za problém a dělá jí to starosti. Ještě ke všemu se vrací na chatu kde byli loni a Sally zjišťuje, že "její" Dan si našel přítelkyni. Kupodivu jí to moc nevadí. Sally se nakonec uzdravuje a vrací se k normálnímu stravování. Po návštěvě Zoe, která vypadá příšerně vyhuble a když vidí i ostatní dívky zařekne se, že takto skončit nechce. A tak se z ní zase stává ta stará Sally.

Hedvika

15. března 2012 v 14:20 | ČteníkLen |  Zuzana Francková

Hedvika

Autor: Zuzana Francková

Děj: Hedvika, patnáctiletá dívka právě prožila rozvod rodičů. A ještě ke všemu se kvůli škole musí vzdát svého největšího snu - koní. Teprve potom vidí všechno to co za ta léta přehlížela: to jak vypadá a hlavně že nemá žádnou kamarádku - jak by taky mohla mít, vždyť ve třídě se musíte bát vůbec něco říct a to dusno zařizuje Žaneta, největší drbna. Když si sedne na jediné volné místo, vedle Kamily - nejhezčí holky ve třídě - moc se jí to nezamlouvá ale co se dá dělat. Sotva spolu prohodí pár slov. Pak ale nastane zvrat když se Hedvika zeptá jestli by ji neporadila s oblečením. Kamila rázem ožije a stanou se z nich kamarádky. Zažívají spolu spoustu srandy a i když Hedviku její mamka varuje, že to není ten typ: kamarádská dívka a měla by si dávat pozor tak její upozornění pouští z hlavy. Až když spolu jdou na plovárnu kde na Hedviku vyklopí zmrzlinu Vítek - pohledný kluk - a seznámí se tam i s Honzou. Kamila dává jasně najevo, že Honzu má ona a Hedviku doslova přehlíží. Ta je zároveň naštvaná tak jako smutná, když se však vrací domů uvědomí si, že měla přespat u Kamily a čímž to znamená, že se nesmí jen tak objevit doma. Protože by byla přednáška na téma: Já ti to říkala. (Její mamka měla pravdu) Tak tedy přemýšlí a uvědomí si, že mamka jde taky pryč než odejde vydá se Hedvika do stáje. Rozhodne se, že s ježděním bude pokračovat. I po Kamčiné zradě ale nadále zůstávají "kamarádky" sice ne tak velké ale přece jenom, nikoho jiného stejně Hedvika nemá. Když o prázdninách jede Hedvika se svou mamkou na chatu k Bláhovým čekají ji hned dvě překvapení. Přistěhoval se k nim kluk jménem Olda ale říkají mu Olin. Když zdědil peníze, rozhodl se vybudovat si farmu a pomáhat postiženým dětem. Heda se do něj okamžitě zblázní, ale on její lásku neopětuje. O pár let později zjistí, že Olin je homosexuál. Vyvede ji to z míry ale přesto zůstávají i nadále přátelé.

Láska ke koním

10. března 2012 v 13:25 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Láska ke koním

Autor: Bonnie Bryantová
Druhý díl edice: Dívky v sedlech

Děj: Parta nadšených jezdkyň a jezdců z Borovicového údolí se vydala na velkou třídenní výpravu, kde se Veronika málem zranila i se svým koněm když skákala vysokou rychlostí přes překážku - Max ji za to pořádně vynadal. Když skončila nikomu se nechtělo domů ale co se dalo dělat? Když se vrátili domů všichni je rádi přivítali a druhý den začali hned trénovat. Po několika týdnech musela Carol odjet se svým otcem pryč a měla se vrátit až za pár dní. Lisa se Stefi tedy chodily na tréninky samy. Když jednou se stala nepříjemná událost. Dívky byli na tréninku ještě s Veronikou a ostatními. Veronika jela na svém koni Kobaltovi - to byl nejoblíbenější kůň Carol, jelikož jí ho Veronika často dávala ať ho hřebelcuje atd. tak si s ním vytvořila veliké a silné pouto. Byl to Carolin nejoblíbenější kůň ve stáji. - a zrovna skákali přes překážky. Veronika lehkomyslně - už podruhé - neuposlechla Maxovo varování a k překážce se hnala hrozně velkou rychlostí. Když skočila Kobalt špatně dopadl a zlomil si přední nohu, Veronika vyvázla jen se zlomenou rukou. Jelikož se mu nedalo pomoct musel být utracen. Všichni byli zarmouceni ale nejvíce děvčata - Stefi s Lisou - jelikož to museli oznámit Carol. Když se to dozvěděla nemohla to přenést přes srdce a rozhodla se s ježděním skončit. Kamarádky ji naštěstí přemluví a Max ji prozradí, že tu z Kobalta něco zůstalo přece jenom. Řekl ji, že klisna Dalila bude mít hříbě po otci Kobaltovi. Max výchovu hříběte poté svěří do rukou Carol a ta se už nemůže dočkat kdy se narodí.

