*VŠECHNY ČLÁNKY OBSAHUJÍ VYZRAZENÍ DĚJE*

Únor 2012

Harry Potter a Kámen mudrců

27. února 2012 v 20:19 | ČteníkLen |  Edice - Harry Potter

Harry Potter a Kámen mudrců

Autorka: Joanne Kathleen Rowling

Počet stran: 334

Edice, díl: Harry Potter, díl 1.

Děj: Kouzelnický svět má proč slavit. Aby taky ne, zemřel nejobávanější černokněžník všech dob, Lord Voldemort. Proslýchá se, že ho zabilo malé dítě, malý Harry Potter s jizvou ve tvaru blesku na čele. Lily a James, jeho rodiče, ale při útoku zahynou.
Jednoho večera k Petunii a Vernonovi Dursleyovým přijde ředitel školy Čar a kouzel v Bradavicích a předá jim na práh synovce Harryho. Harry Potter vyrůstá stranou od kouzelnického světa u velmi zlých mudlů a svého bratrance Dudleyho v domnění, že jeho rodiče zahynuli při autohavárii.
Když mu je skoro jedenáct let dostane dopis z Bradavic. Jeho strýc ho však vezme a roztrhá, protože se zařekl, že s kouzly už nechce mít nic společného - moc dobře ví, co se doopravdy stalo jeho rodičům.
V momentě, kdy dopisy zaplaví celý dům a Harry si je stále nemá možnost přečíst, Vernon rozhodne, že se odstěhují. Přesně o půlnoci, v den kdy Harrymu má být jedenáct, vtrhne do domu poloobr Hagrid. Konečně mu předá dopis, odveze ho a doprovází ho když nakupuje svoje věci do školy, jdou spolu i do Gringotovy banky kde Hagrid z trezoru bere kámen mudrců - Harry netuší oč jde. Také mu řekne o jeho minulosti.
1. září se Harry dostane na nástupiště 9 a třičtvrtě. Ve vlaku do Bradavic se seznámí s Ronem, Hermionou a Nevillem. V Bradavicích rozdělí moudrý klobouk žáky prvního ročníku do 4 kolejí: Havraspár, Mrzimor, Nebelvír, Zmijozel. Výše zmíněná čtveřice jde do Nebelvíru, zatímco jejich největší rival Draco Malfoy skončí ve Zmijozelu.
Později se Harry dozvídá že trezor u kterého se zastavovali s Hagridem a on tam vybral balíček, byl vykraden, jelikož v něm ale nic nebylo, nic také nezmizelo.
Mezitím se Harry stane nejmladším chytačem ve famfrpálu (kouzelnický sport). Jednou Draco nabídne Harrymu, že se utkají o půlnoci. Ve skutečnosti jde Dracovi jen o to, aby Nebelvíru strhli body, protože žáci se nesmí pohybovat večer po škole. Draco tedy řekne školníku Filchovi, že se na určeném místě budou pohybovat žáci. Když to Harry večer zjistí - Ron, Hermiona a Neville jsou s ním - dají se na útěk. Při tom zabloudí do třetího patra kam je vstup přísně zakázán, když narazí na tříhlavého psa Chloupka jen tak tak vyváznou, usmyslí si, že ten pes hlídá ten balíček z trezoru.
V podvečer Všech svatých se do školy dostane troll. Hermiona se o něm nedozví protože je v jiné místnosti když se o tom mluví. Harry s Ronem tedy vyběhnou na pomoc a podaří se jim Hermionu zachránit. Díky tomu se z nich stanou nejlepší přátelé. Podezřívají profesora Snapea, který nikdy neměl Harryho v lásce a nadržuje své koleji - zmijozelu - že tam trolla vypustil, aby se mohl dostat k tříhlavému psovi a ukrást balíček s kamenem. Myslí si tak protože Snape měl na noze tržnou ránu.
Později hraje famfrpálový zápas Zmijozel proti Nebelvíru a Harryho koště má poruchu. Hermiona vidí, že Snape se na koště dívá a něco si mumlá. V domnění, že chce Harryho zabít, mu Hermiona podpálí plášť a Harrymu se podaří opět naskočit. Když se trojice se svým podezřením svěřuje Hagridovi, poví jim, že je to nemožné a neúmyslně zmíní jméno Nicolase Flamela. Harry s Hermionou a Ronem se o něm snaží zjistit více ale bezvýsledně.
Na Vánoce Harry dostane neviditelný plášť po svém otci, odesílatel je neznámý. Díky němu Harry objeví zrcadlo z Erisedu, které mu ukazuje jeho rodiče.
Později se jim podaří odhalit, že Flamel je Brumbálův společník, který vyrobil kámen mudrců! Všem bylo okamžitě jasné co je v balíčku ukryto.
Po konci dalšího famfrpálového utkání zahlédl Harry Snapea jak se baví s učitelem obrany proti černé magii, profesorem Quirellem. Domníval se, že Snape chce po profesorovi, aby mu pomohl dostat se přes tříhlavého psa ke kameni mudrců...
Hagrid vyhraje sázku v hospodě a dostane od nějakého muže dračí vejce. Jelikož je ale chov draků v kouzelnickém světě zakázaný, musí se s ním rozloučit. Rozhodne se ho předat Charliemu (Ronův bratr). Vzhledem k tomu, že předání draka probíhá za nočních hodin, vyslouží si trio včetně Nevilla a Malfoye školní trest.
Odpykají si ho v Zapovězeném lese s Hagridem. Hledají stvůru, která zabila jednorožce. Harry se s ní setká, naštěstí ho zachrání kentaur Firenze.
Harrymu dojde, že Hagrid neznámému muži prozradil jak uspat Chloupka a obejít ho. Stačí mu zahrát a je klidný jako beránek. Harrymu dojde, že ten člověk musí být Snape.
Jelikož Brumbál odjede, tak se nemají komu svěřit. Trio začne Snapea pronásledovat samo. Večer jdou za Chloupkem a uspí ho, prolezou šachovnicí, kolem trolla i záludnými lektvary a nakonec se dostanou k cíli - teda jen Harry - to co viděl ho naprosto ohromilo. Nestál tam Snape ale Quirell, jako prostředníka si ho vybral Voldemort.
Quirell mu prozradí, že ho chtěl celou dobu zabít a Snape se ho snažil zachránit. Díky zrcadlu z Erisedu Harry získá kámen mudrců.
Harry kámen ubrání, protože Quirell nesnese jeho dotek a zemře. Poté co Harry omdlí a probudí se na ošetřovně, mu profesor Brumbál poví jak to bylo. Kámen byl zničen a Nicolas později zemře.
Na konci školního roku Nebelvír díky Harrymu, Ronovi, Hermioně a taky Nevillovi vyhráli školní pohár. A Harry se musel vrátit zpátky k Dursleyovým.

Výsledek obrázku pro harry potter a kámen mudrců

Hodnocení: Příběh chlapce, který přežil, bych dokázala odvyprávět i pozpátku. Stejně si v něm ale pokaždé najdu něco nového, co mě chytí za srdce. Jelikož nové vydání má naprosto boží obálky, musela jsem je mít... 10/10 bodů

Kamarádky

26. února 2012 v 21:05 | ČteníkLen |  Edice - Dívky v sedlech

Kamarádky

Autorka: Bonnie Bryantová
Děj: Dvě kamarádky Carol Hansonová a Stefanie - Stefi - Lakeová jsou nadšené jezdkyně. Proto chodí ke koním do stáje Borovicové údolí. Jednou však přijde nová dívka jménem Lisa Atwoodová. Do stáje jí přihlásí její maminka v domění, že každá správná dívka by měla umět jezdit na koni. To však netušila, že se Lisa zamiluje do ježdění natolik, že nechá všeho co doposud dělala a půjde si za svým. Prní kdo se Lisy ujme je namyšlená Veronika, zpočátku bude Lisa velmi ráda, že si jí alespoň někdo všiml ale poté zjistí, jako všichni ostatní, že Veronika ji chtěla jen využít aby měla větší kroužek "obdivovatelů". Carol se ji tedy ujme ale už od začátku si dělá hlavu jak to řekne Stefi. Už od prvního okamžiku si ty dvě nepadly do oka. Stefi však má plnou hlavu Velké Víkendové Výpravy - pro příště VVV. Protože dostala špatnou známku z matematiky a rodiče jí řekli, že jestli si ji neopraví nezaplatí ji VVV. Stefi je jasné, že by matematickou práci nezvládla a tak se dá do vydělávání peněz - protože rodiče ji neřekli, že jet nesmí pouze, že ji to nezaplatí. Když se jí konečně podaří vydělat na VVV. Zjistí, že vyhrála v soutěži nějaký kazeťák a tak se rozhodla koupit si pár kazet. Jenomže místo pár utratila všechny peníze a do VVV zbývalo hrozně málo času aby ty peníze vydělala zpět. Zničehonic se Lisa začne zajímat o tu práci z matematiky a začne Stefi vytrvale pomáhat. Společně ji dokončí v daném limitu a stanou se z nich nejlepší kamarádky, začínají plánovat co si na VVV vezmou s sebou. Založí si klub: Dívky v sedlech.