První láska

9. března 2012 v 10:42 | ČteníkLen |  Jacqueline Wilsonová

První láska

Autor: Jacqueline Wilsonová

Děj: Tři nejlepší kamarádky Sally, Naďa a Magda nastupují do devítky. Hned první den se Naďa pochlubí se svým novým "objevem". Jmenuje se Liam. Aby Magda nezůstala pozadu tak na zastávce sbalí Grega. Ba ani Sally není pozadu a vypráví kamarádkám o tom, že se o prázdninách seznámila s jedním klukem Danem a chodí s ním. Jelikož ale Dan není bůhví jaký krasavec tak si vymýšlí jeho popis a napadne ji ho ztvárnit jako kluka kterého potkala na ulici. Po nějaké době začíná mít Sally problémy doma, Anna si myslí, že Sallyin táta má přítelkyni protože domů chodí pozdě - to se však nepotvrdí. A nastává další problém, tentokrát se týká Nadi. Liam chce aby se s ním vyspala. Naďa se ale brání. Svěří se s tím Sally, poprosí ji však ať to Magdě neříká. Jelikož to ale Sally nevydrží a Magdě to prozradí, tak se po hádce spolu přestanou bavit a Naďa si všímá už jen Liama.
Jednou Sally s Magdnou zjistí, že se Naďa s Liamem chystají zajít do nočního klubu a tak jí chtějí pohlídat aby nevyvedla nějakou hloupost. Nacházejí jí tam téměř úplně opilou, odvlečou ji tedy na záchod a probudí sprchou ledové vody. Když na záchod přijde parta holek, Naďa slyší, že by si měla dát na Liama pozor prý už jednu holku přivedl do jiného stavu a pak jí nadával do děvky. A chodil už se spoustou holek.
Dívky se zase dávají společně dokupy a Naďa je z toho celá vyvedená z míry. Magda se rozejde s Gregem a tak ani jedna nemají kluka. Vydají se tedy společně na party kam znenadání vtrhne Dan aby Sally překvapil. Jelikož Magda ani Naďa netuší, že je to ten Dan o kterém Sally mluvila ale postupně jim to dochází a tak jim vysvětluje celou pravdu. Dan zůstává přes víkend u Sally.

Studená Lhota, ráj trapasů a koní

5. března 2012 v 19:11 | ČteníkLen |  Barbora Robošová

Studená Lhota, ráj trapasů a koní

Autorka: Barbora Robošová

Děj: Čtrnáctiletá Nela Tučková se chystá jet s rodiči, babičkou a svým bratrem Erikem na prázdniny na Žabí vrch. Vůbec se netěší a myslí si, že to budou její nejnudnější prázdniny ze všech. Navíc má jeden velký problém, chce zhubnout a tak si vynalezne zvracecí metodu - po každém jídle se běží vyzvracet. Když dorazí na místo ještě téhož dne se jdou projít, Nela cestou uvidí nádherného kluka. Večer se sama jde projít a napadne ji, že by se mohla jít podívat jestli tam ten kluk stále ještě je. Dorazí k jeho chatce a schová se za keř. Vidí ho a když poslouchá o čem se ten kluk baví s jeho mámou tak zjistí, že se jmenuje Michal. Pár dní potom když se Nela jede projet na kole ji málem srazí Michal na čtyřkolce. Nela nemůže uvěřit svým očím, skamarádila se s ním a ještě jí učí řídit na čtyřkolce. Pak se ale všechno začíná nějak hroutit, Nela s Michalem jdou spolu na večírek a když se jdou projít pohádají se. Následujícího dne znovu a to už se Michal opravdu naštve. Nela zjistí, že je to jen bohatý frajer a když ho za pár dní vidí s jinou holkou - s tou s kterou se seznámily na párty a Michal o ní tvrdil, že je největší husa - tak se její myšlenky jen potvrdí. Dlouho je smutná a leží jen doma v chatce a kouká na televizi. Potom když se konečně odhodlá sednout na kolo, protože zjišťuje, že zvracet po každém jídle je už nemoc zvaná Bulimie strachuje se a snaží se najít lékárnu. Místo toho však když spěchá na záchod zjišťuje, že na ní kouká nějaký kluk na stromě. Poté nachází jízdárnu. Další dny poté se Nela seznámí s holkama z pěstounské rodiny a zjišťuje, že ten šmírák se jmenuje Adam a patří také k té pěstounské rodině. Když odjíždí má z něj smíšené pocity, když ji na ruku napíše adresu a k němu přimaluje probodnuté srdíčko. Mamka zjišťuje, že Nela má bulimii a jde s ní k lékařce. Nely mamka konečně dostala práci a Nela i s Erikem musí odjet znovu k babičce.